Optiky a montáže na AR-15



Pauli
Příspěvky: 183

Příspěvek#76 » pát 30. čer 2017, 04:44

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat ostatních, jaké zvětšení puškohledu by jste zvolili na střelbu do 300m a jestli má někdo zkušenosti s tímto puškohledem Vortex Viper PST 2.5-10x44?
Děkuji.



Pauli
Příspěvky: 183

Příspěvek#77 » ned 8. říj 2017, 18:41




Jakukin1
Příspěvky: 26

Příspěvek#78 » úte 17. dub 2018, 10:12

Pauli píše:Dobrý večer.
Má někdo zkušenosti s touto optikou na AR??
https://eshop.bestpatron.eu/cz-detail-8 ... 16x44.html
nebo
http://www.nv-optics.cz/puskohledy,koli ... _ebr-4_moa


Mám tento https://eshop.bestpatron.eu/cz-detail-881442-strike-eagle-1-8x24-ar-bdc2.html a jsem spokojen. Mám ho na P-AR-ce v 223 a zatím v pohodě. Vyhovuje mi 1:1 zvětšení (takže nezvětšení :oops: ) s tím, že s přísvitem je to v podstatě kolimátor..



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#79 » úte 17. dub 2018, 10:53

Pauli: při těchto parametrech se to maximální zvětšení dá použít jen když na venkovní střelnici svítí slunce, čili za dobrých světelných podmínek. Protože potom je průměr pupily oka menší než průměr výstupní pupily dalekohledu. Průměr výstupní pupily dalekohledu se spočítá tak, že se průměr objektivu dalekohledu podělí použitým zvětšením. A pokud je výsledek menší, než průměr oční pupily za aktuálních světelných podmínek, potom se obraz v dalekohledu jeví jako ztmavený (propouští míň světla).
U tohoto konkrétního se za slabšího světla dá použít zvětšení tak do 6x až 7x. Pokud zadáte větší přiblížení (tedy zvětšení), obraz bude tmavší a posléze nepoužitelný pro přesnou střelbu.
Jako příklad dobře světelného puškohledu je parametr např. 7x50.



izerS18
Příspěvky: 1253

Příspěvek#80 » úte 17. dub 2018, 11:15

Ja mam StrikeEagle 1-6x a tech 6x jsem mel i za sera na 150m. To byla pohoda. Bohuzel ted je na 300m strelnici o vikendu narvano, tak nemohu zkusit dale, zda by tech 6x nedelalo probleny, co pises.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#81 » úte 17. dub 2018, 13:01

izerS18: záleží na tom, 1-6x při jakém průměru objektivu. 6x42 by bylo bez problémů. 6x24 o dost horší za šera.
Ono taky záleží i na ostatních parametrech optické soustavy, korekci optických vad, různých antireflexních vrstvách, materiálu čoček atd., atd.
Ne nadarmo se ceny puškohledů velmi liší. Ty levné mají často plastovou optiku nebo bez dobré korekce vad.
A pokud vím, tak strašná spousta vyšších řad puškohledů, dalekohledů i pozorovacích dalekohledů (těch na stojánku) všech možných jmen výrobců má uvnitř skleněnou optiku MEOPTA s velmi dobrými parametry. Ta se vmontovává do produktů různých světoznámých výrobců. Ne proto, že by byly levné, ale právě kvůli souboru všech parametrů. Nakonec - i výrobky Meopta nejsou už vůbec levné. A má to svůj důvod.



izerS18
Příspěvky: 1253

Příspěvek#82 » úte 17. dub 2018, 13:49

Dekuji za blizsi vysvetleni;-)
Ja mel moznost koukat na jednom miste do puskohledu od 8000 do 55 000. Na vzdalenost max 100m jsem nevidel v obraze vubec zadny rozdil. Naopak se mi libil nejvice puskohled v cene asi 15K. Na priblizeni 24x na vzdalenost max 200, jsem opet nevidel rozdil v kvalite a tedy cene optik.
Samozrejme nemam uz oci jako rys, spise bych rekl, ze rano rysa jeste vidim a vecer se ridim uz cichem:), takze nemohu soudit jako odbornik.
Pro me by nakup drahe optiky byl o nicem, vyhozene penize, protoze stejnou sluzbu by mi udelal puskohled za 15K.
Dokud bych vse nevidel na vlastni oci, neveril bych.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#83 » úte 17. dub 2018, 14:18

Ono v ceně optiky za 55k je cca nejmíň 35 jen za "jméno" známé firmy.
Je dobré navštívit kamennou prodejnu, která je oficiálním prodejcem těchto věcí. Např. i podnikovou prodejnu Meopta, nebo další firmy. Partneři se snad dají najít na webu. A tam se dá nechat vysvětlit a přímo i ukázat rozdíly. U té dražší optiky se samozřejmě ty jemné nuance dají využít právě v mezních situacích jako je opravdu bídné světlo, mlha, déšť, atd. Pro obyčejné naše práskání na střelnici většinou stačí ta levnější optika. Lovci a snipeři právě uvítají tu super kvalitní, protože potřebují navíc dobrou rozlišovací schopnost. A ta se kromě dostatku světla získává taky dobrou korekcí vad (například extrém - na okrajích zorného pole se neobjeví nikdy duhové a/nebo rozostřené obrysy předmětů apod.



izerS18
Příspěvky: 1253

Příspěvek#84 » úte 17. dub 2018, 15:23

Za me mockrat dekuji za obsahle vysvetleni. Osobne jsem limitovan tim, ze nejdelsi strelnice, kam chodim, je 300m a to strilim hlavne na to, ze trefim butelu/flasku, ne strileni na zaslepku.
Proto mam doma 2x StrikeEagle 1-6x, ktery je vyuzivan ze 90% na 1x jako kolimator. Pri strelbe pri chuzi ale potrebuji klasicky kolimator, s Eaglem mi to jde po 4-5 ranach krapet vedle a musim se zacit rovnat. Ano, je to vicemene tim, ze nedelam vse tak, jak bych mel. Na dril nemam cas, takze strilim pro radost.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#85 » stř 18. dub 2018, 14:34

Já jsem ale taky "bouchač pro radost". Střílím z pistole, trénuju kombatovou /obrannou střelbu (zase mne někdo chytí za slovo, že to není totéž...). A s tím co mám jsem spokojený. Až budu chtít, tak pořídím něco jiného. Momentálně jsem si vyzkoušel trap a přemýšlím o zdokonalení se i v této disciplíně. Ale ne na úroveň závodní - jen pro zábavu. Co volný čas a peněženka dovolí... :-) Takže nikoho nekritizuji ani nesoudím. Mělo by jít vždycky o to, abychom se bavili a užívali života.



Pauli
Příspěvky: 183

Příspěvek#86 » ned 29. dub 2018, 19:41

Nakonec jsem vybral něco jiného a už pár měsíců mám tento athlon-optics-midas-btr-2,5-15x50-apmr1-mil



kokosak
Příspěvky: 26

Příspěvek#87 » čtv 25. říj 2018, 09:55

Zdravím, měl bych pár dotazů ohledně optiky na AR15. Konečně jsem se rozhoupal, jenom nevím co vybrat a asi se nejvíce příkláním k
Vortexu Strike eagle 1-6x 24 nebo Primary arms.. cena mi vychází obdobná cca 10-11 tis včetně montáže
Prosím vás o radu nemáte někdo zkušenosti ? stačilo by i zvětšení 1-4x
Dále se chci zeptat jestli musí dolů standart A2 muška..
Viděl jsem spoustu videí z US kde měli v kombinaci se standardními mířidli, však podle info. některých českých prodejců bude muset moucha dolů :( .. děkuju za pomoc

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#88 » čtv 25. říj 2018, 11:17

Musíš počítat s tím, že na zvětšení 1 - 4 tam tu mušku prostě uvidíš. Jako rozmazaný stín určitě, někoho to obtěžuje někoho ne, u některých optik muška zakrývá spodní část záměrného obrazce. U kolimátoru s tečkou "posazenou" na vrchol mušky se na to dá nějak zvyknout, ale u zvětšovacích skel se většinou muška sundává, respektive mění za nízký gas block.



Hribek
Příspěvky: 104

Příspěvek#89 » čtv 25. říj 2018, 13:28

Mám Vortex Strike Eagle 1-6x24. Muška na zvětšení 3x už tuším vidět nebyla. Stejně jsem ji sundal a koupil jsem si boční mířidla - ta co se montují na rail a čumí do strany pod úhlem 45°.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#90 » čtv 25. říj 2018, 13:41

U mého Vortex Viper PST 1-4x je standardní muška V-AR lehce vidět na zvětšení 1x, ale není to nijak rušivé, protože má obrazec nedotýkající se okrajů.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti