9 mm Luger opravdu k ničemu???

Co jinam nepatří...


titanio
Příspěvky: 2

Příspěvek#1 » úte 9. čer 2015, 07:48

Ahoj chlapi,

Mám prosbu nebo spíš problém... Před pár dny jsem si vyzvedl svůj první zbroják. Celou dobu jsem měl jasno až do teď, mým snem byla (už není) devítka, resp. CZ 75B kterou můžu mít od známého za nějakých 8 000.

Celou dobu jsem si myslel že devítka je silná zbraň nebo spíš střela, vždyť téměř v každém akčním filmu je slyšet "byl zastřelen devítkou" atp.
Nicméně v poslední době čím dál častěji slyším názory, že devítka je na střílení vrabců, že víc ublížím vyduchovkou, že abych zastavil zloděje musím do něj vystřílet dva zásobníky teprve pak si všimne že byl zasažen, že střela tělem proletí a dotyčný si toho ani nevšimne, že nemá dostatečnou ranivost, zastavovací schopnost atd.atd.
Jsem z toho zoufalý protože devítka byla můj idol a defacto díky ní jsem si hlavně dělal zbroják. Jestli je pravda o devítce to, co jsem psal výše tak jsem si mohl ušetřit čas, peníze a nervy a žádný zbroják nedělat, koupit si vzduchovku a byl by klid...
Opravdu je devítka takové máslo??? K ničemu??? Fakt abych se ubránil musím koupit něco daleko, daleko většího???



Otik Platenik
Příspěvky: 85

Příspěvek#2 » úte 9. čer 2015, 08:00

Jestli to myslíš vážně co tady píšeš, tak sis fakt měl ušetřit peníze za zbroják a raději koupit vzduchovku.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#3 » úte 9. čer 2015, 08:13

titanio píše:...slyším názory, že devítka je na střílení vrabců, že víc ublížím vyduchovkou...

Tak ať Ti ten dotyčný, co Ti tohle tvrdí předvede, jak se s tou pistolí na vrabce střelí do stehna :lol:

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#4 » úte 9. čer 2015, 08:14

a co teprve naboje 9mm Troll, to uz je fakt ucinnejsi diabolka



smates
Příspěvky: 351

Příspěvek#5 » úte 9. čer 2015, 08:16

Zkus tu neco procist a pak nebudes psat takovy blbosti.



jack-3d
Příspěvky: 155

Příspěvek#6 » úte 9. čer 2015, 08:55

Ano, devítka je opravdu jen na dírkování papíru na střelnicích. To ses měl zeptat před tím, než sis šel dělat zbroják a teď abys ho šel vrátit.



Tomáš Břinčil
Příspěvky: 39

Příspěvek#7 » úte 9. čer 2015, 08:56

To si říká o experiment, do jedné nohy vzduchovkou do druhé devítkou :D



E-Ryc
Příspěvky: 516

Příspěvek#8 » úte 9. čer 2015, 08:57

BEGIN TROLL DISCUSSION
Ja bych doporucoval 50BMG.
END TROLL DISCUSSION

Ne vazne (pro pripad, ze to neni trol), tem tercum je uplne jedno, jakou razi na ne strilis a CZ75 stejne nejspis nosit nebudes, takze ucinnost 9L na zivou silu bych neresil... Koneckoncu, stejne si na 99.99999% na "maso" nevystrelis...

EDIT: pokud se rozhodnes nosit, stejne si koupis neco mensiho a pak res razi vhodnou pro obranu.
Naposledy upravil(a) E-Ryc dne úte 9. čer 2015, 09:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
j.v.
Příspěvky: 160

Příspěvek#9 » úte 9. čer 2015, 09:00

Někteří si pohonili ego, tak bychom mohli konečně i odpověděť, že ano...

V tuto chvíli je devítka obecně považována jako nejmenší rozumná ráže pro sebeobranu. Tohle:
titanio píše:...devítka je na střílení vrabců, že víc ublížím vyduchovkou, že abych zastavil zloděje musím do něj vystřílet dva zásobníky teprve pak si všimne že byl zasažen, že střela tělem proletí a dotyčný si toho ani nevšimne, že nemá dostatečnou ranivost, zastavovací schopnost atd.atd.

..jsou víceméně hlouposti, až na penetraci (což je ale v našich podmínkách spíše problém FMJ střel jako takových než použitého kalibru).

Mnohem důležitější než čím stříliš je IMHO kam dotyčného trefíš, a slušně ubránit se dá i pomocí 22lr.

tl;dr: 9mm je ok, ale pokud se nebudeš umět trefit, nepomůže ti ani houfnice ;)



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#10 » úte 9. čer 2015, 09:07

Nenech si zaplevelovat hlavu streleckými bajkami. Ve 30 letech byla u civilnich zbraní nejobvyklejsí raže 6.35 nebo 7.65 Br. a všechno bylo v pohode. Pak byla oznacena za nedostatečnou a všichni přešli na 9 Luger. V osmdesátých letech se objevila 40 sw a teď už je 9 luger nedostatečná. Kde to skončí? Všichni budou střílet 50 ae? 9 Luger je dobrý náboj, který používá 80% světových ozbrojených sil a sborů. FMJ 9 luger sice opravdu nema idealni zastavovaci účinek, ale kapacita zasobniku, zpětný ráz a cena nábojů nebo komponentů je ideální...



Otik Platenik
Příspěvky: 85

Příspěvek#11 » úte 9. čer 2015, 09:16

V případě, že dotyčný tazatel získal ZP, měl by být myslím dostatečně erudovaný na to aby si odpověděl sám. Případně položil dotaz typu, "myslíte si, že je ráže 9 mm Luger dostatečná" a netahat sem nesmysly ohledně vrabců a vzduchovek. Mě ten dotaz přišel trochu jako troll.



Tyrfing
Příspěvky: 197

Příspěvek#12 » úte 9. čer 2015, 09:42

Kdyz se nekdo vyjadri, ze ta nebo ona raze je k nicemu, tak je dobre ho zdvorile optat, jestli by provedl dukaz svych tvrzeni a chvili takove razi postal cilem, treba do pulek. :mrgreen:

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#13 » úte 9. čer 2015, 10:15

Blbost.

Teorie:
http://www.valka.cz/clanek_10577.html
http://mpts.sweb.cz/have-no-faith/have-no-faith.pdf

Praxe:
Kovář (hromadný vrh v Uherském Brodě) sice nebyl typický obránce, ale střílel devítkou (plus revolverem v ráži 38spec., považované za slabší), na víc lidí, tedy se tomu dá říkat statistika na rozdíl od obranných situací proti jednotlivcům (Tanvald, Havířov, Zdechovice, ...).
Výsledek jeho pokusu je všeobecně znám. Nikdo z těch, kdo byli zasaženi, nebyl schopen odporu, a drtivá většina ani útěku.

Můj osobní názor:
Já myslím, že pro potřeby obrany by to mohlo stačit.
Rozhodující není použití silné ráže, ale schopnost trefit se. Tato roste s tréninkem. Efektivní trénink znamená tisíce až desetitisíce ran v průběhu několika měsíců až let. Přebíjenka AlsaPro = 4Kč. Silnější ráže dvojnásobek. :idea:



gomio
Příspěvky: 25

Příspěvek#14 » úte 9. čer 2015, 10:56

Ahoj chlape,

Neexistuje špatný dotaz, jen špatný učitel (odpovídající). Nebudu tě zde urážet řečmi typu "běž zbroják vrátit" nebo " to myslíš vážně takové dotazy?"
Vůbec to není špatný dotaz, lidé (střelci) se mnoho let snaží přijít na to která ráže je účinnější a jestli ten či onen náboj zastaví vrabce jak píšeš nebo slona...
Naprosto drtivá většina přítomných zde, zná a předpokládám že i velmi dobře teoreticky (dle výpočtů) účinnost střel (rychlost, energie) ale s opravdovou účinností už je to horší... a nedivím se, aby spolehlivě otestovat účinnost, třeba střílet do materiálů s podobnými vlastnostmi lidského těla (střílí se do želatiny, vepřových půlek a nevím co ještě) Nicméně má ykušenost je trochu jiná...já střílel na misích do lidí, živých lidí, pravda-těch zlých, pokud bych nevystřelil já, byl bych sám zastřelen...
nebudu se zde rozepisovat o dlouhých zbraních (samopaly, útočné pušky, brokovnice) ale o krátkých...konkrétně té tvé vysněné CZ 75...
O rychlosti a energii se nemá cenu rozepisovat, předpokládám že tyto údaje asi znáš... Věř mi ale že jsem střílel 9 FMJ a SP. Oba dva typy nábojů tě zcela spolehlivě zastaví a zabijí jedním jediným výstřelem, teda pokud dobře trefíš, jistě, pokud trefíš nohu, nebo i břicho a dokonce i hrudník, útočník se zastavit okamžitě nemusí, např. po zásahu hrudníku dotyčný padá k zemi do max. 5 sekund. Pokud ho trefíš do hlavy padá de facto okamžitě. Pravda, za těch 5 sekund tě může střelit, vrazit do tebe kudlu, ale prostě pokud vidíš že ještě stojí a nebo dokonce jde na tebe...tak střel znovu.
Nicméně "borec" který ustojí X ran z pistole je znám spíš z akčních filmů, které slouží spíš k pobavení diváků, ano, jsou lidé co ustojí zásah z devitky do hrudníku (extrémně vytrénovaný jedinec, nadopovaný adrenalinem, pod vlivem léků či alkoholu) ale i tento bez rychlé lékařské pomoci záhy umíra (často do několika minut) V běžné praxi, běžný smrtelník, kterých je drtivá většina pokud ho zasáhneš tak v 99 procentech případů už se nezmůže na další akci protože střela v jeho tělě udělá pěkný brajgl, bolest je nesnesitelná a během velice krátké chvíle (max. sekundy) dochází k bezvědomí nebo alespoň ochabnutí reakcí a jeho jedinou starostí se stává "pomozte mi, to bolí, já umírám".
Já dostal devítkou do břicha, mám 105 extrémně vytrénovaných kg, a bolest to byla taková že jsem se málem pos... Je pravda, že jsem sice neomdlel díky brutální kondici, ale jedinou mou starostí se stalo...aby to přestalo bolet, cítíl jsem pálení ve střevech, hučení v úšich, mžitky před očima, cítil jsem že mi neslouží nohy, ano kdybych se zmobilizoval, ujdu několik metrů, bodnu nožem, nebo vystřelím ale nebylo po kom, kolega dotyčného ihned zastelil...
Věř mi že devítka vůbec ale vůbec není na vrabce, je to silná bouchačka a dovede nadělat pěknou neplechu, pravda jsou i silnější ale o tom to není, můžeš mít i tank a pokud špatně trefíš...a navíc jsou zaznamenámy případy smrtelného postřelení vzduchovkou !!! Jde skutečně o to kam trefíš a pak v jaké je útočník kondici a pokud to není trénovaný zabiják tak jedna dobře mířená střela ho zastaví...
Devítku si klidně kup, sám ji mám.

Uživatelský avatar
HawkCZ
Příspěvky: 882
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » úte 9. čer 2015, 11:12

Akademické debaty, co je účinější jsou jedna věc, ale z toho co napsal Gomio jde mráz po zádech. Je dobré si něco takového přečíst, aby to člověk v zápalu debaty nezlehčoval...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 hostů