Kentucky cal 50 Armisport

Black Powder a vše co k tomu patří


čip
Příspěvky: 19

Příspěvek#1 » čtv 5. říj 2017, 18:05

Zdravím, před několika měsíci jsem hledal cenově dostupnou starší předovku, ptal jsem se na Red River, ale nějak jsem to nechal být, až teď nadešel ten správný čas a pořídil jsem Kentucky 50,.Rád bych znal Vaše názory na tuhle zbraň.
Potřeboval bych poradit s výběrem vhodných střel, tedy respektive jaká střela je asi tak nejvhodnější pro tuto pušku, vyzkoušená navážka apod. Původní majitel mi přidal pár ogiválních střel 13g. Dočetl jsem se, že navážka se pohybuje v rozmezí 1/10-1/5 z váhy střely u mé tedy 1,3-2,6g?
Ještě musím zmínit, že jsem pušku kupoval na inzerát, tu jsem viděl jen na fotografii, ale jsem opravdu nadšený ze stavu v jakém je, předchozímu majiteli děkuji. Vzhledově je to také povedený kousek, neměl jsem možnost zatím porovnat s Ardesou, ale podle fotek nějaké rozdíly jsou.

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#2 » čtv 5. říj 2017, 19:03

Kentucky 50 Armisport je rozdílná od produkce Ardesy. Já jsem měl právě tu od Ardesy. Ta od od Armisport je podle fotek na webu parádní. Bylo by vhodné napsat, jaké je stoupání vývrtu. V době, kdy zálesáci táhli lesy, se používaly koule s flastrem. Je tedy možné, že i tahle zbraň bude mít stoupání 1:60, nebo 1:48. Co je to za ogivální střelu, která váží jen 13 gramů pro ráži 50? Kule pro .45 má něco přes 10 gramů.



čip
Příspěvky: 19

Příspěvek#3 » pát 6. říj 2017, 16:08

Zdravim, musim přiznat, že jsem si k černému prachu ještě nepřičichl. Tak než zazní ten první výstřel, tak raději nasávám informace. Ono mi to také s tou střelou moc nesedělo, jelikož jsem vyčetl že to je asi kompresní střela, ta by měla jít do hlavně zlehka. Já ji zkoušel tak tlakem ruky, ale nějak se jí nechtělo.
Jestli plácám nesmysly, tak mě klidně opravte. Budu rád. Tak raději se pokusím přiložit foto.
Jinak z flinty učurávám. Vlastnil jsem spoustu hezkých flintiček na ZP,hlavně starší dvojky, ale tak nějak jsem vždycky pokukoval po replikách. Vím, že je to jen spotřební zboží, ale je mi líto z ní i vystřelit
( kecám, už se moc těším ).
Jinak střela má prům 1,2 cm a zdá se, že vývrt také. ale nemůžu dohledat šupleru, tak mne nekamenujte, měřeno pravítkem.
IMG_2673.JPG
IMG_2675.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



čip
Příspěvky: 19

Příspěvek#4 » pát 6. říj 2017, 16:21

IMG_2678.JPG
Foto zbraně - je tak dlouhá že to lépe nenafotím
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#5 » sob 7. říj 2017, 07:35

Ručnice vypadá moooc pěkně. Elegantní tvar kohoutu, pažba je hladká, člověk by řekl, že je to ořech. Tahle má lepší proporce, jak ta z produkce Ardessy.
Střela není kompresní, ale expansivní - vzadu má roztažnou dutinu. Jestli jde do hlavně obtížně, možná ji předchozí majitel naklepl do vývrtu paličkou. Co je to za bílý povlak - to je mazivo? Skoro to vypadá jak střela vykopaná na bojišti.
Je dobré změřit stoupání vývrtu



čip
Příspěvky: 19

Příspěvek#6 » sob 7. říj 2017, 18:13

Ano je to mazivo, ale asi hodně staršího data, jelikož se už loupe. Jinak poměřím střelu pořádně, ale musím sehnat šupleru, ta má se nějak zatoulala a to stoupání taky vyšpekuluji. Docela se mi zdá, že hlaveň má mělčí drážky, než bych čekal. Jinak jsem koukal na Vaše starší příspěvky a docela jsem se toho dozvěděl hodně nového. Jsem na začátku, tak se vrhnu na výrobu mazání, dle Vašich návodů. Docela mě to začíná bavit. Není to o tom koupit náboj a pak ho prásknout někam do terče, tohle je fakt větší frajeřina.

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#7 » ned 8. říj 2017, 12:48

Stoupání je vyraženo na hlavni, nebo se měří. Opatří se dřevěná tyčka. Na jeden konec se namotá třeba izolační páska, nebo náplast tak, aby šlo ten konec zasunout s mírným odporem do ústí hlavně. Na druhý konec se tyčka označí svislou čárkou. Tyč se se nasadí do ústí tak, aby označení bylo například souběžně podle mušky. A nyní se začne tyč zasouvat. Jak postupuje hlavní dolů, tak se tyč otáčí v drážkách. Když opíše značka celou otáčku, přestane se zasouvat, tužkou se tyč označí v místě ústí hlavně. Vyndá se ven, délka zasunutí se změří a spočítá - kolikrát se jeden coul vejde do délky zasunutí. To je pak stoupání hlavně. U hodně hustého stoupání značka dokončí celou otáčku. Ale v případě stoupání třeba 1:60 narazí tyčka na dno spíš, než se otáčka dokončí. V tom případě se sleduje pohyb tyče a přestane se zasouvat, jakmile tyč dokončí 1/4 otáčky. A délka zasunutí se vynásobí čtyřmi.
Skutečné stoupání bývá rozdílné od údaje na hlavni. Například hlaveň Challenger má vyznačený údaj stoupání 1:28, ale skutečné stoupání je 1:22. Stoupání by měla odpovídat délka střely. Je trochu nesmysl do hlavně pušky o stoupání 1:22 nabíjet kuličku, protože se dotýká stěny hlavně jen svým objemem a po výstřelu by šla přes drážky. Do takové hlavně se střelec nemusí bát nabít maxibal o délce střely 21 mm. Ale nabíjet maxibal do hlavně o stoupání 1:60 je hloupost, protože střela nebude mít otáčky a do terče poletí jako klacek.
Podle stoupání střelec volí střelu - kouli, nebo ogivál. Stoupání 1:48 je dá se říct univerzální. Může se nabíjet kule, nebo klidně i krátký ogivál do cca 16 mm délky.
Poznámka - u pistolí je to jinak, hlaveň je krátká, střele se musí dát rotace hned.



čip
Příspěvky: 19

Příspěvek#8 » úte 10. říj 2017, 09:43

UFF, nějak jsem se v tom ztratil...
Dle návodu se tyčka ( nabiják ) otočila v hlavni na celou délku 1x tedy až do konce hlavně cca 87-88cm
( 35 palců ), tak teď nevím jestli použít ten druhý způsob a to by byla 1/4 otáčky a to bylo cca 25 cm
( 25x4=100 tedy 39palců ) ???
Hele tohle jestli teď někdo čte, tak musí slzet smíchy. Já a matematika... Tak co s tím, pane. Prosím o odborný zásah.

Uživatelský avatar
Hungry
Příspěvky: 369
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » úte 10. říj 2017, 11:28

Osobně výše popsané metodě nevěřím, protože aby opravdu fungovala, muselo by těleso zajištující otáčení tyčky v hlavni přesně pasovat do vývrtu, aby to fungovalo jako matka a šroub... Jinak vychází tyto rozdílné výsledky...



čip
Příspěvky: 19

Příspěvek#10 » úte 10. říj 2017, 11:45

Tak co s tím? Laborovat, že? Je mi to jasný, jen bych se chtěl pro začátek odpíchnout, aby už zazněl ten vytoužený první výstřel. Dál už asi uvidím na terči.

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#11 » úte 10. říj 2017, 19:15

To chce klid. Máš to dobře. Je vcelku jedno, jestli je stoupání 1:35, nebo 1:40. Na hlavni bude stejně vyražené 1:48. Jde o to zjistit jaké stoupání hlaveň má a jakou střelu potřebuje. Na základě tvého měření to je univerzální stoupání a jde použít koule i krátký ogivál do cca 17 mm. Může být i delší těch asi 20 mm. Teď už si můžeš vybrat, jestli dáš přednost klasické kouli s flastrem, nebo REALu či jiné střele. Padesátka kule se dělá myslím ve třech rozměrech, já ji nemám, tak to nevím přesně. Záleží ještě na tom, jak hluboké drážky hlaveň má. Najdi tu šupleru a změř si to. Dělá se to snadno tak, že se špalík olova klepne asi půl cm do ústí, vyndá se a otisk se změří.

Hungry - ta metoda funguje, musí se ten špunt na tyčce udělat těsný, aby se kolík otáčel ve smyslu závitu drážek. Je to stejně informativní, u druhů střel se dá použít velký rozptyl.



čip
Příspěvky: 19

Příspěvek#12 » stř 11. říj 2017, 13:19

Díky moc, tak alespoň jsem se malinko posunul. Střílet chci kuličku, ale samosebou bych chtěl vyzkoušet i ogivály. Nemyslím, že budu mlátit olovo hlava nehlava, a tak je jedno na kolik vyjde rána. Chtěl bych najít zlatej střed u kterého bych zůstal. Ale jak jsi psal, lovilo se kuličkou a možná u ní i zůstanu.
To stoupání myslíš, že bude na spodku hlavně? Já to totiž ještě ani nerozebíral. Přepucoval jsem to jen tak. Jinak Hlaveň přeměřím, ale nedávno jsme se stěhovali, tak je problém cokoliv najít. Hlavně jsem měl spoustu věcí ve sklepě a loni přišla voda a pak se jen vyhazovalo a vyhazovalo...Tak ještě musím udělat výlet asi směr Praha, páč tady je prd a nakoupit vše potřebné.
Ještě by mě zajímalo, proč se upustilo od cal 50 a přešlo se vesměs na 45? Jde o úsporu materiálu při výrobě, nebo při střelbě? Tak jak koukám se to ujednotilo na tu 45

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#13 » stř 11. říj 2017, 14:37

Koule s flastrem je moje priorita. Ogivál je jednodušší na nabíjení, ale kule s flastrem je víc „předovková“. Je to ale náročnější, musí se najít vhodná látka na flastr, mazání co do množství a jeho složení taky není lhostejné. Údaj o stoupání bývá na pravé straně hlavně nahoře, vedle názvu firmy. Jestli na hlavni není, o to víc je důvod to změřit. V prodejně musíš osobně koupit prach, vše ostatní ti pošlou, včetně zápalek. Proč upustili od ráže .50? Možná je v našich končinách .45 populárnější. Padesátka je stabilnější, ale ta .45 je taky macek. Výbavu k předovce uděláš doma se základním vybavením dílny. Materiál koupíš kdekoliv v prodejnách pro domácnost – tyčky na červa a nabiják, nějakou zkumavku s víčkem na prach, krabičku na zápalky, sluchátka a špunty do uší, brýle stojí taky pár korun.
Doporučuju si důkladně prostudovat příspěvky p. Sagitariuse tady na fóru. Jsou vynikající.Je dobré si je zkopírovat na disk a studovat a studovat.



čip
Příspěvky: 19

Příspěvek#14 » čtv 12. říj 2017, 12:52

Jo taky se mi zdá, že je kule tak nějak stylovější. Ale opravdu to chce víc přemýšlet a věnovat se přípravě.
Ještě by mě zajímalo, kdy se v našich chalupách ještě objevovali předovky. Táta jako výrostek střílel asi z ledčeho, protože jako kluk jsem se mu hrabal tajně v zapovězeném kufru a to byl opravdu loďák, tam měl mnoho přípravků na přebíjení, staré náboje, miniaturní šroubovací sklenky ( ty jsem nezjistil na co byli, uvnitř byl bílí povlak ) a také starý střelný prach. Ale hooodně starý a já sním prováděl lumpárny. Podle množství dutinek střílel asi hodně s lefoškou. Kule byli taky, ale předpokládám, že k přebíjení. Jako dítě jsem tomu moc nevěnoval pozornost, teď by mě to zajímalo.
Příspěvky p. Sagitariuse jsem nalezl hned na začátku, dobré počtení, hodně to inspiruje ke kutilství a to je fajn. Zapojit ručičky je to nejlepší co může být. Taky něco vykutím jen jak bude čas. Jak tady napadne sníh, mám mnoho času, alespoň ho strávím při něčem zajímavém.

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#15 » čtv 12. říj 2017, 14:31

S předovkami, a jejich provozováním v praxi, to je jako se vším. Mladí si snad už ani neumí představit, že by koupili písek, vápno, cement a rukama pomocí motyky v kolečku rozmíchali maltu. Koupí si balenou maltu a rozmíchají to míchadlem. Pokrok se zastavit nedá. Zápalka pro perkusní zámek byla na světě kolem roku 1830 a ještě o dvacet let později píše Jules Verne, že je to moderní vynález a dává přednost křesadlovce. Lefoška se používala určitě i po roce 1900 a nábojnice do brokovnice se k přebíjení prodávaly i v kovomatu ještě v osmdesátých letech. Už to mnoho myslivců nedělalo, ale dutinky byly k dispozici. Měl jsem je v ruce. Ale to je mimo téma vlákna, tím je Kentucky ráže .50.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 5 hostů