SA/DA nebo striker fired- výhody a nevýhody

Co jinam nepatří...


Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#16 » pát 21. lis 2014, 16:45

Vtipné... To jsou ty automatické opravy... :-)



KlokanXM
Příspěvky: 95

Příspěvek#17 » pát 21. lis 2014, 16:47

" Jsme schopni naučit to naše chovance provádět bezpečně na střelnici " .... :lol: dobrá definice

Já mám rád SA/DA kvůli tvrdé DA a jemné SA - bezpečnostní opatření pro případ kdy je člověk ve stresu, adrenalin stříká ušima a jemná motorika je kdesi v nenávratnu .....

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#18 » pát 21. lis 2014, 17:21

To, co píše Chip, dokonale koresponduje například s mým oblíbeným článkem. Jsou tam dobře rozbrané jednotlivé typy mechanismů http://pistol-training.com/archives/8549

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#19 » pát 21. lis 2014, 17:52

https://www.youtube.com/watch?v=oJaQvV6q-D8



kdyby nekdo nahodou nevedel co je Tap Rack Bang a hodi se to znat a umet protoze to funguje vzdycky...

a jak sem psal jinam... vyhoda vetsiny SF je ze maji nize umistenou hlave vuci ruce...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#20 » pát 21. lis 2014, 18:46

Glock mezi pistolemi je jako BMW mezi auty. Kvalita určitě - zbytek? Někdo bez toho nemůže žít, jinýmu nesmí na dvorek. Je to individuální a co se týká SA/DA vůči SF obojí má svoje výhody a nevýhody a obojí má a bude mít svoje odpůrce a zastánce. Je to stejný jako náboj v komoře nebo ne. Možné je obojí a zbraně mají různé varianty nejen tyto dvě a je na každém co zvolí a proč.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#21 » pát 21. lis 2014, 22:36




Tyrfing
Příspěvky: 197

Příspěvek#22 » pon 24. lis 2014, 09:23

johnnyjak píše:To, co píše Chip, dokonale koresponduje například s mým oblíbeným článkem. Jsou tam dobře rozbrané jednotlivé typy mechanismů http://pistol-training.com/archives/8549


Tak abych pravdu rekl, typicke SF pistole to v tom clanku take nemaji lehke :-) Jenom nerozumim tomu, proc se porad (zde na foru i v clanku) u SA/DA pistoli vyzaduje decocking pred nacpanim do pouzdra. Copak je CZ-75/85 jedina SA/DA pistole s moznosti cocked & locked?



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#23 » pon 24. lis 2014, 13:16

No z casti kvuli tomu, ze ty lidi ve stresu proste na tu manipulaci navic zapominaji a je jedno zda jde o vypusteni kohoutu, nebo zajisteni. Za druhe, protoze vetsina modernich dvoucinnych pistoli pouzivanych v ozbrojenych sborech ma vypoustec misto pojistky... :-) Myslim ze dvoucinna pistole bez vypoustece nema u sluzebnich zbrani co delat...



Tyrfing
Příspěvky: 197

Příspěvek#24 » pon 24. lis 2014, 13:31

Ach tak. Nicmene vypousteni pres vypoustec je zase aspon ve stresu bezpecnejsi (coz samozrejme nevyresi jeho nepouziti) nez vypousteni pres kohout.

Moderni trendy ted moc nesleduju, jsem dost prekvapen, ze vypoustec nahrazuje pojistku, misto aby byl hejblatem navic. Takhle mi pistole "starsi koncepce" prijde jako nabizejici vic moznosti - mit vypusteno, nebo cocked & locked.

Zase ja budu mit radsi vylouceny scenare, o kterych se psalo i ve vyse linkovanem clanku:

There is nothing needed to get the gun into action or post action other than keeping the finger off the trigger. This is the problem. Even the biggest advocates of “always keeping a finger off a trigger until a decision to shoot has been made” are caught regularly sub-consciously “touching” the trigger. We see this all the time in training, at matches, and it occurs all the time on the street.


Nicmene jasne, ja jsem ABE nositel/strelec, ne D nebo sluzebni ekvivalent, takze to beru ciste z pohledu, co mi vyhovuje vic a je mi jasne, ze v poctu 1 jsem mizerny statisticky obor... :mrgreen:



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#25 » pon 24. lis 2014, 14:23

Výhody a nevýhody SA/DA vůči SF tu už pěkně vypsali jiní. Já bych se vyjádřil spíš k tomu, proč já preferuji SA/DA.
Mám prostě nedůvěru ke stlačené pružině někde uvnitř. To, že je to jištěný několika bezpečnostními prvky mě nenaplňuje pocitem sucha a bezpečí. Nataženou zbraní mířím jen na střelnici směrem k terčům a do pouzdra u mé milované noze ji (byť zajištěnou, ale nataženou) prostě nedám. Když už bych se rozhodl nosit, tak s nábojem v komoře, ale s kohoutem dole. Případná střelba je pak o promáčknutí v DA, kdy danému odporu spouště věřím víc než všem pojistkám. To že má spoušť před prvním výstřelem jiný chod by mě v případě konfliktu zajímalo asi jako poslední.
A chápu, že jiní naopak preferují SF – prostě věří těm bezpečnostním prvkům někde uvnitř a vnímají výše zmiňované výhody. Jak řekl klasik „podle vkusu každého soudruha“. Já mám rád kouhouty :)



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#26 » pon 24. lis 2014, 16:28

Pokud nekomu vyhovuje kombinace vypoustece a pojistky at to pouziva. Jak uz jsem psal, cim dele pracuji se zbranemi, tim vic v zakroku verim na maximalni jednoduchost. Vse co vyzaduje nejakou myslenkovou kapacitu muze ve stresu selhat.. ( mozna je to tim, ze jsem tupej, nevim) A kombinace vypoustece s pojistkou takova muze byt.. Typickym prikladem je Beretta 92 FS, kdy pouzitim vypoustece doslo k zajisteni zbrane a clovek musel opet pojistku zvednout nahoru, na coz se casto zapominalo a clovek mel pak zajistenou zbran aniz o tom vedel, coz je pruser jako mraky.... Pokud jde o noseni natazeno a zajisteno. Ac miluji 1911 a na stara kolena chci strilet divizi Classic, nepovazuji je ve sluzbe za vhodne.. Jen drobny pripad.. Policista chce prohledat naruseny objekt se zbrani v ruce. Vezme do ruky zbran a v tom okamziku musi odjistit. ( chodit se zajistenou je blbost.) Pokud by pri napadeni strilel, tak dejme tomu ok, ale co kdyz se rozhodne pouzit uder zbrani? S lehkou sa spousti zadna slava. Kdyz bude chtit schovat zbran a vytahnout obusek a kasr, zase nutnost prace s pojistkou = ve stresu mozny problem. Nejsem nekriticky zastance Glocku. Strilel jsem z nej leta a pak ho nahradil Shadowem, ktery povazuju za lepsi pro sport. Ale pro sluzbu je sfa spoust podle me nejjednodussi.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#27 » pon 24. lis 2014, 21:54

Už jsem to kdysi popisoval:
před X lety jsem provedl jeden řízený pokus na citlivost nechtěného výstřelu při leknutí se. Tento pokus byl proveden se služební zbraní CZ 75 D kompakt jednoho policisty. Bylo vybráno vhodné místo, na kterém docházelo k nepravidelným velmi hlučným ranám. Vzal jsem pistoli, natáhl závěr a s prstem na spoušti jsem se zbraní namířenou do bezpečného prostoru očekával ránu. Kohout napnutý. Nevěděl jsem kdy příjde. Ale když přišla (jednalo se o kovový zvuk) .... leknutím jsem zmáčkl spoušť a leknutím jsem nechtěně vystřelil (do bezpečného prostoru). Tato osobní zkušenost mě utvrdila v tom, že nosím zásadně s nábojem v komoře a s kohoutem spuštěným "dolů". Silnější odpor spouště při první ráně je tak moje pojistka, že nevystřelím zbytečně brzo a zbytečně tak třeba někoho nestřelím a přesto jsem jedním pohybem ukazováčku schopen zbraň použít.
Ono totiž měřit si odpor spouště někde v klidu na střelnici a porovnávat ho tabulkově je jedna věc, ale mačkat spoušť ve stresu či "nadopovaný" adrenalinem je něco jiného. Dle mého v tom druhém případě to jde celkem lehce.
Proto já osobně radši preferuji zbraň s kohoutem, neboť zde vím, že pokud mám nataženo, lehce dojde k výstřelu. Pokud je kohout v předu, je to signál, že se nemusím bát nechtěného výstřelu, ale zbraň je pořád připravena k okamžitému použití. U zbraní "striker fired" mi vadí , že je to buď nepřipravenost (prázdná komora) a nebo spoušť ve stavu s větší možností nechtěného výstřelu (plná komora). A to je právě to, co mi vadí i na G26, který se mi moc líbí. Nevlastním ho, ale párkrát jsem z něj střílel a zařadil jsem ho do mého seznamu zbraní, které bych si velmi rám koupil. Jen ten "striker fired" se mi na něm nelíbí. Proto mám na seznamu i CZ 75 kompakt ("stará klasika") :D

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#28 » pon 24. lis 2014, 22:39

Horeuvedene je samozrejme pravda - na druhu stranu su tu ale zbrane so spustami typu Walther P99QA pripadne neladena MP9, resp. ine modely s tazkou spustou. Tam je ta spust taka, ze vystrelit omylom si "prakticky" (jasne - 'shit happens') predstavit neviem = dlhy chod, silny narast odporu. Pamatam si ako som bol po tom com som poznal len obligatnu CZ75ku a nejake malorazky prekvapeny ked som dostal do ruky toto. Pride mi to rovnako iste ako prvy vystrel bez natiahnutia zo SA/DA.
Ostatne - pokial sa nemylim aj prave koli prilis lahkej spusti bolo PPQcko nedoporucene ako sluzobna zbran (EDIT : hej, Wikipedia uvadza ze je poziadavok na prvy vystrel ≥30 N).

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#29 » úte 25. lis 2014, 10:58

Georg: pohled, který jsi uvedl mi dává v z určitého úhlu smysl. Mít přehled o stavu zbraně je důležité (u SF nepotřebuješ indikátor. Je to pořád stejné a víš na čem jsi), ale upravovat podle toho svoje jednání ve smyslu, teď mám vypuštěný kohout - jsem v klidu, mi nepřijde dobré. Ale asi jsi to myslel trochu jinak ;) .
Dočetl jsem se, že v ozbrojených sborech využívajících SA/DA pistole se kohout vypouští velice často. V podstatě před zahájením jakékoliv jiné činnosti, než okamžitý další výstřel. To je logické a mimo jiné to dál podporuje nutnost decockeru pro služební a sebeobranné účely.



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#30 » úte 25. lis 2014, 13:34

Kazdy utvar nebo reditelstvi je cviceny jinak. Ale zadny predpis kdy vypoustet nebo ne, neexistuje. Vim ze u nas v praze se pred lety ucilo vypustit bici kohout napr. pred presunem v ramci jednoho streleckeho cviceni. Ted uz na tom tak striktne netrvame a plati jen zasada, vypustit nez das zbran do pouzdra. On by byl asi nesmysl v prestrelce mezi prebehem z otevreneho prostoru do krytu jeste vypoustet bici mechanismus. Ale v nekterych lidech je to jeste tak zazrany, ze ve sluzebnich zavodech v prakticke strelbe odstrili skupinu tercu, vypusti kohout, prebehnou odstrili, opet vypusti atd... :-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Piggy a 14 hostů