Systémy uzamčení závěru

Co jinam nepatří...


Gurney
Příspěvky: 10

Příspěvek#1 » úte 11. lis 2014, 21:08

Zdravím, chtěl jsem se zeptat jestli někdo ví které zbraně mají jaký způsob uzamčení. Např. vím že CZ 75, Glock 17, nebo 1911 a kopie používají Browningův systém s výkyvem hlavně. Systémy s dynamickým závěrem a pevnou hlavní se používají co jsem se dočetl tak hlavně u malorážek a nízkovýkonných nábojů. Bereta 92 má posuvnou závoru. Luger P.08 má kloubový-pákový systém. Taky jsem se na wikipedii dočetl že polouzamčená je třeba FN Five seveN jenže nevím jestli je to pravda a jaký je princip zpoždění chodu závěru. Jaké zbraně používají otáčení hlavně, kyvnou závoru, nebo snížení hlavně s kulisou v rámu? Taky by mě zajímaly nějaké další typy polouzamčených systémů nebo třeba pistole s dlouhým pohybem hlavně. Zkrátka která zbraň má jaký systém? Dost jsem toho našel u ŽUKA ale tam jsou starší typy a mě jde o zbraně které se dnes aktivně používají. Dík.

Uživatelský avatar
LRRTM1
Příspěvky: 175

Příspěvek#2 » úte 11. lis 2014, 21:25

Třeba Grand Power uzamyká pootočením hlavně



jjoozziinn
Příspěvky: 172

Příspěvek#3 » úte 11. lis 2014, 21:58

Beretta px4 storm má taky krutibrka.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1150

Příspěvek#4 » úte 11. lis 2014, 22:02

Ono nie som si isty ci za tych +- 30 rokov bolo vymyslene nieco prevratne. Ked si zoberies ze Colt 1911 uz ma nejaky ten piatok a furt je to v podstate to iste :D.
Zuk je povedal by som stale dost aktualny.

Spominas wikipediu, neviem co si pozeral - ak citas po anglicky , tak zacni na http://en.wikipedia.org/wiki/Recoil_operation, odtial pokracuj napr. na ('blowback'), tam su aj priklady, i ked nie vsetko su pistole. Ono ten Browning to nemal vymyslene blbo, preto je to u pistoli asi najrozsirenejsie.

Ked sa pohrabes po sieti, urcite najdes detaily k tomu co konkretnemu co ta zaujima. Napr. :
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_delayed_blowback_firearms

Rozpisovat by bolo nadlho - staci pohladat konkretny system uzamykania v anglictine ci nemcine ... napr. pre zaujimavost - HK P7 ma plynmi oneskorene otvaranie zaveru, Korth robi nieco ala '1911' s oneskorenym otvaranim zaveru pomocou valcekov ako ma MP5 ... atd. atd.

EDIT: Pozeram ze 'zbrane', nie len kratke ... tak najslavnejsia vec s spomalenym otvaranim je asi HK MP5ka :)

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » úte 11. lis 2014, 22:29

Zdejší Nauku o zbraních jsi prolétl? O systémech uzamčení tam něco je, včetně příkladů.

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#6 » pon 17. lis 2014, 16:23

Gurney píše:Zdravím, chtěl jsem se zeptat jestli někdo ví které zbraně mají jaký způsob uzamčení. Např. vím že CZ 75, Glock 17, nebo 1911 a kopie používají Browningův systém s výkyvem hlavně. Systémy s dynamickým závěrem a pevnou hlavní se používají co jsem se dočetl tak hlavně u malorážek a nízkovýkonných nábojů. Bereta 92 má posuvnou závoru. Luger P.08 má kloubový-pákový systém. Taky jsem se na wikipedii dočetl že polouzamčená je třeba FN Five seveN jenže nevím jestli je to pravda a jaký je princip zpoždění chodu závěru. Jaké zbraně používají otáčení hlavně, kyvnou závoru, nebo snížení hlavně s kulisou v rámu? Taky by mě zajímaly nějaké další typy polouzamčených systémů nebo třeba pistole s dlouhým pohybem hlavně. Zkrátka která zbraň má jaký systém? Dost jsem toho našel u ŽUKA ale tam jsou starší typy a mě jde o zbraně které se dnes aktivně používají. Dík.



Výraz ,,polouzamčená" je nesmysl, správný termín je bržděná. ;)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4573

Příspěvek#7 » pon 17. lis 2014, 21:01

Grasel : Principiálně máš pravdu ale výraz "polouzamčený" se běžně používá co já pamatuji.



Gurney
Příspěvky: 10

Příspěvek#8 » čtv 5. úno 2015, 21:04

Polouzamčené nebo brzděné je co já vím to samé, někdo (třeba Žuk) používá polouzamčené a třeba prof. M. Fišer používá termín brzděné. Šlo mi o odpovědi jako napsali LRRTM1, jjoozziinn a MM kterým děkuju. Pokud by někdo napsal další konkrétní zbraně budu taky rád. Anglicky a německy bohužel rozumím jen částečně a proto tahám rozumy z Vás.



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#9 » ned 5. bře 2017, 15:59

hmmm když už jsem náhodou našel toto vlákno, tak se zrovna zeptám na něco co mě zajímá... :) Proč vlasntě H&K u novějších útočných pušek přešlo rotaci závorníku a opustilo od brždění válečky?



iloveguns
Příspěvky: 1426

Příspěvek#10 » ned 5. bře 2017, 16:29

V Žukovi je chyba například u CZ52. Žuk uvádí, že má polouzamčený závěr, ve skutečnosti má uzamčený závěr pomoci součástky se dvěma válečky zapadajícími do vybrání závěru, podobně jako má např. kulomet MG42.



iloveguns
Příspěvky: 1426

Příspěvek#11 » ned 5. bře 2017, 16:34

Gurney píše:Polouzamčené nebo brzděné je co já vím to samé, někdo (třeba Žuk) používá polouzamčené a třeba prof. M. Fišer používá termín brzděné. Šlo mi o odpovědi jako napsali LRRTM1, jjoozziinn a MM kterým děkuju. Pokud by někdo napsal další konkrétní zbraně budu taky rád. Anglicky a německy bohužel rozumím jen částečně a proto tahám rozumy z Vás.



Uzamčení kyvnou závorou mají např. pistole Walther P38 a P1. Z dnes vyráběných typů mne nic nenepadá. Výrobci používají v drtivé většině Browningův způsob uzamčení kyvná hlaveň.



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#12 » ned 5. bře 2017, 16:50

Toto téma je celkem dlouho mrtvé. Je mi celkem jedno, jak tomu kdo říká. Pro mě je to z angličtiny "bržděnej válečkama". Ale zajímá mě, proč se přestal používat u út. pušek, poslední byla myslím HK 33



notobi
Příspěvky: 661

Příspěvek#13 » ned 5. bře 2017, 22:12

pokud si dobře pamatuju co sem bud slyšel nebo četl tak hlavní důvod je drahá výroba takže důvod bude nejspíš snížení výrobních nákladů



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#14 » pon 6. bře 2017, 00:54

na to jsem narazil taky, stejně tak je dalším důvodem údajná vybíravost na střelivo, která se řeší různými typy klínku nebo velikostí válečku, ale co je skutečný důvod mi je stále záhadou... Možná se na to dívám špatně, ale kdyby s tím bylo tolik problémů a bylo to tak drahý, tak proč by byla MP5 tak populární... ale třeba je to u pušek jinak...



ggrandcz
Příspěvky: 146

Příspěvek#15 » pon 6. bře 2017, 06:25

Řekl bych, že jeden z dalších důvodů je i oproti pístu nemožnost ladit celý systém pro tlumič. U pístu staší pootočit na menší dírku, v případě znečištění na větší dírku.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 hostů