Výběr optiky na dlouhou malorážku

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#16 » úte 21. bře 2017, 18:53

Zkus RWS rifle match. Za ty peníze hodně dobrý a mě v Suhl 150 chodí na 50 metrů v podstatě jednou dírou. Co nejde, je podle mě v mých debilních pazourách.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#17 » úte 21. bře 2017, 19:25

Nakoupil jsem už v předstihu hromady nábojů různých výrobců právě s vědomím, že mě to testování čeká - od každýho vzorku mám minimálně 2 krabky. Tak uvidím - z RWS mám jen Target Rifle.

Jinak abych nebyl uplně OT - ten Vortex je supr, ale díky FFP je při maximálním zoomu záměrný kříž celkem silný. Kdo honí po terči mm, tak mu to může trochu překrývat. Ale zase není problém zoom stáhnout a někde odhadem 16x je už celkem jemný kříž.

Poznatky dobudoucna:
- umístění kříže jsem už zmínil (asi by bylo lepší SFP než FFP, ale naučil jsem se s tím žít)
- pro terčovou střelbu na stejnou vzdálenost nejsou třeba taktické komínky (jednou nastřílíš a pak už s tím prakticky nešteluješ - stačili by i obyč. kryté)
- klikání 1/4 je rychlé (vhodné na časté změny při změnách vzdálenosti a povětrnostních podmínek - u mě zatím nehrozí), pro moji současnou střelbu by bylo vhodnější spíše jemnější 1/8
- paralaxa na boku je super, ovšem při statické vzdálenosti by nejspíš stačilo kroucení i na objektivu (jednou naladíš a střílíš)

Shrnuto:
Jsem rád že jsem ho pořídil a za tu cenu nebylo o čem dlouho přemýšlet. Kvalita obrazu je parádní, klikání zřetelné a podsvícení jsem dodnes neměl možnost vyzkoušet (nebylo potřeba). Minimálně jsem se na kvalitním puškohledu naučil co očekávat a kdybych se ho náhodou chtěl zbavit, tak nehrozí že by mi v inzerci zůstal dlouho ;)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#18 » úte 21. bře 2017, 19:33

Klikání po 1/8 mají v podstatě jen benchrestové speciály. A právě ty se dost často na MaO používají. Pokud ji začneš střílet, zjistíš, že se nestřílí jen na 50 metrů. Pak je vše dost jinak.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#19 » úte 21. bře 2017, 19:48

Takže na MaO je ten Vortex v pohodě? Kdybych se náhodou časem rozhoupal?
Jen sem si teď vzpomněl na omezení - paralaxa je od 50 yardů (45,72 m). Pokud se střílí na i kratší vzdálenosti tak nedoostřím.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#20 » úte 21. bře 2017, 20:05

MaO se střílí zpravidla na 50, 75 a 100 metrů. 50 je základ a ty delší vzdálenosti jsou případně hodně rozhodující.



antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#21 » úte 6. čer 2017, 17:50

Zajimalo, kolik mam pocitat na optiku k CZ EVOLUTION 455 GG, aby to nebyl sunt, ale abych nezbankrotoval. Da se neco poridit za 10k na stole v ceskych? Nebo je to porad jeste malo?

Ucel - strelba prevazna vetsina 50m (idealne do zaslepky, trefit sirku by bylo cool, ale to uz je asi mimo realitu), prilezitostne 100-150m.
Mam spatne oci (5 dioptrii na dalku), takze asi celkem velke zvetseni (taky proto, abych nemusel nosit na strelnici pozorovak a videl zasahy). Zaroven bych ale chtel, aby mne ten puskohled nevyradil z moznosti zkusit nejakou tu soutez v budoucnu.

off topic - na AR-15 mam Strike Eagle od Vortexu a jsem celkem spokojen



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#22 » úte 6. čer 2017, 21:23

Já měl možnost na vlastní oči vyzkoušel jen noname čínu, veterána Bausch-Lomb 3-9x50 a Vortex Viper PST 6-24x50. Z toho můžu říct, že pozorovák nepotřebuju, jen když střílím na 24 násobný zvětšení. U puškohledu s menším zvětšením jsem čtení zásahů bez pozorováku nedával. Kde je hranice, kdy už nepřečtu nevím - nezkoušel jsem - ale u každýho to bude podle stavu očí jinak.

Pokud máš nějaký dioptrie, tak rozhodně koukej po puškohledu s možností korekce. Moc tomu nerozumím (zatím jsem korekci nepotřeboval), takže podrobněji poradit neumím, ale ne každý puškohled korekci umí a taky může mít jiný rozsah toho, co dokáže upravit. Nejlepší je samozřejmě do nějakého kousku v užším výběru kouknout a štelování korekce vyzkoušet.

Co se cenového omezení týká, tak do 10 tisíc je asi jen Delta Titanium. Dle informací kolegů z jiných diskuzí je údajně opticky lepší slabší 4-16x42. Výkonnější 6-24x42 prý už taková sláva není. O dalším chváleném puškohledu do 10 tisíc nevím. Většina nízkorozpočtových se pohybuje spíše v rozmezí 13-15. Jako seženeš puškohled i za 2,3,4 a více tisíc a znám střelce, kteří s tím střílejí - ale v terči to moc vidět není (pravda může být problém i jinde).

Víc než 10 odstavců Ti ale řekne kouknutí skrze nějakou optiku. Takže buď chodit po krámech nebo poprosit na střelnici o možnost kouknout na terč přes kolegovo kukátko a udělat si představu sám. Třebas Ti fakt bude stačit i nějaká ta čína ;)

Pokud se střelbou s optikou začínáš, tak dost užitečných informací k příslušenství a optice jsem našel tady http://strelectvi.info



antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#23 » stř 7. čer 2017, 07:15

No ja mam na AR-15 puskohled s moznosti korekce, ale nepouzivam ji a ani mi nechybi.

Je nejaka zkusenost s timhle?

http://www.vortexoptics.com/product/vor ... oa-reticle

http://www.vortexoptics.com/product/vor ... oa-reticle

Mas pravdu, ze kouknout se je lepsi. Ovsem na druhou stranu treba vyse uveden puskohledy jsem snad jeste na strelnici ani na krame nevidel :-) ale mozna se jen spatne koukam ;-)

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#24 » stř 7. čer 2017, 08:10

Mnoo taky sem nad tim spekuloval. Ale je asi lepsi trosdku pridat a mit neco, cim se da ev i strilet na velky, kdyby ses rozmyslel.

Pokukoval sme po Optisanu, ale nebyl k sehnání. Tak mám Hawke Sidewinder 8-32x56. http://eu.hawkeoptics.com/sidewinder-riflescopes.html Na MaO asi zbytecny, ale třeba ho nekdy přendám na něco většího. Stál kolem 16, ale už je to nějak doba, ted sem ho videl kolem 12. Má i ostření okularu.



antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#25 » stř 7. čer 2017, 12:01

Hmmm, oproti tem Vortexum je o dost levnejsi...ze by horsi sklo?

Zkusenost jako v tehle recenzi nemas?

http://www.longrangehunting.com/forums/ ... ems-97546/

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#26 » stř 7. čer 2017, 14:38

Já a kamarád provozujeme Sidewindery jak na malorážkách tak i na 308W. Tedy 4 kousky a všechny bez potíží pokud Ti to nějak pomůže. Za daný peníz asi nejlepší co se dá koupit.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#27 » stř 7. čer 2017, 14:43

Mam Sidewinder 6-24x56 na T3 .308W uz nekolik let a spokojenost velika.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#28 » stř 7. čer 2017, 15:33

Možná bych ještě kouknul a zkusil podržet flintu na největší zvětšení puškohledu. To jen abys nekupoval bez vyzkoušení hned 8-32x a pak zjistil, že s tím nedokážeš střílet kvůli tomu jak to tancuje po terči (už při zvětšení 24x to ze začátku bylo hodně zajímavý ;) ).



antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#29 » stř 7. čer 2017, 20:51

A s tim problemem u Sidewinderu pri vetsim zvetseni, ktery je uvaden v te recenzi, jste se nikdo nesetkali?

to mikymoto: Jako myslis strelba z ruky ve stoje? Tak to ani nemam v planu zkouset, vzhledem k tomu, kolik bude vazit…jen samotna zbran ma 3,4 kg, optika nejakych 600-800 gramu, montaz, bi-pod…no a jsem pres 5 kg jen to hvizdne…to rovnou priznavam, ze se mi bude klepat jak po flamu s Parkinsonem :mrgreen:



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#30 » čtv 8. čer 2017, 08:29

Nemyslím ve stoje - myslím v klidu, v sedě za stolem, flinta na dvojnožce a pažba podepřená rukou. Divil by ses co dokáže blbej tep srdce. Dýchání si nějak kontrolovat dokážeš, ale srdce nezastavíš :D

Střílím tak jak dojdu na střelnici bez převlíkání. Kdybych používal nějakej kabát, tak by to asi ledasco eliminovalo, ale takto si to "užívám" se všema nedokonalostmi mojí tělesné schránky. A taky nejsem žádnej sportovec, takže dechová frekvence a tepovka odpovídá kancelářské kryse kterou jsem ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů