ZP a životopis

Uživatelský avatar
*serafin*
Příspěvky: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » stř 17. srp 2011, 10:24

Zdravím,

pomalu si dávám dohromady svůj životopis (sice od září nastupuji na magisterské studium, ale člověk nikdy neví, kdy se může hodit). Do životopisu se kromě základních údajů jako vzdělání a praxe uvádějí také další dovednosti (jako řidičský průkaz) a záliby.

Tím se dostávám k dotazu. Je dobrý nápad do životopisu uvést i zbrojní průkaz a jako záliby (sportovní) střelbu? Jak myslíte, že to na personalistu zapůsobí? Uvidí ve mě spolehlivého a bezúhoného člověka nebo asociála?

Nemůžu se dočkat Vašich názorů :D. *s*

Uživatelský avatar
Black_Onyx
Příspěvky: 40
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » stř 17. srp 2011, 11:07

Já životopis upravuju podle toho kam ho posílám.



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#3 » stř 17. srp 2011, 13:08

No, já už životopisy moc nepíšu, spíše jsem v postavení, kdy je musím číst :). Pokud mi šéf pošle životopis zájemce o práci u nás, a bude v něm zmínka o vlastnění ZP tak to u mně určitě budou body plus, i když to s programováním vůbec nesouvisí. A pokud budeš mít skupiny B nebo dokonce i A, tak odpustím i chybějící praxi v JAVA. :D Není nad to, si s někým dobře pokecat a zajet na LOSku.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#4 » stř 17. srp 2011, 13:40

Přesně tak. Záleží, kdo Tvůj životopis bude číst. ZP je k většině povolání irelevantní, podobně jako školení vodní záchrany nebo promítač 16mm filmů mimo pravidelná kina (oboje mám :lol: ).
Do koníčků bych napsal "sportovní střelba". To nikoho nepopudí, a možná někoho potěší.

Uživatelský avatar
*serafin*
Příspěvky: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » stř 17. srp 2011, 15:41

pesi: Mám ABE, tak to by mohli být i tři plusy (kde že to pracuješ? :lol:) . JAVU nééééééééééé, tou mě trápili dva semestry a už nikdy více (radši ránu do palice). Programování obecně nemusím, ale třeba takový Matlab docela ujde.

Joe: To je právě ono, záleží na koho narazím. Jasně, že ZP a další věci jsou často irelevantní, ale když se podíváš na různé vzory životopisů, tak se tam píšou kdejaké kraviny. Je pravda, že do sportovní střelby se dá zahrnou i vzduchovka a tou střílel na táboře snad každý, takže to nikoho popudit nemůže.

Díky kluci :D . *s*

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » stř 17. srp 2011, 16:22

Hobby a rodinné záležitosti tam podle mě vůbec nepatří, pokud s uvedenou prací přímo nesouvisí. Dost bych si to rozmýšlel i při otevřenějším přijímacím pohovoru. Plusové body... ony ty firmy sestavené podle preferencí šéfů (vegeteriánské, náboženské, střelecké...) mi připadají spíš kontraproduktivní. Před lety udělal šéf výjimku z nekuřáckého pravidla a dotyčný kolega je dnes jedním z tahounů vývoje...

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#7 » stř 17. srp 2011, 16:34

Já dostanu CV uchazeče výjimečně, spíše abych řekl své postřehy k dvěma či třem CV. Nechápu, proč dnes má každej potřebu psát tam 3-4 stránky keců. Asi zvyk z VŠ, kdy podmínkou zápočtu je esej minimálně na 10 stránek :roll: Osobní cíl, životní krédo, tři oblíbené citáty :roll:

Zájmy se tam tradičně píšou. Já bych to tam ani nepsal, ale občas je někdo zvědavej a rád si počte, myslí si, že člověk co v CV vynechá zájmy je méněcenný :roll:

Sakumprásk ideálně 1, maximálně dvě stránky. Kdo na tuto plochu nedostane přehledně a čitelně všechny podstatné informace, nedokáže odlišit důležité od nepodstatného.

Možná jsem suchar, ale mne zajímá praxe (zaměstnavatel, realizované projekty), případně relevantní vzdělání (škola, obor, datum ukončení, téma diplomky), a hlavně souvislosti: zda při studiu podnikal v tomto či jiném oboru, zda kariéra má nějaký směr, vzestupnou tendenci v jednom oboru, ne fluktuant či průserář, který vezme cokoliv, kde ho přijmou. Na druhou stranu, kdo nikdy neudělal průser nebo krok vedle, je také podezřelý :lol:

Užitečná je informace, zda jde o kuřáka. Pro někoho je to důležité, u nás ve firmě je to jedno (ale já osobně preferuju nekuřáky). Extrém byla v minulém zaměstnání jedna uchazečka, která do dotazníku na otázku Kouříte? Odpověděla: Dle potřeby. Dlužno podotknout, že na to vypadala, a podle předchozí praxe se prokouřila na nějaký sekretariát nějakého podržtašky na ministerstvu, protože díky znalostem nebo inteligenci tam určitě nebyla :lol:

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#8 » stř 17. srp 2011, 19:01

Souhlasím, že dnes je životopis nutno psát ať něčím zaujme, nejlépe hned na první straně, v prvním odstavci. Vzdělání a praxi napsat až nakonec.
Jinak už jsem se setkal, nejen u nás ve fa, ale i osobně, když jsem se ucházel o práci, že něco o rodině a podobně vědět chtějí. Kdysi dávno jsem poslal životopis do velice známé společnosti, upoutal je, no a nakonec jsem se dostal až do finálového kola = osobní jednání. Nejprve dušení v uzavřené místnosti, pak bodrá slečna, za ní na stěně podivně velké zrcadlo a rozhovor začal. Vše bylo OK až do okamžiku, kdy jsem "nepředloženě" po několikáté zdůraznil, že rodina je mi vším, jak to dopadlo asi tušíte = děkujeme Vám, ozveme se.
Rodina a dobré osobní zájmy jsou někde upřednostněné, ovšem v tržním světě se na to moc nehraje. Pokud ovšem pracujete oba (partneři) v jedné společnosti, tak je to mnohdy velké plus = loajalita a závazek, ale na druhé straně je to zase ten závazek a mají vás v hrsti :-(



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#9 » čtv 18. srp 2011, 10:02

Joe - nezapomínej, že jako první čtou životopis obvykle personalisti a ti mají až smutně často naučené nějaké zásady, jak má životopis vypadat a posuzujou pak uchazeče méně podle toho, jestli jsou pro firmu zajímaví a více podle toho, jestli jejich životopis obsahuje všechny části, které podle nich mít má a jestli je správně formátovaný atd.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#10 » čtv 18. srp 2011, 10:36

HR není kompetentní posoudit reference a znalosti, a to je nejdůležitější kritérium výběru. Proces musí být nastaven tak, aby se všechny životopisy dostaly k přímému nadřízenému. Ono je to pár minut práce vyházet irelevantní a vytipovat slibné.
Firma, kde blondýna v ejčár oddělení rozhoduje o tom, zda mám správně podtrhané nadpisy, pro mě není potenciální zaměstnavatel :roll:

Poslední moje změna zaměstnání proběhla tak, že výkonný ředitel se dozvěděl moje jméno, řekl jej před budoucími kolegy (jeden můj bývalý kolega, druhý můj bývalý školitel, třetí bývalý obchoďák dodavatele), a byl jsem vybrán i bez sívíčka :lol:



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#11 » čtv 18. srp 2011, 11:08

No ano, to máš samozřejmě pravdu - mě by taková firma taky moc nelákala. Faktem ale je, že v některých větších (i dobrých) firmách to takhle chodí a my nevíme, kam se serafin vlastně hlásí o zaměstnání...

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#12 » čtv 18. srp 2011, 11:18

V IT firmách do 50-70 lidí je to celkem obvyklé, mohu-li soudit. V HR většinou nerozumí ani požadavkům které přepisují do inzerátu, takže jestli mají rozum, vůbec se do výběru ne$erou. Jen pak předají mobil, ntb, případně auto, a zajistí podpisy na papírech.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#13 » čtv 18. srp 2011, 12:14

No pokud je to menší nebo střední IT firma, tak bych věřil, že HR bude patřičně "ochočeno". Obecně bych ale stejně radši doržel obvyklé bláboly, abych uspokojil hnidopichy. I když je pravda, že asi nejzajímavější pracovní nabídku jsem dostal na základě mailu, ke kterému jsem životopis ani nepřiložil :)

Uživatelský avatar
*serafin*
Příspěvky: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » čtv 18. srp 2011, 13:32

Panejo, koukám, jak se to tady pěkně rozjelo. Zatím se nehlásím nikam, od září jdu zase do školy (na dva roky a když to půjde tak budu Ing. a teprve pak práce).
A proč tedy píšu životopis? No, neměl jsem co dělat, tak mě napadlo, že bych si ho sesmolil, ono se to může hodit. A vzhledem k tomu, že už od střední do nás hustili, jak má "správně" vypadat CV, tak jsem tam dopsal i další schopnosti a záliby, jen s tím ZP a střelbou, jsem si nebyl jistý. Někteří lidé na to špatně reagují, ale to určitě znáte sami.
Budu rád, když debata bude pokračovat. Rád si čtu názory zkušenějších, než jsem já. *s*



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#15 » pát 19. srp 2011, 09:55

Po pravdě pokud by někde negativně reagovali na jakýkoliv legitimní koníček, tak bych hodně zvážil, jestli mám zájem u nich dělat - pokud je celý kolektiv podobného názoru (což se může snadno stát, když jsou zájemci takto filtrováni), tak tam pak nově příchozí asi zažije spoustu jednostranných stresujících diskusí.

Btw serafine, silně doporučuju koncem bakaláře nebo začátkem magistra sehnat práci na částečný úvazek (pokud je to v tvém oboru možné). Budeš mít víc peněz v průběhu studia a hlavně budeš pak absolvent s praxí a to je u firem velmi oblíbené zboží :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Redsnake, Sody a 9 hostů