Optiky a montáže na AR-15

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 699

Příspěvek#91 » čtv 25. říj 2018, 22:01

Přesně jak píše mobil-man, 1x nerušivé, 4x duch. Fotky (z US fora) Viper PST 1x a 4x zvětšení s montáží standardní výšky:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



kokosak
Příspěvky: 26

Příspěvek#92 » pát 26. říj 2018, 09:22

Rád bych kokoupil duralové předpažbí, gas block, nová mířidla (ty pod 45°se mi líbí), ale budu muset počkat ZP mám od ledna a kupoval jsem pistoli, pušku a malorážku, takže jsem doma docela v trestu. Zatím tedy na vánoce jen tu optiku. Jinak děkuji za vaše reakce, moc mi to pomohlo :-)

Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Příspěvky: 61

Příspěvek#93 » ned 20. led 2019, 18:37

Ahoj, trochu oživím téma (snad nerozpoutám flame :) ).
Nedávno jsem si koupil .223ku Mossberg MMR a koukám po nějaké optice. Pročetl už jsem hodně hodně diskusí, webů, viděl mraky videí na YT apod. Ale mám z toho všeho v hlavě akorát zmatek. včera jsem se byl pokoukat po obchodech, abych se do nějakých puškohledů podíval osobně a zároveň jsem se pobavil i s prodejci. Až na pár výjimek jsou v obchodech opravdu jen p(r)odavači, bez hlubších znalostí o věcech který prodávají. Proto se na vás obracím s prosbou o radu.
Chtěl bych sklo na denní návštěvy střelnice se střelbou do vzdálenosti 100m (spíš 50-85m). Z toho mi, jako dostačující, vychází rozsah přiblížení asi 1-6 a světelnost kolem 40-44. Pokud možno s osvětleným bodem a v nejlepším případě s korekcí paralaxy (ta ale v tomto rozsahu není nezbytně nutná).
Puška mě stála cca 28k a do optiky bych chtěl investovat max.15k. Samozřejmě co nejlepší poměr cena-výkon
Koukal jsem na:
- FOMEI 1,5-6X42 BEATER II - cca 7000,- (někdo chválí že je to za málo peněz hodně muziky, někdo haní...)
- HAKKO WINNER 1,5-6X42R:6D T30MM - cca 9000,- (četl jsem na japonskou produkci Hakko chválu, ale taky nadávky)
- Meopta MeoStar R1 4-12x40 MMD - cca 16000,- (tady se asi není o čem bavit chvála jasně převládá nad kritikou)
Dokázali byste mi poradit případně další slušné puškohledy? (klidně i méně známé značky)
Otázkou je jestli má smysl hnát se za drahýma kukátkama. Když koupím něco např. 3x dražšího než ten Fomei, jestli to bude i 3x kvalitnější :)
Přiznám se, že z těch všech možnejch diskusí už mám v hlavě fakt pěknej guláš.

Díky za konstruktivní rady. Nejlépe z osobní zkušenosti.



izerS18
Příspěvky: 1257

Příspěvek#94 » ned 20. led 2019, 18:48

Ahoj
Za mě Strike Eagle 1-6x od Vortexu. Mám ho cca 2 roky na VAR 223 a v 9mm resp .380 a naprostá spokojenost. Do 100m trefíš vše do černého. Na 1x používáš jako kolimátor. Cena do 9000.
Kdybys byl z Prahy, klidně se můžeš podívat. Pak klidně i Primary Arms 1-6x.

Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Příspěvky: 61

Příspěvek#95 » ned 20. led 2019, 19:07

Díky za odpověď
Na ten Strike Eagle jsem taky koukal, ale vypustil jsem ho kvůli tomu že má světelnost 24mm a nějak mi nesedí ta osnova s podkovou.

Uživatelský avatar
Quirinus
Příspěvky: 346

Příspěvek#96 » ned 20. led 2019, 20:31

old_Mr_Grim: Možná bys nám měl prozradit, co a na jakou vzdálenost chceš trefovat a za jakých podmínek. Podle toho co jsi zatím napsal, a z čeho vybíráš, bych tipoval, že s tím chceš lovit něco o velikosti sviště za rozbřesku (při zhoršené viditelnosti) z nějaké statické polohy na cca 100-300m. :-)

Na AR-15 má naprostá většina lidí něco v rozsahu 1-4/6/8x24, ale možná máš fakt specifický potřeby.



Lucas96
Příspěvky: 58

Příspěvek#97 » ned 20. led 2019, 23:01

Na vzdálenost kterou udáváš (50-85m), je podle mě dostačující kolimator.
Já sám mám prism scope od athlonu a na 100m se s tím v pohodě dá střílet ;-).
Ale jak psal Quirinus, záleží co chceš na tu vzdálenost trefovat.

Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Příspěvky: 61

Příspěvek#98 » pon 21. led 2019, 17:38

Předně díky za odpovědi.
Máme tu 85 metrovou střelnici a na delší se dostanu asi jen zcela výjimečně.
Když jsem zkoušel přes dioptr koukat na 50m na malorážkovej terč, tak jsem měl problém vůbec ten terč přes mířidla vidět :D proto bych rád to šestinásobný zvětšení. A se světelností 24mm jsem měl u většiny puškohledů problém najít osu :D Na vzduchovce mám Nikko Stirling Mountmaster 3-9x40 AO a tam ten problém nemám, proto bych rád těch 40-44.
Nekoukal jsem ještě přes kolimátor, tak ho taky nezatracuju. Ale s puškohledem pak lze i kouknout co jsem trefil, aniž bych musel pokaždé k terči.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#99 » pon 21. led 2019, 18:59

To je otázka.. mám Vortex Crossfire II 1-4x24 ( což je za 5500Kč hodně budget optika na ARko) a je dost toleratní co se polohy oka týče. Myslím, že Tvůj problém bude spíše vycházet ze špatných zkušeností s levnými puškohledy, ale jak píšou jiní, ještě jsem neviděl že by na ARku jako taktický puškohled měl někdo větší objektiv než 24mm :) Takže dovolím si tvrdit, že máš požadavky založené na irelevantních zkušenostech (srovnávat se vzduchovkovým Nikkem za 1500Kč je absolutní nesmysl).
PS: průměr vstupní čočky není totéž co světelnost :) a hlavně nemá moc společného s EYE reliéfem ani úhlovou tolerancí polohy oka vůči jeho ose.

Uživatelský avatar
Quirinus
Příspěvky: 346

Příspěvek#100 » pon 21. led 2019, 18:59

Koukni na tohle video.
https://www.youtube.com/watch?v=JHzvI6zu7Mo

Podle mě není problém ve světelnosti, protože všechna skla ve videu včetně Swara (za cca 45 tis. Kč) jsou 1-6x24. Pokud s tím hodláš střílet na venkovní střelnici ve dne, nebudeš mít se světelností žádný problém ani s Eaglem.

Jestli s tím chceš ale i kontrolovat zásahy v terči, tak by to chtělo asi víc než 6x zvětšení. Zvažoval jsi třeba Leupold? Mám s ním skvělé zkušenosti a má dobrý poměr cena/výkon.
https://shop.proarms.cz/optika/18330-puskohled-leupold-vx-freedom-4-12x40-osnova-tri-moa-tubus-1-25-4mm-cerny-mat.html

Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Příspěvky: 61

Příspěvek#101 » úte 22. led 2019, 18:16

Nechci tak úplně zbraň na IPSC či podobné disciplíny. Spíš takový zkoušení co trefím. Časem bych k tomu rád pořídil bipod a směřoval to spíš jako takovou pseudo odstřelovačku (na 85m to je trochu směšný, ale IPSC asi nikdy střílet nebudu).
Na Leupold jsem taky okrajově koukal a ta značka je mi celkem sympatická.

Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Příspěvky: 61

Příspěvek#102 » sob 26. led 2019, 12:52

A co ještě takhle značky Primary Arms a Sightmark?
Konkrétně:
- Primary Arms 1-8 X 24mm ACSS (případně 1-6 X 24mm)
- Sightmark Citadel 1-6x24
ve srovnání např. s tím Vortexem Strike Eagle 1-6x24

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2518

Příspěvek#103 » sob 26. led 2019, 13:28

Já mám na Ar ku sightmark 1-6x 24 https://www.alfatactical.cz/sightmark-p ... 24-cd.html A je parádní. Bez zvetseni de-fakto kolimec.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#104 » ned 27. led 2019, 12:29

Obecně bych v našich podmínkách u krátké ar15 bral základní sklo vždy tak, aby spodní rozsah byl 1x.
Chápu, že někdo střílí stovky metrů, nebo chce mít vymazlené zásahy i třeba na 100 metrů, ale pak má na to upravenou celou zbraň.
Důvody pro 1x: zcela stačí na 25-50 metrů, perfektní na závody typu LOS/IPSC, kdy potřebujete mít přehled o blízké situaci, dá se použít jako kolimátor a v kombinaci s laserem je 1x zvětšení super na blízko.

Jestli je pak horní hranice 4 nebo 6, je téměř jedno. Kdo chce kontrolovat zásahy na 50-100 metrů, musí jít do většího zvětšení, které nebude dole na 1x.



Míšánek
Příspěvky: 18

Příspěvek#105 » ned 27. led 2019, 14:20

A co typ montáže optika (např. 6-24x56) a k tomu na blízko kolimátor upevněný zboku optiky?
Neco na tenhle způsob by se mi líbilo:
optika+koli.jpg


Jinak by se jednalo sice o AR15, ale v .308win
Jaký by jste na takovou kombinaci měli názor?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů