Výroby pistonů svépomocí

Black Powder a vše co k tomu patří


Tomáš
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » sob 3. dub 2021, 17:13

Pro přehlednost odděleno do samostatného tématu. Peggy

Jsem rád, že jsem trochu přispěl k znovuoživení tohoto zajímavého tématu a tak chci také přispět malým zlepšováčkem. Výborný nápad od Sagitária je vlastní výroba pistonů. Kupované pistony nejsou zrovna za hubičku, ale hlavně největším problémem je jejich neznámý materiál, neznámá kvalita zpracování a tudíž i neznámá životnost. Proto jsem si řekl, že to zkusím.
Dílnu mám sice trochu vybavenou, soustruh však nemám, ale na ruční vrtačce a malé stojanové vrtačce se dá udělat spousta práce. Jak ale navrtat přesně střed malé kulatiny pro vrtání průměru 0,8 už chce přece jenom přípravek. Jeden takový jsem si už kdysi udělal. Je to v podstatě druhá samostatná hlavička s vnitřním kuželem (tudíž průchozí), která je přichycená k posuvnému stolu stojanové vrtačky proti hlavičce vrtačky. Hlavička je přišroubovaná k silnějšímu plocháči dvěma zapuštěnými šrouby M3 a zespodu je ke stolu přichycen tento plocháč příložkou a dvěma šrouby M10 které procházejí skrz příložku, otvory ve stolu a plocháč s hlavičkou. Hlavičky zcentruju proti sobě hlazenkou, kterou upnu zároveň do obou hlaviček a utáhnu průchozí šrouby. Samozřejmě si sjedu vřetenem stojanové vrtačky níž, abych po zcentrování vyjel zase nahoru. Hlazenku po povolení nechám propadnout dolů a mám perfektně zcentrovanou spodní hlavičku, do které upnu vrtanou kulatinu a navrtáváčkem si navrtám přesný střed.
Do hlavičky se dá zespodu vrtat i řezat závit docela snadno, jen se nesmíme provrtat až dovnitř, špony by udělaly asi docela paseku.
Popisovat to je určitě složitější, než ten přípravek udělat. Mě to trvalo necelou hodinku a funguje perfektně už dlouho.

Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 84
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » ned 4. dub 2021, 07:31

Ahoj Tome, jestli chceš, pošli mi do zprávy nějaké foto a přidám to tam ;)Tomáš
Příspěvky: 3

Příspěvek#3 » úte 13. dub 2021, 20:17

Zdravím příznivce BP.
Tak jsem se pustil do výroby pistonů. Je tam pár zádrhelů, na které chci upozorni všechny, kteří se do toho chtějí pustit.
Především jde o samotný materiál šroubů (polotovarů). Podle návodu jsem koupil pevnostní šrouby s označením 10.9 ,tzn.pevností v tahu 1000 kp/mm2. Pevnostní šroub je každý s označením 10.9 a výše. Co je pod touto hranicí se nepovažuje jako pevnostní. Takže první zádrhel byl v tom, že ani vrták TiN si s vrtáním neporadil, neboť vrtáky s povlakem titannitridu jsou určeny do pevnosti 900 kp/mm2, natož obyčejný HSS.
Druhý zádrhel byl v tom, že vrták HSS Co5 (tzv. kobalťák), který by si s tím poradil, ale vyrábí se pouze od průměru 1mm a více.
Takže v návodu se musí něco změnit. Buď změnit materiál šroubu na 8.8, ale nevím jestli by ten piston vydržel mlácení kohoutu, nebo změnit průměr zátravky na 1mm. Jaký je váš názor.zelenac
Příspěvky: 42

Příspěvek#4 » úte 13. dub 2021, 22:18

Ja si vyrabam pistony z srobov 8.8.Tie najprv popustim(nahriatim do tmavocervena a pomalym vychladnutim),aby sa dobre obrabali a potom zakalim na tvrdost aku potrebujem(nahriatim do svetlocervena a rychlym ponorenim do vody .Po kaleni este trocha popusti(nahriatim do modrej,ci slamovozltej farby a pomalym vychladnutim),aby nepraskali.Z 10.9ky sa to da urobit podobne,ale horsie sa obraba aj po popusteni a vysledok po zakaleni a popusteni je +- rovnaky.Kaliacu a popustaciu teplotu si musi kazdy vyskusat sam....kazdy tie farby vnima inak a material srob je rozdielny,aj ked cisla su stejne.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host