Nošení dvou "zbraní"



Legolend
Příspěvky: 60
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » úte 29. pro 2015, 09:47

Zdravím všecky,

od doby nedávné zažívám první skryté nošení a celkově život se střelnou zbraní doma/u sebe.

Pochopitelně se snažím přemýšlet nad různými situacemi, což mě dovedlo k následujícímu dotazu formuovaného do situace:

Ozbrojen pistolí a teleskopickým obuškem se dostanu do situace, kdy bude můj život ohrožen, útočník však v rukou drží "jenom" kovovou tyč/nůž...

Co použít ? Tasit pistoli nebo teleskop ? Je možné, že by v případě použití pistole nějaký chytrák hrál proti mě s tím, že jsem měl použít jenom ten teleskop, když jsem ho měl stejně dostupný, jako pistoli ? Případně to stejně rozhodně nějaký soudce ?

... ve finále jde jenom o to, jestli s sebou nosit obojí, nebo se na teleskop vysrat :ugeek:

Díky za odpovědi ;)

PS: Základy nutné obrany / krajní nouze jsem se dočetl a chci znát vaše názory / zkušenosti ;)



Carloss
Příspěvky: 2938

Příspěvek#2 » úte 29. pro 2015, 10:06

Asi takhle: Hrát to proti tobě bude vždycky někdo, i kdyby ses bránil holýma rukama. Na začátku, pro kohokoli nezůčastněného totiž existují jen dva subjekty: Poškozený a poškoditel. Jak situace probíhala je potřeba objektivně vyšetřit. A jak víš, tak u nás tyhle věci zase tak příliš obráncům nakloněny nejsou a to nikoli právně, tam je to, myslím, nastaveno vcelku optimálně, ale "lidsky".



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#3 » úte 29. pro 2015, 14:23

Bohužel tahle otázka vyžaduje teoretické vysvětlení. Uzce totiž souvisí s teoretickou stránkou trestního práva, konkretně s pojmem "subsidiarita" Tento pojem je vyjádřen v krajní nouzi, protože odvracet nebezpečí tímto institutem je možno pouze pokud není možno toto nebezpečí za daných podmínek odvrátit jinak. V NO se subsidiarita nevyžaduje, proto nikdo nemůže být nucen se bránit méně účinějším prostředkem než jaký má k dispozici. Zajímavé je, že například zákon o PČR je zde daleko přísnější a umožňuje policistovi použít zbraň pouze v případě, kdy by použití donucovacích prostředků bylo zjevně neučinné. Tedy policista je zde omezen víc než běžný občan.



Kublajchán
Příspěvky: 171

Příspěvek#4 » úte 29. pro 2015, 17:25

Legolend: mysli logicky - pokud ti půjde o kejhák, použij to, s čím se lépe ubráníš, tedy pistoli. Teleskop klidně nos, ale pistole je pistole.
Když tě někdo napadne nebo poštve psa, je to vždy NO, takže můžeš i usmrtit.
Na 2. stranu, když mi půjde o kejhák, dlabu na zákony a budu se snažit přežít za doslova každou cenu. Pud sebezáchovy je nad jakémkoliv zákonu, tedy aspoň u mě to tak platí.



Legolend
Příspěvky: 60
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » úte 29. pro 2015, 23:33

Díky za odpovědi ;) Klidně uvítám i další názory !

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#6 » úte 29. pro 2015, 23:46

Palnou zbraň máš na ochranu života, ZDRAVÍ a majetku, takže teoreticky s ní můžeš chránit své zdraví proti útočníkovi. Jsi připraven tasit ji proti někomu, kdo bude křičet "rozbiju ti hubu"? A co když bude v útoku pokračovat? Vystřelíš? Já bych v takovéto situaci volil jinou zbraň (pepřák).



janpolasek
Příspěvky: 120

Příspěvek#7 » stř 30. pro 2015, 00:03

já nosím obušek jenom tehdy, když z nějakého důvodu nemám sebou pistoli. rozumím tomu, že může být dobré mít sebou oboje, akorát se mně nechce se vším tahat. ale je to logické, některé situace nejsou adekvátní k tahání pistole, a obušek může dobře posloužit. Každopádně v případě použití pistole bych si s obuškem těžkou hlavu nedělal. Nemusíš přece nikomu říkat, žes ho měl, případně ho včas někam uklidit.



scink
Příspěvky: 167

Příspěvek#8 » stř 30. pro 2015, 09:12

Zdravim, pridam jednu prihodu zrovna z pondelniho rana. Cekal jsem na bus do prace, prisel silne pozivsi spoluobcan, kteremu se nelibil muj pracovni outfit (kabat a klobouk). Nejprve mel jen reci o gestapu a hajloval, pak uz si chtel klobouk pujcit, nakonec mi chtel rozbit usta. Nosim, plus jsem mel peprak, kterym jsem to vyresil a nastoupil do busu. Priznam se, zrovna dobre mi nebylo, tasit bych netasil, nemel zadnou zbran, byl sam, sice dost agresivni, ale pouziti zbrane by bylo nad ramec NO.
Vzdy je to o konkretni situaci, bohuzel jak se pise porad do kola, utocnik ma vice prav nez obet. Tim nechci rici, ze tasit a strilet, kdyz se na me nekdo skarede podiva by se mi libilo.
Taktze k palne zbrani, je podle me vhodne mit jeste neco jako je teleskop ci peprak, pak mam na vyber.
To zda jsem se branil primerene posudi jini, aneb jak rika jedno pravdive "lepsi byt souzen tremi, nez nesen sesti".
Ono i pouziti teleskopu muze byt zjevne neprimerene.... bohuzel



cipis
Příspěvky: 2112

Příspěvek#9 » stř 30. pro 2015, 14:22

Zjevně nepřiměřené je ale přece ok. Až zcela zjevně nepřiměřeně nebude to pravé :)



jack-3d
Příspěvky: 155

Příspěvek#10 » stř 30. pro 2015, 18:54

Legolend píše:... se dostanu do situace, kdy bude můj život ohrožen, útočník však v rukou drží "jenom" kovovou tyč/nůž...

Co použít ? Tasit pistoli nebo teleskop ?

Určitě než teleskop, bych jako první zkusil pepřák. Je to stále zbraň na relativně bezpečnou vzdálenost a dobrá trefa do xichtu by jednoho magora s tyčí měla zastavit. Rozhodně riskuješ míň, než se s ním pouštět do šermířského souboje teleskop vs tyč. Pistoli fakt jako poslední možnost. Já pro jistotu nosím pepřák, teleskop, nůž a kompakt.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#11 » stř 30. pro 2015, 20:20

V tomto případě by použití pistole mohlo být (a nejsem soudce ani právník, samozřejmě záleží na víc okolnostech) oprávněné. Kovová tyč na hlavě nebo nůž mezi žebry člověkovu zdraví neprospívají.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#12 » stř 30. pro 2015, 20:40

Tohle je prakticky neřešitelné a nelze odpovědět zda A nebo B je to pravé.
Vem si situaci, že útočník ovládá velice dobře bojová umění. Pak to může být 75kg střízlík schopnej tě zabít levou rukou.
Nebo jak tu píše Jack. Použiješ pepřák a většinu odfoukne vítr, takže nezaúčinkuje. Pak vytáhneš teleskop a útočníkovi se povede šťastná rána do tvého zápěstí. A až budeš ležet na zemi a trubka ti bude rizbíjet hlavu, tak budeš mít poslední myšlenku na kvér za pasem, a že by bývalo lepší jako první použít právě ten.

Jak už tu bylo řečeno, bohužel žijem v ČR, kde útočník má větší práva a zastání než obránce.



mocima
Příspěvky: 227

Příspěvek#13 » čtv 31. pro 2015, 08:17

Osobne to mam v hlave nastavene takto:
Pripad, kdy utocnik je pod vlivem alkoholu nebo drog, sam sebe neovlada - slzak nebo teleskop, az pak strilet
Pokud je to napadeni s jasnym cilem a "cistou" hlavou - rovnou strilet

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#14 » pát 1. led 2016, 13:33

Mocima a nosis s sebou i test na drogy?:)



mocima
Příspěvky: 227

Příspěvek#15 » pát 1. led 2016, 13:56

Prvni den noveho roku a hned tak vtipny...panecku.
:-/

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů