Přežití a soběstačnost při rozvratu společnosti



MojeTikka
Příspěvky: 1595

Příspěvek#1981 » sob 4. dub 2020, 20:43

@kk: V tomto lete se asi na Ukrajinu nepodivas. A pokud ano, tak je otazka, kdo tam bude lovit co nebo koho. Ukri valem zvedli zadele z cely Evropy a mazou domu, takze uz tak kolabujici trh prace tam frcej dorazit. A kde je chudo, tam neni bezpecno.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#1982 » sob 4. dub 2020, 20:49

MojeTikka píše:Rybarskej listek jsem zavrhl uz pred lety. Pokud si clovek chtel rozumne zachytat (a nemuskarit), tak aby sel na soukromou vodu a to jeste tam, kde neni vychcanej majitel, jako treba ruzna nejmenovana "rybarstvi", ktera prodaji vagon povolenek, ale ryby pak radeji nafiletuji Nemcum, namisto zarybneni.

A sedet nekde na proflaklym miste mezi deseti jinejma, to fakt ne.

Takze jsem s tim seknul.


Musíš vědět kam zajet. Jezdím na řeky, většinou na místa který nejsou úplně jednoduchý, nebo na fleky kam se vlezou tak dva tři, pokud jedou spolu.
Soukromáky nemám rád.



MojeTikka
Příspěvky: 1595

Příspěvek#1983 » sob 4. dub 2020, 20:52

@gogan: jo, vsak reky jsou svazovy. Mne nebavi chyt-pust. Kdyz jsem sel na ryby, tak chytit dve nejaky nedravy ryby a domu. Jednou za mesic si zajit a hotovo. A ten soucasnej stav mi uplne vzal chut.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#1984 » sob 4. dub 2020, 20:55

kk, Moje Tikka, to máte blbý. Ta moje trochu remcala kvůlivá střílení, ale na zbroják neřekla ani popel. Maličko žbrblala, jestli není těch kvérů dost, ale to spíš kvúli uložení a dětem. Jinak když jsem začal zvětšovat zásoby byla moc ráda. U nás totiž platím bydlení a co je s tím spojený já a jídlo, popelnice ... moje zlatá. Takže viděla, že kdyby se cokoli stalo bude mít co jíst a peníze může použít na něco nutnýho. Kdyby měla nadávat pokaždý, když utratím pár desítek tisíc musela by jí huba vypadnout z pantů (stodola, lis na seno, traktor a jeho opravy...)



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#1985 » sob 4. dub 2020, 21:01

MojeTikka: na to jsem jeste zvedavej, zenska uz je tak z toho vynervovana, treba rodine prislusniky nakonec pustej, no uvidime. A o situaci tam mi vypravej, mam to z prvni ruky :( O tom jak se nasli vykukove co pred zavrenim zacli vozit lidi dodavkou za 5-6k v lepsim pripade v horsim i za 10k a odvezli je na hranici a vysadili a vysrali se na ne a jeli pro dalsi varku ... a dalsi vychcanci to zacli vozit po ukrajine od hranice a kolik bylo bouracek, protoze tyhle idioti ani nespali treba 2 dny aby se stihli otocit nekolikrat...a pak unaveny padaly za volantem.
O tom jak spousta ukrajincu se sebrala a jela rychle domu prestoze zde mela viza na praci a praci taky, takze nemuseli tak rychle jet a sam zelensky rek ze se o ne postaraj pak a aby neblbnuli a nejezdili vsichni najednou domu...a ted uz vyrvavaj, ze se nemaj jak dostat na zarobitky do evropy...
Ze nekteri doktori se vypravujou pomahat do italie, misto aby sedeli doma a pomahali svym lidem.
Ze rousky nosi jen nekdo a dalsi se tomu smejou.
Ze vetsina jidla se kupuji na bazarech (neco jako nase trhy) a ted to tam zavreli a jsou jen obchody otevrene.

edit: uvadim KC, ale kurz je cca 0.9 takze to je plus minus tak.

O tom ze citrony vylezli na cca 150 kc, ze benzin se drzi kolem cca 29kc i presto ze ropa sla dolu a pohanka (u nich zakladni a casta potravina) je ted na 3x vetsi cene nez byla. O duchodcich nemluve kteri maj 1500 hriven a z toho daj 1000 za energie, 500 za leky a kde vezmou na jidlo ani nemluve. Si nasi duchodci muzou jeste stezovat.
Naposledy upravil(a) kk dne sob 4. dub 2020, 21:07, celkem upraveno 1 x.



Piggy
Příspěvky: 1885

Příspěvek#1986 » sob 4. dub 2020, 21:04

MojeTikka píše:Svobodu meli napriklad Idiani, nez je Spanele zacali vyvrazdovat. Svobodu maji jeste nektere kmeny nekde v Amazonii.
Hele, není to nějak kách? Nebyla řeč o svobodě jednotlivce? A nebyla ta v těch kmenových společnostech dost omezená (tedy podle tebe žádná)?



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#1987 » sob 4. dub 2020, 21:05

jezekif: Ja proste radsi mlcim, mame penize spolecne, ze zacatku mi hodne pomohla a zaplatila za me dost penez na dluhach, ale ted ja vydelavam 2x tolik co ona a zas penize jdou do spolecneho rozpoctu, o tom ze podporujeme prarodice na ukrajine ani nemluve a mlcim a neresim, a to ze naopak rikam kolikrat at se nebojej rict, ze jim poslem vic nez jen na jidlo kdyz mame penez dost... no to by bylo na dlouho. Jo dalsi trezor jsem proste okecal, ze fakt musi bejt, coz byla pravda, ale rict, ze jsem nechal 20k za strelivo behem pul roku to by me asi na miste zabila.



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#1988 » sob 4. dub 2020, 21:06

Piggy: relativne svobodu meli, ale oni ji nevyzadovali, tam to proste bylo hodne o komunite a pracovali proste spolecne jak mravenci aby se mel kmen dobre. Samozrjeme byly nejake rozdily.



Piggy
Příspěvky: 1885

Příspěvek#1989 » sob 4. dub 2020, 21:13

Já jenom že někteří relativní svobodu neuznávaj. ;)



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#1990 » sob 4. dub 2020, 21:18

Ono svoboda jak v cem, proti nemcum mame svobodu, zbrane, noze atd. Na ukrajine mas problem s vetsim nozem, zbran dostane jen politik nebo znamej jeho. Na druhou stranu nejake STK na auto jako u nas a emise atd. nikdo moc neresi, takze v tom zas maj oni vetsi "svobodu".

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#1991 » sob 4. dub 2020, 21:25

My máme "každý svoje peníze", ale pokud druhý potřebuje, tak mu první dá. Žili jsme léta na psí knížku a tak se to takhle zažilo. V zásadě vyděláváme skoro stejně (byly doby kdy jeden víc a pak se to zas prohodilo) taky jsem byl na pracáku a žil z úspor ... a teď když máme konečně "naše děti" tak jsme se i vzali, ale finance zůstaly tak jak je to zažitý. Když chci aby cenu za to co kupuji znala řeknu, když ne tak to zamluvím a ona se už neptá a o ceně kvérů a nábojů (u těch ani o množství) nemluvím už vůbec - co oči nevidí srdce nebolí. S tou Ukrainou je to blbý, taky bych se tam jednou zase rád vypravil (až budou děti větší, tak do školy) na Volyň, do Lvova a možná i do Kijeva.



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#1992 » sob 4. dub 2020, 21:37

jezekif: obcas si rikam, ze by to tak bylo lepsi mit kazdy svoje na druhou stranu takhle me to drzi abych neutracel za kraviny a ze jsem nechal za strelivo, proste to byla prilezitost za fakt dobrou cenu...



MojeTikka
Příspěvky: 1595

Příspěvek#1993 » sob 4. dub 2020, 21:57

Piggy píše:Já jenom že někteří relativní svobodu neuznávaj. ;)


Relativni svobodu ma trestanec v kriminalu. Nebo udelame "50 odstinu svobody"? :)

Ja chapu, ze drive, kdyz lidi nemeli volnost zadnou, tak cokoli vic povazovali za svobodu. Dnes jsme na tom o neco lepe. Ale zase rikat svoboda kdejake volnosti je provarenim toho slova. To pak muzeme najit vagon svobod, vlastne i za komara byla svoboda, zejo, relativni. A budeme se motat v kruhu. :(

Nejde o to, polemizovat nad tim, jestli treba moucha ma nebo nema svobodu, kdyz si nemuze zaletet treba na mesic. Ale jde o to, ze v ramci zivota na Zemi, ktery ma urcite limity, proste svobodu fakt nemame. Mame jen vice volnosti, nez treba jine systemy, to samozrejme ano. Svoboda je ale o par levelu vejs a tu proste nemame.

A ja nerikam, ze ji chci. Svoboda znamena absolutni nezavislost, coz podle mne neni pro prumerneho jedince dobre. Pokud chceme udrzet lidstvo, tak nadprumerne schopny jedinec, ktery by zvladl svobodu (tedy zit bez komunity), je velmi nespolehlivy a netabilni. Komunita je vetsi jistota zachovani populace, ale za cenu omezeni svobody na urcite volnosti.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#1994 » ned 5. dub 2020, 07:05

Takhle to vidím i já a souhlasím s tím jak si svobodu definoval. Ještě bych dodal, že za normálního života je nutno usilovat o co největší možné přiblížení k té absolutní svobodě. Prostě zvýšit míru volnosti, aby stát, obec ... zasahovali občanům do života co nejméně a jen tehdy je-li to nezbytně nutné. Tedy vždy uplatňovat měřítko přiměřenosti: porovnávat u každého zákazu, příkazu, nařízení (zkrátka všeho čím je svoboda omezována) jeho přínos, zisk a jeho náklady, ztráty (pak by nemohlo nikdy dojít na nápady typu boj s fake news, dovýběr silniční daně na rovných přehledných úsecích a podobně).



Piggy
Příspěvky: 1885

Příspěvek#1995 » ned 5. dub 2020, 07:38

Cákryš, taxme se nakonec sešli na stejné pozici :lol:
Taxnad nám to pomůže přežít :D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 hostů