PČR a zbraně při silničních kontrolách

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#166 » pon 24. čer 2019, 00:46

Tak jsem to přelouskal ...
Trošku mě děsí představa, jaké se tu řeší otázky držitelů zbraní (doufám), protože od držitele zbraně předpokládám elementární znalost postupů a povinností.
Každý držitel zbraně ji má POUZE a VÝHRADNĚ na základě splnění a plnění zákona a zákonů, tak nechápu ty velké řeči o tom, že policii není nic do toho, že mám u sebe zbraň.
Všechno se to řeší vždy na základě okolností.
Jestliže mi policie při kontrole uvidí zbraň na sedadle, nebo nezakrytou v kufru, tak logicky předpokládám, že je jejich POVINNOST ověřit, že zbraň držena/převážena legálně. Tudíž předpokládám dotaz o zbrojním průkaz/průkaz zbraně, abych doložil legálnost. V opačném případě jsem člověk páchající přestupek (ne-li trestná čin) s nelegálními zbraněmi.
Asi žádná policejní kontrola nebude chtít kontrolovat konkrétní zbraň na veřejnosti, prostě pokud vidí záznam o ZP v registru, tak se zeptá a nic dál. Pokud vidí (tuší) zbraň), na registru ji nevidí, tak se zase zeptá .. pokud nedoložím ZP, nebo PZ, tak mám logicky problém ...
Velké řeči o tom, že po tom nikomu nic není, nejsou pravda. Zbraň máme na základě povolení, které definuje i podmínky nošení, prokazování, kontroly atd. ... pokud s tím má někdo problém, tak ať se zbaví legální zbraně, legálního průkazu a .... (a bude s ním nakládáno úplně jinak ...)
Nenechme si srát na hlavu, ale zároveń zachovejme respekt a zbytečně nehroťme situaci, kde to není třeba ...



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#167 » pon 24. čer 2019, 08:58

Souhlasím s genu.
Já zbraň mám skrytě i v autě. A pokud by se mne policista zeptal, jestli tamto, co se mi rýsuje pod tričkem (košilí, svetrem, bundou apod.) je zbraň, tak odpovím, že ano a že ji mám legálně. A pokud bude chtít, tak mu ukážu doklady.
Ale nebudu hlásit vše předem jak v americkém filmu. Tak daleko snad u nás nejsme. A nemá cenu věci zbytečně hrotit, když není třeba.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#168 » pon 24. čer 2019, 12:51

No, nevím, kdybych měl zbraň v režimu nošení, tak bych se určitě nechtěl dostat do situace, kdy to policista zjistí a vyloží si to jako ohrožení a začne na něj reagovat.

Právě proto, že nejsme v americkém filmu, tak na to v klidu upozorním třeba tím, že jako první ukážu ZP.



ZPMK
Příspěvky: 9

Příspěvek#169 » sob 23. črc 2022, 14:37

Geno, na začátku napíšeš jak je to jasné a měl by základní paragrafy znát každý, ale pak napíšeš příspěvek plný domněnek a předpokladů.
Tvůj příklad (že někdo velmi nemoudře válí pistoli někde v autě) dost dobře může vést k podezření z porušení zákona, které běžný policista řešit může.
Původní otázka totiž byla, zda může běžný policista/dopravák provést kontrolní kontrolu s držitelem zbraně, který nic neporušil, zbraň i doklady má v pořádku a nosí skrytě.
Pro policistu totiž platí pozitivní vymezení práv včetně obecných principů jako proporcionalita, minimální ingerence, atd., pro řadu úkonů nejdřív musí bylo splněny zákonné předpoklady či podezření na konkrétní čin. Tedy si nemůže dělat co uzná za vhodné, ale pouze a výhradně to, co je uvedeno zejména v zákoně o policii, nic navíc, nic jinak. Tedy nemůže lustrovat je tak tvůj mobil, protože by mohl být kradený nebo kontrolovat zda nekrátíš daně. Pro občana je vymezení negativní tj. co není zakázáno je povoleno.
Tedy to, že jsem musel splnit nějaké zákonné podmínky pro získání zbraně nedává policistovi automaticky bezpodmínečné pravomoci mě lustrovat. Takže ano, policistovi rozhodně nepřísluší zkoumat, co se mi rýsuje v kalhotech nebo mojí ženě na hrudníku pod šaty a taky by se neměl cítit ohrožen tím, že jednám právě dle zákona a nosím skrytě.
Servilnost a devótnost některých občanů v případě, že policista jedná mimo zákon a někdy ho dokonce porušuje se může nazývat různě, ale rozhodně ne slušnost.



marty00
Příspěvky: 9

Příspěvek#170 » sob 23. črc 2022, 15:31

Minulý týden jsem měl běžnou silniční kontrolu. Při vracení dokladů se policista slušně a s úsměvem zeptal, jak to, že v ŘP brýle nemám a v ZP ano (brýle nosím v autě pořád). Odpověděl jsem, že ŘP mám mnohem déle. Z toho je vidět, že dnes při běžné kontrole vidí, zda mám, nebo nemám ZP. P.S. - ani se neptal, zda mám zbraň u sebe (měl jsem, skrytou).



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#171 » sob 23. črc 2022, 16:25

marty00: Jak přišel policista na to, že máš ve ZP uvedené brýle?



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#172 » sob 23. črc 2022, 17:13

Už se mi stalo, že jsem při silniční kontrole předložil občanku, a než jsem stačil vylovit ostatní, tak mi řekl ať to nehledám, vidí, že mám řidičák i pojištěný auto.
Oni mají takovou chytrou kalkulačku, kde na nás vygůglí i věci, který sami nevíme.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 864

Příspěvek#173 » sob 23. črc 2022, 17:19

marty00 píše:Minulý týden jsem měl běžnou silniční kontrolu. Při vracení dokladů se policista slušně a s úsměvem zeptal, jak to, že v ŘP brýle nemám a v ZP ano (brýle nosím v autě pořád). Odpověděl jsem, že ŘP mám mnohem déle. Z toho je vidět, že dnes při běžné kontrole vidí, zda mám, nebo nemám ZP. P.S. - ani se neptal, zda mám zbraň u sebe (měl jsem, skrytou).
Já bez brýlí neviděl už dávno před řidičákem i zbrojákem. V řidičáku je taky nemám.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#174 » sob 23. črc 2022, 17:25

Protože si toho obvoďák nevšiml.

Teď se chystá nějaký medicínský kloud. Až vymřou počítačově negramotný doktoři, což nebude tak dlouho trvat. Jak ti očač napíše dna od sodovek, nasadíš brejle.

Na druhou stranu už nejspíš nebudou zbrojáky (ty kartičky - návrh novely zákona), takže se tím nemusíme stresovat. Jenom si dát pozor, aby se do kydexu vešel nejenom mazlík, popřípadě zásobník, ale i brejle.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 864

Příspěvek#175 » sob 23. črc 2022, 17:37

Ale všiml. Na řidičák i zbroják jsem měl téhož praktického lékaře.

Uživatelský avatar
Milkyway
Příspěvky: 281

Příspěvek#176 » sob 23. črc 2022, 17:44

JirkaCV píše:Už se mi stalo, že jsem při silniční kontrole předložil občanku, a než jsem stačil vylovit ostatní, tak mi řekl ať to nehledám, vidí, že mám řidičák i pojištěný auto.
Oni mají takovou chytrou kalkulačku, kde na nás vygůglí i věci, který sami nevíme.

Stačí se podívat do portálu občana a zjistíte, že tam v sekci vozidlo máte všechna vozidla, která jste kdy vlastnili. Dokonce i v dobách dááávno minulých (mám tam i pionýra, kterýho jsme koupil v roce 1985).
Takže to, že ke jménu se snoubí naše fotky v registrech a průkazy, které máme je přece dobře. Pokud si oni sami umí tohle najít, nemusíme to zbytečně předkládat a oni mají klid, že jsou pravé. Slušným lidem to rozhodně neuškodí.
Mimo jiné se obávám, že info o tom, jestli mám ZP a případně i zbraně je přítomno i registrech, které bych nečekal. Nedávno se mne na to ptali při celním odbavení na hranicích.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#177 » sob 23. črc 2022, 18:04

Tak tam bych to zrovna čekal. Viz zákon 119 o vývozu/dovozu.

Uživatelský avatar
Milkyway
Příspěvky: 281

Příspěvek#178 » sob 23. črc 2022, 18:09

Nemám na mysli naše hranice, dokonce to byl dotaz ze země třetího světa.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 864

Příspěvek#179 » sob 23. črc 2022, 18:15

Mně se zase ptali na výbušniny, nože a nářadí... Prostě se ptají na zbraně stejně jako na drogy a jiný kontraband.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#180 » sob 23. črc 2022, 18:31

Něco jako ten dotaz při vstupu do USA:
Hodláte na území USA spáchat teroristický čin?
Do toho nejspíš kecají právníci.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů