Přežití a soběstačnost při rozvratu společnosti

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#946 » stř 22. led 2020, 18:21

Já takhle přišel o baterku na kličku. Rozpadlo se mi to v pařátech na kusy.

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 492

Příspěvek#947 » stř 22. led 2020, 21:00

Varta na klicku moc nevydrzela
Pouzivana par let jen obcas v lete na chalupe a klicka ulitla



MojeTikka
Příspěvky: 1581

Příspěvek#948 » stř 22. led 2020, 21:10

Dneska se na Ali da koupit Aku i se solarem, ma to nejakych 10 Ah, dava 5 V na USB/1 A a 2A, stoji to par korun. A nebo takove solarni leporelo, jde to prinejhorsim pri presunu i hodit pres bagl na zadech, dava to taky peknejch par wattu i pod mrakem.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#949 » čtv 23. led 2020, 09:06

No a já jsem kdysi dostal jako dárek krabičku se survival sadou. Je tam malý nožík, křesadlo, drátová tahací pilka, co přeřízne větev, mám dojem kompas, malá baterka na nouzové svícení a nevím co ještě. Asi dobrá kvalita, podle nápisů se to dělalo pro nějakou část UK armády (pokud to tam nenapsal nějaký číňan, ale na to to svou dobrou kvalitou nevypadá). Poctivě uzavíratelná krabička s opakovaně použitelnou lepicí páskou na hermetické uzavření...
Takže je teď v autě. I tam jde někdy o přežití...

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 862

Příspěvek#950 » čtv 23. led 2020, 11:16

Baterky na kliku prodává Decathlon. Jednu malou mám někde doma. Ještě jsem netočil klikou a pořád svítí.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 990

Příspěvek#951 » čtv 23. led 2020, 15:23

My jsme je kdysi nakoupili jako firemní propagační předměty (dalo se na ně firemní logo) a rozdávali jsme to zákazníkům a pár mi jich zbylo, proto jich mám asi těch pět. Je pravda, že svítí i třeba po roce od zatočení, docela mě to udivilo, z hlediska prevence pro "nečekané události" je teď ale tak třikrát za rok protočím a tak jsou v kondici...

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 492

Příspěvek#952 » čtv 23. led 2020, 19:34

CzechJoker píše:Baterky na kliku prodává Decathlon. Jednu malou mám někde doma. Ještě jsem netočil klikou a pořád svítí.


Taky nic moc nevydrzi



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#953 » čtv 23. led 2020, 19:42

Ja mam normalni LED baterky z ciny na LiIon velke burty a sviti i po roce i dvou když je najdu a sviti hodiny. Na kliku bych se vyprdnul.



MojeTikka
Příspěvky: 1581

Příspěvek#954 » čtv 23. led 2020, 19:53

Vseobecne - mechanika, kdyz uz, musi byt kvalitne vyrobena. Kus klicky z plastu fakt neni vec, na kterou se lze dlouhodobe spolehnout. A ze se to nekde rok vali, nikdo s tim nehybe a ono to kupodivu drzi, je sice uzasny, ale v okamziku, kdy s tim bude potreba tocit denne, uz to takova havaj byt nemusi.

Elektronika neni vyrazne spolehlivejsi, nez solidni mechanika, ale rozhodne je spolehlivejsi, nez smejd, za ktery nejaky velkoodberatel dal par centu a podle toho to Cinan vyrobil.

Ja osobne spis spoleham na solar, ono to slunicko prece jen zatim sviti kazdej den. A kdyby nahodou prestalo, tak uz mi bude fuk jak solar, tak nejaka klicka.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#955 » čtv 23. led 2020, 21:32

Tak hlavně, aby na chviličku nesvítilo moc (solární bouře se tomu říká) a pak zas normálně. To by ti ta fotovoltaika asi moc k čemu nebyla. Ona taková solární bouře dokáže poslat k Hádovi i robustnější elektrické systémy, než je FV elektrárna.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#956 » čtv 23. led 2020, 22:36

Když jste nakousli tohle. Nemáte někdo tip na ne úplně drahou, ale trochu schopnou solární nabíječku (telefon, tablet, baterky), podmínka je aby to bylo nějak rozumně nositelné a skladné do batohu?



bitkar
Příspěvky: 302

Příspěvek#957 » pát 24. led 2020, 10:53

Slumce nesviti vetsinu zimy, kdy je nejvic tma, tudiz potrebujes svitit nejvic. Solar, abys nabil neco musis mit velkej dost, aby to chytlo nejaky zbytky. Ucinnost solaru je dost mizerna. Na nejaky solarni powerbanky treba musi svitit fakt jen letni primy slunce, jinak to nefunguje. Nejaky levny maly solary nenabijou nic ani v lete. Co se ucinnosti tyce zlata klicka.



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#958 » pát 24. led 2020, 11:14

Za války armáda používala cosi jako rotoped s náhonem na dynamo, myslím, že to bylo i později v bunkrech. Teď je to zase moderní.

https://www.letemsvetemapplem.eu/2017/05/11/60-minut-slapani-na-kole-bude-pohanet-vas-domov-elektrinou-na-24-hodin/

http://gadgets.vtm.e15.cz/slapnete-do-pedalu-vyplati-se-to/a-20593/default.aspx



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#959 » pát 24. led 2020, 11:15

Soudruzi z Číny prodávali takové solární leporelo, ale nevím, jakou to mělo trvanlivost a výkon. U nich člověk nikdy neví, jestli je to technické zařízení nebo dekorace. Jestli máte někdo zkušenost nebo tip, dejte vědět.

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#960 » pát 24. led 2020, 11:23

Mám zkušenost akorát se solární databankou. Po celodenním nabíjením na běžném svitu dokázala nabít mobil. Nemuselo slunce vysloveně pražit, alespoň taky nesmělo být pod mrakem.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: TomSmith a 31 hostů