Olovo - zdroje, ceny, zpracování

Black Powder a vše co k tomu patří
Uživatelský avatar
staM
Příspěvky: 274

Příspěvek#31 » úte 29. dub 2014, 19:33

Zdar
Pokročil Tvůj projekt kupředu?

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#32 » stř 30. dub 2014, 21:46

Konečně po víc jak půl roce přišlo objednané topné těleso, takže budu pokračovat. Jen jsem se zasekl na tavící nádobě- potřebuju na to železnou trubku vnější průměr 106mm (vnitřní 100), jenže nemůžu sehnat. Potřebuju 15cm kousek, ale všude mi chtějí prodat celej 4m kus. A co já s tím v garsonce.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#33 » stř 30. dub 2014, 23:48

U nás ti prodají kolik chceš pokud to mají skladem, v případě objednávky to bude stejné. Musel bych se zeptat.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#34 » čtv 1. kvě 2014, 17:59

No, pokud by ta roura měla venkovní průměr v rozmezí 105-108mm, tak by mě to zajímalo.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#35 » ned 3. led 2016, 11:58

Tak konečně je můj projekt elektronicky řízené tavící pícky po delší době nečinnosti hotov.
http://www.radio-foto.eu/predovky/picka.php

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#36 » ned 3. led 2016, 13:30

Teda, strojovna je to úžasná! Jen jestli trochu nejdeš s kanónem na vrabce.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#37 » ned 3. led 2016, 13:41

Mohl bys pro laiky popsat výhody proti standardní pícce s termostatem (o kolik je přesnost vyšší ?) a uvést, na kolik tě zhruba zařízení vyšlo?

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#38 » ned 3. led 2016, 13:50

No, přesnější je nesrovnatelně. Měří to přesnou teplotu olova a podle nastavení hystereze spíná- u mě nastaveno na hysterezi 3°C. Ten mechanickej termostat vůbec teplotu neměří.
Kanon to určitě není, velikost zhruba jako u té LEE. A cenově to vyšlo následovně:
Topné těleso LEE Pro 4-20: 520,-Kč
Platinové čidlo PT100: 200,-Kč
SSR relé: 220,-Kč.
Trafo 155,-Kč
Ostatní součástky a bižuterie cca 500,-Kč
Nádoba a svaření (přes známého): 200,-Kč
Takže cca 1800,-Kč

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#39 » ned 3. led 2016, 13:59

Máš informaci, v jakém rozmezí asi lítají teploty u Lee termostatu? Aby to bylo s čím porovnat, já si zatím s termostatem docela vystačil, i když chápu, že je to primitivní a nepřesné.

Jinak klobouk dolů, čekal jsem cenově větší pecku, ale holt to chce šikovné ruce a hlavu.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#40 » ned 3. led 2016, 14:15

To nevím. Ale mě šlo jen o to pořídit pec levněji, než tovární, a když už dělat, tak i přesnější a s větším komfortem obsluhy, než tovární.

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#41 » čtv 14. led 2016, 11:26

Peggy, na cenu u takového zařízení nemá smysl se ptát. Dvacet let jsem dělal amatérskou elektroniku, takže cena takového zařízení se nedá stanovit prostým součtem nakoupených součástí. Člověk, který staví takovou věc má jednak znalosti slaboproudaře a spousty dalších oborů. Je potřeba navrhnout plošný spoj - návrh, nakreslení, vyleptání, vyvrtání, osazení, oživení. Předem už musí být jasná koncepce konstrukce. Autor má doma různá trafa, bužírky, vodiče ze starých zařízení, hliníkové chladiče, držáky na pojistky, dva metráky dalšího materiálu a perfektně vybavenou dílnu. A hlavně, umí číst ve schématech elektronických zařízení tak, jako když čteš noviny. Například když vidí číslo 7805, tak je mu naprosto jasné co to je, jak to zapojí, jaké kondenzátory použije, jaké diody a jaké proudové zatížení může očekávat.
Není to pro amatéra, je to umělecké dílo a jako každý takový člověk udělá jednu věc a už se k tomu nevrací.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#42 » sob 16. led 2016, 13:23

blecha.z:
Napsal jsi to velmi pravdivě, ale například špičkově vybavenou dílnu nemám. Vše dělám v panelákové garsonce, ale i zde se dá s patřičným stupněm šílenství navrhovat a vyrábět vše, co mám na webu. A díky tomu v mém případě odpadají i ty "tunové" zásoby materiálu, protože zde prostě není kam je dát, takže třeba kromě drátů a nějakých drobností, které se vejdou do šuplíku, vše kupuju.
Ale aby si to člověk postavil nemusí být zase až takový znalec. Proto taky ty návody dávám na web, aby si to mohli udělat i lidi, kteří nemají 40-ti leté zkušenosti a znalosti jako já, protože si dobře pamatuju na své začátky, kdy jsem si chtěl spoustu věcí udělat, ale nemohl jsem, protože jsem neměl dostatek znalostí a ani zkušeností, a počítače a internet neexistovaly. Fungoval jsem tak, že když se uškudlila nějaká koruna, kupoval jsem odborné knížky a z těch se učil, a páchal spousty omylů a nefunkčních zmetků, než se začalo dařit. Takže se to dnešním méně zkušeným, kteří mají zájem, snažím trošku zjednodušit.



Jim11
Příspěvky: 8

Příspěvek#43 » ned 31. led 2016, 22:48

Ono taky záleží, zda se všechno na tu pícku s regulací kupuje, nebo ne. Já s úspěchem minimálně 10 roků používám regulátor TRS, který mám od kamaráda. Občas je i na aukru cca 4 stovky. Nerez na pícku z kovošrotu už nevím tak max do 100 korun. Topné těleso zase z elektrických sporáků z trouby, skoro zadarmo, max 10 kaček na váhu. Těleso jsem narovnal a znovu namotal na průměr pícky. Pícku mě nerezem svařili v jedný firmě za padesátikačku. Přívodní šňůra zase z kovošrotu z pračky. čidlo PT100 rovněž kovošrot. Takže i takto to jde. Taky jsem dělal pro jednoho přítele tu regulaci podle sagitariuse, nejdražší položka tam byla tuším digitální panel. měřidlo. Takže mě ta pec přišla ani ne na 2 stovky.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#44 » stř 5. říj 2016, 19:21

Trochu odbočím - tak mně napadla taková myšlenka jak si usnadnit shánění olova. Narazil jsem při brouzdání po netu na lapače střel. Nebylo by špatné aplikovat to i u střelby z předovek. Zastřílím si terčovku, rozpláclé pochytané olovo pak sesypu, přetavím a znovu použiju. :)

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#45 » čtv 2. bře 2017, 13:16

Když už jsem si koupil ve sběrně olovo, musím ho i pročistit. Tak mně napadlo vyrobit si "tavící pec" na dřevo ze starého plechového kbelíku a hliníkového ešusu. Snad se osvědčí a jen doufám, že tepelně vydrží. :-) Akorát že možná budu čuchat kromě olova ještě i zinek. :-)
tavici pec olova.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 hostů