Tip na zavírací nůž



Cosmogagy
Příspěvky: 6

Příspěvek#31 » pon 8. zář 2014, 22:12

Dodávám slíbené první dojmy z Kershaw Cryo II. Jelikož jsem ale co se nožů týká laik a začátečník, tak je to pouze můj náhled na věc..

Až mě překvapilo jak je ta věc velká :-) Objednával jsem totiž z netu, bez možnosti si ho předem osahat. Do ruky mi padl ale velice dobře, a není ani přehnaně těžký. Otevírání dvěma způsoby je fajn, a nůž se otvírá lehce. Při zpocené ruce trochu klouže (holt jsou střenky kovové), ale díky zdrsnění (takové větší zoubky) pod palcem i pod prsty to není nic strašného, z ruky jen tak nevyklouzne. Už z krabičky byl docela ostrý, pro běžné používání naprosto vpohodě. Stejně jsem ho ale malinko přibrousil, a je to paráda.
To by jako bleskové info mohlo stačit, jestli máte nějaký dotaz navíc, klidně se ptejte :-)

Btw, do riflí apod je velikost fajn, ale např do lehkých kraťasů apod je přece jen až moc velký a trochu tahá kapsu, tak jsem dneska přikoupil menšího kolegu - Schrade Mini Framelock (SCH303M). Rozdíl ve velikosti i hmotnosti je opravdu znát, malíček se na rukojeť nevejde, ale to nevadí, i tak se drží velice dobře. Hodil jsem tam kousek paracordu co sevřu pod malíček, a je to super. Otevírání taky OK, řeže taky hezky (= pro mně dostatečně). Zatím to vypadá že za relativně malý peníz to bude fajn malý nožík...

A taky jsem neodolal a pořídil i neck knife. Prostě se mi to líbí, taková záložka, až do lesa tak do města. Na zimu ho asi hodím do šněrování zimní boty (do nízkých bot to nejde :-D )

Nechtěl jsem nic moc drahého, tentokrát jsem měl možnost si to i osahat, a zvolil jsem CRKT Folts Minimalist s čepelí tvaru Wharncliffe (chtěl jsem spíš tanto, ale má jinak tvarovanou rukojet a nepásla mi tak dobře do ruky). Skvěle se drží - výřezy pro 3 prsty a lanyard pod malík, zdrsnění pro palec, zapadne do ruky a drží tam jak přibitý. Je lehounký, pod tričkem prakticky není znát, taková fajn hračka :-) Akorát dodávaný paracord na pouzdu je takový "řezavý", takže jsem ho vyměnil za takový co do krku tolik neřeže.
Ad pouzdo - je ze Zytelu, nůž v něm drží velice dobře, ale přitom jde celkem snadno vytáhnout a zastrčit zpět.

Za kvalitu fotky se omlouvám, je to jen rychlovka mobilem ;-)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#32 » pon 27. říj 2014, 23:20

Nechápu proč někteří lidé, kteří utratí mnoho tisíc za střelné zbraně a střelivo šetří na něčem tak užitečném a krásném, jako je nůž :D . To nemyslím na nikoho konkrétního, jen všeobecný povzdech.
Na druhou stranu není nutné, aby si člověk koupil např. Sebenzu a pak bědoval nad každou oleštěnou hranou, nebo ji naopak měl zamčenou ve vitríně.

Jak tu zaznělo, kolem 1000,- lze pořídit použitelný kus, který asi neodkážete vnoučatům, ale pravděpodobně nebude trpět zásadními nedostatky. V této kategorii je výroba téměř výhradně Čína, takže záleží na tom, jak si který výrobce hlídá výstupní kontrolu. (Pozor není Asie jako Asie - nože z Taiwanu naopak zpravidla bývají velmi kvalitní, nezřídka i lepší, než USA výroba.) Ale jako vždy záleží od konkrétní značky a někdy i modelu.

Z levnějších nožů mám výbornou zkušenosti s Kershaw Shallot, což je elegantní EDC s asistovaným otvíráním. Pružina PRÝ jednou za čas praskne (mě se tak nestalo), ale Kershaw ochotně zdarma pošle novou i s náhradními šroubky a klipem. Podobný, jen menší a pro většinu lidí praktičtější je model Leek. I se základní ocelí 14C28N dobře drží ostří a lze nabrousit do jedovata.
Jak je to s čínskou produkcí Kershawu z první ruky nevím, ale některé modely vypadají slibně.



Osobně mám ale vůbec nejraději nože s prémiovou ocelí a hlavně dobře vymyšlenou pojistkou. Linerlock a framelock jsou sice jednoduché a většinou fungují, ale mají svoje omezení a nemám je moc rád. Mně se nejvíc osvědčil mechanismus Axis lock od Benchmade a jiné odvozené pojistky - snadno se ovládají kteroukoliv rukou, jsou velice silné, samy vymezují případnou vůli a jsou trvanlivé. V této kategorii můžu doporučit vynikající Benchmade 710, Benchmade 810 a moje současné EDC: Spyderco Manix 2XL.
Jak vidíte, pro nože s čepelí pod 9,5cm nemám uplatnění. Tam vidím prostor pro multitooly, Victorinoxe apod. Ale to je věc názoru a někdo jiný může mít odlišné potřeby.

TIP na konec: Výtečné super ODOLNÉ nože za slušnou cenu dělá Coldsteel. Jmenovitě jde o novější provedení RECON 1, CODE4 a v podstatě skoro vše s pojistkou Triad lock, kterou považuju za jednu z nejpevnějších a nejodolnějších vůbec. Použitá ocel AUS8 je v podání Cold Steelu taky parádní i když papírově se může zdát, že ve své cenové kategorii poněkud zaostává.



anti2t
Příspěvky: 4

Příspěvek#33 » čtv 1. led 2015, 11:21

za tu cenu spíše Mikov nebo německý solingen pokud to bude prostě jen něco na turistiku tak řada 115 by měla vyhovovat má to pojistku a na běžný nošení bezproblémů kvalita je slušná a výroba je česká .....jinak musím souhlasit s příspěvkem johnnyjak s jeho všeobecným povzdechem nože jsou krásná řemeslná práce ke každodennímu použití

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#34 » čtv 1. led 2015, 12:20

a co zkusit rusa? :)
http://www.kizlyar.ru/catalog/nozhi-skladnye tady je prehled jejich zaviracich nozu, je to produkce z kavkazu (dagestan), takze tradici to ma pozehnanou
ja sam od nich mam tento http://www.kizlyar.ru/products/irbis , vyborne zpracovani, kvalitni ocel, pomerne tezka cepel, kdyz jsem se pri koupi zeptal na brousek, tak na se na me podivali jak na pepka vyskoc a rekli, ze ten jeste dlouho potrebovat nebudu :)
ale pozor, jejich zaviraci noze nemaji klips na noseni v kapse, na opasku apod.
namatkove dostupne zde:
http://www.ruskenoze.sk/skladacie-noze_254.html
http://www.armyport.cz/manufacturer/kizlyar



kyjosek
Příspěvky: 12

Příspěvek#35 » pát 10. črc 2015, 15:11

Tak ja poridil walther BTK, za sedm kil, plna spokojenost

Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 366

Příspěvek#36 » pon 10. srp 2015, 14:25

No, k dotazu, proč nestačí 420. Protože s ní člověk rozřeže jednu krabici, ukrojí krajíc chleba a na nakrájení buřta už je pomalu potřeba nabrousit. Je to sice lehká nadsázka, nicméně ne tak daleká pravdě. Kdo nevyzkouší pořádný nůž z kvalitní oceli, tak neuvěří :)
Nejsem žádnej velkej expert na nože ve smyslu sběratele (pak by dával smysl ručně vyráběnej), ale nejsem tak bohatej, abych si mohl dovolit kupovat levný věci. Už i proto, že věci, které vlastním opravdu používám a nešetřím. A to nemluvím o drobnosti, že nůž je taky trochu o tom, aby se líbil :D
Obrázek

Uživatelský avatar
lubos.zama
Příspěvky: 65

Příspěvek#37 » pon 10. srp 2015, 17:09

Já nosím všude Leatherman Crater c33tx. Ten se nevejde do tvého cenového rozmezí, nicméně lze pořídit i verzi Leatherman Crater c33, která je chudší o křížový a plochý šroubovák (ale otvírák na pivo má taky ;) ) a dá se pořídit kolem 600 - 650 Kč. Tenhle nůž mám od dubna, kdy jsem ho dostal od kamaráda k narozeninám. Měl jsem ho na týdenním kurzu přežití a byl jsem s ním naprosto spokojený. Navíc, za tu cenu tě nebude moc štvát, když ho někde ztratíš. Do dubna jsem nosil Sog Pentagon Elite II, který mám už sedm let a je absolutně skvělý, ale stál mě 3,5 litru a ztratit ho by mě nebetyčně sr..lo :-)



jenispet
Příspěvky: 75

Příspěvek#38 » pát 14. srp 2015, 18:21

Já si udělal radost tím velkým zavírákem od Kizlyaru z D2.
Sice byl nad rozpočet(2200Kč),ale už vím,že těch peněz za něj litovat nebudu...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



laurel_31299
Příspěvky: 63

Příspěvek#39 » pát 30. říj 2015, 20:30

Biggles, prosimte, co to je za nus na tom obrazku? vypada dost pekne..

DIky



notobi
Příspěvky: 661

Příspěvek#40 » sob 31. říj 2015, 00:10

dovolim si odpovědět za něj nejspíš to bude tenhle nůž http://www.noze-nuz.com/zero_tolerance/ZT0350TSST.php



laurel_31299
Příspěvky: 63

Příspěvek#41 » ned 1. lis 2015, 20:05

Také přispěju jedním nožem do fóra. Kupoval jsem ho před pár lety, dle specifikace to má být 440C, ale řekl bych že moc ostrý nevydrží.
Zde link ke specifikaci http://www.mujnuz.cz/noze/zaviraci-noze/walther-multi-tac-knife/

Asi se budu muset poohlédnout po něčem, co více vydrží.

S.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



tifik
Příspěvky: 301

Příspěvek#42 » stř 11. lis 2015, 08:40

Krom victorinoxe na běžné používání mám už léta Spyderco Tenacious, výborný na nošení, ocel na tu cenu dobře drží ostří a je řezivý. Kvůli pojistce jsem pořídil ještě Enlan Bee EL-02B http://www.zlepsovak.cz/cs/noze/245-enl ... l-02b.html, zpracování super, pojistka super, věřím jí víc než liner locku na tenejšnu, ale řezivost je o dost horší, nevím, jestli ho neumím nabrousit nebo je to silnější čepelí, výbrusem nebo špatná ocel. Ale je to hezký nůž.

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#43 » stř 11. lis 2015, 08:56

Já nedávno objevil tuhle parádu, ale jak říkám, je to spíš na parádu :) Nicméně zajímavý koncept...

http://www.noze-nuz.com/deejo/DEE1CB016.php

Uživatelský avatar
tslaby
Příspěvky: 567

Příspěvek#44 » stř 13. led 2016, 17:25

Měl bych dotaz ohledně nože, chtěl bych si pořídit zavírací nůž s klipem na nošení uvnitř kapsy. Chci už něco, co mi vydrží, požaduji pouze čepel z kvalitního materiálu, ne žádnou multifunkci. Rozbíjecí hrot nebo řezač pásů by tam mohli být také, ale nejsou podmínkou, střenky bych nejraději asi z kompozitu nebo materiálu G10. Při prohlížení a hledání jsem narazil na nůž SanRenMu Real Steel T96, nemáte ho někdo, uvítal bych zkušenosti s dlouhodobějším používáním. Případně zda byste mi mohli doporučit něco jiného v cenové hladině řekněme do 800 - 1000 Kč? Děkuji :-)



Otik Platenik
Příspěvky: 88

Příspěvek#45 » stř 13. led 2016, 18:30

Ontario Rat 1

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host

cron