Optiky a montáže na AR-15



izerS18
Příspěvky: 1253

Příspěvek#301 » čtv 5. kvě 2022, 14:32

Muzes se nekam zajet podivat na skla? Kdyby ano, vem si tam pusku a vyzkousej, jak ti to vahove sedne. Pripadne poptej prodejce, zda tam nema svoji pusku, kde si to vyzkousis.
Za me vede 1-8x variabl nebo pak krasny PrismaScope od Primary Arms s 2x zoomem.
Primarne doporucuji se na skla podivat, osahat a pak se divat skrz, aby ti sedl i zamerny obrazec do oka;-)



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#302 » čtv 5. kvě 2022, 14:53

Cita - Pravdu máš v tom, že nejlepší je to zkusit, lidi s různýma optikama potkáš na střelnici, případně na závodech. Každej Tě nechá se přes optiku podívat. Teď jsem něco podobnýho řešil v Žalanech na pušce. Mám tu, co si chce kluk koupit,tak jsme se domluvili tady přes fórum, vzal jsem ji na závody, půjčil mu ji a bylo.
Jinak se nenech zmást radami typu že je něco překonaný, zastaralý, dneska se to dělá jinak apod. Mám na pušce kolimátor a zvětšovák a nechci vůbec používat cokoli jinýho. S touhle kombinací trefuješ na 200m bez problému A4. Pokud bys chtěl víc mířit a lovit desítky, chtělo by to něco jinýho, ale to zas bude zdržovat při dynamice a na blízko to nebude úplně dobrý.
Rozmysli, co budeš primárně střílet a tomu přizpůsob optiku.



Cita
Příspěvky: 41

Příspěvek#303 » čtv 5. kvě 2022, 14:59

Díky za odpovědi. Já jsem byl relativně pevně rozhodnutý jít práve do zvětšováku s kolimem, ale tady mě to trošku vrátilo zpět, říkal jsem si, kde jsou moje úvahy špatné, ale ona asi není žádná úvaha špatná, je to prostě o tom, co s tím člověk chce dělat. Kouknout přes sklo někde v shopu můžu, to si ale nejsem jistý, že na základě pohledu poznám, že je to to pravé. Třeba budu mít větší štěstí na střelnici, že tam někdo bude.



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#304 » čtv 5. kvě 2022, 15:07

Cita píše:Jenže bych si někdy rád střelil i něco přesnějšího, tedy ne jen vědět, že jsem trefil, ale i nějaký pěkný soustřel, ale zase se tu bavíme o 100m, když by bylo dobře, tak max o něco více. Neplánuju chodit snipeřit, ta zbraň na to ani není určená.


Ja by som sa asi pokusil rozbit celu tvoju premisu - puskohlad, kolimator ani pevne mieridla nijak neovplyvnia rozptyl. Casto sa stava, ze menej skuseny strelec dosiahne lepsie vysledky s mensim alebo ziadnym priblizenim oproti priblizeniu velkemu. Nevidim dovod z tohoto pohladu davat na 11.5" pusku priblizovak a ostal by som len pri kolimatore.

Musim ale dodat, ze sam na 14.5" puske pouzivat 3x prism, pri ktorom som skoncil ako kompromis hmotnosti, relativne rychleho mierenia a hlavne identifikacie ciela. Z tohoto pohladu, ak by som ubral na hmotnostnych poziadavkach a rychlost zamierenia by mala vyssiu prioritu, je kolim s priblizovakom lepsi. Keby mala identifikacia ciela najvyssiu prioritu, tak LVPO.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#305 » čtv 5. kvě 2022, 19:47

Cita: Počítám, že máš na mysli LPVO (low power variable optics). Mám LPVO 1-10x, střílím na 100 m a mám to nastavené na 10x. Kdybych střílel 300 nebo 500 m, šel bych do silnější optiky. Výhoda je jednoduchá, vidím v tom dobře (i se svým slabým zrakem). Na 100 m mohu odečítat zásahy, nepotřebuji další pozorovák.

Nevýhoda je, že to je těžké jako kráva (můj Athlon ma 3/4 kg). Pokud s tím chceš běhat a střílet asi dává smysl něco lehčího. S kolimem si ale mířenku na 100 m nedovedu představit. A se zvětšovákem se dostaneš na hmotnost klasického "lehčího" LPVO ale bez jeho výhod.

Uživatelský avatar
Starosta
Příspěvky: 203

Příspěvek#306 » čtv 5. kvě 2022, 20:59

Pokud je to pouze na mířenku na 100+ metrů, tak si dovedu představit klidně něco jako 4-16x, nebo dokonce 6-24x. Ale to je speciální využití, každý to má jinak.



Cita
Příspěvky: 41

Příspěvek#307 » čtv 5. kvě 2022, 21:07

Naopak, na mířenku to nemám, právě, že spíše na nějakou taktickou střelbu. V kolimu s magnifirem vidím výhodu v tom, že můžu kombinovat výhodu samotného kolimu na blízké cíle i s nějakým přiblížením na cíle delší. Oproti LPVO budu mít daleko rychleji zacíleno, samozřejmě nepočítám s tím, že budu mít skvělý nástřel na 200m, ale na 100m bych s tím zvětšovákem už něco střelit mohl. Ale není to primární účel, primárně chci taktiku.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#308 » čtv 5. kvě 2022, 21:18

Cita: Taky mi přišlo napřed, že kombinace kolim a zvětšovák je ideální, pak jsem si to vyzkoušel, v rámci dní Daniel Defense měli na střelnici jednu pušku jen s kolimem a druhou se stejným kolimem a zvětšovákem a změnil názor. Takže asi fakt nejlepší je to někde vyzkoušet. Na druhou stranu, můžeš začít kolimem a případně pak dokoupit zvětšovák.



Amegan
Příspěvky: 23

Příspěvek#309 » čtv 5. kvě 2022, 21:47

Cita: Prvně si musíš říct na co jsi tu pušku kupoval. Podle délky hlavně bych se přikláněl k CQB/CQC. Ale měj na paměti, že i krátké hlavně jsou schopné střílet docela dobře i na 300m. Ale zpět k tématu Kolimátor + magnifier vs Prisma vs LPVO (+ možný pistolový kolimátor).

Kolimátor + magnifier:
+ nemusíš řešit paralaxu
+ při míření pouze přes kolimátor neřešíš oční reliéf ani úplné srovnání oka s kolimátorem
+ bez magnifieru co-witnessing s pevnými mířidly
+ lehčí přenášení cílů (bez magnifieru)

- musíš mít 2 zařízení
- zvětšení není variabilní pouze 1x nebo 3/5x (podle magnifieru)
- při odklopeném magnifieru se ti změní těžiště zbraně
- astigmatismus ti může znepříjemnit používaní kolimátoru

Prisma:
+ nejlevnější varianta a většinou nejlehčí
+ neřešíš astigmatismus

- musíš řešit oční reliéf a srovnání oka s prismou
- pouze pevné zvetšení
- nelze použít magnifier kvůli očnímu reliéfu
- zapomeň na co-witnessing s pevnými mířidly

LPVO:
+ variabilní zvětšení
+ neřešíš astigmatismus

- musíš řešit oční reliéf a srovnání oka s puškohledem
- zapomeň na co-witnessing s pevnými mířidly
- nejtěžší a nejdražší možnost
- spousta LPVO nemá manuální nastaveni paralaxy

přidáním kolimátoru k LPVO
+ nemusíš řešit paralaxu
+ při míření pouze přes kolimátor neřešíš oční reliéf ani úplné srovnání oka s kolimátorem
+ lehčí přenášení cílů

- musíš mít 2 zařízení
- astigmatismus ti může znepříjemnit používaní kolimátoru
- při montáži na vršek LPVO vysoká výška záměrného bodu oproti hlavni
- při montáži na vyosený rail (chyceno na upper/predpažbí) musíš vyosit pušku a tím změníš těžiště a může to vést k velkému nepohodlí při střelbě (toto si musíš vyzkoušet sám jestli ti to vadí nebo ne)
- k už tak drahému LPVO přihoď cenu kolimátoru


Neváhejte mě opravit/doplnit s tímto srovnáním.



Cita
Příspěvky: 41

Příspěvek#310 » pát 6. kvě 2022, 08:52

Když to seřadím podle toho, co se mi líbí nejvíce, respektive o čem nejvíce uvažuju až po to nejméně, tak za mě
1. Kolimátor + magnifier
2. Prisma
3. LPVO
4. LPVO + kolim

To LPVO bych si dal max na nějakou delší hlaveň, na 11.5 se mě to zdá zbytečný overkill. Mezi 1. a 2. budu ještě přemýšlet. Díky.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 696

Příspěvek#311 » pát 6. kvě 2022, 09:06

K 2. Prisma bych přidal zápor - malý výběr. Minimálně v porovnání s ostatníma variantama.

Mimochodem, používáte někdo s LPVO zvětšení mezi, nebo prakticky jen 1x a nebo max?



Haluziak
Příspěvky: 278

Příspěvek#312 » pát 6. kvě 2022, 09:26

morho: 1,5x na krátko 5x na dálku, ten přechod mezi je absolutně zbytečný.



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#313 » pát 6. kvě 2022, 09:59

Ked som chvilu mal 1-4 LVPO, tak prave vzdy len to nie-uple-ciste 1x a alebo potom 4x, ale je to davno, dnes to asi bude inde a tiez pri 1-10x to bude zas nieco uplne ine ako 1-4x. Je to teda jeden z dovodov, preco som od lvpo odisiel (ale zas sa po tom pozeram).

Na loveckej zbrani mam variabl 4-12x a tam vyuzivam aj zoomy niekde uprostred, z toho vychadza uvaha, ze u novsich 1-8x alebo uz 1-6x budu pouzitelne aj ine nez len okrajove zoomy



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#314 » pát 6. kvě 2022, 10:08

To Cita: Na kraťase asi LPVO nemá navrch nad RD+magn., na delší hlavni už to dává větší smysl. Jednou z nevýhod toho druhého systému je ještě fakt, že v případě nepřízně počasí a shodě okolností, je tam 2x tolik vrstev skla, na které se chytí voda, prach, bláto a zhorší to míření.
Zoomovat mezi má smysl, na 100 metrů není potřeba si ho přitáhnout na 8x, stačí 4-5x.



LDK
Příspěvky: 113

Příspěvek#315 » ned 8. kvě 2022, 22:27

izerS18 píše:nebo pak krasny PrismaScope od Primary Arms s 2x zoomem.


Zrovna vybírám nové kukadlo na kosu a tohle mě zaujalo. Prozatím byl favorit Vortex Spitfire 3x gen.2, ale koukám, že PA 2x a 3x nabízí i obrazce pro 7,62x39, což bych nejspíš nevyužil, ale je to malé plus. Cenově vycházejí + - stejně. Jaký je mezi nimi praktický rozdíl?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů