Jak začít / Jak jste začínali?

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
strasidlo
Příspěvky: 77

Příspěvek#61 » pát 29. čer 2018, 10:12

Pánové, ještě jednou díky. Uvidíme se asi tak za rok. Jdu tlačit koně :-)

Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 361

Příspěvek#62 » pát 29. čer 2018, 11:24

to strašidlo - jen klííd trefit opakovaně plochu A4 na 15 metrů a to aspoň trochu rychle a v mírném stresu (LOS závod) nezvládá asi 30% závodníků ;)

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#63 » pát 29. čer 2018, 12:51

strasidlo si takhle, nemusíš běhat stovku pod 11 ani udýchat maraton,
je a vždy by to mělo být o střílení, čili nikoliv běžecký závody (užitečnější je spíš výbušnost pohybu 2-3 rychlý kroky sem či tam, rychle zohnout do nízkýho okna,...)
a po něco málo zkušenostech bych ještě dodal, že rychlý přesuny nahání desetinky,
kdežto zastřílet si na "kličkujícího" poppera umí stát sekundy podobně i "resety hlavy" :-)



radim78
Příspěvky: 302

Příspěvek#64 » pát 29. čer 2018, 14:05

@4mike - naprostá pravda. mohu potvrdit i s naprosto žádnými zkušenostmi :)))))

@ DOT Torture test A4 - nestřílejte to ze začátku na 15, ale cca 3m, to je úplně jinej level. :)

Na netu toho jsou spousty, ale doporučuji videa na trubce a jeho page na netu - Lucky Gunner - těch drilů včetně ukázek "jak na to" a jiných zajímavostí tam má víc.
Jen epizod tréninků tam má snad 9.

DOT Torture - epizoda 1
https://www.youtube.com/watch?v=guxSc0o6lAU

Uživatelský avatar
Monty
Příspěvky: 37

Příspěvek#65 » úte 28. srp 2018, 01:30

Ahoj všem. Právě jsem začal (na střelnici jsem byl před ZP [rok 2011] asi 3x, dohromady tak 200 nábojů, spíše nácviky postoje a mířeni a tehdy odnaučení strhávání ) poté jen 1x na nějaké placené zážitkové střelbě - takže nic.
Nyní jsem nějakou dobu přemýšlel že prostě začnu a po asi měsíci-dvou rozhodování jsem pořídil první zbraň a po dnešním přihlášení ji šel hned vyzkoušet.
Vystříleno 60 ran za hodinu, z toho deseti byl terč malý a šly úplně mimo. Zbylých 50 různě po terči. Doufám, že moc nestrhávám, ale občas cítím, že sem strhl.
Přikládám terč, na kritiku jsem připravený, ale rady přijmu raději. Co vypilovat, co změnit, doporučený nějaký kurz?

Díky za názory.
P.S.
Většinou jsem se snažil mířit na střed, párkrát mířeno na spodek a asi celkem 15 ran (někdy po dvou za sebou, někdy po třech) zkoušeno pálit rychle za sebou.
Screenshot_20180827-212752_Gallery.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Quirinus
Příspěvky: 346

Příspěvek#66 » úte 28. srp 2018, 07:26

Nenapsal jsi to nejpodstatnější. Střílel jsi to na 5m, 15m, 25m, nebo třeba 50m?



Knop
Příspěvky: 184

Příspěvek#67 » úte 28. srp 2018, 07:41

Několik poznámek:

Při výcviku na sucho se v úderníkových zbraních používají cvičné náboje. Životnost cvičných nábojů bohužel není velká a některé dost rychle přestanou tlumit dopad úderníku.

Základ při střelbě je ZPEVNIT ÚCHOP ZBRANĚ natolik, aby se při mačkání spouště nezměnil srovnaný obraz mířidel a jejich umístění na terči. Dokud tohle nedokážete, nemá smysl chodit na střelnici.

Správný tréning se pozná tak, že vás po jeho skončení bolí od zpevňování úchopu svaly na předloktí.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2236

Příspěvek#68 » úte 28. srp 2018, 09:04

To monty:
Začni s klasickým pistolovým terčem, kde se na ta černá kolečka dobře míří. A nespěchej, soustřeď se na jednotlivé výstřely a kontroluj si, jak ti to tam létá. Až se dopočítáš na 25 metrů do černého, tak teprve zkoušej to ostatní. A mířenku si průběžně kontroluj, ať neztratíš návyky ...



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#69 » úte 28. srp 2018, 09:27

Monty: Někde je tu vlákno o strhávání, chybách co k němu vedou a drillech, co ti pomůžou. Pohledej, hodně mi to pomohlo.

Uživatelský avatar
Monty
Příspěvky: 37

Příspěvek#70 » úte 28. srp 2018, 09:37

Quirinus píše:Nenapsal jsi to nejpodstatnější. Střílel jsi to na 5m, 15m, 25m, nebo třeba 50m?

Jaj vidíš, myslel jsem že jsem napsal. Je to na zhruba 12m.

Uživatelský avatar
Monty
Příspěvky: 37

Příspěvek#71 » úte 28. srp 2018, 09:46

Knop píše:Několik poznámek:

Při výcviku na sucho se v úderníkových zbraních používají cvičné náboje. Životnost cvičných nábojů bohužel není velká a některé dost rychle přestanou tlumit dopad úderníku.

Základ při střelbě je ZPEVNIT ÚCHOP ZBRANĚ natolik, aby se při mačkání spouště nezměnil srovnaný obraz mířidel a jejich umístění na terči. Dokud tohle nedokážete, nemá smysl chodit na střelnici.

Správný tréning se pozná tak, že vás po jeho skončení bolí od zpevňování úchopu svaly na předloktí.


Díky, pevnější úchop budu určitě sušit.

kolombo píše:To monty:
Začni s klasickým pistolovým terčem, kde se na ta černá kolečka dobře míří. A nespěchej, soustřeď se na jednotlivé výstřely a kontroluj si, jak ti to tam létá. Až se dopočítáš na 25 metrů do černého, tak teprve zkoušej to ostatní. A mířenku si průběžně kontroluj, ať neztratíš návyky ...


Díky, zkusím klasický terč a budu trénovat.

jhora píše:Monty: Někde je tu vlákno o strhávání, chybách co k němu vedou a drillech, co ti pomůžou. Pohledej, hodně mi to pomohlo.


Svého času před zkouškama na ZP jsem měl výborného učitele a snad si většinu věcí pamatuji. Nejvíc sice bezpečnost, na tu mám myslím si výborné návyky a co se střelby týká tak snad dobrý postoj i snahu nechat se ránou "překvapit" a nestrhávat...ale...jsou to roky, takže bych uvítal možná i kurz kde se někdo podívá a řekne takhle stojíš blbě atd. :?:



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#72 » úte 28. srp 2018, 09:58

Za mne určitě začínat s klasickým pistolovým terčem 50/20, nejméně jednou za 14 dnů (lepší je jednou týdně), a začal bych na 10 metrech ať člověk pěkně hned ještě přes mířidla vidí, kam rána šla, a srovnával s pocity, které měl při každém spouštění.
Podíval bych se na internet, jak kdo příslušnou pistoli drží, sušením si vyzkoušet, a srovnat jak probíhá spouštění při těchto úchopech (sušilka na závěru), a zda jsi schopen takový uchop provést rychle a pohodlně při tasení. Prostě aby úchop byl jen jeden pro všechny situace.
Pak ověřovat na střelnici a vybrat si úchop, který je Ti nejpohodlnější, nejpřirozenější, měl by mít také soustřel nejlepší.
Jakmile na těch 10 m bude všechno v černém a nebudou chyby projevující se systematickými úlety do různých směrů (viz diagram chyb při střelbě), tak posun na 15 metrů a zdokonalování. Výsledky (např. max 50 ran pečlivé střelby na návštěvu) si zapisovat a sledovat, zda to má nějaký vývoj, nebo zda jsi dosáhl nějaké ustálené úrovně. pak je nutno si říct, jestli s ní jsi spokojen či ne. Pokud ne, a chceš víc, pak se svěřit do péče profesionálovi.
Tolik můj osobní názor.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 699

Příspěvek#73 » úte 28. srp 2018, 10:48

Možná sis na začátku pokazil dojem víc než si musel tou rychlopalbou, to je spolehlivej způsob jak pokropit terč a okolí :)
Mým slabším očím se líp míří na inverzní pistolový terč.
Sedí Ti pistole v ruce dobře?

Monty píše:Díky, pevnější úchop budu určitě sušit.


Důležitý přitom je, aby byl pohyb ukazováčku co nejvíc nezávislý na zbytku ruky. Koupil jsem si kdysi takovej mačkací bazmek na posilování prstů a předloktí, zmáčknul a do blba hejbal jen ukazováčkem.



Knop
Příspěvky: 184

Příspěvek#74 » úte 28. srp 2018, 11:30

Rumburakův přístup častých návštěv střelnice, strhávání a opravování strhávání, je nesprávný.

Správný přístup je denně doma cvičit spouštění tak, jak jsem popsal, případně ještě přidat posilování předloktí (třeba pomocí powerballu).

Střelba ručními zbraněmi, které mají univerzální pažbu neoptimalizovanou pro pravou nebo levou ruku a neupravenou pro konkrétniho člověka, je hlavně o síle, tu zbraň je prostě potřeba udržet nehnutě, když spouštíte. Je to strašně jednoduché a není potřeba řešit nějaké přiblblé diagramy strhávání a podobně.

P 10C má dosti agresivní pažbu, takže při pevném držení a denním cvičení bych si raději bral rukavice.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#75 » úte 28. srp 2018, 11:34

Monty: na typu terče podle mě až tak nezáleží, ale každopádně si ho posuň o dost blíž. Fakt se neboj třeba i 3 metrů. Ten terč hore je v zásadě přehlídka všech možných střeleckých chyb. Začínat na 12 metrů, jak jsi psal, když netrefuješ, je blbost. Začni vážně na blíž a až budeš slušně terfovat na 3 metry, posuň terč na 4 nebo 5m. Až budeš mít zas všechny zásahy tam, kde je chceš mít, opět posuň terč dál. 6 - 7m. Takhle pomalu a jistě pokračuj. Klidně pár měsíců. Nespěchej 8-) Časem můžeš zrychlit, střílet dvojstřely.
Je to mimo jiného i jednoduchá psychická finta. Když budeš od začátku trefovat, protože začneš na minimální vzdálenost, bude Tě to i víc bavit a hlava se líp naladí. Progres přijde :thumbup:
Samozřejmě doporučuju i kvalitní kurz obranné střelby. Tam se začíná podobně.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 56 hostů