Blokace úderníku a nošení

Co jinam nepatří...


dfgdsster
Příspěvky: 109

Příspěvek#46 » stř 22. úno 2017, 19:36

Co vim, tak v devadesatych letech probehla min. jedna zprava, ze policajtovi z pouzdra vypadla pistole bez blokace a s nabojem v komore, nacez po narazu zbrane vysla rana a strela trefila kolejdouciho do hlavy. Okolnosti dalsich podobnych pripadu si uz nepamatuji.

Nicmene, za to riziko nechteneho vystrelu by mi to nestalo.

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#47 » stř 22. úno 2017, 20:08

Iste, v uvedenom prípade išlo o zbraň CZ 82, ktorá nemá blokáciu úderníka, ale má blokáciu bicieho kohúta (tzv. "odskok" alebo "automatickú poistku"). Táto je však vo veľmi špecifickom prípade pádu zbrane kolmo na bicí kohút neúčinná, pretože ju prekoná inerciálny pohyb záveru s nábojom uchyteným vo vyťahovači, ktorý dotlačí zápalku v ústrety zápalníku. A teda aj keď je bicí kohút zadržaný, stačí že sa pohol kúsok dopredu a podoprel zápalník - a nasleduje výstrel... Je to známa koncepčná chyba zbraní CZ 82/83 a nič sa s ňou nedá robiť - iba nenechať zbraň s nábojom v komore a spusteným kohútom padnúť kolmo na "zadok"!!!
(dôsledkom onej aféry bolo, že policajti nesmeli nosiť náboj v komore - ono ani "cocked and locked" u tejto zbrane nie je spoľahlivé, keďže poistku drží odpružená gulička, prichytená kúsočkom ohnutého plechu a tá má hnusnnú vlastnosť ľahko sa stratiť a potom poistka padá spontánne :evil: )



dfgdsster
Příspěvky: 109

Příspěvek#48 » stř 22. úno 2017, 21:45

Igrlik: diky za doplneni. Jen jsem se neumele pokusil upozornit i na to, ze zrovna funkcni blokace uderniku u nesportovnich pistoli ma oproti nekterym jinym pojistkam opodstatneni.

Uživatelský avatar
RJ
Příspěvky: 19

Příspěvek#49 » pon 27. úno 2017, 10:03

ggrandcz píše:Nebylo by praktičtější spíš vyzkoušet pustit pistoli na čumák třeba bez mušky na dřevěné prkno s delaborovanou nábojnicí osazenou jen zápalkou v komoře? Málo kdo ti asi dokáže říct, jak moc máš unavenou pružinu zápalníku.


Praktičtější možná. Mě hlavně zajímá jaké s touto zbraní mají jiní zkušenosti při běžném nošení. Ten test pádu, pokud vím, zkoušeli už v Plzni a dopadl negativně - zbraň nevystřelila. Přesná specifika testu nevím, ale to by se mělo dát zjistit.



dfgdsster
Příspěvky: 109

Příspěvek#50 » pon 27. úno 2017, 14:36

RJ: tak ty specifikace a vysledky testu sezen, ne? Konec koncu, Tebe to zajima prednostne a i ostatni se radi neco priuci/dozvedi.

Uživatelský avatar
RJ
Příspěvky: 19

Příspěvek#51 » pon 27. úno 2017, 22:07

dfgdsster: Tak jsem se poptal jak to bylo s tím testem a bylo to trošku jinak než si na to vzpomínám, ale to bude taky tím, že si z toho skoro prd pamatuji :)

Je to 8-10 let nazpět a nejednalo se o žádný oficiální test. Delaborovali náboje a odpalovali jen zápalky a nějakou starou CZ 75 házeli na zem na kohout. Důvodem bylo potvrzení prohlášení, že dotyčnému při pádu pistole na zem zbraň sama vystřelila, i když ji měl na bezpečnostním ozubu.
Zjistilo se, že když je na bezpečnostním ozubu, tak ten se může přelomit a kohout má při pádu ještě dostatek energie aby přes zápalník inicioval zápalku.

Testovali tedy na bezpečnostním ozubu, čemuž bych se já chtěl vyhnout tím, že spustím kohout úplně, aby při případném pádu na kohout nedošlo k nějakému podobnému selhání. Nicméně ta absence blokace úderníku stále přetrvává 8-)



dfgdsster
Příspěvky: 109

Příspěvek#52 » úte 28. úno 2017, 06:59

RJ: no, jestli jsem to pochopil spravne, tak uplnym spustenim kohoutu odstranis i tu posledni, byt u CZet diskutabilni, pojistku (tj. bezpecnostni ozub), ktera by potencialne mohla zabranit nechtenemu vystrelu padem zbrane pri nepritomnosti blokace uderniku, nebot kohout by Ti spocinul primo na uderniku.

Opet: ten ozub tam neni samoucelny. A kdyz je dobre nadimenzovany a zpracovany, tak i svoji funkci plni. Neboli noseni v komore, bez blokace a s plne spustenym kohoutem je jeste "mene idealni" napad, nez bez blokace nosit v komore s kohoutem na ozubu.



Pablo.gs
Příspěvky: 445

Příspěvek#53 » úte 28. úno 2017, 07:21

dfgdsster: Souhlas, jen bych tě ještě doplnil pro názornost. Právě proto pistole vybavené decockerem, vypouští na ozub a ne až na konec. Tím se násobí bezpečnostní funkce, ozub + blokace zápalníku.



SlashKO
Příspěvky: 251
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#54 » úte 28. úno 2017, 07:50

Pablo.gs:
Takova CZ G2000 je sice vybavena Decockerem, ale spouští úplně a ne zrovna jemně. => Ne úplně všechny zbraně, vybavené decockerem, spouští na ozub.



Xaw
Příspěvky: 112

Příspěvek#55 » úte 28. úno 2017, 08:27

Starší USP taky shodí kohout dolů, ozub neni, ale má blokaci úderníku. Je to rána, že jsem poprvé čekal, že vystřelí

Uživatelský avatar
RJ
Příspěvky: 19

Příspěvek#56 » úte 28. úno 2017, 08:44

dfgdsster: Díky za info, svou logiku to má. Přecejen srovnávat CZ 75 a Shadow se sice částečně dá, ale jde o starší zbraň i jinak vyrobenou a taky těžko říct, jaká tam je únava materiálu a provedení. Těžko soudit jestli by se mohl ten ozub při pádu na kohout přelomit stejně na Shadowu jako na CZ 75. Držet to na bezpečnostním ozubu bude asi jistější.



Pablo.gs
Příspěvky: 445

Příspěvek#57 » úte 28. úno 2017, 09:47

SlashKO píše:Pablo.gs:
Takova CZ G2000 je sice vybavena Decockerem, ale spouští úplně a ne zrovna jemně. => Ne úplně všechny zbraně, vybavené decockerem, spouští na ozub.

Myslel jsem současnou produkci CZ, samozřejmě evoluce se musela někudy ubírat. To si myslím, že platí i v odolnosti ozubu. Nemá cenu stavět teorie na 10 let starých věcech, přínosnější by bylo otestovat, zdali se výrobce poučil z chyb.



ggrandcz
Příspěvky: 146

Příspěvek#58 » úte 28. úno 2017, 20:10

Áaaa, konečně se zase rozjela ona oblíbená demagogie nepochopení funkce ozubu.
Spousta zbraní spouští dekokrem na ozub, protože je to konstrukčně jednoduhší a ne bezpečnější na nošení+se mezi kohout a závěr rád hromadí nepořádek.
Funkce ozubu odjakživa na pistoli byla, aby když se kohout při manipulaci rukou nebo o oděv/pouzdro částečně natáhne a vysmekne, aby neodpálil náboj. Pistole, o kterých se tu bavíme mají zápalník kratší než je místo v závěru, takže i když se ho kladivo dotýká, tak se zápalník nedotýká náboje. Jak se už mnohokrát v testech ukázalo, ozub či kohout jako takový při pádu zbraně na kohout nemusí vydržet a při tom může dojít k odpálení náboje za předpokladu, že nemá zbraň blokaci zápalníku.
A teď ta hlavní myšlenka - úplně spuštěný kohout je bezpečnější! Při pádu na něj jdou síly rovnou na závěr(protože se o něj opírá) a nehrozí ulomení kohoutu, který by pokračoval na zápalník. Tím, že se kohout dotýká zápalníku ho trochu popstrčí dopředu, takže zápalník nemá tak velkou dráhu v závěru, na které by se rozjel a získal hybnost při pádu zbraně na čumák.
Tak a teď do mě :D



dfgdsster
Příspěvky: 109

Příspěvek#59 » úte 28. úno 2017, 22:43

ggrand: ok, je-li udernik o tolik kratsi, tak by to mohlo mit logiku, zvlaste pri padu zbrane na kohout. Neboli jako vylozene protipadova pojistka zustava blokace uderniku.

Uživatelský avatar
RJ
Příspěvky: 19

Příspěvek#60 » stř 1. bře 2017, 14:39

ggrandcz: To je přesně to co jsem si myslel předtím, kdy jsem uvažoval spíše o nošení s úplně spuštěným kohoutem, který se opírá přímo o závěr a při pádu ten kohout nemá kam dále jít, protože je prostě na závěru s tím, že mi to logicky přišlo bezpečnější.

Nicméně mě hlavně zajímá to chování zápalníku během pádů, když na něj působí síla, která s ním pohne směrem k zápalce, překoná odpor pružiny a zápalku zažehne. Jaká je asi pravděpodobnost toho odpálení. Jakou sílu je k tomu asi potřeba vynaložit, aby došlo k odpálení apod. Je mi jasné, že praxe a teorie jsou dvě naprosto odlišné věci, ale nějaký orientační nástin, nějaké výsledky testů či nejlépe vlastní zkušenost (pád pistole na toaletě o dlažky a prostřelený záchod např :mrgreen: ) k nezaplacení 8-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 20 hostů