Znehodnocení "moderních" zbraní - postup

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 14

Příspěvek#1 » úte 16. led 2018, 16:34

Zdravím,
otázka z čisté zvědavosti. Tušíte, jak si puškaři poradí se znehodnocováním moderních palních zbraní jejichž součásti jsou vyrobeny z kompozitů, plastů či slitin hliníku, tak aby splnili nařízení vlády 219/2017 Sb. §3 odstavec (1) písmeno a) tj. nepohyblivost / neoddělitelnost dílů?
U ocelové klasiky je to svarem, ale jak se to provádí u výše zmíněných?
Odpovědi sice předpokládám v teoretické hladině - nikoho asi snad nenapadne nechat znehodnotit nového Glocka*1) - jen prosím, aby byly aspoň trochu na úrovni a vypovídající.
*1) I když, teď mě napadá, musí Puškařství XY u Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva se žádostí o přidělení kontrolní znehodnocovací značky předložit ke schválení / posouzení i postupy (způsoby) jakými bude v budoucnosti znehodnocovat? Pokud ano, tak by tam takováto eventualita nesvařitelných materiálů mohla / měla být také.Hujer Viktor
Příspěvky: 142

Příspěvek#2 » úte 16. led 2018, 17:23

vařit se dá i hliník a i plasty

Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 14

Příspěvek#3 » úte 16. led 2018, 17:27

Hujer Viktor píše:vařit se dá i hliník a i plasty

K sobě? :o
Tedy myslím k sobě (spolu) dva různé materiály. Jak prosím tě? :-)Hujer Viktor
Příspěvky: 142

Příspěvek#4 » úte 16. led 2018, 18:24

ocel a hliník se svařit dají, ale je to opruz musí se dělat vrstvy (např. ocel potáhnout vrstvou hliníku)
plast s ocelí leda slepitSlezman
Příspěvky: 436

Příspěvek#5 » úte 16. led 2018, 18:42

Neměl by být problém demontovat kovové části rámu, tyto svarem spojit se dříve znehodnoceným závěrem a poté smontovat tento celek opět s plastovou částí a plastovým svarem či místním natavením znehybnit spojovací čepy.

Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 14

Příspěvek#6 » úte 16. led 2018, 23:34

Hujer Viktor píše:ocel a hliník se svařit dají, ale je to opruz musí se dělat vrstvy (např. ocel potáhnout vrstvou hliníku)
plast s ocelí leda slepit

No tak tohle uz jen tak nekdo neda, to uz musi byt Pan Svarec, ktery takove speky vari kazdodenne a ma to v ruce. Ze by si na znehodnoceni pistole, ktera ma telo ze slitiny a zaver z ocele (Colt 1911 Commander, CZ 75D Compact atd.) najimali puskari externi vypomoc - svarece? Tomu se mi moc nechce verit. Zrovna tak si nedovedu predstavit, ze je pri znehodnocovani regulerni postup do samonabíjecí pistole vz. 61S Skorpion od Czech Small Arms zalepit originalni plastovy zasobnik lepidlem.
Proto mi to vrta hlavou - ne ze bych mel neco takoveho v planu, jen mi proste znehodnoceni takovychto "modernich" zbrani prijde jako zajimava uloha.JardaB
Příspěvky: 884

Příspěvek#7 » stř 17. led 2018, 06:32

No, me prijde veskere znehodnocovani zbrani jako nesmysl, takového mrzaka bych ani nechtel, to uz radsi pretavit na něco uzitecneho... U tech historických, co uz nemohou byt kvůli stavu funkcni, tak snad ještě nejak decentne ano (ale to nemyslim svarit všechno dohromady), aby to mohlo viset na zdi, ale u modernich?gunman
Příspěvky: 92

Příspěvek#8 » stř 17. led 2018, 07:04

Současná legislativa je taková, že nikdo neznehodnocuje. Daný postup je tak drahý, že by to činilo ty zbraně neprodejnými.

Plastový zásobník nikdo přivářet nebude, zavaří se zásobníková šachta nebo ovladače tak, aby zásobník nešel vložit.

Tolik z praxe, teorií v tomto případě nemá cenu ztrácet čas.

Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 14

Příspěvek#9 » pát 19. led 2018, 14:22

No jo, zavařit vypouštění zásobníku (aby plastový zásobník nešel ven) mě nenapadlo.
Teď nikdo relativně nové zbraně znehodnocovat nejspíš / určitě nebude. Za nějakou dekádu nastane čas, kdy začnou neprocházet pro špatný technický stav a legislativa jak znehodnocovat bude v tu dobu určitě ještě přísnější - pokud bude mít majitel ke zbrani citový vztah a nebude ji chtít nechat poslat do šmelcu (zničit) tak mu zbyde školní řez nebo znehodnocení a puškař se v případě znehodnocování se svařováním "nekompaktibilních" materiálů bude muset poprat. Pokud teda neexistuje jiná metoda, která zaručuje nepohyblivost / neoddělitelnost dílů.
A propos. Na základě čeho Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva přiděluje puškařům kontrolní znehodnocovací značky - jen na základě toho, že si puškař podá žádost?aToM
Příspěvky: 144

Příspěvek#10 » pát 19. led 2018, 14:28

A jak je to tedy u řezů? Taky nepohyblivé, ale rozřezané? Ocelový kolík vevařený do komory?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů