Olovo - zdroje, ceny, zpracování

Black Powder a vše co k tomu patří


Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#46 » čtv 2. bře 2017, 14:51

Ja jsem si koupil litinovy kyblik a mam ho hozeny na malem 2kg plynaku. Myslel jsem, ze to ten plyn neohreje, ale mylil jsem se. Uplne v pohode se na tom da pretavit a vycistit hromada olova. Vyhoda te litiny je, ze se teplo rozvadi fakt rovnomerne.

Na legovani se to ale nehodi, moc maly.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#47 » čtv 2. bře 2017, 18:51

" Snad se osvědčí a jen doufám, že tepelně vydrží"

NEVYDRŽÍ! Ten hliníkovej ešus není stavěnej na takový teploty. To olovo ti za nějakej čas proteče dnem, tak nebuď moc blízko.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#48 » čtv 2. bře 2017, 19:09

Misto esusu doporucuju cokoli litinovyho, klidne nejakou vyrazenou vysokou a malou panev. Ja jsem koupil u Michala Strobla Lymanuv kyblik. Neni sice moc velkej, ale kdyz je plnej olova, tak je to na udrzeni v klestich tak akorat. Ale holt neco stoji. Litinova panev by udelala stejnou praci, jen holt nema hubicku na vylevani do formy na ingoty.

Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 194

Příspěvek#49 » pát 3. bře 2017, 08:21

Hubička není nutná. Já doma tavim v obyčejném kastrolku za 69 Kč a nalévám to naberackou za cca totéž (jen jsem hledal vyrobenou z jednoho kusu a ne nýtovanou, což jsou ty levnější), na konci omotanou izolackou aby nepálila do ruky. Stejně tak stará lžíce pro míchání taveniny a odebírání nečistot. Odlevám ingoty do formičky na muffiny, jedná naběračka jeden ingot cca, 0,4 kg.

Odesláno z mého NEM-L21 pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#50 » sob 4. bře 2017, 17:16

Tak jsem se dneska pustil do přetavování sběrového olova a hliník to naštěstí vydržel. Ono taky toho bylo "pouze" 65 kg. :-) Jen jsem měl teda problém udržet tu správnou teplotu, což u topení dřevem nejde. Proto mi taky na povrchu olovo duhovatělo. Ale před vylévací hubičku jsem ještě uchytil takovou přepážku, která mi tu "duhu" zachytávala a až olovo trochu ochladlo a přestala se tvořit duha, tak jsem ho odlil do forem.

Teda jestli se tomu co jsem použil dá říct forma. Čmajznul jsem doma nenápadně dvě malé misky z nerezu, co v nich dostává pít minipes naší dcery když přijedou. Vešlo se do nich po jednom kg olova. Pec na jedno využití tak splnila svůj účel.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#51 » sob 4. bře 2017, 17:24

Jinak jsem ještě chtěl dodat, že hliníková nádoba na tavení olova se dá sice provizorně použít, ale problém je, že hliník blbě nebo nerovnoměrně drží teplotu a v místě kde je olova málo - při vylévání - už začíná tuhnout a zůstává v ešusu. Ale jak jsem už psal, šlo o jednorázové tavení. Jinak je určitě lepší litina. Železo nevím.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#52 » sob 4. bře 2017, 22:04

Pred litim do formy to chce hodit do taveniny kousicek vosku (ja pouzivam vceli) a podpalit. Curbes krasne redukuje, kov se vrati do taveniny a popel shrabnes ven. A mas olovo luxusne cisty bez oxidu.

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#53 » ned 5. bře 2017, 10:31

Litina na kotlík je jistě skvělá. Ale radil bych ti k opatrnosti. Já sám jsem to nezažil, ale rodiče a prarodiče důrazně varovali před nectností litinového nádobí, že snadno praská. Obzvlášť dávali pozor při škvaření sádla, kdyby hrnec praskl, nejen že by opařil člověka, ale zapálil by barák. Vařečka zvaná kopist, se musela velmi opatrně používat a nesmělo se jí bouchnout o dno.
Ve stavebninách mají železné nádoby na nabírání malty. Říká se jim "zednická fanka". Jsou velké s tulejí, nebo malé do ruky. Ty velké jsou na tavení olova bezpečné, jsou lisované ze silného plechu, nemají smalt, neprasknou jako litina.
A ještě varování před tavením trubek - bývá v nich hlína a ta je vlhká. Je navlhlá i když jsou trubky měsíce v místnosti (ve skladu). Voda v olovu je nebezpečná.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#54 » ned 5. bře 2017, 21:29

O použití vosku při tavení jsem to teda nevěděl.
Abych pravdu řekl, tak mně napadlo jestli použít smaltovaný starý hrnec, ale jak to tady tak čtu, tak by to asi nebyla dobrá volba. Je možné, že by smalt začal praskat ?
Nejvíc jsem získal olověného opláštění z kabelů a pak olověné 5 mm silné plotny z nějakého zařízení nebo z čeho to bylo. Trubek jsem měl jen pár kilo, ale zřejmě byly suché a nebyl žádný problém s vlhkostí. Jen jsem teda musel "kabelové" olovo napřed očistit, páč bylo silně zapatlaný od nějaké vazelíny či co to bylo. Ale i tak to pěkně smrdělo a šel z toho zpočátku černý kouř. Vždycky když se otočil vítr jsem musel zatajit dech. :-) A manželka mně nechtěla pak pustit do baráku, že prý smrdím jak uhlířův syn.
Teď už jenom sehnat pícku a kleště a pustit se do zkoušení odlévání kulí.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#55 » ned 5. bře 2017, 21:47

Povrch taveniny velmi rychle oxiduje a oxidy olova nejen, ze jsou tvrde, ale komplikuji i dalsi zpracovani. Proto je potreba oxidy redukovat zpet na kovy. Bud se daji pouzivat ruzne "flux" patladla (od Frankforda apod.), nebo staci obycejny vosk. Ten se zapali a kyslik si vezme prave z tech oxidu a redukuje je. Nic zvlastniho, za vyuziti podobneho jevu - kupelaci - prece vyfasoval Joffrey opratku :-)

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#56 » úte 9. kvě 2017, 14:48

Téma rozděleno, odlévání střel dále zde: viewtopic.php?f=34&t=8645
V tomto tématu nadále pouze "Olovo - zdroje, ceny, zpracování" - zpracováním je míněno přetavení, čištění, legování atd.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů