Plovoucí hlaveň

Co jinam nepatří...


midlos
Příspěvky: 100

Příspěvek#1 » čtv 23. zář 2010, 18:18

Ahoj všichni, mohl by mi někdo z odborníků podrobně popsat co znamená termín "plovoucí hlaveň" ?

Co je to plovoucí podlaha bych věděl, ale tu hlaveň fakt nevím.

Možná pak prozradím, proč se ptám.

Děkuju
Naposledy upravil(a) midlos dne pon 27. pro 2010, 22:37, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#2 » čtv 23. zář 2010, 18:45

Jde o to, aby hlaveň pokud možno nebyla v dotyku s předpažbím, alespoň ne na fest, pokud je dlouhý, protože každým výstřelem se hlaveň zahřeje, pažba ovšem ne a tak to má vliv na roztažnost celku. Pevné opření o předpažbí by mohlo mít negativní vliv na přesnost střelby. U celopažbených flint je tento požadavek na "plovoucí hlaveň" pochopitelný.
Naposledy upravil(a) Poradce02 dne ned 26. zář 2010, 18:16, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » čtv 23. zář 2010, 19:32

Jednoduchá poučka: 1 metr oceli při ohřevu o 100°C se prodlouží přibližně o 1 milimetr. To zná každej svářeč.
Co asi udělá hlaveň při střelbě a jednu její stranu tepelně zaizoluješ dřevem? Ohne se nahoru. Po ochlazení se samozřejmě vrátí do původního tvaru.



midlos
Příspěvky: 100

Příspěvek#4 » čtv 23. zář 2010, 19:43

Proč jsem se ptal ? :
Koupil jsem si terčovnici MC-12 a zjistil jsem ( samozřejmě až doma ), že hlaveň má v pažbě drobný ( cca 0,5 mm ) vertikální pohyb.
Prostě se v tom žlábku v pažbě lehce hýbe. Teda jen na konci směrem k ústí hlavně. V zadní části u závěru je fixovaná, takže se pohybuje do stran okolo toho zafixovaného bodu.
No pohybuje je celkem silné slovo, prostě ťuk doleva a ťuk doprava, když na ni lehce tlačím.

Je to normální ? Jak ji zafixovat ?

Další věc, která mne udivila, je že pod hlavní je po celé délce uložení v pažbě přibližně 3 - 4 mm volné místo, jakoby hlaveň byla ve vzduchu.

Má cenu s tím něco dělat, nebo to tak má být a mám to nechat ?
Naposledy upravil(a) midlos dne pon 27. pro 2010, 22:37, celkem upraveno 1 x.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#5 » čtv 23. zář 2010, 20:11

Ta mezera je tam schválně, zkontroluj utažení šroubů kterými drží pouzdro závěru v pažbě. Jestli to nebude třeba vymačkané. Ale osobně tu zbraň neznám.

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#6 » pát 24. zář 2010, 03:16

Jenom doplnim Patrika: Stranove by se hlaven pohybovat nemela. Ta mezera mezi hlavni tam je opravdu schvalne. Jak jiz bylo napsano, hlaven se teplotou roztahuje a jeji dotek dreva predpazbeni by zmenil jeji kmit, cimz by se zmenila presnost soustrelu.

Uživatelský avatar
bobr
moderátor
Příspěvky: 567
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » sob 25. zář 2010, 10:54

Pokud hlaveň "cestuje" tak je něco špatně :(.
Podle mě bude vymačkaný buď:

lože závěru,
upevňovací body v okolí šroubů
nebo kombinace obou těchto věcí.

Podle mě by totok měl odstranit BEDING. Ale bez toho že bych zbraň viděl na vlastní koukáky nelze nic tvrdit na 100%

Jedna z variant je i to, že jde o nějaký neodborný zásah nějakého kutila domácího vybaveného rašplí , vrtákem a dremelkou :(



midlos
Příspěvky: 100

Příspěvek#8 » sob 25. zář 2010, 12:40

Děkuju za odpověď.
Vyhodím teda "železo" z pažby a podívám se, jestli není jak jsi psal vymačkaná.

V případě vymačkání to lze něčím podložit ? Třeba korkem ?
Nebo je potřeba upravit pažbu ?
Naposledy upravil(a) midlos dne pon 27. pro 2010, 22:37, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
bobr
moderátor
Příspěvky: 567
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » sob 25. zář 2010, 14:06

podložení je řekněme nouzové řešení - pokud to mám na střílení a nechci při každým střílení přemýšlet co a jak je jinak je potřeba zjistit :

1. co je zdrojem tohoto problému
2. jak nejlevnějia a nejefektivněji dosáhnout minimálně nápravy nebo v lepším případě dokonalého stavu
3. udělat si čas (případně peníze ) a ZREALIZOVAT TO ;)

jednodušeji se to napíše než udělá - momentálně jsme zde v rovině teoretických diskuzíá a možných nástinu vzniku problému apřípadně jeho řešní. Protože nikdo soudný ti na 100% bez toho aniž by danou zbraň viděl neřekne co je opravdu příčinou a co je s tím potřeba udělat. POkud si nejseš sám an 100% jist není problém se pokusit kontaktit někde v okolí někoho na střelnici nebo známýho atd. kterej se buď vyzná nebo zná někoho kdo se podívá a alespoň řekne. POdle home jsi někde z Rakovnicka - tam mě momentálně nikdoi nenapadá komu by se alo zavolat nebo domluvit se že by na to kouknul. Ale obecně střelci s poraděním kolegům problém nemají ;)



midlos
Příspěvky: 100

Příspěvek#10 » sob 25. zář 2010, 16:12

Tak jsem přišel po rozebrání na to, že někdo přede mnou, nevím proč použil pod zadní část hlavně do pažby jako nějakou vymezovací podložku, nebo co to mělo být. Byl tam kus plechu vytvarovaný jako takové plechové lůžko pro hlaveň a v tom se hlaveň i přes utažení viklala. Prostě to nesedělo, jak by mělo.
Když jsem ho odstranil z pažby, sedí v ní hlaveň jako pr... na hrnec. Viklání do stran je fuč.
Šrouby jsem utáhl jen s citem a ejhle je to všechno parádní.

Mezeru pod hlavní neřeším, když jak říkáte to má být a není tam žádný pohyb.

Všem děkuju za připomínky, dozvěděl jsem se zase něco nového. Hlavně to, že vertikální pohyb nesmí být.
I díky tomu jsem se dopídil k odstranění závady.

Díky moc všem. :D
Naposledy upravil(a) midlos dne pon 27. pro 2010, 22:36, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
bobr
moderátor
Příspěvky: 567
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#11 » ned 26. zář 2010, 14:51

ta mezera je mezi hlavní a dřevem je tam "povinná " jinak by to po chvíli lítalo všude možně. já pokud ta mezera nemá podle mě dostatečnou velikost a rovnoměrnost (aby to bylo podle laufu stejný a vypadalo to k světu ;) tak si udělám delší užší pásek br. papíru a otočením ty hladký strany kolem železa protahuju ten papír tak dlouho kolem laufu tam a zpátky až je to přesně jak to chci. Toto jsem dělal i na plastový pažbě, páč se jim podle mě nějak šoustla forma a lauf byl posazen k jedný straně a to mě docela iritovalo :D



pohodar
Příspěvky: 33

Příspěvek#12 » ned 2. led 2011, 22:39

..plovoucí hlaveň není jen o rozpínavosti materialu teplem ale základ je,že při výstřelu hlaveň kmitá a při dotyku s jiným materialem se změní kmitna a vlnění je nepravidelné, tedy soustřel je horší a nepravidelné zásahy jsou jedním (z moha dalších) z těchto důvodů.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů