Rána jistoty - doma

Co jinam nepatří...


Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#136 » pát 22. zář 2017, 21:21

Soukalka, ano před vstupem rána jistoty do roury ! Na chodbě mezi čekajícími !
Při předkládání zbraní před výměnou ZP jsem jako všíchni musel toto pravidlo dodržet.
Pří předkládání brokovnic jsem již lehce protestoval jde o to, že ty úderníky opravdu trpí !
Při otevření klasické dvojky je jasné hned na první pohled, že laufy jsou prázdné, proč tedy rána jistoty.
U mého letitého ZH jsem řekl, že ránu jistoty nedám, z důvodu, že u tohoto typu zbraně úderníky prostě praskají, tudíž to opravdu nebudu dělat a po diskuzi jsme se domluvili.
Vím, že příště tyto dlouhé zbraně budu předkládat rozebrané, prostě po kusech, nenechám se poučovat od mladíka, který viděl asi pouze služební pistoli a má příkaz nadřízeného.
Nakonec to ale chápu, před časem v kanceláři někdo střílel, ale nebylo to prý v Soukalce.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#137 » pát 22. zář 2017, 22:00

U nás na Blanensku se traduje, že to do roury, ve stísněné čekárničce s pultíkem kde policisté odbavují klienty, poslal někdo z brokny hned dvakrát.
No a k tématu, nosím nadrcnutou G2000, při vybíjení pak logicky očekávám vyhození náboje, zrakem zkontroluji komoru a šachtu, vypustím kohout vypouštěcím mechanismem, pak zbraň putuje do kufříku a do stolu. Pokaždé když ji vytahuji dělám vizuální kontrolu komory a šachty, je jedno jestli budu nabíjet a zbraň si brát, nebo čistit, sušit a pod, prostě vždy. Ránu jistoty nedávám.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#138 » pát 22. zář 2017, 22:48

Přesně jak píšeš. Už na vojně jsme ukazovali prázdný zásobník + otevřenou a prázdnou komůrku. Co víc !

Uživatelský avatar
radimnet
Příspěvky: 167

Příspěvek#139 » sob 23. zář 2017, 17:26

A i přesto si někteří myslí, že to může potom vystřelit :shock:

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#140 » sob 23. zář 2017, 18:44

Naštěstí je tohle přesně ten postup, který si každý může dělat jak se mu zlíbí. Neb ani zkušební komisaři nejsou v tomto názoru za jedno.



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#141 » ned 24. zář 2017, 10:54

Bohulibuy: Tak třeba v Příbrami dávají lidi dlouhé zbraně ke kontrole rozebrané úplně normálně, často je tak rovnou i přinesou kvůli skladnosti v tašce, a nikdo proti tomu nic nemá.

Takže pokud se chceš vyhnout ráně jistoty a zároveň i případným kecům na to, že rozebíráš zbraň na chodbě, tak ji tam prostě rovnou dones ve dvou kusech _už z domova_. Na to se snad nedá říct vůbec nic.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#142 » ned 24. zář 2017, 11:13

ggrandcz píše:Co sem tahate ukladani nabiteho kveru,ktere je nebezpecne napr. pri pozaru? To jsem rozhodne nemel namysli.
Jasne davejte si v baraku rany jistoty do aleluja, ale pak se nedivte za diry v kuchynskych linkach, skrinich, postelich, podlahach a tak, kdyz uz nejste schopni si vytvorit skutecny bezpecny prostor. Mimochodem, ten vlozeny stribrny naboj do komory pres okenko je nejlepsi cesta, jak si oddelat vytahovac.

Si klidně ukládej nabitou zbraň,ale nevím proč to vnucuješ ostatním. I na vojně se po příchodu vybíjelo a dávala rána jistoty. Stejný postup je i v dalších ozbrojených složkách. A co se může stát, že maximálně odložíš nabitou zbraň? Rozhodně větší problém, než, že si doma střelíš do kýble s pískem.



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#143 » ned 24. zář 2017, 11:16

Borci, už to ani před odpovědmi nečtete, ggrand přece nevnucuje ukládání nabité zbraně, jen to zřejmě po kontrole komory prostě nezmáčkne.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#144 » ned 24. zář 2017, 11:21

Slezman: a tím se připraví o poslední možnost odhalit chybu. Neb 1000x tam tu nábojnici v komoře neviděl, protože tam opravdu nebyla. Po 1001 nábojnici neviděl, ale ota ta mrcha tam byla.



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#145 » ned 24. zář 2017, 11:25

I kdyby tam byla, tak pokud prostě nikdy kromě střílení nemačká spoušť, tak ji nikdy nevystřelí :-)
Až si pro zbraň ráno dojde na nošení, nebo pro uložení do kufříku před cestou, tak maximálně při této následné kontrole vyhodí ten náboj na zem.
Já ránu dávám, ale respektuju, že to jiný může dělat jinak, a třeba to bude ve výsledku i víc bezpečné než u mne.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#146 » ned 24. zář 2017, 11:31

Fajn a když ji takhle odložíš a protože jsi naprosto dokonalej a neděláš chyby, tak ji za dva dny vyndáš, a manipuluješ jako s nenabitou ( třeba chceš čistit) a najednou bum.
Ale kdo nemá chybu a nezažil, tak nepochopí. Jen bych tak trochu pod čarou připoměl, že bezpečnostní pokyny a předpisy, jsou psané krví.
To, že si někdo doma zvolí totálně špatný bezpečný prostor, je věcí druhou.



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#147 » ned 24. zář 2017, 13:20

Tak jestli odlozenou po vyndani z trezoru pred zozebranim nekontrolujes, tak to pak jo.
Vim, ze to tak neni, jen trochu spickuju, protoze pises jak pises :-)



ggrandcz
Příspěvky: 146

Příspěvek#148 » ned 24. zář 2017, 14:32

Sorry jako,ale tohle uz je na osobni narazku. Nikde nepisu o ukladani nabite zbrane, o nekontrole pred manipulaci, natoz cistenim. Mozna by stacilo za to cist, na co reaguju, nez se tu ztrapnit.
Dale reaguji na vesele prihody z nataceni typu dira ve skrini, radiatoru, tv, diteti ruznych cvakacu po vybijeni. Nikdy jsem neslysel historku, ze nekdo udelal diru do kyble s piskem. Kdyz uz se rozhodnu byt cvakacem, tak si vytvorim bezpecny prostor. Jedna z poucek bezpecnosti zni, ze nemirim na nic,co nechci znicit. Co teprve na to,co nechci znicit, davat ranu jistoty?! Ok, neni treba se stydet, ze jsem se jako nepremyslejici ovecka nechal zlakat do klubu cvakacu, cvakejte si,ale zodpovedne, tj. proti necemu, co je urceno na chytani strel!
Slezman: diky za reakce.

Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 366

Příspěvek#149 » ned 24. zář 2017, 14:42

Klub cvakačů je prima. Docela by mne zajímal poměr nechtěných výstřelů u "cvakačů" při ráně jistoty oproti počtu nechtěných výstřelů při manipulaci kýmkoli s domněle nenabitou zbraní. A opravdu neexistuje u kvalitní zbraně jedinej smysluplnej důvod zkrátit bezpečnostní řetězec o jeden bod (a u nekvalitní zbraně zase není důvod jí vlastnit, případně používat).
edit: Proč do Géčka rvát cvičnej pro výstřel jistoty, to mi hlava nebere už vůbec. Ta zbraň je na cvaknutí konstruovaná. To je jen dobrej způsob, jak tam omylem nacpat něco jinýho než sušilku...

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#150 » ned 24. zář 2017, 15:02

ggrandcz píše:...


Vychladni a chovej se slušně!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů