Rána jistoty - doma

Co jinam nepatří...


chrobák
Příspěvky: 171

Příspěvek#151 » ned 24. zář 2017, 20:24

Musím se ggrandcz zastat. Zbytečně se do něj navážíte a konstruujete situace a postupy, které se ho netýkají.
A ano, také necvakám, protože jsem si ze dvou logicky odůvodnitených způsobů vybíjení zbraně s kohoutem vybral právě tento.
Jediné cvakání je otestování funkčnosti po složení a pokud ji někomu předávám.



dethan
Příspěvky: 46

Příspěvek#152 » ned 24. zář 2017, 20:57

Klub cvakačů mě pobavil. V podstatě všichni střelci které znám :) Jo a abych nebyl OT do bezpečného prostoru klidně cvakám taky.



ggrandcz
Příspěvky: 146

Příspěvek#153 » ned 24. zář 2017, 20:59

Muze mi, prosim, nekdo ze cvakacu a nosicu mimo komoru vysvetlit, jak funguji? Rano otevrete sefj,chytnete zbran, kontrola komory,rana jistoty, zasobnik do zbrane a sup zbran do pouzdra, vecer zbran z pouzdra, zasobnik ven, kontrola komory, rana jistoty a sup do sejfu?
A co treba cesta na strelnici? Vetsina strelnic nedovoluje nastup s nabitou zbrani, takze zbran z kufriku/pouzdra, zasobnik ven, kontrola komory,rana jistoty a sup zpet do kufriku/pouzdra a pak na streleckem postu uz jen nabijet a strilet nebo taky jeste dalsi kontrola,rana jistoty (protoze jsem pustil zbran z ruky)a pak teprve nabijet a strilet? Nerypu, zajima me, jak to kdo ma, abych se mohl zamyslet, udelat si vlastni nazor.
Btw, skutecne moderni zbrane nepotrebuji smatrat po spousti, aby se daly rozdelat na vycisteni, kdyz uz tu padla zminka o modernostech.



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#154 » ned 24. zář 2017, 21:07

No jasně, takovej Glock nebo PPQ jsou technicky zastaralý jebky, který by používal jenom magor.
BTW, v Manuálu obranné střelby je sklopení kohoutu a nedání rány jistoty uvedeno jako CHYBA. Ale to asi taky sepsali nějací volové...

Týden, aby ses uklidnil a naučil se psát slušně. McFly



dethan
Příspěvky: 46

Příspěvek#155 » ned 24. zář 2017, 21:25

ggrand: v podstatě si to vystihl. Když si nejsem jistý bezpečným prostorem, vypustím přes palec. Týká se to hlavně situací před střílením na stavu. Pokud ale třeba před odchodem z domova nemám dost času abych zbraň zkontroloval v klidu, raději jí nechám doma. Samozřejmě se to netýká cesty na střelnici... Nemám blokaci, tže v komoře prostě nenosím.



dethan
Příspěvky: 46

Příspěvek#156 » ned 24. zář 2017, 21:30

Příjde mi totiž, že asi vždycky nechtěně vystřelí zbraň, o které její vlastník ví, že je vybitá. Ten pacholek náboj do té komory nepozorovaně proklouzne a ta mrcha spoušť se potom ráda sama zmáčkne.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#157 » ned 24. zář 2017, 21:52

ggrandcz: sice necvakám, už jsem to popsal tady.
Ale skutečně zbraň kontroluji i v situaci, kdy vzápětí dám zásobník do zbraně, nadrcnu, vypustím kohout, dám do pouzdra a odcházím.
Tento bezpečnostní rituál, kontrolovat kdykoliv vezmu zbraň do ruky stejně jako odkládat vybitou a zkontrolovanou jsem si zafixoval. I s tím, že na ty dvě tři sekundy zastavím svět a potřebuji si stav šachty a komory uvědomit, ne postup odrilovat.
Samozřejmě, každý rituál je k porušení, pokud se mě někdo bude nezvaně šontat po baráku, nabiju bez kontroly :)



rcc
Příspěvky: 205

Příspěvek#158 » ned 24. zář 2017, 22:07

Já to mám naučeno jako automatiku, zásobník ven, palec do šachty, stáhnou závěr - kouknout do komory, opět stáhnout závěr - kouknout do komory, rána jistoty bezpečným směřem - gauč, skříň. Dnes jsem na návštěvě dostal na otlapkání Walter P99 se slovy není nabitá. Postupoval jsem jako vždy, zásobník ven ... Myslím, že s tímto přístupem si nechtěně nikdy nevystřelím. Mimochodem u svých Gločků vidím hned z boku komory, že je tam náboj, samozřejmě za normálních světelných podmínek. Dále kouká ven i vytahovač a stejně na to nespoléhám a provádím kontrolu jak se má.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#159 » ned 24. zář 2017, 22:41

Taky ránu jistoty doma taky nedávám, od toho mám na pistoli vypouštění kohoutu. Komoru kontroluju asi 5x než to někam položím se spuštěným tak, aby na pistoli vždy viděl, pokud ji chvíli nehlídám, následuje kontrola, když ji beru do ruky (dětí nemáme, ale jistota je jistota). Když jdu spát, hodím do ní zásobník, náboj do komory a jde na noční stolek (já vím jsem paranoidní :) ). Ráno jde po kontrole náboje v komoře do pouzdra, nebo když nikam nejdu, vybiju stejným způsobem jako když přijdu domů. Když beru kteroukoliv jinou zbraň z trezoru, vždycky ji zkontroluju před i po uložení. V každém případě je zbraň vždy nabitá, i když není.... Nemířím na manželku, počítač a hlavně proboha ne na okna... Na sušení je bezpečný prostor, kde nic není a je tam minimální nebezpečí odrazu střely. Šachtu kontroluju pohledem z vrchu a komoru prstem.



ggrandcz
Příspěvky: 146

Příspěvek#160 » pon 25. zář 2017, 05:35

SansLogique: Tak jelikoz Glock vysel nekdy na zacatku 80.let a jeho konstrukce se prakticky nezmenila, tak mi neprijde nijak moderni. Je to uz asi 35 let. To je dele,nez jsem na svete,takze tomu opravdu nebudu rikat moderni. Nemoderni ale neznamena spatna. Ale pokud mam 2 srovnatelne pistole a jedna potrebuje pred rozlozenim mackat spoust a druha ne, tak ta druha je z hlediska konstrukce na tom lip a je bezpecnejsi.
A co se nejakeho manualu tyce...necetl jsem ho, autory neznam. Vim jenom, ze zbran vystreli, kdyz se zmackne spoust, tak ji nemackam, kdyz strilet nechci.

Chápu, že se všichni chtějí vyjádřit, ale ptal jsem se cvakařů, jak to mají v daných situacích. Zatím se mi dostalo jedné upřímné odpovědi.

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#161 » pon 25. zář 2017, 06:14

ggrandcz: Jsem cvakač, ale nosím v komoře. A nemám doma sejf (nemusím ho mít), takže si chci být jistý, že než do svojí "schovky" uložím zbraň s vypuštěným kohoutem, že tam není střela. Proto cvakám. Zřejmě bych cvakal, i kdybych nosil mimo komoru. Až bude sejf, tak souhlasím s tebou, že CZ 75 B s vypuštěným kohoutem sama omylem nespustí. To bych musel o spoušť zavadit opravdu moc.
Ale stejně jsem zastánce toho, že bezpečná zbraň je nenabitá, byť uložená ve skříni mezi ponožkama a ne zbraň nabitá uložená v sejfu. A toho abych docílil, musím dávat ránu jistoty (sám jsem se o tom ujistil, viz výše).
Uvědom si, že ukládání zbraně s nábojem v komoře je bezpečné pro tebe, ale ne pro třetí osoby. Takhle potom vzniká těch několik případů ročně v USA, kdy se dítě "omylem" zastřelí tátovou "zabezpečenou" 1911 ... nebýt v komoře náboj, nikdy by se to nestalo. A jeden z těch případů, co jsem kdysi zaznamenal, byl spojen i s tím, že se syn dostal tátovi do sejfu ...
Naposledy upravil(a) honzek86 dne pon 25. zář 2017, 06:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#162 » pon 25. zář 2017, 06:17

střelnice: Na střelnici vcházím s nábojem v komoře a vybíjím až na palebné pozici ;) zatím mě nikdo nenapadl, že bych něco porušil. Není tam jiný bezpečný vybíjecí prostor. A samozřejmě dávám ránu jistoty směrem k terčům. Většinou už si potom dám pistoli do pouzdra a chodím tam potom s vybitou pistolí za páskem. Po každé sérii dávám ránu jistoty, spíše automaticky, než že by to bylo třeba. Ten úderník to u nové kvalitní zbraně vydrží.

Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 366

Příspěvek#163 » pon 25. zář 2017, 17:13

No Géčko je tak nemoderní, že Zbrojovce se ho podařilo konečně okopčit loni :D A co se týká "cvakání", činím tak při vybíjení zbraně a jejím uložení, coby poslední bezpečnostní prvek. Kupodivu tak nečiním ani jednou denně, natož několikrát... Protože zbraň mám buď pod kontrolou (a tedy připravenou) a nebo uloženou. Nicméně rád se zasměju nad teoretikama, co každou věc musej třikrát převrátit na ruby, aby znovu objevili kolo.
Otázka ovšem stojí jinak. Co získám vypuštěním jednoho bezpečnostního kroku?

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#164 » pon 25. zář 2017, 21:31

ggrandcz píše:Muze mi, prosim, nekdo ze cvakacu a nosicu mimo komoru vysvetlit, jak funguji? Rano otevrete sefj,chytnete zbran, kontrola komory,rana jistoty, zasobnik do zbrane a sup zbran do pouzdra, vecer zbran z pouzdra, zasobnik ven, kontrola komory, rana jistoty a sup do sejfu?
A co treba cesta na strelnici? Vetsina strelnic nedovoluje nastup s nabitou zbrani, takze zbran z kufriku/pouzdra, zasobnik ven, kontrola komory,rana jistoty a sup zpet do kufriku/pouzdra a pak na streleckem postu uz jen nabijet a strilet nebo taky jeste dalsi kontrola,rana jistoty (protoze jsem pustil zbran z ruky)a pak teprve nabijet a strilet? Nerypu, zajima me, jak to kdo ma, abych se mohl zamyslet, udelat si vlastni nazor.
Btw, skutecne moderni zbrane nepotrebuji smatrat po spousti, aby se daly rozdelat na vycisteni, kdyz uz tu padla zminka o modernostech.

Protože jsi se slušně zeptal, tak ti slušně odpovím. ;)
Odemknu trezor, vyndám zbraň, dám zásobník, zatáhnu za závěr čímž se první náboj ze šuplete přesune do komory, vložím zbraň za opasek, zamknu trezor a odcházím. Příchod domů je podobný. Zase otevřu trezor, vyndám zbraň z pouzdra, ze zbraně vyndám zásobník, stažením závěru vyhodím náboj z komory, a dám ránu jistoty ( do vybíjecího zařízení vlastní výroby), odložím do trezoru, ten zavřu a zamknu.
V případě střelnice, která nedovoluje na střeliště vstup s nabitou zbraní se dotáži na to, kde je vybíjecí místo. Když tam takové není, tak je možnost buď s tou nabitou zbraní dovolí vstup a nebo půjdu jinam. Protože proč bych měl chodit někam, kde vymýšlí sice příkazy, ale nedají možnost je plnit.
Když teda před vstupem na střelnici vybíjím stejně jak doma, tak následně už nic nekontroluju. Náboje nemaj nožičky a samy nikam nevlezou. I do zásobníku ty lemplíky člověk musí sám napáskovat.
Jo a na závěr k rozvedení myšlenky o zastaralosti konstrukce Glocka a vůbec zbraní bez kohoutu, je taková, že spíš nějak se blbě hledá zbraň s kohoutem a v CZ se teda vrátili od své pokrokové konstrukce o 100let do pravěku a konečně G okopírovali. Nemyslíš, že konstrukce mechanizmu s kohoutem je kapánek starší než pravěk Glock s 90.let?



kiv61
Příspěvky: 579

Příspěvek#165 » pon 25. zář 2017, 23:28

Jen dotaz: můžete uvést konkrétní střelnice, kde je zapovězen vstup se zbraní v režimu nošení?
Já jen, že jsem se s tímto za posledních 22 let zatím nikde nesetkal.

Abych nebyl úplně OT pak si jen dovolím konstatovat, že jsem dosud nikdy neměl potřebu doma dávat ránu jistoty kamsi směrem do sedačky, knihovny či šifonéru s porculánem po babičce.
Dle celé této debaty mi však připadá, že evidentně asi dělám celé ty roky něco špatně ... :roll:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů