Rána jistoty - doma

Co jinam nepatří...


Gorgon
Příspěvky: 67

Příspěvek#31 » pát 6. lis 2015, 06:17

Já nosím s nábojem v komoře, a při příchodu domů vždy hned vyndávám zásobník, vyhodím náboj (hezky vidím že vyletěl ven), kouknu se jestli je to opravdu prázdný a shodím kohoutek, ránu jistoty nedávám. Když opticky vidím že náboj tam není, tak je to IMHO jenom prázdné gesto potom.

Zajímavé je, že co to tu čtu tak mám dojem že spíše si doma vystřelí někdo kdo náboj v komoře nenosí. Já vím že tam VŽDYCKY je když přijdu domů tak mám trochu stažíno když zbraň vyndavám z kalhot:)



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#32 » pát 6. lis 2015, 06:46

Ránu jistoty bych za prázdné gesto nepovažoval. Člověk je prostě omylný. Není bezduchým strojem na vybíjení zbraní. Pořád se mu něco honí hlavou, některé věci dělá automaticky, takže se klidně může stát, že náboj v komoře zůstal, jeho oči ho sice vidí... ale mozek z nějakého důvodu nevnímá. Kolik se stalo průšvihů ze stejného důvodu. Nejen na úseku zbraní, ale třeba v automobilové, nebo letecké dopravě. Proto je rána jistoty dobrá.



iloveguns
Příspěvky: 1434

Příspěvek#33 » pát 6. lis 2015, 07:35

Pozor na ránu jistoty u zbraní ráže 22 s okrajovým zápalem. Pokud není v komoře náboj, zápalník naráží na okraj nábojové komory a již jsem viděl mnoho ulomených zápalníků, které ránu jistoty nevydržely.



petrxx
Příspěvky: 1

Příspěvek#34 » pát 6. lis 2015, 10:02

Místo rány jistoty preferuji se aspoň 2x přesvědčit, že ve zbrani není zásobník a náboj není v komoře. Za klíčové považuji vše dělat vědomě, tedy v duchu si říkat, "nejprve musím vyhodit zásobník, hotovo, teď ..." Tak jako tak potom se zbraní zacházím, jako s nabitou - na nikoho nemířím atd. Pokud by mi stalo (a to zatím ne), že náboj v komoře zůstane, zjistím to před další manipulací se zbraní, když ji vytahuji z trezoru.

Uživatelský avatar
lubos.zama
Příspěvky: 65

Příspěvek#35 » pát 6. lis 2015, 10:48

Dávám do skříně s hadrama (cca 50 cm štos triček a kalhot) i přesto, že nenosím v komoře a předtím VŽDYCKY zásobník ven tak abych ho měl na očích a věděl, že neni ve zbrani a poté aspoň 3 x přetáhnu závěr + po každém zatažení závěru pohledem kontroluju komoru. Zbroják mám sice jen rok a půl, ale sloužím aktivně už přes 16 let a ani jednou se mi nestalo, že bych vystřelil po takové kontrole.



cipis
Příspěvky: 2114

Příspěvek#36 » pát 6. lis 2015, 12:08

Tohle ale funguje jen u zbraní, co je máš doma v držení a pak, když jdeš ven, tak v nošení. To už moc nejde praktikovat, když jich je víc. V momentě odchodu z domu (max. dvě zbraně v nošení + x v držení bez nábojů) přejdou totiž ty zbývající zbraně doma z držení do přechovávaní. Takže čistě teoreticky, v rámci minimalizace těchto operací, budeš mít nabité až dvě zbraně, které i nosíš.
Já ránu jistoty dávám před čištěním či podobnou manipulací nebo před ukazováním zbraně, nějaké techniky nebo tak něco. Jinak jde z pouzdra do trezoru a z trezoru tak, jak je. Protože samozřejmě platí zásada číslo jedna a to, že každá zbraň je nabitá.

Carloss píše:Jinak na to je jednoduché řešení: Nevybíjet. Proč taky, ne? Doma mám zbraň taky na obranu. Vy ne?



Carloss
Příspěvky: 2939

Příspěvek#37 » pát 6. lis 2015, 18:18

Jj... Já zbraně nestřídám, takže je nabitá pořád. Dokonce i když ji vybiju, třeba když, jak píšeš, někomu něco ukazuji... tam vidím ránu jistoty jako zásadní. Nejen mě, ale i tomu, komu zbraň svěřuji do ruky to ukazuje, že je prázdná. Obdobně když mi někdo půjčuje zbraň, tak tu kontrolu dělám...

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 493

Příspěvek#38 » pát 6. lis 2015, 21:05

pri vybijeni G19 davam vyhoznym okenkem prst do komory, pak pomalu vypustim zaver
kdyz panbu dopusti, i motyka spusti a pak dlouho zvoni v usich



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#39 » pát 6. lis 2015, 23:34

viewtopic.php?f=50&t=3099 - vlákno o ráně jistoty která se nepovedla.
viewtopic.php?f=50&t=2902 - vlákno o vybíjecím zařízení na doma.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#40 » sob 7. lis 2015, 00:35

Jak píše Patrik, o tom se tu psalo již mnohokrát, jen číst.
Za mě rána jistoty doma, nikdy !



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#41 » sob 7. lis 2015, 13:23

Za mě teda rána jistoty vždy. Nehledě na to, že je to jedno ze základních pravidel bezpečné manipulace se zbraní.

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#42 » sob 7. lis 2015, 15:38

Za mě taky RJ... U některých zbraní to ani jinak nejde.

Uživatelský avatar
radimnet
Příspěvky: 167

Příspěvek#43 » sob 7. lis 2015, 15:49

Rána jistoty jasná věc a člověk si musí být na 110procent jistý že tam není náboj. Já mám Glocky tak musím :) tam prostě nejde vypustit kohout :) před zkouškama na ZP mi na přípravě s CZ 75 ale borec ukazoval vypouštět kohout.



bat
Příspěvky: 76

Příspěvek#44 » sob 7. lis 2015, 16:54

frantisekkozisek píše:Za mě teda rána jistoty vždy. Nehledě na to, že je to jedno ze základních pravidel bezpečné manipulace se zbraní.


Já znám jediné pravidlo manipulace se zbraní: Se zbraní se vždy a za všech okolností zachází jako kdyby byla ostře nabitá.

Nechápu jak může někomu iniciace bicího mechanizmu připadat jako bezpečnostní pravidlo

Já tedy nikdy a nikde

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#45 » sob 7. lis 2015, 17:26

bat: Takže když vyčistíš zbraň, pouze ji složíš a v případě např. Glocka bys ji s nataženým bicím mechanismem odložil do trezoru? To se mi zdá trochu podivná metoda, nehledě k tomu, že prostě funkční zkouška mechanismu zbraně je taky o něčem a co to je jiné, když ne rána jistoty - alespoň provedení je naprosto totožné. A "nikdy a nikde" mi připadá ještě zcestnější.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 hostů

cron