Kity předovek

Black Powder a vše co k tomu patří
Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 96

Příspěvek#16 » čtv 5. úno 2015, 17:18

Sagitarius píše:Pokud chceš porovnávat účinnost/délka hlavně, zapomeň na to co znáš ze zbraní na bezdýmák. U těch by těch 10 cm až tak moc neudělalo, ale u černýho prachu je to už rozdíl dost výraznej. Musíš si uvědomit, jakej je rozdíl v hoření a následném vytváření tlaku mezi bezdýmákem a černým prachem. Podívej se na videa výstřelů ze zbraní na BP. Většinou uvidíš pěkný ohňostroje před ústím hlavně- hořící prach, kterej nestihl shořet v hlavni. Každých těch 10 cm umožní účinnější využití prachu v hlavni=vyšší rychlost střely=plošší balistická křivka=větší přesnost na větší vzdálenost. Rozhodně předovka přes metr dlouhá není zbytečně dlouhá. Mám flinty od 100cm do 144cm. A ten rozdíl je propastnej (pokud tedy nechceš střílet jen na 25 metrů)



... koneckonců, čím se asi proslavili "střelci z Kentucky" :?: :!: :?:

Ono když někdo porazil tehdejší nejlepší armádu světa, tak asi ta tehdejší zkušenost nebude úplně od věci. ;)

A ta zkušenost praví: dlouhá rifle = přesná rifle, schopná likvidovat protivníka i na vzdálenost, na jakou on sice dostřelí, ale ještě se netrefí!



oldrich95
Příspěvky: 11

Příspěvek#17 » čtv 5. úno 2015, 21:58

ok, díky, to je moc dobrá připomínka, kterou je dobrý vědět :)

Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 96

Příspěvek#18 » pát 6. úno 2015, 18:17

Tedy, nelze to absolutizovat: Viděl jsem vítěze závodů s Jägerem ve verzi Target, a ten má hlaveň 820 mm. Přitom se účastnili střelci s vojenskými puškami, všechny hlaveň přes metr. A Jäger byl přesnější.
Jednak je to ale přece jenom Pedersoli, a jednak je asi Jäger trochu specifická puška. V každém případě má o 20 cm delší lauf než Deerhunter, takže už je to asi dost na to, aby se projevily kvality střelce. Podotýkám, že se bavíme o křesadlech. :idea:

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#19 » pát 6. úno 2015, 19:08

Ono taky dost záleží na počtu a hloubce drážek a následně k tomu pak na výběru vhodné "technologie" mazání, flastrů, střel atd. Mělký drážkování je obecně náchylnější na jakékoliv změny ve vyladěné technologii střílení.

Uživatelský avatar
Hungry
Příspěvky: 366
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#20 » pát 6. úno 2015, 23:26

Delší záměrná dává při stejné chybě na mířidlech menší chybu na terči... Kentucký střelci stříleli proti mušketám s hladkou hlavní, nepletu-li se... Drážkováná hlaven jim dávala lepší přestnost více, než délka hlavně. Na 50m je jedno, jestli je hlaven dlouhá 510mm nebo 610mm nebo 710mm ... Zvláště, lovíme-li papírové desítky. Rozdíl je v tom, že to, co stačí a umaže hlaven 510mm už nemusí fungovat s hlavní 710mm... Mi osobně karabiny vyhovují více, než dlouhé pušky... ("je snažší je naučit střílet")

Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 96

Příspěvek#21 » sob 7. úno 2015, 20:06

Určitě je to také věc názoru ... hraje roli i dříve zmíněná výška postavy a délka rukou.

Je jasné, že mušketa proti rifli nemá šanci, na druhou stranu ... "dospělá" mušketa proti karabině? :?:
Těžko soudit, viděl jsem výsledky s křesadlovou mušketou, jaké měli pouze první dva v perkusní kategorii ... a to měli samozřejmě "normálně" dlouhé hlavně.

Jiná věc je střelba podle WI-CZ. Samozřejmě, že s karabinou se lépe manipuluje a na kratší vzdálenost kratší hlaveň nevadí.
U mířenek, kde na 50m začíná být zajímavý nástřel přes 90 nebo kolikrát i přes 93, je to sakra znát, a jakmile je vzdálenost větší, než 50m, tak je karabina doslova krátká.

Jistěže 10cm není až taková tragédie, ale on rozdíl mezi poctivou dlouhou riflí a Deerhunterem je 30cm a víc.
To za prvé.
Za druhé bývají Ardesácké pušky poměrně těžké "na hubu" a obecně mají zkrátka masivní a těžké hlavně. Armisporťácká kentucká rifle nemá zdaleka tak masivní hlaveň a celkově je s ní manipulace příjemnější, než s ardesáckou Rangerkou o 20cm kratší.

Samozřejmě to ale především souvisí s vývojem zbraní, Samové Hawkinsové už jezdili na koni a potřebovali tedy kratší hlavně s větším kalibrem, než opěšalý Natty Bumppo. Nešlo jenom o váhu, také se mohli tím koněm k cíli přiblížit!
Na druhou stranu, Pennsylvánké rifle se vyvinuly právě z kratších Jägerů, a jejich hlavní bonus spočíval právě v radikálním prodloužení laufu při snižení ráže. :idea:

Takže při zvažování, jaký kit zvolit, je jistě třeba přihlédnout k mnohému. Woodsman je moc dobrá puška, nic proti ní, a koneckonců i s Deerhunterem se dají dělat divy, ale ... to, že občas machr s pistolí přestřílí neumětela s puškou, ještě neznamená, že jsou to srovnatelné kategorie. ;) Obecně je dlouhá hlaveň vždycky přesnější. 8-)



oldrich95
Příspěvky: 11

Příspěvek#22 » ned 8. úno 2015, 13:59

Já souhlasím s výše uvedeným příspěvkem, konec konců, každýmu vyhovuje neco jinýho a možná bych ani tak ne spekuloval o délce hlavně, jako spíš o tom jestli se přikláníme při střelbě k dlouhým, či krátším zbraním a ano delší zbraně bývají obvykle přesnější ,,obvykle'', ale velký význam hraje hlavně síla a výška střelce, je v podstatě naprosto nemožné, aby člověk s metrem 50 střílel ze skoro stejně velké pušky natolik efektivně aby pro něj dlouhá hlaveň měla význam, né vždy se dá střílet s oporou. :)

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#23 » ned 8. úno 2015, 14:21

No, já taky nepovažuju Woodsmana nebo Rangera za dlouhou pušku - od toho jsou Kentucky a Pensylvanie :-)
(Deerhunter je "undersized" :-D )

Ale vážně - na Deerhunteru mi vadí hlavně nedobový vzhled a použité materiály (zinkal, laminátový nabiják, absence lišty pod hlavní ...). Střílet se s ním dá, jak ostatně mnozí kolegové dokazují. V akční střelbě je krátká puška výhodou (lépe a rychleji se nabíjí), při mířence je to už slabší.
Z kratších bych osobně volil právě Woodsmana, Rangera, nebo pensylvánskou karabinu. Otázkou ovšem je, co z toho je v nabídce jako kit.

Mimochodem, tyhle tři jmenované zvládají bez problémů i kluci a slečny.
http://pytlak-mvc.rajce.idnes.cz/2014-1 ... 6_032a.jpg
a i delší:
https://picasaweb.google.com/1117867672 ... 4039381202

Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 96

Příspěvek#24 » ned 8. úno 2015, 21:43




oldrich95
Příspěvky: 11

Příspěvek#25 » ned 8. úno 2015, 21:58

Nechci se nikoho dotknout, ale kdo hledá najde spíš :D http://www.repliky.info/KR-Kentucky45-p ... 11043.html za 4630 Kč :D

Uživatelský avatar
Hungry
Příspěvky: 366
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#26 » ned 8. úno 2015, 22:55

Nepřestává mne fascinovat, jak si lidé stále myslí, že když to visí na www, tak je to pravda... :-)

Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 96

Příspěvek#27 » pon 9. úno 2015, 10:53

:lol:

Bing ho! Tedy jestli myslíš souvislost mezi setrvalou nabídkou na webu a realitou skladu firmy Dave.

Známý se už 3/4 roku poptává po bicím peru do zmiňovaného Deerhuntera, a kde nic, tu nic.
Ono ovšem, na obranu pana Pavlíka, je třeba podotknout, že kde nic není, ani smrt nebere, a že s dodávkami specielně Ardesy je zkrátka kříž i co se hotových zbraní týče, natož komponent.

:arrow: Oldrich
... no jasně, ale můžeš se tam dokráčet podívat a konkrétní kousek prohlédnout?
Dave a Brymová tuto nezanedbatelnou výhodu poskytují.
Ne každý je dobrodružná povaha, co si lajsne objednat kvér po webu. Zvlášť v době, kdy i Pedersoli připravuje svým zákazníkům nečekaná překvapení! :(

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#28 » pon 9. úno 2015, 15:37

Nevím jak kdo, ale já mám s tím www.repliky.info dobré zkušenosti.



oldrich95
Příspěvky: 11

Příspěvek#29 » pon 9. úno 2015, 15:57

molegabet: Ono těžko říct, znám spustu lidí co si na ně nemůžou stěžovat, na druhou stranu, co jsem se ptal na péči o zákazníka, prý by event. bylo i možné reklamovat zbraň osobně v tom Žatci, co je na tom pravdy ale nwm.



coviha
Příspěvky: 10

Příspěvek#30 » čtv 19. úno 2015, 20:16

zdravim pišete že si stavite sve zbraně jak se to da zlegalizovat

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů