Proč se vz. 58 říká kosa?

Co jinam nepatří...


kiv61
Příspěvky: 579

Příspěvek#16 » pon 20. lis 2017, 20:31

Na vojně jsme 58 sebou tahali téměř obden ale za celé 2 roky jsem neslyšel nikoho, a to ani východňáry nebo maďary, kdo by o ní mluvil jako o "kose".
Slangově to byl nejčastěji "sapík", pak "pětaosma", "koktavý železo" či "ten zasratý (a další adjektiva dle národnosti) kvér" ..

Výraz "kosa" jsem zaregistroval až začátkem milenia kdy se začala dostávat ve větším množství do civilu zpravidla od lidí co na vojně už většinou nebyli ..



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#17 » úte 21. lis 2017, 00:00

Hmm říkat SA 58 kosa jsem slyšel poprvé právě od známých co slouží v armádě, ale jsou to spíš mladší ročníky pod 40, co SA 58 zažily až spíš na konci její vojenské kariéry...

Když jsem tehdy nechápal proč, bylo mi řečeno, že je to "kosa na lidi" :) O variantě pažby řeč nebyla.



Sahib
Příspěvky: 6

Příspěvek#18 » úte 21. lis 2017, 09:02

Souhlas se vším výše. Na ZVS v letech 92-93 u bigošů ve Velké Hoďsito to byl vždycky jen sapik. Prakticky denně v pazourách, tisíce vystřelených ran, voda, bláto, písek, zlámaný pádla, ohnutý sklopky, přivohnutý laufy od přivření ve vratech z BVP-2, ale furt to makalo. Vrcholem byl výstřel jednoho z mých mladých ostrym nábojem s nasazenym plynovym nástavcem. Neskutečná rána, ale ten kvér to vydržel a střílel vesele dál! Plynovej nástavec vysoustruženej a tak šel do křoví. Tehdy jsem se zamiloval a po dlouhé době to pořídil domů už jako "Kosu", nejdřív mi to pojmenování nešlo přes pysky, ale dneska už to také používám, protože když jí miluješ, není co řešit.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#19 » úte 21. lis 2017, 09:27

No vidíš to, jak je chválená, odolná a spolehlivá. A přece se tu najde někdo, kdo ji snad ani nedržel v rukách a své rádobyzkušenosti opírá o JPP. Pak za popisu svých sexuálních choutek a preferencí o ní napíše, že "stojí o příslovečný exkrement" :roll: :D
Já se s označením "kosa" setkal někdy okolo roku 2000, ale přesně už si nevzpomínám. Možná až po ZVS. Dřív (před ZVS, nebo během ní) jsme jí také říkali "sapík" nebo "sapr".



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#20 » úte 21. lis 2017, 10:07

Já jí znám jen pod touhle přezdívkou (vojnu už jsem těsně nezažil) a mám to od bratra, který na vojně byl někdy v půlce devadesátek. Upřímně, je mi jedno jak ji kdo hodnotí a je mi i jedno, kdo má jaký názor na tunění a originál, na uloženky a repase, pro mě je to prostě odjakživa "kosa do každé rodiny", ať už se jí vlastně původně říkalo jakkoliv :)



schurl45
Příspěvky: 15

Příspěvek#21 » úte 21. lis 2017, 14:47

na vojne to byla sklopka nebo padlo, 87-89 4445 Ceske Budejovice

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#22 » úte 21. lis 2017, 15:02

"Kosit" se hovorově říkalo především v akčních scénách situacím kdy dotyčný sundal dávkou větší počet protivníků kteří padali jak stébla trávy.
Teoreticky to mohl být jakýkoliv automat, ale schytal to ten nejrozšířenější.



JURIN72
Příspěvky: 21

Příspěvek#23 » úte 21. lis 2017, 15:07

PŠ-Opava,dale Hodonín,názvy taktéž sapík,pádlo,sklopka dle provedení.Akorát zásobníkům jsme říkali ,,banány,,.
Jinak nazev ,,kosa,,zaznamenán zhruba až s příchodem předělaných civilních samonabíjecích na naš trh.A nejvíce používán mladými,kteří neprošli zakl.voj.službou.
Ale nyní už asi nejvíce používaný výraz.Jiná doba pánové.Pokrok nezastavíš. :)

Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 366

Příspěvek#24 » čtv 23. lis 2017, 06:07

Plynovej nástavec na slepáky je konstruovanej tak, aby náhodnej výstřel ostrým nepřežil, narozdíl od zbraně, na který byl namontovanej, takže žádnej zázrak, ale prostě ověření funkce.



jirkab
Příspěvky: 166

Příspěvek#25 » čtv 23. lis 2017, 06:44

Na ZVS v 2003-2004 u strazni roty, cili s vz.58 prakticky denne (obden zadřen :-) ) a taky jsem za celou dobu sluzby nikdy neslysel pouzit pojem "kosa" k jejimu pojmenovani. Nejcasteji se rikalo sapr. Kosa jsem slysel poprve az nekdy kolem roku 2008 od lidi, co ZVS nezazili.



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#26 » čtv 23. lis 2017, 09:38

Som posledny dvojrocak (88-90) strielali sme vela, nazvy boli Tokarev (Pi vz.52), Makarov (vtedy uplna novinka pi vz. 82), Skorpik (Sa vz.61), Samopal, Sapik (Sa vz. 58), UKL-ko ( Lk vz. 59). SVD-cko (OPu. Dragunova, tu som ale na vojne v rukach nemal, na utvare sme ich nemali. Ziadnej zbrani sa kosa nehovorilo.
Kosa sme volali zvratky. :-D Hodil kosu, sablu, tycku sa hovorilo ked sa niekto pozvracal :-D :-D :-D



staroch
Příspěvky: 4

Příspěvek#27 » stř 13. pro 2017, 22:45

Přesně jak píše Jurin72 a jiní.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů