Výběr optiky na dlouhou malorážku



Alangorax
Příspěvky: 48

Příspěvek#1 » pon 1. dub 2013, 09:13

Ahoj,

naskytla se mi příležitost stát se vlastníkem ZKM mod4 v pěkném stavu za "flašku", tak jsem neváhal :) Rád bych na ní pořídil optiku, ale nevím kolik do ní investovat. Střílet bude převážně na 50m střelnici. Nemám v plánu se vrhat do nějakých soutěží, ale bojím se na Ebay koupit optiku za 20$ ...

Přežije čínská optika .22, nebo to budou vyhozené peníze?

Díky :)



leodubek
Příspěvky: 43

Příspěvek#2 » pon 1. dub 2013, 10:11

Používal jsem tam všechny druhy od 200Kč až do nekonečna a všechny vydržely. Na padesát metrů Ti stačí 9x zvětšení.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#3 » pon 1. dub 2013, 23:16

A jak dlouho s ní chceš střílet ? Na to jednou, dvakrát do roka to asi stačí. Já osobně však doporučuji do té optiky zainvestovat. Každý si totiž myslí, že když ho flinta stála pár kaček (osobně jsem taky takovou koupil), tak přece nebude investovat tisíce do optiky. To je dle mého chyba. Právě ty ušetřené peníze doporučuji do té optiky vrazit. Střílet žádné závody nemusíš, ale pokud si chceš pořídit na kvalitní flintu levnou čínskou optiku, tak tě to bude těšit jen zpočátku. Časem zjistíš, že ta lepší (a dražší) se vyplatí. No a nebo ti ta levná optika to střílení zprotiví. U levné čínské optiky budeš mít problém natrefit na tu, která se nastřelí jen jednou. Ale to si vyzkoušej sám :D



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#4 » úte 2. dub 2013, 22:14

Uplnou levnotu bych nebral, ale na malorazku "staci" i optika na vzduchovku, vzdyt zpetny raz je mensi nez u slavie :-D
Na 50 metru je ideal neco do 10x nasobnyho zvetseni, pak neni problem mirit ani na cil velikosti 20Kc na tu vzdalenost.
Optika udela z celkovyho dojmu hodne, jak pise kolega vyse. Navic kvalitni optiku neni problem kdykoliv sundat a prodat, nebo pouzit na jine zbrani.

Uživatelský avatar
smety
Příspěvky: 155
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » stř 3. dub 2013, 18:49

Je mnoho parametrů jakou optiku zvolit, je to jen o tom, co od toho člověk požaduje:
1) variabl nebo pevné zvětšení
2)typ kříže; podsvětlení?
3)jemnost klikání 1/4 ; 1/8
4)paralaxa na objektivu nebo v komínku na straně (nebo pevná)
5)průměr objektivu a tubusu
6)nulovatelnost; uzamikatelnost komínků
7)příslušenství (montáže, krytky,sluneční clona, hadřík...)
8)cena

pořadí je daný, jak mě to zrovna napadlo, určitě ne podle důležitosti

možná pak ještě hmotnost a roměry; jestli je dodávaná montáž, tak většinou pouze pro rybinu 11mm, což je pro 16mm rybinu na 456 k ničemu.

Záleží jestli to člověk chce pro občasný střílení, nebo jako Malou odstřelovačku - tam si člověk zablbne s klikáním a přenášením na osnově mil-dot

já osobně nevlastním nijak extrémně drahou optiku optisan viper, ale vlastnostmi mě stejně jako zbraň mnohonásobně převyšuje, takže nejslabším článkem jsem já. a možná ne moc stabilní dvojnožka;)

http://www.pazba.cz/zbozi/5218/Puskohle ... 50-SCB.htm

cenově přijatelný podle mého názoru je i
http://www.pazba.cz/zbozi/5005/Puskohle ... ot-RGB.htm



Alangorax
Příspěvky: 48

Příspěvek#6 » pon 8. dub 2013, 16:33

Děkuju za všechny odpovědi



Filipbacak
Příspěvky: 2

Příspěvek#7 » ned 6. črc 2014, 17:56

Pánové,

při střelbě z malorážky na 50m (maximálně jednou za rok 100m) bude vhodnější 4-16x42 nebo 6-24x42? Žádné soutěžní ambice :)

Díky



Xerxes
Příspěvky: 484
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#8 » pon 7. črc 2014, 10:43

Já bych volil 4-16x42. Ty levnější optiky mají v těch velkých zvětšeních poměrně problém s ostrostí (resp. zrnitostí) obrazu a jeho světlostí.



Filipbacak
Příspěvky: 2

Příspěvek#9 » pon 7. črc 2014, 19:56

Nevím, do jaké cenové hladiny dle Vašich kritérií to patří, ale vybírám mezi těmito:
http://www.binox.cz/puskohledy-delta-op ... 42-mildot/
http://www.binox.cz/puskohledy-delta-op ... m-6-24x42/



Xerxes
Příspěvky: 484
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » pát 11. črc 2014, 09:41

Tak to nevím, s těmito nemám zkušenost.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#11 » úte 17. led 2017, 16:08

Obracím se na plénum s nadějí na rozseknutí dilematu. Rád bych vybavil malorajdu (Suhl 150) nějakým kukátkem. Prošel jsem si několikatýdenním ujasňováním, co vlastně chci a kolik za to dám. Finanční strop sem posunul (po přečtení stovek stránek recenzí a zkušeností) z 8 na 15 tisíc. Předpokládané využití je zábavná střelba na 50m – pokud by se dařilo, tak časem snad i účast na nějaké srandasoutěži.

Favority po zúžení výběru jsou:
Sightron SII 6-24x42 MD
+ klikání 1/8 MOA, záruka doživotní
- tubus 1“, objektiv 42, menší (standardní) rozsah zvětšení, paralaxa na objektivu

MTC Viper Pro 5-30x50 SCB
+ tubus 30, objektiv 50, větší rozsah zvětšení, paralaxa na tubusu
- klikání 1/4 MOA, záruka 5 let

Ostatní parametry jsou (papírově) srovnatelné.

Dnes jsem se přes oba kouknul v obchodě. A ačkoliv jsem očekával jasné vítězství japončíka (Sightron SII), tak právě z něj jsem měl pocity rozporuplné. Kromě věcí, které jsem věděl, že nemá (pralaxa na boku, taktické věžičky) mě trochu zarazil odkrytý závit na okuláru v délce cca 1 cm (prý ke korekci dioptrií) a štelování kříže, které po odšroubování krytek vypadalo jak z nějaké čínské hračky. Obraz v pohodě – kříž Mil-dot v druhé rovině. Dojem hračky umocnil ještě prodavač, který mi napoprvé dal do ruky SIII místo SII – rozdíl v dojmu ze zpracování (kromě průměrů a umístění paralaxy) byl dost výrazný.
Naopak MTC budilo dojem preciznějšího opracování (proti SII) a u obrazu jsem v daných podmínkách (pravda ne ideálních) skutečně neviděl výrazný rozdíl (respektive jsem neviděl žádný). Kříž je jiný, ale jemný a přitom dobře čitelný. Mechanika klikala zřetelně, zoom šel hladce s medovým odporem. Prostě na mě dělal lepší dojem než ten Sightron SII.

Rozměry jsou plusem i mínusem. Montáže na 30mm mám prakticky nové (BKL), MTC navíc dodává svoje v balení – u Sightrona bych musel kupovat nové (další výdaj) a nejsem si jist krytkami (u MTC jsou určitě, u SII si nejsem jist). Na druhou stranu bych u SII dostal puškohled blíž k ose hlavně (díky menšímu objektivu). Je důvod se obávat nákupu MTC? Lze očekávat kvalitnější obraz od objektivu a tubusu většího průměru? A vůbec, nechce mě někdo sponzorovat ať můžu koupit rovnou SIII? :D



Jirik.fx
Příspěvky: 356

Příspěvek#12 » úte 17. led 2017, 17:37

Já osobně na malorajdu pevné zvětšení. Mám tam Sightron SIII 10 x 42, co ušetříš za variabl o to máš lepší skla. Do 100 m nepotřebuji pozorovák. Pro tohle střílení je pevné zvětšení 10 x naprosto dostačující. SII jsem nikdy neměl tak nevím jaké je provedení a kvalita, ale SIII kterých mám několik jsou naprosto perfektní, nemám jedinou připomínku. Mohu si dát na malorajdu variabl (leží mi ve skříni) ale na tuhle desítku nedám dopustit. Vím, že koupit variabl je lákavé (to zvětšení navíc i když ho nepotřebuji), ze začátku jsem taky tak nakupoval.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#13 » úte 17. led 2017, 17:56

Nojooo, jenže to jsme už zase o další 3 klacky s cenou jinde - oproti původnímu rozpočtu o 10. Tolik peněz do toho fakt dát nemůžu - už takhle budu muset lhát (a to se nemá) o tom "kolik to zase stálo?" ;)



Awertzue
Příspěvky: 103

Příspěvek#14 » úte 21. bře 2017, 15:47

Čau, jak vyřešils výběr. MTC nebo Sightron?



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#15 » úte 21. bře 2017, 16:08

Tak se to nějak vyřešilo celý úplně jinak. V době kdy jsem nad tím vehementně přemejšlel jsem náhodou narazil na inzerát k prodeji Vortex Viper PST 6-24x50 FFP za 15,5 tisíce. Vzhledem k tomu, kolik ta optika stojí nová a při znalosti recenzí (slintal jsem nad ním už předtím) jsem váhal asi 10 vteřin a vzal ho.
Kukátko je to moc pěkný a prakticky beze stop používání - klikání po 1/4 MOA zatím postačuje (střílím na 50 m a teprve hledám střelivo, který by chutnalo Suhlce). Každopádně zatím maximální spokojenost.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti