Rada - dovoz, dlo, DPH, Česká pošta

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » pon 6. srp 2012, 11:50

Prosím zkušenější o radu - nechal jsem si zaslat menší věc z USA za $31.62 + $13.00 poštovné, tedy celkem $44.62. Místo malého balíčku mi teď přišel tlustý dopis od České pošty o potřebě proclení, kterému moc nerozumím. Že prý se buď mohu nechat zastupovat českou poštou, za což si účtují nemalé poplatky, nebo někam něco posílat nebo nevím co. Dříve mi jen přišla zpráva, že to leží na celnici a mám si to tam jet jednoduše pořešit.
Máte někdo doporučení, jak tyto věci řešit?

Fakt nechápu, proč je třeba tolik složitostí kvůli blbině za třicet dolarů :roll:

Uživatelský avatar
Spock lone wolf
Příspěvky: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » pon 6. srp 2012, 12:16

Bezcelní limit je 22 €, tohle je přes, takže se to bude normálně proclívat. Předpokládám že jde o věc pro osobní potřebu (neobchodní charakter). K tomu musíš poště vyplnit plnou moc pro celní zastoupení, tu jim poslat. Za tohle si účtují tuším 180 Kč.
V tom papíru budeš mít i prohlášení že nejde o zboží obchodní povahy a pravděpodobně po tobě budou chtít doložit cenu, pokud nejsou kompletní doklady u zásilky. Obvykle stačí doložit výpis z Paypalu ap.
Při doručení budeš kromě toho poplatku doplácet ještě clo a DPH.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#3 » pon 6. srp 2012, 12:22

Jezdím pro to přímo na poštu na Plzenskou a vyzvedávám tam. Je to tak na hodku i s cestou z centra. Už se nevyplatí posílat věci pod limit ale spíš větší zásilka a ušetřit na poštovným. I když zrovna poslední dvě zásilky okolo 50ti babek mi prošly, asi záleží kdo to tam vezme do rukou :roll:

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » pon 6. srp 2012, 12:35

Já myslím, že po mě budou chtít jen DPH, že limit pro clo je vyšší. Ale trochu mě sere, že bych měl platit České poště poplatek v ceně přes čtvrtinu hodnoty zásilky :evil:
Klidně pořeším osobně, ale z toho papíru to chápu tak, že si naúčtují 96 Kč (+ DPH :roll: ) i jen za to, že si to vyřídím sám na celnici, ale až po té, co jim musím poslat nějaký email někam a poté si zásilku musím vyzvednout na hlavní poště :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
To přece není normální! Když jsem si asi před rokem nebo dvěma nechal poslat elektronická sluchátka, pořešil jsem to taky jednoduše na Plzeňský - doložil, zaplatil clo+dph, převzal a jel. Tuhle součanou anabázi naprosto nechápu a doufám, že jde jen o mé nepochopení informací v dopise.



Vaki
Příspěvky: 165
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » pon 6. srp 2012, 12:38

Také to vyřizuji osobně, na poště na Plzenské. Běžný postup je že jim pošleš něco ve smyslu "Žádám o osobní odbavení zásilky xxxxxxxxxxx" na uvedený email. Tuhle žádost tam budeš mít vytištěnou a připrvenou. Na poště na Plzeňské, v (teď si nejsem jistý) druhém patře vyzvednou originální doklady (vpravo od schodů, úřadovna ČP). S nimi jít na celní oddělení (na stejném patře) a popovidat si s celníky, určí celní dluh a doplatek dph a ten se na místě uhradí. S vystaveným potvrzením se jde zpět na tu poštovní úřadovnu a zásilka je vydána.

Kromě celního dluhu a dph si pošta naúčtuje poplatek za předložení zásilky k celnímu řízení a a pokud si ji nevyzvedneš do cca 14 dní tak pak poplatek za uložení za každý další den).


Celkově to samozřejmě naštve, nepotěší a může to zdánlivě výhodný nákup v zahrničí dost prodražit. Obzvláště pečliví jsou celníci při zásilkách z USA, u zásilek z číny, hongkongu atd to vždy zatím prošlo bez problémů.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » pon 6. srp 2012, 12:51

Takže pošta si naúčtuje 115 Kč za to, že si všechno vyřídím sám (a ještě si sám dojedu pro to, za co jsem zaplatil poštovné až domů), chápu to správně?! :shock:

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#7 » pon 6. srp 2012, 13:52

úplně přesně, je to banda loupežníků :evil:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Dancek, Pilsner a 22 hostů