Kalibrace a válcování střel

Black Powder a vše co k tomu patří
Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 194

Příspěvek#1 » čtv 31. bře 2016, 16:57

peggy píše:To platí především pro jednotný náboj, pro ně se střela kalibruje.
U předovek nebo zadovek a při použití měkkého olova to není obvykle nutné. U kuliček se používá spíš oválení (válcování), aby se odstranila ovalita a zahladily se krčky a spoje. U ogiválů se obvykle nekalibruje, aspoň jsem se s tím nesetkal.

...ale třeba mě někdo opraví.


Zdravím, jak se to dělá to oválení, je to nějaká mašinka? mám doma odlito několik stovek kuliček s krčky a dosud jsem ládoval tak jak byly.

Téma rozděleno. Peggy

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#2 » čtv 31. bře 2016, 18:33

Jde to i ručně, třeba tímhle krámem od Pedersoli:
http://www.davide-pedersoli.com/scheda- ... oller.html

Obrázek

Je to v podstatě plochá miska, do ní se dá jedna vrstva kulí, na to se položí ta horní deska a točí se. Podlévá se to např. trochou petroleje.
Dá se to snadno napodobit i zmechanizovat. Nezbytně nutné to není, ale určitě je střela dokonalejší, a dá se tím i pár setin ubrat na průměru.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#3 » čtv 31. bře 2016, 19:01

A kyž nemáš misku tak poslouží i dva silnější železné plechy(nebo dvě desky keramické dlažby). Mezi ně dáš pár kulí a koulíš :) Jen bacha aby sis neskříp prsty.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » pát 1. dub 2016, 18:47

A vůbec nejlepší je si sehnat třeba starý axiální ložisko s větším průměrem, ve kterým byly kuličky o minimálním průměru kule, nebo větším. Položíš spodní díl na stůl, naskládáš kule, položíš horní díl, na něj destišku (třeba dřevěnou) něčím zatíženou, a motáš.

Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 194

Příspěvek#5 » úte 5. dub 2016, 18:44

Dneska jsem byl ve dvou prodejnách s ložisky, v jedné mě vyhodili rovnou, ve druhé zítra zkusí zavolat dodavateli. Tak uvidíme. Shanim ložisko s kulemi .45

Odesláno z mého thl 5000 pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » úte 5. dub 2016, 18:57

No já jsem pochodil celkem bez problémů, sice to ložisko nebylo nejlevnější, ale pořád stálo polovinu tý tovární válcovačky, která nemá vůbec žlábek, ale jsou to jen dvě rovný desky.
Teď budu řešit automatizaci- spodek ložiska přilepím na MDF desku, vedle do tý desky zapustím motorek SMR 300/100-230 (z gramofonu) tak aby řemenička motorku byla v rovině s horním dílem ložiska po naplnění kulema. Nasázím kule, položím horní díl ložiska se zátěží, nasadím řemínek, zapnu a můžu se věnovat čemukoliv jinýmu. Ten motorek má 300ot./min, vzhledem k průměru ložiska to bude točit cca 35 ot./min. Takže pohodový válcování, žádná divočina.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#7 » úte 5. dub 2016, 19:01

sagitarius : Jsi svými nápady zkrátka úžasný... bez legrace, fakt uznávám.

Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 194

Příspěvek#8 » úte 5. dub 2016, 19:47

sagitarius píše:No já jsem pochodil celkem bez problémů, sice to ložisko nebylo nejlevnější, ale pořád stálo polovinu tý tovární válcovačky, která nemá vůbec žlábek, ale jsou to jen dvě rovný desky.
Teď budu řešit automatizaci- spodek ložiska přilepím na MDF desku, vedle do tý desky zapustím motorek SMR 300/100-230 (z gramofonu) tak aby řemenička motorku byla v rovině s horním dílem ložiska po naplnění kulema. Nasázím kule, položím horní díl ložiska se zátěží, nasadím řemínek, zapnu a můžu se věnovat čemukoliv jinýmu. Ten motorek má 300ot./min, vzhledem k průměru ložiska to bude točit cca 35 ot./min. Takže pohodový válcování, žádná divočina.

Má to vaše lozisko nějaké označení, pro jakou ráži? Něco takového bych cílově také rád, proč si neušetřit práci, ale nemám vůbec představu o čase a zatížení, jen je výše zmíněno podlití petrolejem.

Odesláno z mého thl 5000 pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#9 » stř 6. dub 2016, 10:49

valcovacka kuli.jpg
Ahoj. Než koupíte drahé ložisko, podívejte se ve sběrných surovinách. Ochotně vám ložisko prodají, na rozdíl od barevných kovů.
Na fotce je ložisko, které jsem takhle získal ve sběrně. Do žlábku se stříkne trochu WD a jedním prstem se točí. Po cca 10 minutách jsou koule jedna jako druhá. Sesypou se do hadru a otřou od oleje. Tohle se ale nehodí pro ty, kdo chtějí nabíjet kuli "prdélkou" nahoru.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#10 » stř 6. dub 2016, 10:55

Zapomněl jsem dodat, že horní polovina ložiska je identická s tou spodní. Je to na fotce vidět, horní se položí na koule a už se vesele vrtí. Domníval jsem se, že to není potřeba psát.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#11 » stř 6. dub 2016, 16:31

No on je problém hledat ve sběrným dvoře ložisko, když člověk neví, v čem by takový mohlo být. To moje stálo nějakých 1270,-Kč, ale označení nevím- momentálně ho nemám doma, jelikož kamarád koupil celou Pb cihlu a hodlá ji zlikvidovat naráz, tak jsem mu to zapůjčil. Já teď stejně nemám z čeho lít a na cihličku už nejsou lóve. Ale kdybysme věděli, z čeho by takový ložisko mohlo pocházet, kamarád by byl určitě rád. Já teda v žádným sběrným dvoře známý nemám, třakže jsem to musel koupit.

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#12 » stř 6. dub 2016, 16:52

Ložisko má číslo ZKL51236.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » stř 6. dub 2016, 18:23

No já mám menší- nevím to přesně, ale koukal jsem do katalogu, a to moje bude buď 51226, nebo 51228- jistě to budu vědět, až se mi vrátí.

Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 194

Příspěvek#14 » stř 6. dub 2016, 20:05

Děkuji za katalogová čísla, jaké máte ráže? Já .45

Odesláno z mého thl 5000 pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » stř 6. dub 2016, 20:32

To nejsou katalogová čísla! To je označení ložiska, bez ohledu na to, v jakým katalogu, nebo u jakýho výrobce ho najdeš. Kolega Blecha má ložisko od ZKL, já mám jiný (CS nebo SC- teď nevím), ale je levnější než od ZKL.
Ráže tě nemusí zajímat, tyhle ložisla mají tak velký kule, že je jedno, jestli tam nasypeš r.45, nebo 50.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti