Výstřel doma

Uživatelský avatar
NuclearBlast
Příspěvky: 127

Příspěvek#1 » úte 19. úno 2013, 23:37

...a je to tady.... Přijdu domu, odkládám pistoli, kontrola, stáhnu závěr, komora prázdná, vyndám zásobník, rána jistoty.......Bác :oops: ještě teď se mi klepou kolena...chvilková nepozornost, zamyšlenost...prohození naprosto automatickejch operací. Člověk ani neví jak a stojí hluchej v předsíni a nevěřícně čumí do díry ve zdi. Naštěstí se nikomu nic nestalo... Nemůžu přestat myslet na to, jak k takovýmu zkratu dojde....



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#2 » úte 19. úno 2013, 23:43

Nojo, no... Hlavně, že se nikomu nic nestalo. Přemýšlet můžeš několika směry: Nosit náboj v komoře? Každá manipulace je potenciálně nebezpečná. Sám ses přesvědčil. Má tedy smysl doma vybíjet? Více cvičit a automatizovat návyky?

Uživatelský avatar
ilicz
Příspěvky: 537
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » úte 19. úno 2013, 23:48

Carloss: Jestli ona taková chyba nevznikne spíš tím, že si to člověk "zautomatizuje" a nemyslí na to co dělá, spíš než aby při vybíjení myslel jen a pouze na to, že má zkontrolovat prázdnou komoru...



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#4 » úte 19. úno 2013, 23:53

To si nemyslím. Jak vidno, dělal tu proceduru pravidelně. Tedy víceméně automaticky. Leč vždy se kontroloval. Když ztratil kontrolu nad procedurou, došlo k problému. Z toho plyne, že více automatizace procedury by na škodu spíše nebylo. Je známo, že např. ve stresu se vědomé konání odsouvá do pozadí a nastupují pudové, podvědomé, nacvičené... zkrátka automatizované procedury. A právě dobrým nácvikem se právě k tomuto lze dopracovat. Krom toho jsem psal, že to je k zamyšlení, nikoli nějaký dogmatický návod. :-)



markus
Příspěvky: 33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » stř 20. úno 2013, 01:02

Vzhledem k tomu, že se to může stát i mně, tak mám praktický dotaz, šlo to do zdi kolmo? Šlo to skrz? Jak silná ta zeď je a hlavně z čeho. Díky za odpovědi.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#6 » stř 20. úno 2013, 03:04

2 měsíce po zkouškách to je celkem brzo ;) . Pokud to "dobře " dopadlo, tak si to určitě pro příště dobře zapamatuješ - napřed zásobník !!!
Markus: jiný případ - porotherm 45cm, z 1 m, skoro kolmo, 9mm L olovo - díra hl cca 10cm hluboká. Zůstala tam na památku, aby si dotyčný pamatoval jaký je blbec. :oops:



KarlosP
Příspěvky: 194

Příspěvek#7 » stř 20. úno 2013, 07:08

A proto je dobrý závěr stáhnout alespoň 3krát. Zapomeneš tam zásobník, ale zakvedláš se závěrem, začnou lítat náboje a hned víš, že něco není OK.



tempest
Příspěvky: 167

Příspěvek#8 » stř 20. úno 2013, 07:42

Jak mi řekl jeden muž při přípravě na zkoušky v Třebši: Střelci se rozdělují do dvou skupin. Ti kteří náhodný výstřel měli a ti co JEŠTĚ ne. :)
Osobně stahuju vždycky třikrát. Jen nejsem přesvědčen (nevěřím si 100%) o tom, že kdybych měl v hajzlu vytahovač, tak si všimnu nábojnice v komoře.

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#9 » stř 20. úno 2013, 08:43

A pak jsou ti kteří nenosí se zaplněnou komorou ;-)

Uživatelský avatar
NuclearBlast
Příspěvky: 127

Příspěvek#10 » stř 20. úno 2013, 09:10

@markus - cihlová zeď, stará tlustá omítka (oboje +- 50tý léta), přeštukováno. Náboj S&B 9mm SubSonic, téměř kolmo. Dostalo se to sotva do cihly.
@Patrik - sakra dobře si to zapamatuju, normálně se mi z toho udělalo špatně. Člověk se musí opravdu pořád 100% soustředit.
@KITTbx - nenosím v komoře, ale jelikož sem nejdřív ve zkratu stáhnul závěr, vypustil a pak vyndal zásobník, tak sem jí naštěknul právě při kontrole komory... :oops:

Naštěstí je to jedna z chyb, ze kterých mám ještě šanci se poučit....



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#11 » stř 20. úno 2013, 09:39

Zajimave, neco malo jsem v budovach nastrilel (chtene). Zed podobneho stari pri kolmem zasahu S&B FMJ asi 10 - 15 cm hluboko. Asi horsi zednik. :)

Jinak ... budiz ponaucen jednou provzdy, doufam.

Carloss: Nahodou zajimave zamysleni. Tech otazek je tam mnoho. Nektere jsi nastinil a muzeme jit i dal. Treba az k tradicni flame o rane jistoty. :) To je tak na cele vlakno.
Naposledy upravil(a) nico dne stř 20. úno 2013, 09:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Nethall
Příspěvky: 58

Příspěvek#12 » stř 20. úno 2013, 09:48

To je dobrá pomůcka viz. KarlosP. Taky při odložení zbraně zatahám rychle a hlavně už bez zásobníku se závěrem 2x až 3x. Někdy se podívám i okénkem, jestli vidím bačkoru. Když ne, je tam zásobník. :P A i podle mého je automatické - špatné.

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#13 » stř 20. úno 2013, 09:54

JJ, já myslel, třetí/další model střelce.
Tady souhlasím s tím, že je to o zvyku a drilu či jak to nazvat. Já svoji dříve také nosil nadrcnutou, ale jen s modrým nebo brok plněním (jako první ránu), ostatně když vím, že jsem v oblasti kde by nebyla šance odstrašit natažením závěru, nadrcnu také.
Doma prostě vždy koukám po vyndání zásobníku (ten už vysunuji, když je pistole v pouzdře) přímo do komory - po stažení (několikerém) závěru.
Rána jistoty je po tomto přímém pohledu jaksi už k ničemu.
Řekl bych, že každý si musí najít, (tedy modifikovat platnou) svoji bezpečnou proceduru, nebo si pořídit vybíjecí válec/komoru pro ránu jistoty.

Uživatelský avatar
AEndy
Příspěvky: 132

Příspěvek#14 » stř 20. úno 2013, 10:59

Já doma ránu jistoty taky nepoužívám. Se zbraní se má vždy manipulovat tak, jako by byla nabitá...tak proč doma mačkat spoušť? Něco jiného to je na střelnici.
V CZ45 nechávám v komoře pořád, jen vyndavám zásobník (tu nosim nejčasteji) a zbytek jen vybiju a několikrát prohlédnu komoru.

Uživatelský avatar
dagobert
Příspěvky: 146

Příspěvek#15 » stř 20. úno 2013, 11:11

Musím to zaklepat, zatím jediný nechtěný výstřel byl na střelnici. Cinknul o boční zeď dopadiště a naštěstí se odrazil někam do tunelu. Ufff. Bylo to totiž z SKS, to by byl kdekoliv jinde docela průser.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů