Svítilny taktické a jiné...

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1859

Příspěvek#16 » pát 1. črc 2016, 09:20

Serz: já vycházím hlavně z toho, že kdybych nedejbože musel brát zbraň do ruky doma. tak s největší pravděpodobností to bude právě v noci a pak chci přesně vidět na koho mířím. proto jsem si jí pořídil. tak by mě zajímalo, jak se na tohle dívají například instruktoři nějakého taktického výcviku nebo i lidi z praxe. jestli to je spíš výhoda nebo nevýhoda.
jinak souhlasím s tím co píšeš ty.



Apep
Příspěvky: 93

Příspěvek#17 » pát 1. črc 2016, 10:37

Myslím, že nejlepší je mít obě. Pokud to nejde, tak osobně dávám přednost mít svítilnu mimo. Přece jen může se stát, že si potřebuju posvítit na něco na co nebude vhodné zároveň mířit (např. raněného, neúčastněnou osobu). I se svítinou mimo, pokud má člověk natrénováno, tak kam svítí tam míří. Jediná nevýhoda je, že se svítilnou mimo zbraň není možné střílet a svítit zároveň, pokud je druhá ruka mimo.

Uživatelský avatar
DAveDOG
Příspěvky: 189

Příspěvek#18 » pát 1. črc 2016, 11:08

A to nemáte doma světlo? Nebo každý zloděj před vloupáním vyhazuje jističe?

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1859

Příspěvek#19 » pát 1. črc 2016, 11:18

DAveDOG: :-) já doma světlo mám. ale ne do všech místností bych v noci viděl při rozsvícení v té předešlé. navíc výhoda těchto baterek je i to ostré světlo, které případného pachatele musí osvítit.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 988

Příspěvek#20 » pát 1. črc 2016, 11:35

To oslnění pachatele bych viděl jako přednost, zase ale pachatel, který je ve tmě rozkoukaný (často více než ten, kdo je přepaden a často asi právě přepadením probuzen) může vidět, není-li oslněn, že bránící se má v ruce zbraň a může ho to zastrašit a přimět k útěku. To je asi ideální ukončení situace. Jinak si může útočník myslet, že ten dotyčný má v ruce jen baterku a může něco podnikat dál.
Pokud jde o to oslnění, napadlo mě již vícekrát, že kdyby byl čas se připravit, tak ideální na oslnění útočníka je fotoblesk, ten, když se ve tmě odpálí někomu do očí, tak ho vyřadí z funkce na několik minut.

Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 520

Příspěvek#21 » pát 1. črc 2016, 11:53

Nojo. Právě z důvodu schopnosti oslnit je výhodné použít baterku o vysoké svítivosti třeba i 2000 lm.
V jiné diskuzi zde
http://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopic.php?f=49&t=4102&p=94212&hilit=sv%C3%ADtilna#p94212
se uvádí, že vysoké svítivosti postrádají smysl. Není to pravda.
Když je někdo rozkoukaný v šeru nebo skorotmě vyřadí ho posvícení do očí naprosto spolehlivě.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#22 » pát 1. črc 2016, 12:26

Zkus si střelit nějaký noční závod, vzápětí zjistíš dvě věci:
1) svítilny na zbrani je jednoznačná výhoda
2) když takhle vysokým výkonem nasvítíš překážku tak už nevidíš co je za ní

Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 520

Příspěvek#23 » pát 1. črc 2016, 12:58

Sided na závody jistě pravda! Ty svítilny jsou ale regulovatelné. Takže na závodech abys viděl, na obranné brokovnici na plný pecky.
Osobně považuji za velmi dobré řešení tohle:
http://www.aliexpress.com/item/zk50-CREE-XM-L-T6-led-tactical-flashlight-3000Lm-zoomable-torch-for-Hunting-1-18650-battery/32550189429.html?spm=2114.10010108.1000015.3.uMGelc&s=p
Lze regulovat a umí i ostřit.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 988

Příspěvek#24 » pát 1. črc 2016, 13:34

Jo, tyhle baterky mám čtyři (bez té montáže a spínače), máme to doma jako baterky na běžné použití. Jsou velmi dobré, slušně provedené, potud pohoda, co je však, dle mé zkušenosti, velká slabina je ten 5ti funkční spínač, protože při zapnutí člověk neví, zda má plný jas nebo vlastně jaký má jas, ona se totiž ta baterka po zapnutí nevrátí vždy do té funkce, ve které byla vypnuta, takže člověk stále cvaká, až se procvaká do té funkce, kterou chce, někdy to přejede a cvaká dokola znovu. A tak jsem to vyřešil u všech čtyřech baterek změnou zapojení, není to těžké, jen se vyřadí ta přepínací elektronika a místo ní se tam zařadí rezistor o hodnotě cca 0,22ohmu (1W nebo 2W) a baterka jede trvale na plný jas. Ostření je v pohodě, velmi šikovné. Reálný dosvit, aby bylo něco skutečně vidět, je při plně nabitém aku tak do 100m.

Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 520

Příspěvek#25 » pát 1. črc 2016, 13:46

Já vzal tu variantu dražší o 2,5 dolku se spínačem na drátě a montáží právě kvůli brokně.
ta cena je legrační a odpovídá ceně jen té baterie u nás.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 988

Příspěvek#26 » pát 1. črc 2016, 13:53

No pokud by ten spínač na drátě spínal jen definovaný jas, tak by to byla pohoda, ale ona ta přepínací elektronika není v tom spínači, ale je v té části přímo u LEDky, takže i drátový spínač bude zjevně cyklicky přepínat všech pět režimů svícení, takže by člověk mohl chvíli na pachatele i vysílat SOS.
Dodatek: napadá mě, že by to SOS nemuselo být tak špatné, možná, že by to pachatele tak rozhodilo, že by se změnil v samaritána :D



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#27 » pát 1. črc 2016, 14:22

Lepší, než bastlit odpor, je koupit driver, co má jen jeden mód - tu destičku pod ledkou.
Driver ti zajistí, že bude furt stejný jas, bez ohledu na napětí na baterii, což u toho rezistoru nepůjde.

Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 520

Příspěvek#28 » pát 1. črc 2016, 14:24

Kde koupit????

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 988

Příspěvek#29 » pát 1. črc 2016, 14:41

cipis: to je pravda, ale také nevím, kde ho sehnat. Řešení s rezistorem není technicky čisté, ale vzhledem k tomu, že napětí akumulátoru když se příliš nevybíjí klesá jen málo, tak je to vyhovující, on se ten akumulátor má držet co nejvíce ve stavu plného nabití, nedoporučuje se hlubší vybíjení. Já nabíjím (dobíjím) dosti často, akumulátory mám už asi 4 roky a stále jsou v dobré kondici.
Máš, prosím, nějaký typ na ten driver? S chutí bych to předělal, ty baterky jsou jinak opravdu dobré.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#30 » pát 1. črc 2016, 14:43


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů