Uvízlá lacetka v hlavni

Black Powder a vše co k tomu patří
Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#1 » sob 15. dub 2017, 20:30

Tak mám za sebou druhou nepříjemnost. Zalomila se mi při mytí hlavně pušky lacetka a samozřejmě až na dně hlavně. Polil mně pot z představy, že budu muset vyšroubovat dnový šroub. Asi to nebude nic co by nebylo známo, ale zkusil jsem ji vystřelit. Napřed jsem dno hlavně vysušil stlačeným vzduchem a pak pod piston nasypal špetku prachu (víc se ho tam stejně nevešlo). Pak jsem odpálil zápalku a nabijákem jsem zjistil, že se lacetka posunula doprostřed hlavně. Tak jsem pak nasypal dvě špetky prachu a znovu odpálil. To už lacetka vylítla z hlavně a rozpleskla se o stěnu. Bylo mi najednou fajn na duši. :-) Chci věřit, že se tím nepoškodila hlaveň, což ale zjistím až při dalších střelbách naostro. Prohlídkou hlavně se alespoň nic takového nejevilo.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 141
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » sob 15. dub 2017, 22:27

A při tom je to tak jednoduchý! Na stránce úplně dole: http://www.radio-foto.eu/predovky/cisteni.phpBohuliby
Příspěvky: 2156

Příspěvek#3 » sob 15. dub 2017, 23:37

Trochu riskantní !

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 60

Příspěvek#4 » ned 16. dub 2017, 07:46

Mě by zajímalo, kolik předovkářů tyhle kartáče kdy použilo. Já jsem to jen jednou zkusil, naštěstí se to povedlo dostat ven a od té doby už o tomhle ani slyšet. Tenkostěnnou trubku doma málokdo má a ani netuším, kde by se dala sehnat. Drahoun to udělal jedinou dosažitelnou metodou. Kéž by mě napadla tenkrát, když se mně zakousl vytěrák i s hadříkem. Taky mě napadlo vyndat dnový šroub. A to jsem udělal. Málem jsem zničil hlaveň, nebýt kamaráda, který ji pak dal dohromady, tak byla na vyhození. Proto je tak důležité přesně stanovit rozměry čistícího válečku se zápichy a pro daný flanelový hadřík. A jeho rozměry.
Dnešní hlavně replik nemají rysku přes dnový šroub a stěnu hlavně. Tak si staří označovali polohu DŠ a hlavně. Skrz dnový šroub se šroubuje drum (pistonový váleček) Ryska se dělala ostrým nástrojem, asi dlátem, naseknutím.
Kdo střílí kulí s flastrem a dobrým mazáním, tak bronzový kartáč snad ani nepotřebuje.franta599
Příspěvky: 626

Příspěvek#5 » ned 16. dub 2017, 08:48

ja si koupil takovyto tam je 100% vyloučeny jakykoli defekt koupil jsem to v AT v plzni je to na 9 mm ale určite se neco takoveho da sehnat i na vetší ráže
http://www.alfatactical.cz/kartacovny-kolovec-kartac-pro-kratke-zbrane-raze-9-mm-38-357.html
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1063

Příspěvek#6 » ned 16. dub 2017, 13:08

blecha.z píše:. . . Tenkostěnnou trubku doma málokdo má a ani netuším, kde by se dala sehnat. . . .

Čistě náhodou v Globusu Olomouc (ale podle mne v jakémkoliv), oddělení nářadí (nebo v regálech blízko něj). Hliníková trubička o délce cca 1 metr, vnější průměr cca 6 mm. Já tam hledal podobnou, jen plný materiál a našel jsem tam i tuto tenkostěnnou :D ;)

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 60

Příspěvek#7 » ned 16. dub 2017, 16:22

Ano, tuhle bronzovou jsem koupil kdysi taky pro pistoli .32 Crockett. Protože byla krátká, uřízl jsem ji a zalisoval do měděné delší trubičky a opatřil rukojetí. Ale jak jsem psal výše, použil jsem ji jednou. Ono při střelbě s flastrem ani není potřebná.
Využil jsem konstrukce jinak, na výrobu kožešinové lacetky. Do svěráku se upne pozinkovaný drát přehnutý na polovinu za ten ohnutý konec. Kus umělé kožešiny (prodává se běžně na přehozy na postel) jsem zasunul až těsně ke svěráku. Druhý konec jsem upevnil do sklíčidla vrtačky a tu zapnul na pomalé otáčky. Drát se zkroutí a kožešinu natočí do podoby krásného stětce na vytírání hlavně. Pak se zalisuje do nějaké trubičky a je to hotové. Prakticky zadarmo.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#8 » pon 17. dub 2017, 19:42

Bronzový nebo umělohmotný kartáč už taky nepoužívám od doby co se mi podařilo "vyladit" mazání. Používám už pouze lacetky při mokrém mytí hlavně s jarovou vodou. Nenapadlo mně, že by se mohla lacetka vylomit z úchytu, ve kterém byla sice pouze zalisovaná, ale jak vidno jde to. Nechodila v hlavni nějak zvlášť natěsno, ale asi těmi "pístovými" pohyby se úchyt jednoho dne unavil a pak to prostě povolilo. Ono pak "napíchnout" na uvízlou lacetku v hlavni nějakou trubičku asi nebude možné jako u kartáče.
S tou domácí výrobou lacetky to taky vyzkouším. Myslím že zkopírovat výrobu podle originálu pro předovky nebude problém. Snad to byla moje poslední negativní zkušenost - teda alespoň mně nenapadá, co by mně mohlo ještě potkat. :-)

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 60

Příspěvek#9 » úte 18. dub 2017, 08:02

Potkat tě u předovky může cokoliv - uvolněná muška, ztracený nebo prasklý piston, uvolněný klínek v pažbě, při nabíjení vezme startér i kus ukazováčku. Nebo třeba máš posledních pár nábojek, přece to neponeseš domů. Nasypeš to do terče rychle za sebou a jdeš si uklidit terč. A oněmíš - posledních pět ran jde jednou dírou.
Zjistíš časem, že při dobrém mazivu jsou všechny ty lacetky k ničemu. Potřebuješ jen kvalitní nabiják, kvalitního červa a pořádně upevněným madlem, sadu mosazných nástavců - váleček se zápichy na čištění hlavně, váleček s protihroty na vytáhnutí čistícího flastru z hlavně a možná nástavec s obdélníhovým otvorem pro čistící hadřík. Je dobré mít s sebou krabičku s "opravárenským nářadím" - ostrý nožík, klíč na piston, šroubovák nabroušený přesně pro šroub na drumu, malé kleště "kombinačky", chlup ze smetáku na protažení pistonu, náhradní piston (ny), bicí pružinu, tužku, kus papíru, injekční stříkačku cca 2 ml bez jehly, flašku s vodou. Kus hadru.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#10 » úte 18. dub 2017, 14:30

Neděs mně. :-) Na druhou stranu mně nic z toho výše napsaného neděsí tolik jako to, že bych musel demontovat dnový šroub. To je snad to nejhorší co může předovkáře potkat - teda krom roztrženého laufu.
Lacetku používám jen při mytí hlavně po střelbách, ale že se může něco takového stát mně nenapadlo. I když ono vlastně slovo puška je ženského rodu a u ženské taky člověk nikdy neví co ve který den vyvede. :-)

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 60

Příspěvek#11 » úte 18. dub 2017, 15:56

Dnový šroub - není důvod k demontáži. Krom toho doma by to šlo jen s obtížemi. Viděl jsem to dělat na YouTube. Je na to speciální držák, kam se upne hlaveň a DŠ se vytáčí metrovou pákou. Předovka potřebuje chladnou hlavu a něco umět, než člověk poprvé vystřelí. Kamarád přirovnává předovku k čípku - máš horečku, vrazíš do zadku čípek. Máš po horečce. Nebo stejný výsledek docílíš tím, že poskládáš horký čaj, citron, med, slivovici a paralen. A máš radost, že sis to udělal sám.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti