Optiky a montáže na AR-15



izerS18
Příspěvky: 1251

Příspěvek#121 » pát 15. úno 2019, 18:57

V primem smeru jako kolimec. Z uhlu moc ne. Jde o to, jaky si udelas zvyk. Ja uz to mam naucene a nepouzivam kolimec. Proste nejde hlavou z boku. Mozna to nekoho bude limitovat, ale na druhou stranu jde o zvyk a pak mas super kolimator a puskohled do 100m v jednom. Teda jde trefit i 300m na pohodu, ne mirenku:)



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#122 » pát 15. úno 2019, 19:09

Tak jasně, že to není jako kolimátor, do kterého se dá dívat z většího úhlu (zvlášť pak do otevřeného, u tubusu už je to taky horší). Ale když máte zvětšení 1x na optice, tak to odpustí dost vychýlení a pokud má člověk správně nastavenou pažbu na líci, tak může mít otevřené obě oči, koukat skrz optiku 1x a před sebou vidíš svítící bod jako u kolimátoru.

Pro rychlost je dobré si to natrénovat, jak nasadit pažbu do ramene a k líci. Pokud to nebude sedět, dělají se stavitelné pažby. Řešením není koukat do kolimátoru z boku 8-)

To nejde u optiky, která začíná byť jen na 1,5x, protože jedno oko bude zvětšené a obraz z obou očí tak nesplyne v jeden.



antonspelec
Příspěvky: 1172

Příspěvek#123 » pát 15. úno 2019, 19:53

Tak samozrejme, ze to neni uplne stejny jako kolimator, kor otevrenej...ale jinak je to, jak pise mobil-man...kdyz si natrenujes jak presne nahodit pazbu do ramene a v jaky vzdalenosti oka od skla zalicit, tak je koukas obema ocima a je to bez problemu. Ja mam na ARku sklo 1-6x24 a delam to tak taky

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 690

Příspěvek#124 » pát 15. úno 2019, 20:27

Teoreticky by to fungovalo stejně, ale u krajů čoček se projevuje zkreslení, jak moc záleží na kvalitě skla. Stejně ale tubus neumožní koukat moc z boku, vždycky to to člověk nějak nasadí tak že to funguje jako kolimátor.

@mobil-man ACOGy mají tuším 1.5x a splynutí má nějak fungovat, já to zkoušel simulovat že jsem nastavil 1.5x na puškohledu ale měl jsem pocit že se mi rozdělil mozek :)

Uživatelský avatar
hauser
Příspěvky: 115

Příspěvek#125 » pát 15. úno 2019, 23:14

Jasný, dík za potvrzení toho co jsem si myslel. S tím koukáním z boku to bylo hlavně pro příměr ;)
Zatím jedu Eotech + magnifier, který ale moc nepoužívám. Na 100-150m na figuru mi jej netřeba. Přiklopím ho když chci nějaký terč vyzobat jemněji.
ARky s 1-6x/24 tubusama vypadají velmi sexy, ale zatím nepotřebuji měnit.

Ještě bych měl jednu otázku - když rychle potřebujete změnit přiblížení s 1-6x/24 tubusem a máte jen tubus a ne to kombo z fotky, jak to řešíte? Nějak si nedokážu představit jak s tím zvětšovacím prstencem kroutím ... proto jsem to vyřešil magnifierem co jen přiklopím/odklopím a vím že sem fixně x3 a flintu držím pořád stejně.

Osobně, než to kombo s kolimcem bokem by se mi líbilo něco takového jako přikládám na obrázku - mít to nad sebou. Jen si říkám, že častěji vidím to řešení bokem a říkám si proč/v čem je lepší?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#126 » sob 16. úno 2019, 08:46

Ve vzdálenosti osy hlavně a osy kolimátoru. Obecně je dobré snažit se o co nejmenší vzdálenost těchto dvou os. Při nastřelení na jakoukoliv vzdálenost jsou ony osy "rovnoběžnější" pokud mají výchozí vzdálenost menší - svírají ve svém průsečíku (v místě terče) ostřejší úhel a tedy na jinou vzdálenost má zbraň menší "odchylku".

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2510

Příspěvek#127 » sob 16. úno 2019, 17:32

Navic na tom obrazku bude kominek zakryvat spodni polovinu zorneho pole.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 690

Příspěvek#128 » sob 16. úno 2019, 21:57

Na zvětšovacím prstenci mají všichni throw lever na rychlejší změnu mezi 1x a 4x/6x.

Obrázek



kamca8
Příspěvky: 9

Příspěvek#129 » úte 26. úno 2019, 16:16

Navázal bych na toto téma otázkou v dlouhých zbraních začínajícího střelce: Chtěl bych se věnovat tréninkům CQB a absolvovat i několik kurzů. Čekám na dodání V-AR s hlavní 10,5" a potřeboval bych poradit s výběrem vhodné optiky - kolimátor, prism scope nebo raději puškohled 1-4x24? Nejde mi o to střílet dálky ale spíš akčnější střelbu. Hledám rozumnou kvalitu v rozumné ceně, nechci to zaplácnout nějakou čínou a pak to během sezóny řešit. Díky moc.



izerS18
Příspěvky: 1251

Příspěvek#130 » úte 26. úno 2019, 17:06

No, na toto ti poradim zajit do prodejny a podivat se pres kolimator, prism scope ci 1 - 4 / 6x puskohled. Ja si myslel, ze nic jineho nez kolimos nebudu mit. No a pak jsem uvidel StrikeEagle 1-6x a koupil jsem dva. Pak 1-6x od PrimaryArms a hned byl take doma. Na 1x mam kolimator a na 100m puskohled. I 300m se trefis.
Ale fakt se koukni na toto, co ti bude vyhovovat. ;-)
Jo a mam to na VAR v 9mm a 12,5" hlavni a VAR v 223 s 17,75" hlavni. Na long range bych pak doporucil neco jineho uz...

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 690

Příspěvek#131 » stř 27. úno 2019, 10:00

Máte někdo zkušenosti s optikama Athlon? Uvažuju o PR11, prismatický, 1x, 30mm, pěknný obrazec, dokonce dvě barvy osvícení. Mám 1-4x puškohled, ale 4x jsem použil snad jen při nastřelování..
Naposledy upravil(a) morho dne stř 27. úno 2019, 10:04, celkem upraveno 1 x.



Lucas96
Příspěvky: 58

Příspěvek#132 » stř 27. úno 2019, 10:03

Mám přímo pr11, když tak napiš SZ a můžeme se domluvit a nechal bych tě z toho vystřelit ;-)



izerS18
Příspěvky: 1251

Příspěvek#133 » stř 27. úno 2019, 12:11

morho píše:Máte někdo zkušenosti s optikama Athlon? Uvažuju o PR11, prismatický, 1x, 30mm, pěknný obrazec, dokonce dvě barvy osvícení. Mám 1-4x puškohled, ale 4x jsem použil snad jen při nastřelování..

Ahoj. Ja mam od Athlonu 4.5-27x50 a skla luxusni. Co jsem cetl na US forech, tak spojekonost a ted osobne premyslim o Athlonu 1-6x

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 690

Příspěvek#134 » stř 27. úno 2019, 13:12

@izerS18 A porovnání s tím Vortexem co máš, má Athlon lepší sklo?



izerS18
Příspěvky: 1251

Příspěvek#135 » stř 27. úno 2019, 18:11

V porovani s PST 5-25x50 gen II, tak ano. Dva tydny zpet porovnani na strelnici, kdy kolega ma toho Vortexe na Tikka. V ramci porovnani 1-6x bych rekl, ze o je krapicku vice svetelnejsi PrimaryArms. Athlona 1-6x jsem si nasel jen forech, kde ho chvali a snad se mi povede na nej behem brezna i podivat osobne. Je to i kvuli obrazci, jak mi bude sedet

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host