Obranná střelba - samostatný trénink

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#16 » čtv 7. bře 2013, 16:24

Kubo, pravidelně funguje Drillování na Triggeru, každou středu od 18:30 na Triggeru.
Doporučuji nejdřív jednou přijít a podívat se, jak takový trénink probíhá, za běhu není moc času na vysvětlování.
Chodí tam lidi nejrůznější výkonnosti, od úplných začátečníků. Pro střílení nutná rezervace předem, nutné dodržování bezpečnostních pravidel (viz propozice a provozní řád střelnice), nutná výbava: opaskové pouzdro, sluchátka, brýle, doporučené pouzdro na náhradní zásobník (lze mít v kapse).
Rezervace přes přihlašování na LOS:
http://los.zbranekvalitne.cz/?filter_active=true&fd=on

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#17 » čtv 7. bře 2013, 18:06

Joe píše:
Georg píše:... Až budeš zvládat základy mířené střelby, můžeš poté zrychlovat. Nejdříve dvojstřely, pak přenášení cíle, přebíjení. Tedy od základu a poté časem zrychlovat.
...

Promiň mi možná hloupou začátečnickou otázku, ale proč po základech mířenky začít dynamickou střelbu zrovna dvojstřely?

ptáš-li se logicky, hloupá není :D
Odpověď:
chce střílet obrannou střelbu. Ta je rychlá. Teda měla by být :D Bylo a je to myšleno tak, jak by se mělo postupovat - od začátku. Tedy nejdřív pomalou střelbou - mířenkou. Naučit se základy držení zbraně a zvyknout si na zpětný ráz, naučit se míření, dýchání a spouštění. Pak může přijít i přenášení cíle. Zpočátku mířeně (namířit na cíl, vystřelit, pak namířit na druhý cíl a vystřelit) Až bude zvládat pomalou střelbu, může zrychlovat. Pak logicky po jednom výstřelu příjde druhý. Čili už to není bum....................................bum, ale bum..................bum, postupem času bum......bum a nakonec bum..bum. Dvojstřely střílet nejprve do jednoho terče, postupem času zkoušet střílet dvojstřely do dvou (a po dalším čase i více) terčů.
Je to jen má rada a každý jiný může mít jinou tréningovou metodu. A jak tu už bylo poznamenáno, záleží na intenzitě tréningu, přičemž se dá trénovat i doma - bez nábojů - tzv. "sušení". Není třeba to přehánět, ale poctivým tréningem se dá dosáhnout vždy více jak jen sporadickým trénováním.
Já osobně jsem po koupi Makarova (pistole) jej začal víceméně ihned nosit. A přesto, že již mám z pistolí vystříleno tisíce ran z různých zbraní, bylo cvičení obranné střelby odlišné. Odlišné v tom, že již samotné vytažení je z pod oděvu. Tedy žádné chystání zbraně na podložce před sebou, ale prosté napáskování, zásobník do zbraně, natáhnout, kohout "dolů", zasunout do pouzdra a schovat pod oděv. Před sebou tři papírové terče. Startovacím signálem je třeba výstřel jiného střelce. A střílím s vytažením zbraně, zamířením a výstřelem. Někdy dva do jednoho terče a dva do druhého, někdy dva do jednoho a jeden do druhého , někdy zase střílím do všech tří terčů. A měním vzdálenosti. Někdy je to cca 10 metrů, někdy 5 a někdy je to kontaktní vzdálenost cca půl až 1 metr. Někdy to kombinuji s pohybem. K cíli, ale spíše ve většině případů od cíle. Samozřejmě včetně střelby za pohybu. Stačí couvnout jen pár metrů.
Snažím se navodit reálné situace při možném konfliktu - napadení, kdy vycházím z teorie, že většina střeleckých soubojů, které se odehrály v posledních cca 20-30 letech je na krátkou vzdálenost a padlo při nich cca 2-7 ran, což je jen o fous mé plné palebné kapacity (8+1). Před terči jen tak nehybně nestojím, ale pohybuji se, ALE VŽDY se snažím DODRŽOVAT BEZPEČNOST !!! Nesnažím se střílet za každou cenu co nejrychleji. Jen rychle. Vždy ale začnu mířenkou - 3 sady po 5 ranách (na zkoušku, jestli to ještě střílí tam, kam si myslím a na "zašpinění pistole") - to v závorce neberte příliš vážně :lol: a pak přecházím na obrannou střelbu. V první řadě střílím na toho nejnebepečnějšího útočníka a pak eliminuju jeho případné komplice (to je to přenášení cíle). Vzhledem k tomu, že se jedná a dynamickou (rychlejší střelbu bez pořádného míření), střílím do každého cíle 2 rány. Jednak jsem tak zvyklý ze závodů, pak 2 rány jsou vždy více než jedna (první ránu vždy střílím "přes kohout" - dvojčinný režim) a pokud je třeba, mohu přidat i třetí, ale jsou tu ještě komplicové, kteří se "těší", až dostanou také svůj příděl olova, tak nač to zdržovat :D - berte to prosím s nadsázkou. Mým cílem je papír A4 a na něm kulatý terč o průměru 19 cm. Vzdálenost - různá. Vždy si páskuju jen tolik nábojů, kolik se rozhodnu střílet terčů + jeden, aby po dostřílení nezůstal závěr vzadu, ale zůstal minimálně 1 náboj v komoře. Přebíjení jsem ještě s Makem netrénoval, na to se chystám později.
Upozorňuji, že takto si já trénuju na střelnici, ale VŽDY dodržuji bezpečnost a nestřílím s ostatními vedle stojícími střelci, ale vždy bokem tak, aby nemohlo dojít k žádné újmě na zdraví či životě při náhodném či nechtěném výstřelu.



KubaDostal
Příspěvky: 200

Příspěvek#18 » čtv 7. bře 2013, 20:13

Joe, diky za radu, urcite zajdu. Jen mi to prijde jako druhy level. Ja bych chtel nejdriv trenovat zakladni navyky jako drzeni, postoj, eliminace zacatecnickych chyb, atd.

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Příspěvky: 345

Příspěvek#19 » pát 8. bře 2013, 06:53

Kubo, to se nevylučuje. Nemůžu mluvit za Trigger, ale pokud na střelnici řekneš, že tohle je to, co potřebuješ, zcela jistě ti někdo pomůže tě srovnat do postoje, vysvětlí teoretické minimum. Ale hlavně - okamžitě potom, co chybu uděláš, ti pomůže ji odstranit.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#20 » pát 8. bře 2013, 11:11

Takže v Brně máš následující možnosti:
- Na střelnici si zaplatit instruktora.
- Vybrat si zkušenějšího střelce, který poradí. http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz ... ke-zauceni (původně zamýšleno jako příprava na zboják, ale jsou to lidé, co roky aktivně střílejí).
- Přijít na to drillování. Není to žádná věda. Drží se to pevně ale citlivě, asi jako kladivo, stojí se přirozeně, asi jako kdybys na terč ukazoval prezentačním ukazovátkem. A když si řekneš, že si rád necháš poradit, Aleš nebo někdo zkušenější ti rád vysvětlí, v čem děláš chybu, za chvilku se dostaneš na řadu a střílíš znovu.
- Napiš mi SZ. Ale jsem začátečník, šestý rok ZP, dvě sezóny LOSu, a furt neumím tamty dvoustřely ;)



rocky77
Příspěvky: 99

Příspěvek#21 » ned 17. bře 2013, 08:01

Děkuji všem za podnětné a užitečné rady a postřehy.



michal3245r
Příspěvky: 43

Příspěvek#22 » pon 17. lis 2014, 14:02

Chtěl bych se zeptat - nemáte někdo nějaké tipy, jak specificky trénovat střelbu v DA režimu? Samozřejmě chápu, že je potřeba cvičit, cvičit a zase cvičit. Spíš ale jestli nemáte nějaké tipy, jak to dělat/nedělat, na to si dát pozor atp. SA je v pohodě, ale DA jsem nikdy před tím v podstatě nezkoušel a v DA mi v podstatě všechno lítá "dolů".

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#23 » pon 17. lis 2014, 14:18

ja bych doporucil posilovat :)
odpor spouste v DA je velky a kdyz se ti bude az klepat ruka, protoze sotva sotva prekonas pruzinu, tak tezko neco trefis.
potrebujes mit rezervu sily, pak muzes rychle, plynule a presne pracovat na spousti. ja si poridil gumove mackaci kolecko, otazka par korun. da se to cvicit i primo s pistoli, tam si zvyknes i na chod te tvoji konkretni spouste a budes vedet kde ti tam co drhne atd atd. o bezpecnosti pri manipulaci se rozepisovat nebudu, to je snad jasne



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#24 » pon 17. lis 2014, 18:56

Pracovat s da spoustí není tak těžké. Jen je důležité spoustět plynule. Pokud chce člověk vystřelit první ránu rychle tak je duležite začít pracovat na spoušti ihned po tom co zbraň opustí pouzdro a je přetočena směrem k terči. ( tj. ještě předtím než propnu ruce.) Jak začnu propínat ruce, tak namačkávám spoušť aby v okamžiku kdy mám ruce v ideálním postoji, zbýval co nejkratší pohyb spouště do výstřelu. Pokud to neudělám a spoušt mačkám až po propnutí rukou, je výstřel buď pomalý nebo dojde ke stržení.



Vashan
Příspěvky: 28

Příspěvek#25 » úte 18. lis 2014, 09:22

Pod to se mohu podepsat.
Dá se to celkem dobře nasušit. Zbraň v pozdře, tasení, zbraní ukazuješ na cíl a už namačkáváš a zároveň trčíš ruce dopředu. Jak máš propnuté ruce a srovnaná mířidla domáčkneš. Při sušení si dobře a bezpečně osaháš, kdy zbraň spustí. (U mé Čízy, když vidím celý úderník tak stačí jen minimálně zatáhnou za spošť a je to.)
Na střelnici pak trénuji tak, že tasím, vystřelím, spustím kohout, zbraň do pouzdra a stále dokola, třeba 10-20x, pak chvíli střílím něco jiného a potom si zase několik výstřelů v DA ržimu zopakuju.
Když budeš trénovat začni hezky pomalu a plynule, rychlost se postupem času dostaví "sama", důležité je zvládnout dobře techniku.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#26 » úte 18. lis 2014, 10:36

Tohle hezky popsal Instructor Zero. "Pomalu je plynule. Plynule je rychle"

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#27 » úte 18. lis 2014, 11:01

Nemate s tym problemy ze nieco podobne (nabita zbran v puzdre, tasenie a strelba) na strelnici neradi vidia ? Taketo nieco (tasit / zamierit / vystrelit / spustit (ok, to uz nie, uz mam len bezkohutove pistole) / odlozit) skusam len ked som tam sam. Inak aj toto je dovod preco na tom MPcku co mam nechcem ladit spust - na toto mi plne vyhovuje ta tvrda s dlhym chodom co tam je z fabriky, uz mam nasusene kedy to spusti, takze nemam traumu z toho ze je s nabojom v komore v puzdre. Natahovanie pri taseni cvicim z casovych dovodov doma.



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#28 » úte 18. lis 2014, 18:08

Záleží kde trénuješ. Kryté střelnice se stavy, kde je více střelců asi nejsou nejlepší pro trénink praktické střelby. Já na komerčních střelnicích netrénuju, máme služební a tam si trénuji jak chci kdy chci. :-) Mnoho věcí ale dokážeš nasušit a třeba tasení s první ranou patří mezi ně, na rozdíl třeba od střeleckého rytmu, či vícenásobných serii. Pokud budeš sušit první ránu z pohotovostní polohy, nebo s tasením, doporučuji napřed trénovat proti kontrastní ploše, (např. bílé zdi) a úzkostlivě dbát o to, aby na konci před promačknutím spouště byla dobře srovnaná mířídla. Ideální je cvičit to později i se zavřenýma očima a na konci je otevřít a zkontrolovat zda jsou srovnaná. Teprve když to zvládáš suš i na cíl. Trénovat se dá i opačně, napřed zaujmout střelecký postoj s namířenou zbraní, potom zavřít oči, stáhnout zbraň na hrudník do pohotovostní polohy a pak znovu ruce propnout. Když pak otevřeš oči, miřidla by měla být opět srovnaná. Pokud budeš mít náladu, trénuj to zapichování zbraně na cíl nejen z pohotovostního postoje a z pouzdra, ale i třeba sbírej zbraň ze stolu z různých pozic. Takových průpravných cvičení pro střelce praktických disciplín existuje spousta. Účelem je dosáhnout toho, že vždy uchopíš zbraň stejně a když propneš ruce, jsou vždy miřidla v ideální poloze. Tohle všechno můžeš trénovat i po překroku, přesunu atd. Jen začínej pomalu, plynule. Rychlost časem příjde sama. Jo a nic se nesmí přehánět. Pokud budeš hodně střílet, k tomu sušit a třeba ještě dělat nějaké další sporty, lehce si uženeš zánět šlach... .-)



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#29 » úte 18. lis 2014, 18:27

A na závěr. Pokud člověk trénuje sám, je to běh na dlouhou trat a pokrok pomalý, protože musíš objevovat věci už dávno objevené a sám sebe můžeš alespoň z počátku těžko kontrolovat. Já měl to štěstí, že mě vedl kolega, bývalý mistr republiky v praktické střelbě. Myslím, že se vyplatí alespoň ze začátku investovat do kvalitních střeleckých kurzů. V rámci práce se na kurzy čas od času dostáváme a je to pořád k dobru věci, i když jsem už odstřílel kvanta nábojů. Doporučoval bych preferovat kvalitu. I když nechci nikomu dělat reklamu, tak třeba Aegisáci jsou fakt dobrý. :-)



michal3245r
Příspěvky: 43

Příspěvek#30 » úte 18. lis 2014, 20:41

Diky moc za rady. Na Aegis jsem se dival, bohuzel ted v Praze zadne takove kurzy nemaji...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Redsnake a 13 hostů