Dotaz - korekce střelby



GD
Příspěvky: 14

Příspěvek#1 » ned 5. kvě 2013, 17:08

Ahoj, jsem střelec začátečník a mám na vás takový začátečnický dotaz, tak vás prosím o shovívavost a hned si neklepte na čela :-)

Při střelbě na terč z krátké zbraně vždy trefuji levý spodní kvadrant terče. Toto se mi nestalo jen s jednou zbraní, takže je to rukama. Rány jsou víceméně v malém rozptylu, takže nejsem úplně levý, ale spíše to musím před výstřelem vždy nějak strhnout. Víte čím by to mohlo být? Ještě doplním, že jsem pravák.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#2 » ned 5. kvě 2013, 17:52




GD
Příspěvky: 14

Příspěvek#3 » ned 5. kvě 2013, 18:05

Toto teď vidím prvně. Jsem tedy převážně v části "strhávání". Čím to tedy přesně je? A jak se to dá odbourat?



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#4 » ned 5. kvě 2013, 19:21

Je dobrý si sehnat "sušilky", něco takového http://www.zbraneliberec.cz/obchod/stre ... r-plastovy nebo od někoho, kdo přebíjí, já měl třeba od http://forum.mujglock.com/p-cvicne-skol ... t7246.html a spokojenost.
Při střílení si ideálně od někoho necháš napáskovat zásobník se sušilkou, abys nevěděl kolikátá je a potom uvidíš, co děláš při výstřelu, kdy čekáš ránu a nic se nestane. To by se pistole neměla ani hnout, ale když strháváš, tak uvidíš jak se pohne.



GD
Příspěvky: 14

Příspěvek#5 » ned 5. kvě 2013, 20:53

Pokud tomu tedy dobře rozumím, tak těsně před výstřelem (v očekávání zpětného rázu) trochu pohnu zápěstím? Takže odbourat se toto dá zpevněním zápěstí a myšlením na to, že s ním nesmím pohnout?



gastly
Příspěvky: 116

Příspěvek#6 » ned 5. kvě 2013, 21:14

Drobný problém je v tom,že za skloněním zápěstí je podvědomá obava ze zpětného rázu a vůlí (myšlením) se to dost těžko ovládá. Dobře na to funguje svazarmovská metoda vědomého strachu (instruktor s věšákem).



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#7 » ned 5. kvě 2013, 21:33

Ocekavas zpetny raz, tak udelas nevhodny pohyb zapestim dolu.
Dobre je to videt na lidech, co strili poprve v zivote, kdyz jsem to pujcil kamaradovi, tak prvnich par ran trefil do cernyho. Pak se snazil vic a vic soustredit a zacal strhavat.
Mimochodem me na to docela pomohlo cviceni zapesti pomoci tohodle (http://www.plastelina.cz/) a s tim souvisejici cviceni ukazovacku, aby pri spousteni neovlivnoval dalsi svaly na ruce.



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#8 » pon 6. kvě 2013, 10:19

silnejsim uchopem to jenom zhorsis. V prve rade si toho tiku musis sam vsimnout. Bud kdyz to nevystreli, nebo kdyz prerusis vystrel, ze skubnes pistoli. A az sam uvidis co vlastne delas, tak se to da zacit odstranovat. Spis to neprohlubuj tim, ze budes zkouset to co spousta lidi z netrpelivosti dela:

- rychlejsi strelba, dvojstrely, akcni strelba apod (jen to prohloubi, protoze se budes soustredit na milion dalsich veci kdyz neumis ani stisknout spoust bez strhnuti)
- unava (cim unavenejsi a nesoustredenejsi clovek je, tim vic dava pruchod prirozenym reflexum, ktery jsou v tomhle pripade pricinou problemu. Takze kdyz uz clovek citi, ze neni uplne soustredeny tak je lepsi odejit a zkusit to priste)
- kvantita na ukor kvality (na uplny zaklad a odnauceni strhavani potrebujes ve skutecnosti hodne dnu na strelnici, ne hodne naboju. Po 30 za den je to uz z hlediska treningu jen skoda naboju. A bylo by lepsi tech 30 mirenych naboju strilet kazdej den. Protoze problemem je prave "zvyk ze zivota", potrebujes i cas po strelbe, abys premyslel cos delal (dobre i spatne) a proc)
- mackat spoust nestaci (je rozdil mezi "jit si na strelnici zastrilet" a "trenovat". Lidi to zamenuji stejne jako "utratit" a "investovat". Na trening se pripravujes predem. Vis jaky aspekt chces trenovat a soustredis se na nej. Kdyz se ucis drzeni a postoj, nehonis cisla po terci. To samy o spousteni. Kdyz strhavas zbran, soustred se na strhavani, ne na dirky v terci. Terc ani nepotrebujes, jen odvadi pozornost, protoze ses bud zklamanej nebo veselej podle toho, kam to v podstate nahodne slo, misto abys myslel jen na jedinou vec (a mireny strileni je o tom, udelat si poradek v hlave))

Chybu, kterou budes delat pak a ktera se odnaucuje hur, je chytani desitek. Clovek miri, miri a instinktivne se nauci zmacknout spoust zrovna kdyz oko predava informaci, ze to miri do desitky. A tenhle prudkej neplynulej pohyb zbran strhne, o to vic kdyz trpis chybou nahore a misto aby ses soustredil na plynule spousteni, tak nechavas pruchod te synchronizaci oko-ruka. Takze jestli chces usetrit naboje, pracuj na tomhle taky. Nesnaz se trefit stred terce. Spokoj se pro zacatek s tim, ze trefis kamkoliv do cernyho (tohle je v hlave vubec nemir na stred). Kdyz tam pujde bezpecne vsechno, zvetsuj vzdalenost.

Pro trening tohodle je dobry nestrilet do ciselnych tercu, ale udelat si na A4 cerny kolecko (veliky podle potreby) a trefovat se proste do nej. Odpadne soustredeni (radost/zklamani) na co nejlepsi cislo, ktere je v teto fazi vic dilem nahody, nez ruky. Taky se tim clovek nauci lip mirit.

Uživatelský avatar
fejfarz
Příspěvky: 540
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » pon 6. kvě 2013, 10:44

Já jsem to u sebe vypozoroval náhodou tím, že když jsem si nechtěně při výstřelu zajistil zbraň o čemž jsem nevěděl a zmáčknul jsem spoušť tak jsem s pistolí cuknul ale výstřel nevyšel , protože bylo zajištěno :)
Teď to trénuji sušením a navíc si položím na hlaveň náboj u mušky a při zmáčknutí spouště se snažím aby nespadl.



Xerxes
Příspěvky: 484
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » pon 6. kvě 2013, 11:28

GD: Možná už se tu v nějakém jiném vlákně odkaz na sušení nachází, ale asi neuškodí ho sem dát ještě jednou http://www.sskpraha6.cz/docs/suseni.htm
Zkus podle toho trošku trénovat a uvidíš ;-)



GD
Příspěvky: 14

Příspěvek#11 » pon 6. kvě 2013, 19:28

Moc vám všem děkuji za rady. Zítra si tedy dojdu koupit "sušilku" a začnu s tréninkem. To bude přítelkyně koukat jak :shock: že tu "cvakám" na bytě :-)

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » pon 6. kvě 2013, 20:03

Doma klidně suš... ono to bude chodit zdánlivě správně. Jenže na střelnici po jedné či několika ranách je strhávání zpět. Buď ať ti pak někdo páskuje zásobník se zamíchanými plastovými sušilkami, nebo si nech od přebíječe udělat ODLIŠENÉ náboje bez prachu a zápalky, ale s reálnou střelou. Ty pak podle váhy nepoznáš, takže je zamícháš do hrsti mezi ostré a napáskuješ poslepu.

Pak je ještě jedna hodně ulétlá metoda. Půjč si největší dělo, co je k mání (44 mag, casull, ..., luparu) dej pár ran z toho a podvědomí se pak přestane nějakým lůgrem vzrušovat ;-)

Na a pak jsou i různé "odvykací kůry", pořádá je třeba gastly, ale oni se tyhle nešvary rády vracejí a proto je stejně dobré mít nějaké "samokontrolní" postupy.



GD
Příspěvky: 14

Příspěvek#13 » pát 7. čer 2013, 12:11

Sušil jsem sušil a všechno se zdálo být ok, každopádně realita na střelnici je stále stejná :( Na střelnici jsem tedy požádal kolegu o napáskování zásobníku s namíchanými sušilkami, efekt jsem ovšem nepostřehl, protože při úderu kohoutku vždy mrknu. Znovu jsem tedy šel na střelnici i se dvěma kamarády (obdobní střelci zelenáči jako já), ti mi sice potvrdili, že s tím malinko cuknu, ale nebyli mi schopni říct čím/jak/proč.
Není tu mezi vámi zkušenými střelci nějaká dobrá duše, která by se mnou v Praze zašla na střelnici a dokázala mi poradit co přesně dělám špatně a pomohla mi to napravit?
Mimochodem, zkoušel jsem střílet pouze pravou rukou a strhávání se podle děr v terči neprojevilo, takže je možné, že při "obouručním" držení jen nějak špatně přikládám levou ruku - nevím :|



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » pát 7. čer 2013, 12:30

GD: tady pomůže kamera nebo foťák co umí video 60 a víc snímků za vteřinu, pustit si to pak zpomaleně a podívat se co se děje těsně před výstřelem



Stepan
Příspěvky: 106

Příspěvek#15 » čtv 20. čer 2013, 11:10

GD píše:... efekt jsem ovšem nepostřehl, protože při úderu kohoutku vždy mrknu.


To je chyba. Zatím se vůbec nedívej, kam to lítá, ale jenom vnímej, co se děje a nauč se nebát se a neleknout se.

Velice dobré je na začátku odstranit co nejvíc jednoho důvodu úleku - zvuku výstřelu. Je dobré používat současně špunty a sluchátka. Pak to jenom poslouchej, zvykej si na ten zvuk, pozoruj, jak se ta zbraň pohybuje.

Teprve až budeš schopný nebát se, nelekat se a pozorovat, začni se se koukat, kam to lítá.

Mimochodem - u nové zbraně by se nejdřív měla zkontrolovat mířidla pomocí nastřelovací stolice.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 49 hostů