Přežití a soběstačnost při rozvratu společnosti



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#2041 » pon 6. dub 2020, 14:02

Finy já mám rád...

„Ze seveřanů jsou Finové jednoznačně největší preppeři. Za všech okolností jsou připraveni na velkou katastrofu nebo třetí světovou válku,“ říká výzkumník Magnus Hakenstad z Norského institutu pro obranná studia.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_dtt

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#2042 » pon 6. dub 2020, 14:40

Já mám rád finskou. Tak ono se jim to hodí, když se třeba nevyvede počasí. Metr sněhu neukecáš...



Golem
Příspěvky: 489

Příspěvek#2043 » pon 6. dub 2020, 21:04

pavelg píše:Finy já mám rád...

„Ze seveřanů jsou Finové jednoznačně největší preppeři. Za všech okolností jsou připraveni na velkou katastrofu nebo třetí světovou válku,“ říká výzkumník Magnus Hakenstad z Norského institutu pro obranná studia.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_dtt


Tak oni to tam mezi Švédy a Rusy nikdy neměli lehké...

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#2044 » sob 9. kvě 2020, 08:23

Chci se zeptat, pár z vás tu v předešlých příspěvcích psalo o uložení nafty a benzinu v sudech na horší časy a já se ptám má z vás někdo tuto pumpu ? Koupil bych ji jelikož potřebuji ještě jednu :)
Obrázek
Popřípadě byla by rada jak vyčistit sud od oleje, nebo lépe řečeno čím aby bylo možno pak v sudu uskladnit jinou tekutinu ?

Co se týče příspěvku o uskladnění benzínu, z doslechu mám že kolega našel dva kanystry s benzínem a to stáří bylo cca 20 let, benzín byl vojenský a v té době ještě barvený a fungoval i po těch 20 letech......... ( info z doslechu ale benzín sem opravdu viděl když ho ve skladu našli a jestli fungoval už ne, a i pamatuji dobu kdy se to barvilo :) )



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#2045 » sob 9. kvě 2020, 09:52

Podle mě jsou kanystry lepší než sud. Nepotřebuješ pumpu a můžeš je snadno převážet. Já obměňuju po 3 měsících.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 684

Příspěvek#2046 » sob 9. kvě 2020, 10:10

pavelg píše:Finy já mám rád...

„Ze seveřanů jsou Finové jednoznačně největší preppeři. Za všech okolností jsou připraveni na velkou katastrofu nebo třetí světovou válku,“ říká výzkumník Magnus Hakenstad z Norského institutu pro obranná studia.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_dtt


Ale třeba je zvláštní, že Finové mají NULOVÉ zásoby zemního plynu, tedy všechen odebírají právě od těch prokletých Rusů :)
Zásobníky pro ně naopak má Rusko.

Tolik jim na druhou stranu Finové věří, jak píšu, hodně zvláštní, asi ten vztah mezi Finskem a Ruskem není tak špatný jak se o tom u nás píše.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 684

Příspěvek#2047 » sob 9. kvě 2020, 10:13

Dneska mě už jen dle názvu pobavil tento článek ...
Nemám Premium, tak nevím co tam přesně rozebírají, ale jestli to bylo jen udání, tak chápu Zemana a jeho názor na tajnou službu.

https://www.lidovky.cz/domov/pred-rusem ... droj=patro

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#2048 » sob 9. kvě 2020, 10:33

Destructor píše:Dneska mě už jen dle názvu pobavil tento článek ...
Nemám Premium, tak nevím co tam přesně rozebírají, ale jestli to bylo jen udání, tak chápu Zemana a jeho názor na tajnou službu.

https://www.lidovky.cz/domov/pred-rusem ... droj=patro


Čemu se divíš ? Dnes udělá krtek na zahradě díru a novináři z toho hned udělají že se sem tou dírou dostal Ruský agent a tajné služby tu informaci potvrdí ;)

protože je to dnes aktuální tak za vše může Rusko, nedávno i psaly že Americké tajné služby už rok dopředu věděli o koronaviru - takže je vidět že se i na to dobře připravily :lol:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/kor ... 091156_mim

A jelikož se dnes leze do zádele USA tak vše co řeknou je naprostá pravda .......
Omlouvám se za OT

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#2049 » sob 9. kvě 2020, 10:50

rumburak18 píše:Podle mě jsou kanystry lepší než sud. Nepotřebuješ pumpu a můžeš je snadno převážet. Já obměňuju po 3 měsících.


Já mám sudy na naftu, doma mám generátor a dva sudy a jeden má dělaný přímo přívod k nádrži ale po cca 6 hodinách musím přečerpávat ze sudu do nádrže.
Ale toto mám jako jen zálohu, vetšinou když v zimě napadne dost sněhu a padne strom co strhne vedení a cca na týden je tu bez eletriky vystaráno. Nejdéle sme tu byli bez proudu 3 týdny a to bylo v roce 2002.

U nás leden 2018 a ve městech skoro nic
bxv.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#2050 » sob 9. kvě 2020, 10:54

No tak to je pak jasný, to jsou pak dvě mouchy jednou ranou :thumbup: Pěkné místo.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#2051 » sob 9. kvě 2020, 16:32

Kečup: úžasný místo, neutáhla by ti 24V rozvod nějaká větrná turbína v kombinaci se solárem?



MojeTikka
Příspěvky: 1549

Příspěvek#2052 » sob 9. kvě 2020, 18:13

@gogan: jsem v horach, 700 m.n.m. a stejne to na vrtuli neni. Nefuci dost pravidelne na to, aby to melo smysl. U nas bylo tolik snehu nekdy v lednu. Kazdej rok si rikam, ze koupim frezu. Pak to roztaje a zase mi otrne. Letos jsem tu frezu uz malem koupil dvakrat. Podruhe to bylo 40 cm. Ale... nevymekl jsem :-)

Elektrika u nas nejde kazdej rok tak cca dvakrat az trikrat, obvykle tak den, dva max. V zime je to blby kvuli cerpadlum, v lete kvuli mrazaku. Takze zalohuju taky a letos uz pujdu do FVE. Ostatne cena elektriny k tomu vyzyva uz davno a bude jen hur. Pri dnesni ucinnosti menicu a LED svetel nizkonapetovej rozvod ztraci vyznam.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#2053 » sob 9. kvě 2020, 19:26

Nj, Šumaváci :) Já bydlím v cca 550 m.n.m. a na sněhu je znát i to (proud nejde párkrát do roka, když zafouká). Nízkonapěťovej rozvod proto, že z FV a z malejch větrníků ti většinou leze 24V nebo 48V a stejně tak ji máš "schovanou". Ale je fakt že měniče už jsou dnes v pohodě a nizkonapěťovej rozvod bych asi dělal někde jen jako ostrov. Ideál by bylo bydlet u dobrý vody a těch 5 kW pro TČ si namlít :)

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#2054 » sob 9. kvě 2020, 20:12

gogan píše:Kečup: úžasný místo, neutáhla by ti 24V rozvod nějaká větrná turbína v kombinaci se solárem?



No to by nešlo, je to jak píše Tikka :) Já sem na samotě a nejbližší soused je cca 300 metrů a i k němu sme společnými silamy natáhly pod zemí drát a zavedly starý voj. telefon pro komunikaci jelikož o signál je tu taky někdy nouze a jinak kam se podíváš jsou louky a lesy a do města nebo spíš do vedlejší vsi je daleko a v zimě se to tu neuderžuje u nás končí jediné silnice nějaké 4 třídy :lol: :lol: Takže asi 4 km od nás nebo lépe řečeno od rozcestí je cedule - SILNICE SE V ZIMĚ NEUDRŽUJE - ;) A s frézou to mám stejně jako Tikka pořád se odlodlávám ke koupi ale pořád mám v ruce hrablo nebo soused traktor :) Ale silnici si udržujem společnými silami sjízdnou ( pokud to jde )
Tady je právě výhoda nás horalů že sme dá se říci připraveni na vše oproti měšťákům. generátor + zásoby nafty mi vydrží přesně 3 týdny, žárovky ledky berou 0 0 ho...no a jediný nápor je spíš lednice ale ta není taky moc přes zimu důležitá, vše se dá uchovat venku u kůlny. Topení taky neřešíme a pokud je už nouze zatopí se v krbu a ten do dvou dnů vytopí celý barák ( pokud je studený/vychladlý, kdo zná pochopí ).

Na svém pozemku mám i potok ale poslední dobou je to špatné takže, studna je zatím super a na zbytek je dešťovka :)

Takže to to vše je o soběstačnosti a u mě a pro mou rodinu je prozatím než vše dotáhnu k dokonalosti, výdrž 6 měsíců a jelikož jsem i držitel loveckého lístku myslím že bych to protáhl i na déle ale naštěstí jsem nikdy nemusel zkoušet. Jen jednou to byli 3 týdny jinak pravidelně 1 až 3 do roky tak výpadky na 2 dni až týden ale na to tu jsme zvyklí - - - Měštáci by asi bouchlyvzteky kdyby jim nešla televize a internet, u nás je při zimních večerech dobrá telka koukání do krbu a povídání si ;) ;)

Jinak snad nebudu OT když dám pohled na mé okolí
1.jpg
2.jpg
4.jpg
5.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#2055 » sob 9. kvě 2020, 20:12

6.jpg
7.jpg
8.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů