Přežití a soběstačnost při rozvratu společnosti

Uživatelský avatar
NuclearBlast
Příspěvky: 127

Příspěvek#421 » pon 26. lis 2012, 16:10

sorry za OT



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#422 » pon 26. lis 2012, 16:52

I jiné civilizace vymřely. Ono... v momentě, kdy vlády vyroběj víc peněz, než stačí na těžbu ropy to by mohl být ten zlom, kdy se bude ofiko nakupovat ropa a rohlík na černym trhu, protože na legální bebude (protože bude potřeba zdrojů na dopravu potravin a dalších surovin). Ale i to jednou dojde. Myšleno finance na toto. Doprava se zastaví. Palivo a energie budou dostupné pouze v místě vytěžení. Jenže tam zase nebude co žrát. Nebo si myslíte, že evropsky uznávaný deficit 3% kterého se všichni snaží držet lze držet do nekonečna? Myslím, že to známe všichni, kam tohle může vést. Ze svých vlastních a rodinných rozpočtů. A ukažte mi, kolik velkých světových ekonomik je neztrátových, neřku-li ziskových? Ono to totiž není možné. Je to jak pyramida... Aby méně lidí přežilo, musí více lidí pracovat víc, než je třeba. Důkazem může být např průběžný důchodový systém, kdy více, než jeden člověk odvádí prostředky na důchodce (a to proti nim nemám vůbec nic, to je prostě holý ekonomický fakt). Když pak, řekněme 1,5 člověka odvádějícího do systému peníze jde do důchodu.. hle.. najendou je potřeba, aby na tohoto 1,5 člověka pracovalo 1,75 člověka. Což předpokládá jistý růst populace. A ten 1. nemáme. 2. stát to nepodporuje (nejspíš opravdu ani nemůže). 3. ty lidi je potřeba taky uživit. To zatím jde... Ale jak dlouho?. To se prostě dřív nebo později zhroutit musí. A to je jen příklad toho, jak položit pomalu, nenápadně, ale s velmi vysokou jistotou i tu největší ekonomiku. A čím bude ekonomika globálnější, tím jsistější a rozsáhlejší ten pád pak bude... Možná se povede jej nepatrně odsunout v čase... Ale přijít to prostě musí. Asi ne zítra, a nejspíš ne za rok... Ale co dál? Rozpočty se měněj v průbehu jediného rozpočtového roku. Daňové zákony i několikrát. Podřezáváme si pod sebou větev vlastní spotřebou. Nejen financí. Ale i potravin, zdrojů, surovin... v podstatě na "nesmysly".



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#423 » pon 26. lis 2012, 17:02

Alcatraz píše:Nejsme tomu blíž nebo dál.


Jestli lze s něčím jednoznačně nesouhlasit, je to toto tvrzení. Svět a podmínky života na něm se mění. S tím se mění i pravděpodobnost výskytu většiny událostí. Např. během Kubánské raketové krize byl svět rozhodně blíže totální zkáze než třeba v ten stejný den o sto let dříve. Ani sluníčka nemáme vždycky stejně. Prostě někdy svítí, jindy ne. Níže se k tomu ještě vrátím. Se zbytkem odstavce souhlasím stejně jako s většinou celého příspěvku.

Alcatraz píše:Taky by mě zajímalo, co si představujete pod "ekonomickým kolapsem".


Ekonomický kolaps je pojem stejně široký, jako rozvrat společnosti.

"There is no precise definition of an economic collapse."
To je první věta na http://en.wikipedia.org/wiki/Economic_collapse.

Jak je však z tématu vlákna i posledních příspěvků zřejmé, máme na mysli spíše něco opravdu závažného. Jinak by to sem ostatně ani nepatřilo.

Proto jsem také použil termín "fundamentální finanční kolaps epických rozměrů" a ne, tebou zmíněný, "ekonomický kolaps".

Alcatraz píše:Obvykle to slyším od lidí, kteří o interakcích mezi lidmi neví skoro nic a "ekonomika" je pro ně něco cizího..


Asi osm let obchoduji na zahraničních burzovních trzích a o ekonomice tedy již něco vím alespoň z doslechu. Pravdou je, že přes 99% lidí nemá ponětí ani proč a jak opravdu vznikla ta současná finanční krize.

Zpět k otázce, například extrémní zadluženost, následná inflace, naprostý pád měn a krach monetární politiky na významné části vyspělého světa. Následná nemožnost použít měnu, zastavení mezinárodního obchodu, uzavření hranic, ztráta úspor, raketový růst cen potravin a základních potřeb, lokální nemožnost použít měnu a konec obchodu tak, jak jej dnes známe. Následný návrat k výměnnému obchodu. Nedostatek všeho. Kriminalita, hrozba mezinárodního konfliktu, ztráta důvěry v libovolný systém. Ztráta základních jistot, ztráta bezpečí, ztráta naděje v lepší budoucnost, ztráta zábran, rozpad společnosti.

Podobná katastrofa by vždy měla dvě základní roviny. Domácí a mezinárodní, nebo přesněji místní a globální. Rozumné úvahy na podobné téma by byly minimálně na knihu, ne na příspěvek v této diskusi. Předchozí odstavec je proto taky jen několikavětný blábol.

V každém případě, svět není stejný jako za dob krachu na WS v roce 1929. Dnešní svět je globalizovaný a ekonomika provázaná. V tomto kontextu to nejsou fráze. Dopad opravdové krize může být drastický a dominový efekt dnes může nerušeně proletět celým světem.

Měl jsem v úmyslu sem dnes přispět jedním postem a zase tiše zmizet. To se mi sice nepovedlo, ale z případné krvavé flame war se předem omlouvám.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#424 » pon 26. lis 2012, 18:47

Mnohem lépe jsi popsal to, co jsem měl na mysli... Dík...



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#425 » pon 26. lis 2012, 19:54

Taky díky, já zase uvítal mnohé, tebou zmíněné, příklady. Třeba 3% deficit je můj oblíbený ekonomický vtip. :) Tohle téma je opravdu hodně široké a mnoho věcí se bude muset v budoucnu změnit.



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#426 » úte 27. lis 2012, 02:56

jenze spolecnost nestoji na penezich :) penize jsou jen prostredek. Ze clovek prijde o uspory, tak na to je snad pripravenej kazdej. To je zaklad. Naproste vetsiny lidi se tohle vubec netyka. 100k nejsou uspory. A mezitim tim se dal vyrabi jidlo a par nezbytnych veci. Jak rikam: krizi je porad dost. Je otazka rozliseni vaznosti. A vize, ze jako kazdej bude s puskou hlidat svuj domecek pred hladovejicima masama.. to je tak neuveritelne daleko.. spolecnost ma extremni setrvacnost kdyz jde o preziti. VZDYCKY JI MELA :) Navic dalsi z tech dobrych tvrzeni.. 60% lidi pod hranici chudoby.. to ani nebudu brat vazne :) To je jako napsat, ze v bohate zemi ma vetsina lidi nadprumerny plat :)



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#427 » úte 27. lis 2012, 07:17

Já bych takovej optimista nebyl. Lidi bez peněz je jedna věc. Ale společnost bez peněz je druhá. Svět je bipolární. Na jedný straně je tu značná skupina lidí, která na ekonomice závislá není, bo je nepotřebuje. Na druhé je tu společnost, která spotřebovává mnohem víc, než sama potřebuje. Stačí se kouknout, jak to chodí s humanitární pomocí ve třetích zemích... Dokud se jim tam bude cpát, tak se semi o svou obživu starat nezačnou. A věřte, že by to zvládli, jako desetitisíce let před tím. Když kolega přijel z nepálu, tak jsem si uvědomil, ja právě tyhle společnosti budou ty, které mají jakž takž šanci na přežití. Neb oni jsou s přírodou mnohem lépe sžití. Naproti tomu naše tzv "vyspělá" pidlivizace závislá na technologiích, tudíž na ekonomice... se snižující se imunitou vůči běžným přírodním zásahům...

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Příspěvky: 345

Příspěvek#428 » úte 27. lis 2012, 10:03

Alcatraz: myslím, že jsi si popletl peníze a platidlo. Samozřejmě, že společnost může fungovat bez peněz, v té podobě, jakou nosíme v peněženkách, ale žádná společnsot nemůže existovat bez platidla. Vždy a všude společnost nalezla vhodný prostředek směny - platidlo. Ať už to byly šátky, mušle, plíšky zlata, nebo potištěné papírky.



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#429 » úte 27. lis 2012, 10:23

Alcatraz píše:jenze spolecnost nestoji na penezich :)


Moderní společnost stojí na penězích. To, že si dědeček s babičkou odchovají prasátko, že se křováci živí sběrem a lovem, že člověk jako živočich dokáže přežít i bez "malých zelených kousků papíru" ... to ještě neznamená, že moderní společnost nestojí na penězích. Kdybys nyní mohl mávnutím proutku vymazat všechny peníze světa, to bys koukal, jak "nestojí na penězích".

Alcatraz píše:penize jsou jen prostredek.


Peníze jsou především důvod, proč se normální lidé dneska už tak často navzájem nemlátí palicemi do hlav. OK, pro jistou, pomerně užší, skupimu lidí jsou naopak důvodem, proč s tím začít, ale obecně peníze chrání společnost a civilizaci.

Alcatraz píše:A mezitim tim se dal vyrabi jidlo a par nezbytnych veci. Jak rikam: krizi je porad dost.


Ani ČR jako celek není potravinově soběstačná a od roku 1989 se tento stav zhoršuje každým rokem. Představ si velkém město kompletně bez dodávek pár měsíců po globálním průseru. Jinak svůj domeček nemusíš hlídat jen kvůli potravinám. Pokud se zhroutí měny, zastaví obchod a dodávky, může třeba ten soused, co tě moc nemá rád, potřebovat poslední balení inzulinu, které má doma tvá žena.

Alcatraz píše:to je tak neuveritelne daleko..


No to doufám. Chvílemi mi přijde, že to ženeš do extrémů ty. Nebo nás jen špatně chápeš. Sám věřím a doufám, že se to nestane vůbec. Diskuse je pouze o tom, že by se to stát mohlo. Je to prostě jen jedna z možných teoretických příčin případné SHTF situace, protože o tom toto vlákno je.

Nemysli si, že ekonomika je pro svět a soudobou společnost tak bezvýznamná věc, že by nehrozil globální průser. Zrovna od tebe, člověka s rozhledem, mě podobný názor docela zaráží.

Ekonomika má dnes naopak obrovský význam a dopad na celý svět. Současně se lidstvo postupem času chová ekonomicky stále absurdněji. To snad nelze přehlédnout a na těch nižších úrovních to může vidět opravdu každý človek. Dál už je to jenom horší. :)

Proto tvrdím, že ekonomicky zapříčiněný globální rozvrat společnosti je určitě pravděpodobnější a zejména očekávatelnější, než kvůli srážce s asteroidem nebo nečekanému vzestupu zombies. Což jsou důvody, které se (tu) běžně rozebírají. :)

Uživatelský avatar
NuclearBlast
Příspěvky: 127

Příspěvek#430 » úte 27. lis 2012, 10:40

No a pak sou tady pořád ty Zombie.... :) Jen doufám, že budou stejně pomalí jako ve filmech od Romera, páč jestli budou jak ve WWZ, nabo 28čkách, tak jsme v pěkný bryndě :lol:

Uživatelský avatar
prepper
Příspěvky: 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#431 » úte 27. lis 2012, 13:32

MRAK píše:
sided píše: Ale že by se náhle vrhnuly davy čechů k vodě a do lesa a velmi rychle vylovili všechy jedlé živočichy, si nemyslím.


Před PA je potravy v přírodě dost. Není problém ji získat. Po PA tak to nemusí být. Jestli Vy uvažujete, že utečete do lesa, tak je pravděpodobné, že podobně myslí i někteří a utečou taky. To bude Vaše konkurence. Jestli uznáte, že můžou existovat skupinky lidi neboli komunity, tak je to další konkurence. Oni budou hlídat svůj les. Oni si budou dělat zásoby, tak tam nic nezůstane. Většina má v plánu žít v horách. Jestli uznáte, že existuje šance, že lidi z vesnice se spojí a budou chránit svoje zdroje potravy, tak je to další konkurence. Místní lidi dobře znají své okolí. Chodí teď na houby nebo jsou myslivci. Velmi brzo zjistí, že v okolí je pytlák a půjdou po něm.

Naštěstí neřeším PA. Já se věnuji jen rodinnému kolapsu. V mém případě stačí jen, když bude vláda zvyšovat daně a vše zdražovat. To bude znamenat ještě větší šetření lidí. To nebude dobré mne jako zaměstnance ve firmě, která je závislá na prodeji.

Uživatelský avatar
dagobert
Příspěvky: 146

Příspěvek#432 » úte 27. lis 2012, 17:26

sided píše: Ale že by se náhle vrhnuly davy čechů k vodě a do lesa a velmi rychle vylovili všechy jedlé živočichy, si nemyslím.

Před časem jsem se bavil s jedním Rusem, který byl udivený, jak je možné, že v našich lesích je tolik zvěře. U nich prý není nic, všecko je vypytlačené. Zvěř by zmizela velice rychle, tomu můžeš věřit vzhledem k tomu, kolik je u nás lidí na kilometr čtvereční.

Uživatelský avatar
prepper
Příspěvky: 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#433 » ned 2. pro 2012, 14:34

NuclearBlast píše:No a pak sou tady pořád ty Zombie.... :) :lol:

Snad se tu někdo nepřipravuje na zombie.:)



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#434 » ned 2. pro 2012, 14:40

Ty snad ne??

Uživatelský avatar
prepper
Příspěvky: 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#435 » ned 2. pro 2012, 14:46

Nenašel jsem jedinný logický důvod proč jo. :lol:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 hostů