Odměřování a vážení černého prachu

Black Powder a vše co k tomu patří


icewolf
Příspěvky: 59

Příspěvek#1 » pát 6. čer 2014, 09:00

hubicka_prachovnice.jpg
Zdravím, kolegové, přátelé, odborníci, prosím o identifikaci prachovnice, resp. jakou navážku mi dá prachovnice s nástavcem na obrázku. Váhu nemám, abych si to zvážil, údajně byla používána na PeRe Remington NMA .36. A za obrázek mne snad strojaři nezlynčují ;) Děkuji
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#2 » pát 6. čer 2014, 09:43

Důležitý je vnitřní průměr, ten je , jestli se dobře pamatuji cca 6 mm. Délku je nutné měřit až od spodní části u závitu, protože klapka prachovnice to zavírá zespodu.

Měrný objem je potom cca 0,28 cm3 na 1 cm délky hubičky. Sypná hustota prachu je kolem 1 (ale ne přesně), čili cca 0,28 g na jeden cm délky (přesnou sypnou hmotnost si nepamatuji).

V každém případě nemá smysl řešit hmotnost černého prachu do revolveru. Do komory je potřeba nasypat tolik prachu, aby se kule i s ucpávkou právě vešla. Čili plnou, jak jen to jde. Nelze předávkovat, a malé dávky budou chodit hůř, obzvlášť u ráže .36".
(ale chápu, že teď má jít asi o jiný účel)



icewolf
Příspěvky: 59

Příspěvek#3 » pát 6. čer 2014, 09:53

Celková délka toho "bazmeku" je 35 mm. Omlouvám se za začátečnickou otázku, byť jsem forum prostudoval. Rozumím tomu tedy tak, že pokud se kule vejde do válce a nepřekáží otáčení, tak nemusím mít strach z předávkování. Pokud se láduje méně, je lepší doplnit ucpávkou, krupicí, aby kule o5 byla akorát schovaná ? Děkuji

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#4 » pát 6. čer 2014, 10:18

Ano, předávkovat černým prachem revolver nelze. Do revolveru ani není rozumné dávku snižovat, krupice má smysl jen jako sypaná ucpávka místo zátky. Kule by měla být usazena tak, aby lícovala s přední stranou válce - čil aby se válec mohl otáčet. Utopit ji není dobře! A nezapomenout mazat!

Při délce 35 mm a průměru díry 6mm by byl objem asi 1,98 cm3, což zhruba odpovídá 2 g prachu. Tolik se do revolveru ráže .36 nemůže podle mě vejít. Sám mám jen ráže .44, a do Coltu Navy se vejde tak 1,5 g, do Remingtonu o něco víc. Hádám, že průměr otvoru bude menší, pokud to sloužilo pro ráži .36 ?



icewolf
Příspěvky: 59

Příspěvek#5 » pát 6. čer 2014, 11:31

Vnitřní prům jsem nezměřil, polepším se a dám vědět.



aleš_
Příspěvky: 136

Příspěvek#6 » pát 6. čer 2014, 12:22

Vím, že nikdo z nás s penězma netapetuje, ale není lepší si za pár stovek tu digitální váhu koupit? Aukro váhy do 100 g
(doporučuji vybírat s menší váživostí (kolik využijete) - měly by být přesnější, pro nás střelce se docela hodí vážení přímo v grainech a hlavně něco na AAA (mikrotužkové) baterie - AAA baterka stojí pár korun, CR2032 minimálně 40 Kč a vydrží mnohem méně).

Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 96

Příspěvek#7 » pát 6. čer 2014, 18:47

JJ, mám tuhle
http://aukro.cz/kapesni-mini-digitalni- ... 22329.html
a jsem s ní plně spokojen! Váží přesně, má pouzdro a ještě krytku. 8-)



aleš_
Příspěvky: 136

Příspěvek#8 » pát 6. čer 2014, 22:49

Ano, na tuhle jsem koukal, že vypadá docela solidně. Mohl bych se zeptat na nějaké zkušenosti s bateriemi? Jak dlouho asi tak vydrží ta jedna CR2032? Já mám jinou váhu na dvě CR2032, ale asi je někde chyba, protože i vypnutá bere moc proudu (multimetrem naměřeno astronomických 10 mA). Proto musím baterie vyndávat a je to dost otrava. Přemýšlím, že ji vyměním i když jinak váží super přesně - zapnu, položím plastový kryt a ukáže 12.83, vypnu, zapnu, znova položím kryt a zase 12.83. Taky mám 50 gramové kalibrační závaží. Zobrazuje 50.00.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#9 » sob 7. čer 2014, 08:30

Vrátím se k odměrkám na prachovnicích.

Přikládám ukázku dvou, které mám doma. Větší je pro cca ráži .45, menší pro .32 (tu používám na pánvičkový prach pro křesadlo). Hmotnosti dávek jsem vážil na střeleckých váhách Lee.

Rozměry a hmotnosti jsou tyto:

.45: délka 50 mm, otvor průměr 6,8 mm (Objem 1,8 cm3 a hmotnost 28 grainů tj. 1,8 gramu)

.32: délka 26 mm, otvor průměr 5,8 mm (Objem 0,7 cm3 a hmotnost 14 grainů tj. 0,9 gramu)

Ve větší prachovnici byl Vesuvit LC, v malé Swiss No.1. Hustota Vesuvitu vychází 0,99g/cm3, hustota švýcara je vyšší, cca 1,3 g/cm3.

Ani jedna z porovnávaných odměrek se neshoduje s tou, na kterou se ptal icewolf, což mě vede k názoru, že jde skutečně o prachovnici pro ráži .36.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#10 » sob 7. čer 2014, 08:33

Změněn název tématu

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#11 » sob 7. čer 2014, 08:55

Ještě obecně k odměřování a vážení černého prachu:

Černý prach se obecně odměřuje objemově. Důvodů je několik. Jednak je to nejpraktičtější řešení do terénu, viz předovky nabíjené civilním způsobem přes odměrku, dále proto, že předávkování černým prachem prakticky nehrozí. Přesnost odměřené dávky má význam pouze ve smyslu špičkových terčových výkonů, tj. dosažení co nejmenšího rozptylu. I přesto se většinou černý prach nenavažuje, ale odměřuje a vážení slouží obvykle jen pro kontrolu dávky.

(Ostatně, objemově se dávkují obvykle i bezdýmé prachy při přebíjení, s výjimkou long-range laborací, kdy se skutečně odvažuje a to s přesností skoro na zrnko prachu. Běžné prachovače pro přebíjení, jako např Lee Autodisk a podobné pracují opět s objemovým dávkováním - dávka se řídí velikostí dutiny - otvoru v kotoučku.)

U předovek tedy není problém vystačit s odměrkou na prachovnici, nebo lépe s oddělenou odměrkou (kvůli vyloučení prošlehnutí do prachovnice).

U zadovek při přípravě patron (nebo i při výrobě papírových patron pro předovky) lze použít běžné odměřování, nebo lze s výhodou použít velkoobjemový prachovač, jako je např. Lee Perfect Powder Measure http://leeprecision.com/perfect-powder-measure.html Tento prachovač používám pro veškeré přebíjení a výrobu papírových patron, pro černý i bezdýmý prach.

Váhy jsem si pořizoval až s přebíjením bezdýmým prachem. Předtím jsme si dal zpočátku několikrát převážit dávku na laboratorních vahách, pak už jsem to nepotřeboval. Dnes používám mechanické střelecké váhy Lee, které mi stačí a dají se pořídit kolem 500 Kč.

Pokud se týká vážení černého prachu - dejte pozor na jednu věc! Váhy pro prach, a zvláště pro černý prach by měly být v bezpečném nevýbušném provedení (Ex-proof). To vám žádné elektronické váhy v nižší cenové relaci nezaručí. Počítám, že mi bude řada majitelů el. vah oponovat s tím, že váhy léta používají a bez problému. To je samozřejmě možné, ale jistota to není. Existují certifikované el. váhy na prach, ale to je cenově jinde! Černý prach je nebezpečný tím, že při přesýpání se z něj uvolňuje jemný obláček prachu, a ten je velmi snadné zapálit. Opatrnost je prostě na místě.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » sob 7. čer 2014, 22:35

Přátelé, vzhledem k tomu, že se 38 let věnuji velmi aktivně elektronice, dovolil bych se k nebezpečí digitálních vah pro černý prach vyjádřit. Je pravdou, že jemný rozprach při přesypávání střelného prachu je velmi vznětlivý, nicméně u digitálních vah napájených z knoflíkové baterie opravdu nehrozí ŽÁDNÉ nebezpečí. V těchto zařízeních není nic, co by mohlo způsobit jiskření, není tam nic, co by mohlo produkovat ztrátové teplo, a ani v případě vážné poruchy nehrozí nebezpečí, protože knoflíkové články nejsou schopné vyprodukovat teplou jiskru, a ani v případě závady nejsou schopné dodat proud potřebný k vyprodukování oteplení ať už součástek, tak vodičů.
Něco jiného jsou ovšem tyto váhy, pokud jsou napájené ze dvou AA/AAA článků- při použití kvalitních alkalických článků jsou tyto v případě vážné závady- zkratu, schopné dodat (krátkodobě) proud schopný rozpálit tenký vodič do ruda, případně tavit plastové části zařízení.
Takže ty miniaturní váhy na knoflíkové články opravdu pro nás nepředstavují žádné nebezpečí.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#13 » ned 8. čer 2014, 10:23

Dobrá poznámka! Zejména ve vztahu k úvahám o napájení, které tu psal aleš_.

Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 96

Příspěvek#14 » pon 9. čer 2014, 19:07

aleš_ píše:Ano, na tuhle jsem koukal, že vypadá docela solidně. Mohl bych se zeptat na nějaké zkušenosti s bateriemi? Jak dlouho asi tak vydrží ta jedna CR2032? Já mám jinou váhu na dvě CR2032, ale asi je někde chyba, protože i vypnutá bere moc proudu (multimetrem naměřeno astronomických 10 mA). Proto musím baterie vyndávat a je to dost otrava. Přemýšlím, že ji vyměním i když jinak váží super přesně - zapnu, položím plastový kryt a ukáže 12.83, vypnu, zapnu, znova položím kryt a zase 12.83. Taky mám 50 gramové kalibrační závaží. Zobrazuje 50.00.


Tak já nevím, nakolik jsem v této souvislosti "Old nějakáHand", mám ty váhy něco málo přes rok.
Baterka stále ta, co tam byla od výrobce, netváří se, že by chtěla v brzké době vyměnit. :lol:

Na druhou stranu nejsem zrovna vážicí maniak: občas si převážím hroty k šípům, když se mi pomíchají, když dělám novou laboraci, tak si navážím dávku ... ale v zásadě mám označené zkumavky, hilzny a další odměrky. Váhu mám jen k prvotnímu určení/kalibraci těchto odměrek.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » pon 9. čer 2014, 19:23

No, 10mA ve vypnutém stavu je celkem nářez. Ve skutečnosti tam, není nic, co by tento proud mělo odebírat. Problémem může být buď nekvalitní kondenzátor s velkým svodovým proudem (u neznačkových dost obvyklý problém) anebo v měřícím přístroji samotném- i levné multimetry ukazují nesmysly, a to hlavně při malých hodnotách, a to hlavně u proudu a odporu, případně v nevhodně zvoleném rozsahu měření.
Já mám baterku v digitální váze už 5 let a pořád funguje bez problémů a je přesná- je to ale Voltcraft za 1550,-Kč, žádná čína. U těch levných čínských se prostě to šetření někde projevit musí.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů