Náboj v komoře při nošení.

Co jinam nepatří...

Nosíte náboj v komoře

Ano
231
55%
Ne
166
39%
Nosím revolver a o podobný blbosti se nestarám.
26
6%
Celkem hlasů: 423

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 536

Příspěvek#436 » úte 7. úno 2017, 13:40

Někdo tu psal, možná v jiné sekci, že v tomto případě má člověk právo nevypovídat. Petarda by mě napadla taky. Když si vzpomenu, co sme jich jako děcka bouchávali a nějakej hluk nikdo neřešil :D
btw. mám revolver, takže do zdi nestřílím (ale zadařit se může vždy :lol: )



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#437 » úte 7. úno 2017, 13:41

Já to myslel spíš k zamyšlení, že lidskou chybu tu rozebíráme z hlediska zranění sebe nebo druhého, ale je tu i hledisko celkem neškodného přestupku a možné ztráty ZP, když prostě bude mít člověk tu smůlu, že to na něj praskne. K chybě nemusí dojít jen doma nebo na střelnici, ale třeba i v práci při převlékání (pro ty co mohou mít zbraň v práci uloženou) apod.

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#438 » úte 7. úno 2017, 13:57

Na vojně se používal hezký pojem VYPLAŠENKA. Mám dojem, že si v tomhle tématu daly všechny vyplašenky sraz ;-) Výstřel doma, kór z krátké, opravdu nikoho nedojme.

A hlavně to s nošením v komoře vůbec nesouvisí, ke každé zbrani se chovám jako k nabité nábojem v komoře! Nikdy si nedovolím sušit nebo cokoli jiného dělat, pokud si ji bezprostředně nezkontroluji. Přestože vytahuju vybitou z trezoru, vidím výstražník, vždy kontrola. Pokud se někdo spolehá na prázdnou komoru (resp vědom si prázdné komory její kontrolu odbývá), tak si dřív nebo později zaručeně nechtěně střelí.

Ohledně možné chyby: když řídíte kolo/auto/letadlo, lezete po žebříku/skále, plavete v přehradě daleko od lidí apod, nemáte žádnou pojistku proti selhání (vlastnímu ani selhání techniky) a s rychlostí/výškou pravděpodobnost smrtelných následků roste. Proti tomu je manilupace s palnou zbraní velmi bezpečná činnost (provádí-li s s adekvátním respektem).



Korzybski
Příspěvky: 54

Příspěvek#439 » úte 7. úno 2017, 14:27

Nosit "BEZ" je myslím skoro zbytečné. Když už jsem se rozhodl nosit, tak to bylo z důvodů, které mne nutí k nošení zásadně "S". Ale nesouhlasím, že stačí mít prst mimo spoušť a tím že je vyloučeno, že pistole vystřelí.



murdoch
Příspěvky: 75

Příspěvek#440 » úte 7. úno 2017, 14:30

No nesmí tam strkat prst ani nikdo jinej:)



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#441 » úte 7. úno 2017, 14:31

nj, když Pámbu dopustí, i motyka spustí. Moje pistole bez prstu na spoušti ale prostě nevystřelej.



murdoch
Příspěvky: 75

Příspěvek#442 » úte 7. úno 2017, 14:35

U mě vyzkoušeno, moje taky ne... Jinak už bych se stal obětí syndromu záchodového střelce...



murdoch
Příspěvky: 75

Příspěvek#443 » úte 7. úno 2017, 14:40

Ne, nehraju si s pistolí na hajzlu... Jen už mi při stahování kaťat vypadla z vnitřního pouzdra, to je hned, znáte to...

Omlouvám se ovšem za OT a dále už jen k tématu :)



Křeček
Příspěvky: 11

Příspěvek#444 » pon 9. črc 2018, 14:17

zdravím zkušené. Chtěl bych se zeptat jak je to s nošením s nábojem v komoře u CZ 75 D Compact?
Nacházím dvě varianty. Náboj v komoře a nošení s kohoutem na bezpečnostním ozubu nebo náboj v komoře a kohout úplně dole na závěru. Co je tedy správně z pohledu bezpečnosti při nošení?
Hrozí výstřel pokud se zavadí o kohout a trochu by se tedy natáhl mezi závěrem a bezpečnostním ozubem?Díky



Střelec
Příspěvky: 1668

Příspěvek#445 » pon 9. črc 2018, 14:56

Nemělo by nic hrozit, 75D má přece blokaci zápalníku. A jestli nosit na bezpečnostním ozubu, to je asi věcí každého soudruha, mám též pistoli s vypouštěním (ne sice 75D, ale málem jsem teď jednu pořídil :) ) a po zasunutí náboje do nábojové komory vypuštím kohout a na ozub kašlu, přijde mi to zbytečné nevidím v tom důvod. Při prvním DA výstřelu je těch pár mm při stisknutí podle mého zanedbatelné...



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#446 » pon 9. črc 2018, 15:28

@Křeček: Ozub je další bezpečnostní prvek, takže rozhodně používat. Nejde o to, že by si se zcela vypuštěným kohoutem o něco zavadil, ale pokud by ti zbraň vypadla a dopadla na kohout, tak je to další bezpečnostní prvek. @Střelec: Pokud ručně vypouštíš s nábojem v komoře kohout až na doraz a ne na ozub, no nevím co k tomu napsat.... Hlavně to nezkoušej s nějakou sportovnější zbraní s lehkou spouští jako např Orange a zmrzlýma rukama.
EDIT: v tomto vlákně je to asi už OT... si by to patřilo někam ke konstrukci nebo bezpečné manipulaci, Sry



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#447 » pon 9. črc 2018, 19:52

OMG, zase nepochopení funkce bezpečnostního ozubu. Tak ještě jednou pro velký úspěch. Bezpečnostní ozub má zamezit možnému výstřelu zachycením kohoutu třeba o oděv a následném vysmeknutí. V dnešní době je to ale k ničemu, když tuto funkci plní blokace úderníku. Dnes je tam ten ozub u zbraní s blokací úderníku jako ulehčení konstrukce vypouštění kohoutu. Kdy výrobci zkonstrujují poměrně jednoduchý systém vypouštění právě na tento ozub (Sig, CZ...)
Takže cvaknutí kohoutu pod ozubem chytne blokace úderníku a u zbraní bez blokace to nemá standartní zápalky iniciovat, nejlepší je to v takovém případě vyzkoušet.
Co se týče polohy nošení na ozubu/až dolů, tak je správně za b). Při spuštěném kohoutu až na závěr se kohout stává součástí závěru, takže naopak při pádu na kohout se nepřenáší impulz na úderník,jako v případě pádu na kohout, který je na ozubu a silou pádu se urve z ozubu nebo zlomí a narazí na úderník. To, že si někteří výrobci ulehčují život deckokerem na ozub nemění nic na faktu, že nejlépe je to až na závěr, jako to dělá třeba Beretta FS92. Za další, když je kohout na ozubu, může se dostat a dostává se nepořádek mezi kohout a závěr.
Na 2. stranu jsem neslyšel o případu, kdy by nepořádek mezi kladivem udělal problém nebo byl problém u pádu. Takže jestli zbraň vypouští na ozub, používat to tak. Pořád 10x bezpečnější, jak vypouštět ručně až nadoraz.

kubass_hk9: To o tom Orange je naprostý nesmysl vyvozený, zřejmě z neznalosti korektního vypouštění kohoutu nebo nepochopením elementární fyziky přenosu sil. Korektní způsob vypouštění je, že se napřed kohout zatáhne až na doraz a tím přestane být ozub kohoutu v kontaktu se spoušťovým mechanismem a je tak naprosto jedno, jaký má která zbraň odpor a v takové fázi se strčí prst mezi kohout a závěr, zmáčne se spoušt a za trvale stisknuté spoušti se spouští kohout.



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#448 » pon 9. črc 2018, 23:14

1. když byla řeč o CZ 75 D Compac, tak jsem se ze zvědavosti koukl do manuálu:
cz75.jpeg

takže pokud nechceš být v rozporu s návodem, tak nosit vypuštěno až na doraz nemůžeš. Zas na druhou stranu je to starší poublikace, takže se tam určitě nějaký blud najde
2. Pokud chceš vypustit nadoraz, nemůžeš samozřejmě použít decocker, takže budeš používat dva způsoby jako jeden v klidu přes spoušť nadoraz a druhý v "akci" přes decocker? Konzistence jde do háje a představa, že to např. policista nakoplej adrenalinem splete a začne během případného zákroku vypouštět ručně?
3.[quote="Honzajan" a za trvale stisknuté spoušti se spouští kohout.[/quote]
s tím jak byl člověk promrzlej tak přesně toto bylo příčinou několika výstřelů při vypouštění. Pokud tam je ozub, tak prostě vypouštět jen na něj i při absenci decockeru. Po aplikaci tohoto postupu už si klučina nechtěně nevystřelil.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Střelec
Příspěvky: 1668

Příspěvek#449 » úte 10. črc 2018, 06:40

kubass_hk9 píše:@Střelec: Pokud ručně vypouštíš s nábojem v komoře kohout až na doraz a ne na ozub, no nevím co k tomu napsat....


Technická poznamka, napsal jsem, že mám pistoli s vypouštěním kohoutu (na nošení P232, na běžné střílení 1911, která je jak známo SA). Na druhou stranu nemyslím si, že ani při ručním vypuštění by hrozil výstřel pokud není člověk vyloženě jelito. Kromě toho většinou nadrcnu a vypuštím kohout vklidu v teple domova a nemám obvykle důvod manipulovat s tím se zmrzlýma rukama pod vlivem adrenalinu. Nejsem u PČR.



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#450 » úte 10. črc 2018, 10:15

Ten klučina, o kterým jsem psal, rozhodně nebyl žádný jelito (soudě podle schopností a ostatní manipulace). Jen to co fungovalo za běžných okolností prostě selhalo v momentě, kdy měl člověk totálně promrzlý ruce (ok, kdyby měl postup 100%ně správnej, tak by se to nestalo ani tak, lidský faktor je prostě mrcha). Navíc toto vlákno je přímo o nošení a pokud by si zbraň musel hypoteticky použít, tak potom rozhodně nebudeš mít pro vypouštění podmínky, jako v teple domova a co potom? Jasně člověk by měl vypustit a uložit do pouzdra až když je po všem, ale i tak si myslím, že rozrušení by bylo celkem silný, takže opět se dostáváme k bodu 2.
Nechci se s nikým hádat ani nikoho přesvědčovat, ale je to bezpečnostní prvek se specifickou funkcí, takže proč se té funkce vzdávat?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 49 hostů