Kity předovek

Black Powder a vše co k tomu patří


oldrich95
Příspěvky: 11

Příspěvek#1 » úte 3. úno 2015, 01:41

Ahoj, rozhodl jsem si koupit ,,stavebnici´´ kit předovky, mohl by jste mi někdo poradit čím by se mělo napreparovat pažbení a potřít hlaveň proti korozi ? díky

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » úte 3. úno 2015, 08:44

- Hlaveň: mastným hadrem. Hlavně od Ardesy jsou bez úpravy, pokud ji budeš chtít černěnou, tak vaření v brunigalu úplně triviální proces (a rychločernění je leda na dekoraci)
- Pažba: obvykle se moří (třeba lihovým mořidlem), napouštění lze udělat voskem, napouštěcím olejem na zahradní nábytek, fermeží, pak jsou i nějaké speciální oleje - chce to nastudovat

Stavěl jsem pistoli Kentačku a už bych více Kit nechtěl. Pokud budu chtít nějaké vychytávky (pažbění z ušlechtilého dřeva, jiné kování, ...), tak je jedno, jestli zahodím díl z kitu nebo ze sestavené.

Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 96

Příspěvek#3 » úte 3. úno 2015, 13:21

Tak jdou po vlastech českých (i moravských, neřku-li slezských) fámy, že do kitů jde ten nejhorší šunt, co ty firmy vyprodukují. Těžko říct, možná jsou to pomluvy?

Fáma praví, že selekce firem Ardesa, Armisport i Pedersoli je následující:
1. absolutní přednost - US. Okamžité dodávky, průběžné doplňování zboří na sklad. Erste Qualität.
2. západoevropský trh. Kvalita odpovídá nárokům výstupní kontroly, nicméně dodávky na sklad s prodlevou.
3. divoký východ ... co zbylo po předešlých.

Kity jsou údajně na úplně posledním místě, tam se prý různě poskládávají použitelné komponenty z kusů, u nichž se během výroby něco podělalo.
Těžko říci, relata refero.

Teoreticky nabízí kit lepší možnost prohlédnout si jednotlivé součástky, ale spíš jenom teoreticky ... prodejce by musel nechat zájemce vybalit všechny díly a kus po kuse prohlédnout. :roll:



oldrich95
Příspěvky: 11

Příspěvek#4 » úte 3. úno 2015, 17:20

díky moc za rady, já to s tim kitem prubnu, protože si myslím, že např. perkuska deer hunter je naprosto totožná složená, nebo kit, alespoň co sem tak fyzicky viděl. Jsem si 100% jistej, že zapasování nebude úplně sranda, ale zas na druhou stranu asi je to možná lepší už jen z toho důvodu, že pokud se něco podělá, člověk ten problém najde a ví kde může být. A navíc si myslím, že zrovna Ardesa by si tím zbytečně nekazila jméno, protože co si budem povídat, na Ardesu tu nedá dopustit většina z nás, alespoň já určitě ne.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » úte 3. úno 2015, 20:13

Pokud seš alespoň trochu zručnej kutil, tak bych se toho tak nebál. Když koupíš hotovou flintu, na 99% ji stejně budeš muset dodělávat, případně předělávat. Navíc u hotových jsou lakovaný pažby (fůůůůj). Takže kit ti dá víc možností jít svou cestou. O dobových úpravách pažbení (dřevní oleje, vosky) jsem napsal článek, najdeš ho na mým webu: http://www.radio-foto.eu/predovky/pazby.php

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » úte 3. úno 2015, 20:49

Na deerhunterovi k zinkovému kování je fůůůj lak tak akorát. Za mě, pokud předělávat, tak komplet včetně kování...

Jinak pažba a smontování se dá udělat v kuchyni. Ale pro jistotu ještě jednou: jestli je hlaveň v kitu bez povrchovky (u kentačky byla holá) a chceš ji doma černit, tak to už v kuchyni, koupelně ani na balkóně nedáš. Ačkoli mám dvorek, dílnu, brunigal i jednu úspěšnou zkušenost, představa vaření další hlavně v nějaké rýně mě od dalšího kitu odradila a deerhuntera jsem vzal hotového.

Uživatelský avatar
Hungry
Příspěvky: 369
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » stř 4. úno 2015, 10:20

Myslím, že Hawken woodsman je lepší volba, než deerhunter...



oldrich95
Příspěvky: 11

Příspěvek#8 » stř 4. úno 2015, 13:40

Dyť je to v podstatě to samí, akorád že woodsman je víc zdobenej...

Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 96

Příspěvek#9 » stř 4. úno 2015, 13:57

Mno, já nevím...

... asi bych si položil otázku, k čemu vlastně kit a proč? :?: :?: :?:

První možnost - člověk je hračička a baví ho stavebnice. Jako lepení letadélek. proč ne. Ale pak není cílem mít pušku na střílení, ale stavění samo. Tam není o čem uvažovat, s hotovou si nepohraješ. Takže škrtám, radit nemá smysl. :lol:

Druhá možnost - chceš ušetřit. To mi přijde hodně pofidérní, takže škrtáme. :roll:

Třetí možnost - člověk je náročnější a nestačí mu sériovka, nebo zkrátka finančně dostupná komerční produkce. Ideální příklad zde přítomný Sagitarius a jeho skvostná pennsylvánka. Tak bych ale vážně zvažoval, jestli je sériový kit to pravé ořechové. O moc dál, než jsou sériové kousky, to člověka stejně nepustí, a pokud bude dělat velké zásahy, tak proč nekoupit jen hlaveň a zámek a zbytek nedělat rovnou zcela originál? No, škrtám. ;)

Čtvrtá možnost - člověk je pan Střelec a chce mít individualizovanou zbraň, která přesně odpovídá jeho potřebám. Zkrátka závodní speciál. Tady je na místě zvážit, jestli Ardesa je ten pravý základ, na kterém je možné něco takového postavit. Pedersoli také nabízí kity, je tu Kuna etc. Zkrátka, když zvážím všechny souvislosti, ardesácký kit mi nepřijde nejvhodnější cesta ke špičkové zbrani. Škrtám. :thumbdown:

Poslední možnost - člověk chce JEDNOU postavit vlastní kvér, ale nejprve se potřebuje na něčem zacvičit, vyzkoušet si postupy, zkrátka do začátku něco snadnějšího. Jakýsi mezistupeň mezi sériovkou a sebevědomým domácím stavitelem kvalit Sagitaria.
Tady mi to ze všech možností jediné dává skutečně smysl a asi je to i s klidným svědomím možné doporučit: stavebnice od Ardesy je nejlevnější, pokud jde hlavně o to, procvičit se před vlastní samostatnou konstrukcí zbraně, tak je to ideální cesta. :thumbup:

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#10 » stř 4. úno 2015, 14:12

Hungry píše:Myslím, že Hawken woodsman je lepší volba, než deerhunter...

oldrich95 píše:Dyť je to v podstatě to samí, akorád že woodsman je víc zdobenej...


Souhlasil bych s Hungrym. Woodsman je pohledná flinta blížící se dobovým orginálům, soupravu má mosaznou atd. Deerhunter je proti tomu okradený bastard. Střílí ovšem dobře.



oldrich95
Příspěvky: 11

Příspěvek#11 » stř 4. úno 2015, 14:12

Re molegabet: Hale, já myslim, že si to celkem vystih, já sem si něco našel ve všech 5 možnostech :lol: každopádně mě baví jak stavět tak střílet, a navíc si to chci i trochu vymazlit, takže tohle my přišlo relativně ideální varianta a hlavně celkem podstatná věc něco málo ušetříš a to pak můžeš otočit na tom zlepšení, což mi přijde popravdě ekonomicky inteligentnější, než si koupit o tu trochu dražší kvér, už složenej, a pak do něj ještě cpát, takhle se spíš podle mého člověk dopracuje ke kvalitnějším úpravám :)

Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 96

Příspěvek#12 » stř 4. úno 2015, 16:52

peggy píše:
Hungry píše:Myslím, že Hawken woodsman je lepší volba, než deerhunter...

oldrich95 píše:Dyť je to v podstatě to samí, akorád že woodsman je víc zdobenej...


Souhlasil bych s Hungrym. Woodsman je pohledná flinta blížící se dobovým orginálům, soupravu má mosaznou atd. Deerhunter je proti tomu okradený bastard. Střílí ovšem dobře.


No, tak stejná ...

... Deerhunter: hlaveň 610 mm
... St. Louis Hawken Woodsman: hlaveň 710 mm

Nic ve zlém, ale 10 cm je docela dost, zvlášť vzhledem k celkové délce 60 cm u Deerhuntera, to je skoro pětina navíc! :idea:

Mám Rangerku, o té toho vím celkem dost, a ta má identickou hlaveň s Woodsmanem (minimálně stejné technické parametry).
Je to krátká rifle, ale rifle.
Deerhuntera znám celkem obstojně od nás ze střelnice, vzhledem k ceně je navíc hodně rozšířen a byl nějak zastoupen na všech BP akcích, co jsem kdy byl.
Deerhunter je reglrechtská karabina. Dá se z toho střílet jednou rukou!

Jistě nejsem žádný elitní střelec, ale alepoň pro mne hraje pro míření 10 cm neskonalou roli.
(To už vůbec nemluvím o mé kentucké rifli...)

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » stř 4. úno 2015, 17:56

Oldrich95:
Klidně si pořiď jako první Deerhuntera, něco se na tom naučíš, časem třeba předěláš zinkový kování na mosazný, jako já, a když tě to chytne, nebude to tvoje poslední. Třeba nakonec skončíš vlsatní stavbou nějaký pěkný rifle. Taky jsem tak postupoval. Od úprav až po vlastní stavbu. A je to moc krásná zábava, a zabavíš se tím taky na dlouhou dobu- já stavěl Pennsylvánku 7 měsíců. Dokážeš si představit, co to je se 3/4 roku těšit a pak mít vymazlenou pušku?



oldrich95
Příspěvky: 11

Příspěvek#14 » stř 4. úno 2015, 21:54

... Deerhunter: hlaveň 610 mm
... St. Louis Hawken Woodsman: hlaveň 710 mm

Nic ve zlém, ale 10 cm je docela dost, zvlášť vzhledem k celkové délce 60 cm u Deerhuntera, to je skoro pětina navíc! :idea:

Nebudu se nijak hádat, mám hodně nastříleno ze zbraní na ZP, ale co se týče předovek tak sem v tom relativně nováček, protože mám doma jen derringera a nic velkýho. Každopádně podle toho co mám nastříleno ze zbraní na ZP, tak vim, že vzhledem k mímu metru 75 je kvér přes metr (+/-) zbytečně velkej, má to pro mě zbytečně velký rameno a spíš se mi s tím míří hůř než líp, byť těch 10 cm trochu přidá na přesnosti, nehledě na to, že délka hlavně mi nepřijde velkej problém, když se dá sehnat a namontovat delší. Každopádně jsem moc rád hl. za případná negativa, protože ty se hledají dost často nejhůř. :)

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » čtv 5. úno 2015, 16:54

Pokud chceš porovnávat účinnost/délka hlavně, zapomeň na to co znáš ze zbraní na bezdýmák. U těch by těch 10 cm až tak moc neudělalo, ale u černýho prachu je to už rozdíl dost výraznej. Musíš si uvědomit, jakej je rozdíl v hoření a následném vytváření tlaku mezi bezdýmákem a černým prachem. Podívej se na videa výstřelů ze zbraní na BP. Většinou uvidíš pěkný ohňostroje před ústím hlavně- hořící prach, kterej nestihl shořet v hlavni. Každých těch 10 cm umožní účinnější využití prachu v hlavni=vyšší rychlost střely=plošší balistická křivka=větší přesnost na větší vzdálenost. Rozhodně předovka přes metr dlouhá není zbytečně dlouhá. Mám flinty od 100cm do 144cm. A ten rozdíl je propastnej (pokud tedy nechceš střílet jen na 25 metrů)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů