Výstřel doma



Joab
Příspěvky: 65

Příspěvek#151 » pon 24. říj 2016, 08:28

Já zas nemůžu pochopit nedávat ránu jistoty a ukládat tu pistoli nataženou.. každej jsme nějakej:)

Uživatelský avatar
jirka87
Příspěvky: 262

Příspěvek#152 » pon 24. říj 2016, 09:09

Kluci, já jsem asi debil...Ale, vezměme tedy v potaz následující situaci a dolů tedy prosím jen o konstatování, zda Vám i poté připadá rána jistoty jako nutnost. Mě ne. Přijde mi to, jako si po utření zadku znova sednout, jestli se mi náhodou nechce znova.

1) Střelnice..střílím..střílím..dostřílím
2) Závěr mi zůstal vzadu, vypustím zásobník, vypustím závěr vpřed, cvaknu
3) Znovu zakvedlám závěrem 2-3x vpřed, cvaknu ránu jistoty, zasunu prázdný zásobník (do ponožek si ho strkat nebudu) a jedu domů
4) Přijdu domlů, vytáhnu pistoli, vytáhnu zásobník - zakvedlám závěrem 2x tam a zpět, vypustím přes palec, narvu plný zásobník a bez natažení ukládám do stolku u postele.

Čiže pistole odkontrolovaná jako vybitá asi 6x. Proč bych měl doma dávat ránu jistoty ? Pokud si napošesté, kdy mám možnost v klidu a nerušen odkontrolovat 100% vybití pistole nejsem jist a musím dávat doma ránu jistoty, asi minepatří zbraň ro duky.

Scénář 2

1) Nosím a mám nadrcnuto. Kohout buď vypuštěnej, nebo na pojistce, nebo jsem fanda plastu a kohout nemám.
2) Přijdu domů, vypustím zásobník, zakvdrlám závěrem, vypadne na mě náboj, juknu do šachty, zakvdrlám znovu třebas 2x...
3) nevím jak vy, ale já mám tím pádem vybito

Já i po blbém zašprtnutí nábojnice v okénku zastavuji střelbu a rozeberu zbraň na základní části a kontroluju průchodnost hlavně. Závad bylo jen pár - vše na straně střeliva a tím pádem nemám důvod si neudělat 10sec času a nerozhodit to. Vybíjím vždy nerušen a s jistotou co právě dělám a nedělám to rutinně, ale fakt se dívám kam mám a dělám co mám a přitom se na to soustředím.

Nevidím tedy důvod pak doma cvakat s X-krát odkontrolovanou vybitou pistolí. A pokud by na tom někdo trval, jsem si sebou natolik jistý, že mu dám tu ránu jistoty klidně namířenou na svoji hlavu - pouze nadsázka = pro ilustraci (nejsem debil, se zbraní zacházím vždy jako s nabitou = nemířím na sebe, na jiné)

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1150

Příspěvek#153 » pon 24. říj 2016, 09:13

Nieco k teme ako sa to moze stat. Staci ze sa hrabes v zbraniach viacej, mozu nastat aj nestandardne situacie. Clovek je omylny a technika je technika, nieco moze zahaprovat (zablbne vytahovac + vizualne si neskontrolujes komoru). Raz tu chybu spravit mozes, suhra X okolnosti co sa blbo zidu.

Uvediem svoj priklad - menil som pazbenie na 10/22ku. Zbran vybral, skontroloval, rozobral, namontoval nove vratane noveho vypustania zasobniku. Nasledne som to nasucho testoval - ako sa drzi, ako dociahnem na spust, ako sa manipuluje s roznymi zasobnikmi co k nej mam. Ako kontrolujem jeden z nich - pozriem blizsie a bol tam naboj. Je to ten rotacny Rugrovsky, dost blbo je dnu vidiet. Takze naboj tam zostal sprajcnuty o cosi hlbsie a na strelnici ho to nepodalo. Pri vizualnej kontrole na strelnici som to nezaregistroval (ziadne extra svetlo tam nebolo / fakt bol sprajcnuty dost hlboko / balil som narychlo lebo sla burka). Pridajme to ze som rany prestal pocitat pretoze to bolo strelivo koli ktoremu bola zo samonabijacky opakovacka - a snazil som sa to tam riesit. Ten zasobnik lezal niekolko mesiacov v trezore, pretoze som dokupil ine a nepouzival ho.

Takze som ho s velmi neprijemnym pocitom za krkom vrazil dnu, obtiahol raz, druhy krat, treti krat - a naboj vyletel vyhadzovacim okienkom ... Ano, nie je to bezna kazdodenna manipulacia ... ale pekne ukazuje ako sa moze zist viacej veci a uz je nakrocene k pruseru. A ano - prkotina, pri tej kontrole pred zalozenim som to zaregistroval - ale ja som ocakaval ze ten zasobnik je prazdny ... Cize NIKDY sa mi nic nemoze stat neexistuje. Moze. Lahko.

Moze zlyhat technika a moze zlyhat jeden z kontrolnych mechanizmov (nie sme stroje). Ale vsak preto je tych mechanizmov niekolko + zasady bezpecnej manipulacie + zdravy rozum. Ked zlyha jedno, ma to odchytit druhe. A v tej extremnej a fakt blbej kombinacii faktorov nech to skonci tou dierou v omietke a nicim horsim. Na nosnej stene proti ktorej davam ranu istoty resp. susim mam skontrolovane kade vedu kable cize kam nemierit ... a od tohto zazitku fakt ale FAKT dokladne (vizualne / mechanicky) kontrolujem vsetky zasobniky :mrgreen:.

Uživatelský avatar
jirka87
Příspěvky: 262

Příspěvek#154 » pon 24. říj 2016, 09:16

MM - tedy...ponaučení z toho plyne toto - není nad nábojový pás :-D



Stewie
Příspěvky: 326

Příspěvek#155 » pon 24. říj 2016, 09:21

Dle mého je spíš 100% pravděpodobnost toho, že ti zbraň nechtěně vystřelí právě u těch lidí, co jsou zvyklí dělat ránu jistoty. Proč? Jednoduše. Je to zažitá rutina, že po každém zatažení závěru atd pichneš pracku do lučíku a zmáčkneš spoušť. Jednou to uděláš i po tom, co do zbraně vrazíš zásobník, zatáhneš za závěr a vystřelíš. Proč? Protože zrovna myslíš na něco jiného (třeba) a ruka je naučená dělat to, co dělá často a je vymalované. Prst na spoušť prostě patří jen tehdy, pokud chci střílet a nebo pokud chci zbraň rozebrat (Glock). Za žádných jiných okolností by prst na spoušti být neměla.
Pokud několikrát vyčvachtáš závěr a očima i rukou to zkontroluješ, tak proč ještě dáváš ránu jistoty? Přežitek z dob, kdy se střílelo jednou rukou?

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#156 » pon 24. říj 2016, 09:22

Stewie, Jirka87: No to je všechno pravda, ale teď jste se zacyklili do původního problému - zakladatel vlákna právě řešil to, že právě v důkladnosti těchto poctivých kontrol je past. prostě rutina, ve které jednoho dne uděláš chybu. Takže ano, důslednost a promyšlenost při kontrole zbraně je super, ale právě to může vést k onomu průseru. To byl původní smysl debaty, že je to dvojsečné.

EDIT: MM byl rychlejší :D

Uživatelský avatar
jirka87
Příspěvky: 262

Příspěvek#157 » pon 24. říj 2016, 09:30

Honzek : gutt, ovšem čistě teoreticky vztao, pokud po ukončení střelby na střelnici/ příchodu domů prostě vykopnu zásobník, zakvedlám závěrem a ona ta včelka vyletí a šachta + komora zeje prázdnotou, odkud se vezme ta sviňa, která udělá tu díru do stěny při ráně jistoty ? :-D

Pokud ovšem vybíjím tak, že držím v jedné ruce igelitku s nákupem, po rameni mi leze děcko, za nohavici mě tahá pes a manželka na mě z kuchyně řve, že jestli neumyju nádobí, tak večer nic nebude..tak to potom ano,takto se to praktikovat bezpečně nedá :-D

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1150

Příspěvek#158 » pon 24. říj 2016, 09:48

Drobny dodatok - nebazirujem na rane istoty (nosim revolvery). B71ky vypustam cez prst. A kazdy nech ma tie bezpecnostne mechanizmy take ake mu funguju. Pominuc akcie (sutaze / predvadzacky) kde sa clovek drzi predpisov.

Skor to bola reakcia na to ze tu niekto tvrdi "... mne sa to nikdy nemoze stat ...". Moze. Aj mne. Moze nieco zahaprovat. Preto mame zasady bezpecnej manipulacie. Ak niekto nechce davat ranu istoty - pokial sa drzi sa zasady c.1 ze kazda zbran je nabita - OK. Ak chce niekto davat ranu istoty - tak nech ju nerobi von z okna pripadne proti 2000l akvariu :D.

Uživatelský avatar
Jirka-t
Příspěvky: 150

Příspěvek#159 » pon 24. říj 2016, 09:50

Stewie píše:...Jednoduše. Je to zažitá rutina, že po každém zatažení závěru atd pichneš pracku do lučíku a zmáčkneš spoušť. Jednou to uděláš i po tom, co do zbraně vrazíš zásobník, zatáhneš za závěr a vystřelíš....


to zní rozumně a docela pravděpodobně. Pro mě je natažená, nabitá zbraň něco jako odjištěný granát. Při nabíjení před nošením prohýbám ukazovák na druhou stranu tolik, že jsem ani nevěděl, že to tak dokážu :-) Vypouštím přes pojistku, protože tady raději věřím mechanismu pistole, než tomu, že mi třeba při vypouštění palcem nevyklouzne kohout.

Ovšem při vybíjení a před uložením jdu nakonec přes palec,možná se taky naučím vyhodit to přes pojistku i tohoto kroku. Pro jistotu...

Jirko, přirovnání s vytíráním zadku pobavilo a je docela přesné, ale i pos*at se někdy můžeš hned jak odejdeš z WC :-)

Uživatelský avatar
j.v.
Příspěvky: 160

Příspěvek#160 » pon 24. říj 2016, 09:55

Zkrátka se smiřte s tím, že člověk je tvor omylný a byť si může o sobě myslet sebelepší věci, dělá chyby a dělat je bude pořád. Rána jistoty je tu právě z toho důvodu, kdy se "něco" stane při vybíjení, a je pořád lepší ve výsledku zastřelit almaru než někoho, na kom nám záleží.

Uživatelský avatar
jirka87
Příspěvky: 262

Příspěvek#161 » pon 24. říj 2016, 10:00

j.v. : Pěkně řečeno. Jen bych prosím nebral v úvaju tu druhou část věty. Na někoho, na kom mi záleží nemířím. Aprotože mi záleží na sobě, tak nemířím ani na toho na kom mi nezáleží.

Vůbec nejlepší to maí ti z vás, co mají barák a sklep. Vybíjení na totální jistotu bych prováděl tam.



no107064
Příspěvky: 6

Příspěvek#162 » čtv 23. kvě 2019, 15:06

Super téma, dalo dost tipů na co si dát pozor a jak se chovat, z rány jistoty mám celkem bobky, ikdyž jsem doma nikdy zbraň neměl nabitou. Maximálně s náboji v zásobníku, ale ne v komoře. A přesto mám bobky, kdy třeba po střelbě na střelnici zbraň rozeberu, vyčistím a složím a vyzkouším funkčnost, což je jak manipulace s cvičnými náboji, tak rána jistoty při vybití než putuje do trezoru.
Každopádně jsem rád, že co se týče bezpečnosti jsme na tom velice dobře, nebo aspoň proti ostatní většině a doufám, že střelnou zbraň ani žádnou v podobě čehokoliv co je po ruce nikdy nebudu potřebovat k obraně.



cipis
Příspěvky: 2098

Příspěvek#163 » čtv 23. kvě 2019, 15:24

Evidentně na tom s tou bezpečností vůbec nejsi dobře, když se bojíš ...

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 990

Příspěvek#164 » čtv 23. kvě 2019, 15:27

Při manipulaci se zbraní je třeba dodržovat zásady a hlavně přemýšlet, ne se rozptylovat něčím jiným, ale bát se, to snad ne...



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#165 » čtv 23. kvě 2019, 21:01

Proboha kup si dodatečný kurs zacházení se zbraní s instruktorem a pokud se í potom budeš pořád cítit nejistě a bát se, tak to zabal. Se zbraní musíš zacházet opatrně ale ne se jí bát..

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů