Pozorovací (střelecký) dalekohled.



pavelg
Příspěvky: 3059

Příspěvek#136 » pon 15. říj 2018, 08:32

Však píšu, že to není pro taktické snipery, ale pro lidi na palpostech nebo bez potřeby taktických přesunů.
Má to 2kg, průměr přes 10cm a délku nějakých 30cm .. jen pro orientaci, kdyby někdo očekával metrovou rouru.
Ten Maksutov má převracecí hranol, takže obraz je správně orientovaný a výměnné standardní okuláry.
A ty doplňky jsem uváděl .. já to neřeším, mám levnou nízkou trojnožku a čumím do ní na 100m na díry od malorážky přímo z pozice střelce a terč mám jeden a nehýbe se. Když nesvítí Slunko, vidím každý detail, když zasvítí, chvěje se vzduch a je jasné, že se to bude kroutit. Pak má smysl uvažovat o vysunutí co nejvíc nahoru, instalaci kamery a promítání na tablet, aby na to člověk vůbec nemakal rukama. Extrémista si může vyrobit aplikaci, která mu bude označovat díry pořadím a počítat nějaké odchylky. Ten masivní stativ bych pak volil buď opět z oblasti astronomie (azimutální montáž) anebo starou trojnožku od geodetů za litr. A zase, extrémista si může pořídit astronomický stativ s pohonem a ovládáním přes noťas. A po večerech může ještě fotit Měsíc nebo sousedku :-)
Tj. při troše snahy na bazarech máte za 6000 optiku s geodetickým stativem - nic, s čím by se běhalo po lese, ale pro statické použití zase hooodně muziky za relativně pár korun.

.. tohle je samozřejmě použitelné jen pro lidi, co neřeší styl.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#137 » pon 15. říj 2018, 08:55

Každopádně zajímavá alternativa - cenově se to blíží, váhou a rozměry nakonec taky (když jsem to prostudoval trochu podrobněji), snad je to jen více "členité".
Jinak 100 m je pro mě pořád relativně blízko, skutečná výzva pro pozorovák je cca od těch 300 m výše - docela by mě zajímalo, co to opravdu "umí", jestli to je skutečně tak výrazný rozdíl proti běžným pozorovákům s podobnými parametry (cca 100x100), ale to by člověk musel zkusit osobně.
Jinak něco podobného už samozřejmě napadlo i jiné - viz foto:
Placy18.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



JenDAG
Příspěvky: 32

Příspěvek#138 » pon 15. říj 2018, 09:02

Vsak jsem to uz psal, ze zrcadlovy dalekohled je ta levna varianta.
Diky za fotky Peggy.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#139 » pon 15. říj 2018, 10:05

Tak jsem udělal slibovanej testík. Kolegové tu mezitím podali relevantní info k pozorování na 300 m, tak tu budu se svými 50 m vypadat jako šumař, ale třebas to někomu pomůže s rozhodováním.

Podmínky při střelbě nebyly ideální, tak prosím nekamenovat za střelbu. Nestíhal jsem, takže jsem tam vše nasázel v cca 15 minutách bez přestávky. Nejdříve pro „zahřátí“ 4 černé záslepky (každá 3 rány), pak rukojmí po 1 ráně a nakonec BR terč opět po jedné, kromě poslední řady kde jsou 3 rány na terč.
Terče jsou tištěné na 2ks A3, přisponkováno na stojan. Hodně foukalo, takže se mi nejdřív smáli, když mi to po první ráně strhlo terč ze stojanu. Pak spadlo dalších 5 stojanů a bylo po posměškách. Bez zatížení stojanu pneumatikama se už střílet nedalo. Vítr se neustále točil, dle měření stabilně 3 m/s, v nárazech 8-10 m/s.
Foceno na mobil z klepající se ruky skrze pozorovák Bresser 15-45x60 a puškohled Vortex Viper PST 6-24x50 . Takže fotky spíš orientační – obraz vypadá rozostřeně, ale jen na fotkách – v reálu křišťálově ostrej.

Vortex - zvětšení 12x
VORTEX 12x.jpg

Vortex - zvětšení 24x
VORTEX 24x.jpg

Bresser - zvětšení 15x
BRESSER 15x.jpg

Bresser - zvětšení 30x
BRESSER 30x.jpg

Bresser - zvětšení 45x
BRESSER 45x.jpg

Komentář (platí při použití mých očí):
K tomu abych dokázal na 50 m bezpečně odečítat zásahy .22 LR i na černém je 10x málo (to mě stačí jen na bílou). Při zvětšení 15x už dokážu odečítat zásahy v černém, ovšem nic pohodlného. Standardně střílím se zvětšením puškohledu 24x a pozorovák netahám, neb není potřeba (lze odečítat skutečně vše bez namáhání oka).
Pokud by platila jednoduchá násobilka, tak mi vychází, že bych pro svoje oči na těch 300 m potřeboval něco s minimálním zvětšením 90x pro čtení zásahů na černém. Pro bílou by mělo postačovat něco se zvětšením 60x za předpokladu kvalitního skla.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#140 » pon 15. říj 2018, 10:26

Tyto předpoklady mi bohužel přijdou příliš optimistické. Ve větší vzdálenosti a při větším zvětšení se všechny chyby projevují "spíše exponenciálně", takže čitelnost je podstatně horší, než by vycházelo z toho zjednodušeného odhadu.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#141 » pon 15. říj 2018, 10:35

;) Vím, proto jsem tam i napsal "Pokud by platila jednoduchá násobilka". To, že se tam budou mnohem víc projevovat vady optiky je mi jasný. Jenom vzhledem k tomu, že se na 300 m střelnici nedostanu (a nemám ani použitelnou flintu na takovou vzdálenost), tak nemohu ani vyzkoušet, co je optimálně potřeba. To už nechám na Vás, co tu možnost máte.



pavelg
Příspěvky: 3059

Příspěvek#142 » pon 15. říj 2018, 12:25

peggy píše:Jinak 100 m je pro mě pořád relativně blízko, skutečná výzva pro pozorovák je cca od těch 300 m výše - docela by mě zajímalo, co to opravdu "umí", jestli to je skutečně tak výrazný rozdíl proti běžným pozorovákům s podobnými parametry (cca 100x100), ale to by člověk musel zkusit osobně.


300m to dá celkem v pohodě, občas na střelnici nakukuju, jak na 300m trefují chlapi s velkýma flintama. Jejich zásahy vidím, pokud se nechvěje vzduch. Klidně nechám kouknout, ale jsem od Olomouce.
V akci to vypadá takhle
IMG_20181007_082941.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#143 » pon 15. říj 2018, 12:31

No, podle popisu to má podobné vlastnosti jako slušné klasiky, ono to fakt není o moc odlišné třeba od toho Yukonu (taky zrcadlový, a pokud pominu vnější vzhled):
https://www.binox.cz/monokulary-yukon/m ... 00x100-ak/

Ten astro dalekohled na fotce zde je podstatně větší dělo, kolem metru délky.
viewtopic.php?f=47&t=674&start=135#p170463



pavelg
Příspěvky: 3059

Příspěvek#144 » pon 15. říj 2018, 13:14

Ono ještě je potřeba vzít v potaz, že světelnější sklo je snazší udělat jako korigované zrcadlo (Maksutov, Schmidt) , než jako čočky (navzájem kompenzované na různé vady, aberace apod.). Od určitého průměru/světelnosti cena refraktoru roste prudce vzhůru, kdežto reflektoru jen normálně lineárně. A hmotnost se rychle vyrovná. Při stejné optické kvalitě bude čočkový pozorovák použitelný na 300+ metrů prostě dražší, než sériový hobby reflektor.
Samozřejmě nativně taktický spektiv bude robustnější, odolnější, menší... ale taky 6x dražší než hobby kukátko na Měsíc, ke kterému je potřeba se chovat slušně.

Na té mé fotce vypadá delší proto, že mám přes něj převlečený mirelon jako rosnici, tj. ve skutečnosti tubus končí kousek (5cm) za tím rozhraním tubus-návlek.



Halfspider
Příspěvky: 24

Příspěvek#145 » úte 20. lis 2018, 10:07

Monocular nedorazil, takže žádné hodnocení. Prodejce peníze vrátil, ale domluvili jsme se, že kdyby náhodou přece jen došel, tak mu peníze pošlu zpět.



matkoo
Příspěvky: 186

Příspěvek#146 » úte 20. lis 2018, 14:01

teraz lidl Bresser
spektiv 29.99E 60x
refraktor 89.99E 35x 525x

Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 520

Příspěvek#147 » úte 20. lis 2018, 16:26

matkoo píše:teraz lidl Bresser
spektiv 29.99E 60x
refraktor 89.99E 35x 525x

Kde jsi to prosím vyčenichal? Nemohu najít!
Dík....



hugofalfar
Příspěvky: 317

Příspěvek#148 » úte 20. lis 2018, 16:52

nebude to lidl.sk ?

Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 520

Příspěvek#149 » úte 20. lis 2018, 16:55

hugofalfar píše:nebude to lidl.sk ?

Tam sem koukal a nenašel.



o.n.y.x.
Příspěvky: 36

Příspěvek#150 » úte 20. lis 2018, 16:57


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů