PČR a zbraně při silničních kontrolách

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#91 » pát 8. kvě 2015, 20:12

ano hovoříš právě obecně o zbrani, čili o věci takové, kterou může pachatel učinit útok důraznější a policista má například při zadržení osoby právo se přesvědčit zda není ozbrojena..... tady ale přece nejde primárně o nezákonné jednání ale pouze o oprávnění policie vůči majiteli zbraně, který ji má u sebe ať už přepravovanou nebo nošenou podle ZoZ a to je vymezeno právě ZoZ a podle mě ničím jiným... a je to tam stanoveno celkem přesně



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#92 » pát 8. kvě 2015, 21:15

Pokud spáchám dopravní přestupek, policista má řešit dopravní přestupek a ne se mě vyptávat, jestli mám u sebe zbraň. Po tom je mu s prominutím hov... Jak souvisí nošení zbraně se spácháním dopravního přestupku? Nijak!



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#93 » pát 8. kvě 2015, 21:46

A další věc. Zbraň se nosí skrytě. To znamená, že jde o delikátní, takřečeno intimní záležitost. Proč bych měl komukoli, i když jsem se ničeho v souvislosti s držením zbraně nedopustil věšet na nos, zda momentálně mám, či nemám u sebe zbraň? To je čistě má osobní věc. To je jako by se ženy někdo zeptal, zda momentálně menstruuje. Nevhodnou, bezpředmětnou otázkou ve mně policista může vzbudit důvodné podezření, že se chystá mě nějakým způsobem šikanovat. Snaží se navodit u mě pocit lumpa, zločince, který patří přinejmenším zavřít. "Máte u sebe zbraň?- no vidíte, že jste lump!"



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#94 » sob 9. kvě 2015, 09:14

Pokud spacham jakykoliv prestupek, policajt ho ma resit v souvislostech a zejmena predchazet moznym komplikacim. Za tim ucelem se potrebuje mj ujistit, zda nehrozi nejake riziko. Potrebna opravneni ma v mnoha ruznych zakonech. Neni o cem spekulovat.



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#95 » sob 9. kvě 2015, 09:32

Piggy: Podle této logiky by mě po zjištění, že mám zbroják měl bez vyptávání urychleně sejmout. Nejraději samopalem. A všechny, co se mnou sedí v autě. Co když ho chci oddělat a budu rychlejší? Co když ostatní mají také zbrojáky? Nezlob se, ale tohle neberu.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#96 » sob 9. kvě 2015, 11:27

luky ty to ani brat nemusis :D



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#97 » sob 9. kvě 2015, 11:30

Zkuste poldovi při běžné takové konrole na otázku na zbraň odpovědět: "Co je vám do toho?". Uidíte sami, co se bude dít... A podotýkám, že jeden pokus nestačí...



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#98 » sob 9. kvě 2015, 13:56

Táže-li se policista na zbraň, požaduje vysvětlení. A občan má právo toto podání vysvětlení odepřít. Čili správná odpověď není "co je vám do toho", správná odpověď je "k tomu vám nemám co říct" (pomíjím tu fakt, že před žádostí o podání vysvětlení je policista povinen osobu o tomto právu na odepření výpovědi poučit).

Jinak k tématu. Automobil lze asi těžko považovat za uzavřený obal. Otázka je podle mě jinde: je automobil veřejný prostor nebo prostor veřejnosti přístupný? Podle mě není, tudíž se na něj nevztahuje povinnost skrytého nošení, jen "vhodného zabezpečení", resp. "mít zbraně pod kontrolou" v rámci držení, resp. nošení.

Policista má právo vyzvat ke zkoušce na alkohol jen v případě, že je zbraní manipulováno viditelně a na veřejnosti. Má také právo zbraň zadržet v případech striktně definovaných v zákoně o policii (většina těch důvodů musí být založena na důvodném podezření, čili se příslušníka vždy slušně optáme, v čem shledává důvodnost svého podezření), rozhodně však nemá právo zbraň "kontrolovat" ve smyslu ZoZ. To muže jen příslušný útvar PČR.

A nakonec má, jako každý člověk na území ČR, právo udělat cokoliv přiměřeného v rámci krajní nouze či až zjevně (nikoliv však zcela zjevně) nepřiměřeného v rámci nutné obrany.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#99 » sob 9. kvě 2015, 17:06

mikky: Výraz "veřejný prostor nebo prostor veřejnosti přístupný" se objevoval v souvislosti s držením/nošením jen ve starších verzích zákona, aktuálně platný zákon už to nemá. Jen u dechové zkoušky.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#100 » sob 9. kvě 2015, 19:16

Honza : on toho Mikky vubec splacal dohromady tolik, ze v tom stezi hledam nejaky smysl



franta599
Příspěvky: 638

Příspěvek#101 » pon 1. čer 2015, 18:07

Tak včera jsem si užil bohužel přehledl jsem zákaz vjezdu byl jsem zastaven policii a jako bonus mam již auto rok a neco v polopřevodu (pro rypaly eko dan mam zaplacenou takže ne abych ušeřil :D ) pouze jsem to nedopřevedl a nejak mi to vypadlo z hlavy samozrejme jsem u sebe mel svyho drobečka no pani policiste mi lustrovali celkem dlouho občanka ridičák atp žjištovali vše možné ale o zbrani a zbrojim prukazu nepadla ani zminka nebo dotaz každopadne asi to kuli tomu pujde pred správní řízení... doufam že se to zbrojaku dotykat nebude... když mi "propoušteli" tak jsem se na to optal a bylo mi rečeno že by se to na nej nebude nijak vztahovat že to plati u jinych vecí kdybych treba ujizdel od nehody nebo alkohol atp ale nejak se mi to nezda :shock: podle me jsem si přizadělal do zbrojaku :cry:



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#102 » pon 1. čer 2015, 18:38

Když si přečteš zákon, tak zjistíš, že pan policajt měl pravdu. Jsou tam vyjmenované přestupky, které ZP ohrožují v počtu více než jeden za tři roky.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#103 » pon 1. čer 2015, 20:04

jen na to přihlášení máš už jen 29 dní... jinak auto papáááá



david33
Příspěvky: 179

Příspěvek#104 » úte 2. čer 2015, 11:29

franta599: o zbrojak se neboj a jak piše marinakus plus pokuta

Uživatelský avatar
tuton
Příspěvky: 387

Příspěvek#105 » čtv 1. úno 2018, 11:47

V souvislosti s debatou, ktera se rozvinula v jinem vlakne tohoto fora (viewtopic.php?p=156307#p156307 a nasledujici) jsem se pokusil shromazdit vsechna relevantni zakonna ustanoveni, ktera se mohou vztahovat k silnicni kontrole a zbranim. Snad nesklouznu k uprednostnovani vlastniho nazoru pred objektivnim popisem skutecnosti.

Bezna silnicni kontrola, o ktere je v diskusi rec, neni dle meho skromneho nazoru legislativne ukotveny pojem, byt napr. i policie, a tedy nikoliv obecne zavazny pravni predpis, jej uziva (http://www.policie.cz/clanek/zverejnene ... trola.aspx).

V zasade lze ale chapat beznou silnicni kontrolou kontrolu:

- dokladu dle §6 odst. 8 zakona o provozu na pozemnich komunikacich (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361#p6)

nebo

- technickeho stavu vozidla dle §6 odst. 9 tehoz zakona (viz odkaz vyse).

Pri teto kontrole muze, aniz by prekrocil ramec svych pravomoci, policista zjistit dalsi skutecnosti napr., ze je kontrolovany ridic drzitelem zbrojniho prukazu nebo ze se ve vozidle nachazeji predmety, ktere pripominaji zbrane ci jejich obaly.

Potom muze, dle okolnosti a za dodrzeni zakonnych podminek, policista postupovat dle nasledujicich ustanoveni:

- §75c pism a (b a castecne c - i kdyz vozidlo jiz zastavil) zakona o zbranich a strelivu (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2002-119#p75c)
- §42 odst. 3 zakona o policii (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2008-273#p42)

Zde si dovolim zminit svou domnenku, ze policista me sice muze vyzvat k predlozeni zbrojniho prukazu, ale ma odpoved, ze jej zrovna nemam u sebe (a tim padem ani zadnou zbran) nemuze byt povazovana za neuposlechnuti vyzvy.

Dalsi relevantni ustanoveni by mohla byt:

- §29 odst. 1 pism. l zakona o zbranich a strelivu (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2002-119#p29)
- §35 zakona o policii (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2008-273p35)

A na zaver snad jeste dodam, ze pri vsech ukonech (zvlast doslo-li by na prohlidky, ci dokonce odebirani zbrane) je treba mit na zreteli:

- §11 zakona o policii (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2008-273#p11)

Tak snad se mi podarilo byt objektivni a uvest vse nebo alespon podstatnou cast (z hlediska legislativnich ustanoveni) toho, ce se muze situace s nazvem "bezna silnicni kontrola a zbrane" tykat.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů