PYRODEX - varování

Black Powder a vše co k tomu patří


hp2355
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » úte 28. pro 2010, 12:50

chtěl bych všechny střelce z předovek varovat před používáním střelného prachu PYRODEX jako náhradu standardního černého prachu. Vyvíjí 4x vyšší tlak než VESUVIT. Hrozí reálné nebezpečí poškození, případně roztržení zbraně se všemi důsledky pro střelce i jeho okolí.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#2 » úte 28. pro 2010, 13:38

Já jej nepoužívám, ale i tak by mně zajímalo kde jsi k tomu přišel, že oficiální náhražka černého prachu by se neměla používat v BP zbraních ?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#3 » úte 28. pro 2010, 15:37

Patriku na pyrodex je extra zkušebna a vyhoví v postatě jen moderní inline předovky který jsou na to stavěný. problémy s Pyrodexem jsou dva, 1) má vyšší rychlost hořen a tudíž větší "komorové" tlaky 2) dávkování, jak je v tabletách tak to svádí jednu přidat a dát si větší ránu. Je snadné to přehnat.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#4 » úte 28. pro 2010, 16:04

Na vedlejším foru je ke zhlédnutí tabulka dosažených tlaků a srovnání s ostatními druhy a z ní vůbec nevyplývá nic o 4 násobně vyšším tlaku. Předávkovat můžu cokoliv, i LC. Používat doporučené a maximální navážky je přece zásadou každého nabíjení či přebíjení. O in-line vím, to je pro rozmazlené američany, ale měl jsem za to, že mnoho lidí jej používá běžně do BP zbraní. Myslím, že Stam s ním docela dost střílí, tak snad nám něco poví.

Uživatelský avatar
Hungry
Příspěvky: 369
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » úte 28. pro 2010, 16:40

To by mne tedy také zajímalo... Kamarád to otestoval už před více než deseti lety ve všech svých předovkách a neshledal v tom žádné extra kouzlo (pro naši pařezovou ligu), krom mnohem vyšší ceny. A určitě není jen v tabletách.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#6 » úte 28. pro 2010, 16:51

Díky způsobu lisování odpadá dle mně problém s prachem jako takovým, tzn. nerozsypává se všude - tj. podstatně jednodušší manipulace, menší riziko vznícení výbušného prachu, větší odolnost proti statické elektřině, jednodušší ale zároveň omezenější způsob hledání té správné laborace. Další výhody či nevýhody mně nenapadají, protože jej nepoužívám.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#7 » úte 28. pro 2010, 17:05

Google překlad ze stránek výrobce :

Pyrodex je lehčí než černý prach a váží jen asi 70%, stejně jako černý prach.Nicméně, protože Pyrodex vydá více energie za libru, než se černý prach, stejný objem Pyrodex dává podobný výkon na černý prach. Pyrodex zatížení uvedené v této příručce pro muzzleloading zbraně se měří podle objemu, nikoliv hmotnosti.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#8 » úte 28. pro 2010, 17:17

1) jestli 4x to nevím, nezkoumal jsem to ale vyšší tlaky má
2) předávkovat se dá cokoli, ale když přihodíš jednu tabletu tak jsi rázem o 1/4 - 1/2 výš....atd.
3) ano, spousta lidí ho používá (s ohledem na dostupnost a nebo spíš nedostupnost) a platí tu obecné zásady pro BP, tedy hlavně požívat hlavu. :mrgreen:
4) inline předovky vznikly pro účely lovu, dosažení vyšších výkonů a jednodušší obsluhy a údržby. Jsou stavěné na vyšší tlaky a větší množství prachu líp prohořívá pokud se zapálí ode dna než boční zátravkou. Taky se často používá broková zápalka pro lepší a spolehlivější zápal.

edit: Patriku, v tom by mohl být zakopaný pes, někdo naváží dávku a obdrží větší BUM než čekal :mrgreen:



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#9 » stř 29. pro 2010, 02:23

Ale už to, že toho bude jaksi větší hromádka než obvykle by mělo dotyčného trknout. Jak píšeš - je třeba používat hlavu.

Uživatelský avatar
muzzleloader
Příspěvky: 127

Příspěvek#10 » čtv 30. pro 2010, 13:28

Pyrodex pouzivam uz vic nez tri roky a nikdy jsem si nevsiml,ze by mel nejak vyrazne vysoke tlaky.Ano je silnejsi nez BP,ale vzdy pouzivam cca 3/4 objemu BP a i tak je vyvin rany rychlejsi,ale ne extrem.Pravdou je,ze jsem pouzival inlajn flintu,ale ted ho strilim i z derringeru GG a tam tedy pouzivam rozumnou navazku.Pyrodexove Pelety se u nas sehnat nedaji.Jen klasika sypanej,ale je lepsi pro hledani idealnich navazek.

Uživatelský avatar
pufik
Příspěvky: 166

Příspěvek#11 » sob 1. led 2011, 10:51

muzzleloader: kolik Pyrodexu davas do GG deringeru? Diky.

Uživatelský avatar
muzzleloader
Příspěvky: 127

Příspěvek#12 » sob 1. led 2011, 14:29

Do derringeru davam jednu nabojnici .357 na hlaven.Tedy na terc na 15m.S touhle navazkou a ogivalem mi horni hlaven jde na flek a spodni o 15cm niz.

Uživatelský avatar
staM
Příspěvky: 274

Příspěvek#13 » ned 2. led 2011, 15:31

Původně jsem vůbec nechtěl reagovat,první příspěvek v tomto vláknu mi nápadně připomíná styl zaregistrovat se na vegetariánském foru a prohlásit:
Budete li konzumovat sojové maso možná zemřete.

Pyrodex jsem používal zhruba osm let poměrně intenzivně v předovkách pro terčové laborace,nyní jen okrajově a pokusně v jednotném náboji 45-70 Goverment.Celkem úspěšně ho lze použít v náboji pro schmidt rubin 1889.
V předovkách u některých typů vývrtu a střel nemá konkurenci co se týká rozptylu v terči.Jak již někteří napsali výše má jinou sypnou hmotnost.Až budu mít čas zkusím třeba udělat porovnání sypné hnotnosti v porovnáním s jinými prachy.
V poznámkách bych asi našel výsledky měření rychlostí střely hnané pyrodexem z předovkového laufu.
Ohledně tlaku to je náhražka BP a měl by mu zhruba odpovídat.Chce to ale používat při laborování hlavu,pud sebezáchovy a číst návod výrobce zbraně.Vydout nebo roztrhnout hlaveň se dá i vesuvitem.
Co se dá ohledně tlaku jednoduše dohledat je asi toto:
jinde uvádějí píše:tormentacny tlak podla CIP je pre drazkovanu hlaven cca 20000 PSI

Co jsem nalezl,není to pro všechny kulové předovkové ráže stejné.Do ráže .50 by to mělo být zruba 17 500.

jinde uvádějí píše:Dalsia skuska bola robena s in-line puskou Knight 85, kalibru 50, dlzka hlavne 27 palcov, strela sabot 240 gr, navazka prachu bola 100 gr, zase bol meneny len prach, ostatne parametre zachovane.
GOEX usa FFg .... tlak namerany cca 11000 PSI
Svajciar No.3 (FFG) .... tlak namerany cca 16000 PSI
Schutzen Germany FFg .... tlak namerany cca 9000 PSI
Pyrodex RS usa .... tlak namerany cca 15000 PSI
Pyrodex Select usa .... tlak namerany cca 16000 PSI
BlackMag3 FFG usa .... tlak namerany cca 15000 PSI
GOEX PIN FFg usa .... tlak namerany cca 10000 PSI
Elephant brazil FFG .... tlak namerany cca 9000 PSI


Kdo bude mít náladu a potřebu,může si najít na stánkách CUZZS dokument a v něm tabulku se zkušebními a provozními náplněmi pro předovky.
Leccos se z toho dá dovodit.

Uživatelský avatar
muzzleloader
Příspěvky: 127

Příspěvek#14 » ned 2. led 2011, 19:31

No super,aspon nejake podlozene zavery.Jak vidno z te posledni tabulky,tak pyrodex select je z techto nahrazek nejsilnejsi,sice jde jen o par PSI oproti pribuznym,ale zrovna tenhle tenhle prach pouzivam a jde sehnat pres pana Martinka.Rad bych vyzkousel i triple7,ale to mam asi smulu.

Uživatelský avatar
pufik
Příspěvky: 166

Příspěvek#15 » pon 3. led 2011, 15:11

Da se pyrodex koupit nekde v Praze bez objednavani? Predpokladam ze kdyz je to nahrada BP tak ze bude take prodejny bez ZP je tomu tak? Diky.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů