Jak argumentovat "odpůrcům zbraní"?

Uživatelský avatar
stankoff
Příspěvky: 18

Příspěvek#31 » úte 27. pro 2011, 19:20

E-Ryc píše:JiGSSaW: prirozena reakce odpurce na prvni vetu bude "zlocinec je taky clovek" a tim ti zbori zaklad, na kterem ses chystal stavet... Tudy myslim cesta nevede.

Tento argument se dá lehce vyvrátit např: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalo ... bodal.html zvláště když má odpůrce dcery.. :!:

Uživatelský avatar
lester555
Příspěvky: 71

Příspěvek#32 » úte 10. led 2012, 11:42

No já mám teď doma podobnej problém - za týden mám zkoušku a vyhlížim, co si koupim. Mámě je to jedno, táta mi to nezakazuje ale je proti. "Za celej život sem zbraň nepotřeboval a nikdy potřebovat nebudu", "když chceš střílet tak klidně, ale tahat s sebou pistoli denně neni normální", "na co máme policii", a pak přišla super věta, "když tě někdo bude chtít zabít, tak to udělá", cože? :), u tohodle jsem začal argumentovat ostřeji, že jako kdyby chtěl někdo zabít někoho z naší rodiny, tak ho hned pohřbí a nebude nic dělat?

Po čtvrt hodině dohadů jsem toho nechal. Nepřesvědčím ho, prostě ho nikdy nikdo nepřepadl/neokradl, tak bude dál věřit slepě policii a jejich dojezdu 15 minut (bydlíme mimo město).

Snad se to časem změní.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#33 » úte 10. led 2012, 11:54

Příkládám svůj návrh odpovědí:
"Za celej život sem zbraň nepotřeboval a nikdy potřebovat nebudu", - Přeju ti, abys měl pravdu. Já ji teď zrovna nepotřebuji ale chci.
"když chceš střílet tak klidně, ale tahat s sebou pistoli denně neni normální", - A co? Na rozdíl od sichrhajcek v uchu se o této úchylce sousedi nedozví.
"na co máme policii", - Aby zdokumentovala, co ti kdo provedl.
"když tě někdo bude chtít zabít, tak to udělá", - Ne, tak to zkusí. Navíc mne nemusí chtít zabít, ale "jen" zbít, oloupit, znásilnit, ublížit mé ženě nebo dítěti. Praxe ukazuje, že ne každý násilný trestný čin je dokonale připravená vražda ze zálohy. Většina konfliktů má nějaký vývoj a nějaký průběh. A když máš za pasem pistoli, je to dobrá pomůcka k ovlivnění vývoje toho konfliktu.

Uživatelský avatar
dejment
Příspěvky: 111

Příspěvek#34 » úte 10. led 2012, 12:46

Joe:
"A co? Na rozdíl od sichrhajcek v uchu se o této úchylce sousedi nedozví."
A to jako že sme uchyláci? když nosíme, nebo vlastníme zbraň??? To moc lidi nepřesvědčíš.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#35 » úte 10. led 2012, 12:59

Pojem úchylka měl být v uvozovkách, jedná se o nadsázku, aby to došlo skutečně každému ;)

Otec má právo nepovažovat denní nošení za normální (svým způsobem je to pravda, kolik procent lidí denně nosí?). Jenže syn je dospělý, nikomu tím nepůsobí škodu, dokonce se o tom nikdo ani nedozví, takže otcova námitka se zamítá v plném rozsahu;-)

BTW u nás to proběhlo přesně takto, jen ZP a kvér jsem si přitáhl, až když jsem bydlel pryč od rodičů...

Uživatelský avatar
lester555
Příspěvky: 71

Příspěvek#36 » úte 10. led 2012, 13:19

Končim, i sebelepší argument prostě neuzná, nechce akceptovat můj (správný) názor :D .

Asi to nechám být, akorát ho nebudu provokovat nošenim když tam bude on. Ale jestli se něco někde nedej Bože semele, a já ji nebudu mít u sebe, tak si ode mě něco vyslechne ;)



MaH
Příspěvky: 32

Příspěvek#37 » úte 10. led 2012, 13:43

Také trošku přispěji do mlýna:
On s tím přesvědčováním to chce postupovat obezřetně. Někdy je příliš velká horlivost na škodu. Znám z vlastní zkušenosti, nakonec jsem jednoho dobrého kamaráda zlomil až po vášnivé debatě a asi třech pivech. Ale povedlo se, ovšem nikdy víc. Doma jsem na to šel jinak, lehké naťukávání, vysvětlování, rozumná argumentace, ale POSTUPNĚ a ne všechno vychrlit naráz. Musíme si uvědomit, že lidé které zbraně vůbec nezajímají, nebo k nim mají špatný vztah, nelze z minuty na minutu otočit. Musíme jim nechat čas se s tím srovnat. Pochopit, že to není jenom nástroj na zabíjení, ale že se to dá použít i jako sportovní pomůcka. Atd. A navíc přílišná vlezlost taky není dobrá, protože tak se ztrací úcta.

Ono to asi bude tak něják:
Level 1. Zbraně?! No ty musíš být hodně vypatlanej....
Level 2. Zbraně?! Pořád jsi pro mě potencionální zločinec....
Level 3. Zbraně?! Furt jseš divnej....
Level 4. To jsi zase ty? Oni tě ještě nezavřeli? Hmm možná nejste takoví cvoci...
Level 5. Jo Jo, už jsi mi o tom něco říkal, a co jako?
Level 6. Zase máte nějáky závody? Zajímavé....
Level 7. Ukaž můžu se podívat? Nezajdeme si zastřílet?
Level 8. Jak je to s tím zbrojním pasem? Ok, Ok, sory - zbrojním průkazem.
Level 9. Podívej se jakou mám novou bouchačku! :twisted:
Level 10. Miluju zbraně!!! :twisted: :twisted: :twisted:
(Berte to s nadsázkou, snad tím nikoho nepohorším)

Myslím že, každy člověk začíná někde jinde, proto je nesmysl chtít po člověku který je na L1, aby se druhý den probral na L10. Třeba já jsem začínal na 6/7, takže to bylo jasné. U některých lidí to je běh na dlouhou trať.

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#38 » úte 10. led 2012, 14:49

Pro tátu to má i některé výhody: bouchačka v tvé nepřítomnosti nebude ležet doma v šuplíku... když nosíš, tak nepiješ... Ale jinak bych to neřešil a nechal uležet. Manželka přítomnost zbraní doma taky ještě zcela nestrávila, přestože párkrát se mnou střílet byla.

Jinak má pravdu - když bude chtít někdo plánovaně dostat přímo tebe, téměř jistě bude úspěšný. Většina násilí ale vzniká neplánovaně, oběti jsou anonymy, které zavazí v cestě krádeži apod nebo se stanou nepohodlnými svědky, případně jako nezvládnutá agrese z nějakých sporů.

To, že nebyl napaden neznamená, že nebyl v situaci, kdy se cítil potenciálně ohrožen (v noci v podchodě proti tlupě výrostků atd..). Vědomí, že disponuji "zadními vrátky" je nezanedbatelná výhoda.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#39 » úte 10. led 2012, 16:47

Jak zní ten citát? "Čtyři z pěti zločinců preferují neozbrojené oběti." Když tě někdo bude chtít zabít, tak dost pochybuju, že by věděl, že jsi ozbrojenej a stejně to zkusil :)

Ale obecně přesvědčit rodiče je nesmírně těžké, protože

1) rodič má vždy pravdu
2) pokud ji nemá, platí pravidlo 1)

Mě se osvědčilo v argumentaci s tátou (jakékoliv) používat otázky (např. když tak věříš policii - když nás teď napadne sfetovanej rabiát a ty jim zavoláš - dokážeš nás všechny ubránit než policajti za 15 minut přijedou?) Důležité je nenabídnout odpověď a nepokládat řečnické otázky - otázka musí být taková, že si na ní alepsoň ve své hlavě odpoví. Protože ruku na srdce - vítězství ti asi v průběhu vášnivé debaty nahlas nepřizná, ale snad si ho uvědomí alespoň v hlavě a bude v něm hlodat, že neplácáš nesmysly, že to dává smysl.



E-Ryc
Příspěvky: 516

Příspěvek#40 » úte 10. led 2012, 17:01

U nasich to skoncilo konstatovanim, ze jsem blazen (jako ostatne u par dalsich aktivit), ale vzhledem k tomu, ze uz tam "par" let nebydlim, tak to bylo tak vsechno ;) Takze se s tim asi smir, je to obecna vlastnost rodicu.



Vsw
Příspěvky: 39

Příspěvek#41 » úte 10. led 2012, 17:12

Ja to zkousim pribehem. Jsi zlocinec, vzij se do toho. Jdes a vybiras si obet kterou okrades, znasilnis nebo sejmes. Jaky bude postup? .. Najdu si nejake klidnejsi osamele misto ... OK .. bude tam policie? Ses blbej?? Vyborne, mame zakon zlocince cislo 1 - loupim/kradu/znasilnuju vzdy tam, kde nebude policie a ja-zlocinec to misto muzu vybrat. Co z toho plyne? Pokud nebude na kazdych 100m ctverecnich teto zeme/na kazdou budovu/patro/mistnost 1 policajt 24 hodin denne, nemuze Policie z principu zajistit bezpeci. Pokracujeme - mas zakouti, cihas na obet. Policajti nikde, vhodny objekt se blizi .. zvazujes pro a proti, co bys ted nechtel, co by nejvic vadilo? .. kdyby se obet branila. Co by tak mohlo byt nejucinnejsi obranou? ... treba .. pistole? .. ano, zbran, treba strelna ..

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#42 » čtv 26. led 2012, 03:05

ATT00020.jpg

ATT00014.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



bibros
Příspěvky: 86

Příspěvek#43 » stř 21. bře 2012, 13:09

http://www.youtube.com/embed/vsVCHE7ayPE?rel=0

Je to samozřejmě nadsázka, ale pricip je jasný.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#44 » stř 21. bře 2012, 22:31

Většina lidí jsou odpůrci zbraní. Moje rodina a moje tři děti žijí od malička s tím, že doma máme zbraně, pochopitelně řádně uschované. Všichni si měli možnost něco osahat i pod kontrolou vyzkoušet, jak to funguje. Myslím si, že to vůbec není na škodu ! Jak píšu na začátku, většina je odpůrců, ale vysvětlete mně, proč, největší sledovanost má TV N..., kde se každý den ve večerních hodinách nesmyslně střílí a zabíjí ??? Jsem milovník zbraní, ale tuto TV opravdu sledujeme minimálně, víme proč. Škvár největšího kalibru.



Self-Def-Enthusiast
Příspěvky: 86

Příspěvek#45 » stř 21. bře 2012, 22:52

TV Nova je klasicka bulvarni televize....a v bulvaru to funguje tak, ze "když krev crčí, tak to frčí".

Vzpomente si na tuhle reportaz.

http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/john-za ... zbran.html

Povsimneme si zejmena manika, kterej mluvi o ziskavani zbrojaku v case 0:32. Hola hlava, mikina s kapucou a hlavne anonymni :) Pusobi tento pan jako duveryhodna osoba? Ne.....prave to chce bulvarni televize vzbudit. Emoce. TO je to hlavni. Strach je navic jedna z nejsilnejsich emoci.

Urcite sami znate reklamy z telky na noviny typu Aha, Blesk nebo na casaky typu Rytmus zivota. Jak to probiha?:

"SOK! Lucie Bila udelala tohle.....SKANDAL!! Agata Hanychova ukazala tohle." Hlavne duraz na tu emoci, sok, skandal, strach a podobne. Zprava musi byt vyrazna, aby zaujala a tohle ti novinari dobre vedi. Chteji sokovat, vystrasit a nakonec rozesmat (viz zprava o zviratkach na konci kazdejch TV Novin). Inteligentni divak ten trapnej trik prokoukne a uvedomi si, jak dementni zpravy to jsou, nemyslici konzument "myslenek" v techto "zpravach" to sezvejkne - bohuzel si troufam rict, ze je jich vetsina. TV H@vna vazne snad nikdo myslici nemuze brat vazne (mysleno publicistickou cast teto TV).

Bohuzel ale tak jako ma NOVA nejvyssi sledovanost, tak ma Blesk a Aha nejvyssi ctenost.Z toho si muzete vyvodit, co tu beha za lidi kolem. Jako kazdy z nas jsem prodelal miliardu debat s ruznymi odpurci.......mohu ale rici, ze drtiva vetsina (krome 3 lidi - me matky a rodicu pritelkyne) pote pochopila.

Bude to znit nadute, ale pravda je podle meho jednoznacne na nasi strane, proto nase argumenty zlomi kazdeho, kdo neni zabednenej (mysleno jako nepristupnej, ne jako nadavka). Nemusi se to povest hned ale nakonec se to povede vzdy - chce to mit trpelivost, netlacit na pilu a argumentovat klidne a s nadhledem, ne emotivne :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů