Jak začít / Jak jste začínali?

Co jinam nepatří...


Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#91 » stř 29. srp 2018, 08:52

Já si teda myslím, že je to hlavně snahou o rychlostřelbu a úchopem plus nervozitou. Tohle se dá určitě zlepšit i bez kurzu.

Zbraň držet pevně, oběma rukama, střílejicí rukou co nejvýš a tak aby byla pistole v ose ruky. Hezký trik jak poznat úchop je, že pokud pistloi držím a mám ukazováček střílející ruky položen na rámu tak pak palec druhé ruky z duhé strany by měli sahat cca do stejné vzdálenosti.

Spoušť mačkat v klidu, najít si kde se "láme" a nesnažit se hned se spouští vracet. Myslet na srovnaný mířidla, zaostřit oči na mušku, ne na terč. Dýchat u toho v klidu.



Knop
Příspěvky: 184

Příspěvek#92 » stř 29. srp 2018, 09:19

Dragunov píše:... ukazováček střílející ruky položen na rámu tak pak palec druhé ruky z duhé strany by měli sahat cca do stejné vzdálenosti.
Takovéhle detaily jsou individuální záležitost, někomu se může střílet lépe s palci rovnoběžně, někomu s palci přes sebe, někomu se spouští na bříšku, někomu se spouští pod kloubem, atd atd.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#93 » stř 29. srp 2018, 09:32

AEGIS K0 nebo K1 je skutečně dobrá volba. Na ten kurz se jdeš učit, proto fakt nemusíš umět střílet. Aspoň nebudeš mít špatný návyky, který se budou muset odstranit. On kurz obranný střelby pro začátečníky je vážně stavěn na míru začátečníkům. Nebudeš hned rychle tasit a pálit na terč po pěti ranách, to vážně ne. Na K1 se začíná vážně pomalu. Vůbec se toho neboj.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#94 » stř 29. srp 2018, 10:16

Knop: Jo, jenže takle jde hezky poznat, jestli to člověk drží "vyoseně". Jestli si je pak překříží nebo oddělá je šutr. Ne že by se s tím nedalo i tak trefit, ale...
To kde má člověk prst na spoušti je pak vskutku bezpředmětné, taky jsem to kdysi řešil, ale nechávám to už olympijským střelcům.

Uživatelský avatar
Terry1
Příspěvky: 57

Příspěvek#95 » stř 29. srp 2018, 15:09

Monty píše:(...) Nyní jsem nějakou dobu přemýšlel že prostě začnu a po asi měsíci-dvou rozhodování jsem pořídil první zbraň a po dnešním přihlášení ji šel hned vyzkoušet.

Akou zbraňou to je nastrielané resp. zbraňou akého kalibru? Možno by pomohlo absolvovať nejaké tri-štyri streľby malorážkovou zbraňou, aby sa vylúčil vplyv silnejšieho spätného rázu u dospelejšieho kalibru. Po zvládnutí teda dosiahnutí menšieho rozptylu sa vrátiť k svojej vlastnej.

Uživatelský avatar
Monty
Příspěvky: 37

Příspěvek#96 » stř 29. srp 2018, 15:17

Terry1: je to pod obrázkem - CZ P10 C a kalibr 9x19



Vindex
Příspěvky: 68

Příspěvek#97 » stř 29. srp 2018, 16:32

Tady asi není úplně místo na řešení střelecké techniky.

Nicméně co chodím na kurzy vnímám, jak je obrovský problém se odnaučit špatné návyky. Takže podle mě v žádném případě se neučit sám, ale pod dohledem instruktora. Instruktoři se dají objednat i na střelnici, v porovnáním s cenou střeliva cena není nijak dramatická, ale rozdíl je fakt velký v tom, že máš okamžitě zpětnou vazbu.

Výhoda profesionálních kurzů je, že ti chlapi učili stovky lidí od laické veřejnosti po profi vojáky, takže umějí vysvětlit doopravdy dobře jak se má střílet. A vzhledem k tomu, co vidím na kurzech - rozptyl střelby u lidí, kteří mají zbrojak déle než já - tak kvalitně naučené základy jsou opravdu důležité.

Takže začátek bych vzal takto
- instruktor na střelnici 1-3x
- kurz
- sušit materiál z kurzu
- kvalitní literatura na čtení, videa od HT
- udělat/nechat si udělat tréninkový plán
- chodit střílet s někým dalším
- kurz
- repeat



Hribek
Příspěvky: 104

Příspěvek#98 » stř 29. srp 2018, 17:33

Přesně tak jak píše Vindex. Pokud je to první kurz v řadě, je určen právě k tomu, aby ses tam naučil základy. Hard Task to má vyřešené tak že ty kurzy jsou pro 12 lidí a jsou tam dva instruktoři, a ti mají oči všude :) Jak říká Vindex, s klidem tam jdi a neboj se že budeš za osla, oni s tím fakt počítají že tam jdou začátečníci a hodně se tam všecko suší než se začne střílet. A už během toho sušení Ti řeknou co děláš blbě a když to pak uděláš dobře při střelbě, hned ten pokrok uvidíš na terči. Na tom prvním kurzu se učí postoj, spouštění, míření, prostě úplný základy, končí to tuším opakovanými výstřely.

Uživatelský avatar
Terry1
Příspěvky: 57

Příspěvek#99 » stř 29. srp 2018, 18:40

Monty - strieľal si aj s inými zbraňami? Ako ti vyhovovali?
Odporúčam požičať si pokusne niečo s kohútovým mechanizmom v systéme DA/SA alebo SA, alebo revolver a s ním dať pár rán v SA režime. Či sa náhodou nezačne objavovať sústrel.
doplnenie: A najlepšie s kovovým rámom, ideálne oceľovým.



Knop
Příspěvky: 184

Příspěvek#100 » stř 29. srp 2018, 19:18

Nějak v tom seznamu vypadlo, že u nové zbraně musí proběhnout nastřelení (úprava mířidel) na střelivo, které bude majitel nosit. Něco takového nemá smysl dělat v situaci, kdy majitel má rozptyl na vzdálenost 10 metrů asi metr, stejně jako nemá smysl chodit na kurz. Na stání na místě a střílení do terče bohatě stačí domácí tréning, tréning na střelnici případně rada instruktora. Na to opravdu žádné kurzy nejsou potřeba. Kurzy jsou na učení se věcí, které se při stání na místě a střílení do terče nedají dělat.

Takže prosím vás, neposílejte ho na kurzy, a nechte ho, ať se nejdřív naučí střílet na místě do terče. Až se naučí vystřílet z deseti metrů celý zásobník do 10 cm, tak ať pokračuje dál.

Je potřeba si uvědomit, že nové zbraně se ve výrobě nastřelují jenom velice přibližně a některé jsou bez úpravy mířidel nepoužitelné. Když to někdo nepochopí, může se léta trápit a snažit se kompenzovat "vadu" zbraně, což je špatně.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2234

Příspěvek#101 » stř 29. srp 2018, 19:53

Pokud to má rozházené na všechny strany, tak to není problém miřidel. Ten se dostaví, až bude mít nějaký rozumný soustřel.

Pokud někdo vyrazí na kurz pro začátečníky, tak se nečeká, že zvládá precizně mířenku. Začátek je vždy o držení a postoji, takže se začátečníkem se určitě počítá.



pista1
Příspěvky: 109

Příspěvek#102 » stř 29. srp 2018, 20:11

2 Knop : Promiň, ale s tou úpravou mířidel u nové zbraně a začátečníka k tomu rozhodně nesouhlasím.
Akorát si tím vykompenzuje chyby co dělá a nenaučí se pořádně střílet.

Když sem začínal prošel jsem si úplně tím samým, koupil jsem si starší pistoli, přišel na střelnici a všechno brutálně vlevo. Hned se mě ujali dva "technici" , to je špatně nastřelený, je potřeba to srovnat posunutím hledí a už by se v tom nejradší vrtali ...
Naštěstí tam bych chlápek co střílí opravdu dobře, půjčil si pistoli a na 25m parádní soustřel na střed.
Pak mě ukázal jak, správně stát a držet pistoli. No a po těch cca 5,5k vystřílenejch jsem se už celkem přesunul sám z leva do prostředka :)

Několikrát sem byl na střelnici svědkem, že někdo přišel s novou pistolí která bohužel střílela "šejdrem" a bylo mu razeno, že je potřeba poladit mířidla. Ale vždycky stačilo počkat, než dorazil někdo kdo umí a pistole hnedka střílela přesně.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2234

Příspěvek#103 » stř 29. srp 2018, 20:15

Asi tak, už jsem taky viděl, že s pistolí co střílí divně po celém terči jiný udělal soustřel na pětikorunu, A na 25 metrů ...



Knop
Příspěvky: 184

Příspěvek#104 » stř 29. srp 2018, 20:32

Já ale přece netvrdím, že se úprava mířidel má dělat jenom podle toho, jak se zbraní střílí začátečník. Tvrdím, že se u nové zbraně musí často dělat. A je dosti nevhodné, aby se začátečník učil střílet se zbraní, která střílí "mimo". Také jsem napsal, že zatím nemá smysl úpravu mířidel řešit, když má rozptyl takový, jaký má. Stačí si přečíst, co jsem napsal.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2234

Příspěvek#105 » čtv 30. srp 2018, 06:02

No, pokud chce někdo střílet precizní mířenku, tak má miřidla, co se dají snadno nastavovat šroubkem. A na obrannou střelbu je nastřelení z továrny dostatečné. Moje P-07 střílela o cca 5 cm doleva, to zmizelo, když mi v Turnově měnil hledí, vypadla mi z něj jedna tečka. TAm to nastřelil pečlivěji. Pokud je to na 25 metrů o kousek, tak to na obrannou střelbu, IPSC, LOS a podobné moc nevadí, tam se bavíme o střelbě na menší vzdálenost a často i o míření odhadem.

Takže, začátečník by měl řešit především soustřel a ne seřizování miřidel.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 52 hostů