Hospoda aneb meleme 5. pres 9.

pavelg

Příspěvek#1111 » čtv 26. bře 2020, 09:39

Proč se zase nesmí srovnávat, když se to nehodí? Rozhodnutí o izolaci země přece není závislé na disciplině obyvatel.

Arc

Příspěvek#1112 » čtv 26. bře 2020, 10:04

Pavelg ak by také FR rozhodlo začiatkom ledna o izolácii obyvateľov, tak by tam boli protesty obyvateľov - organizovali by sa pochody a demonštrácie proti zbytočným opatreniam vlády.

V tomto máte pravdu obaja. Destruktor v tom že mentailita obyvateľstva EU a Ázie je úplne iná (včetne disciplíny a ochoty občanov urobiť, čo vláda povie aj keď sa im to zdá hlúpe) a že by včasné riešenie narazilo na taký odpor či ignoráciu zo strany občanov, že by proste neprešlo. A pavelg má samozrejme pravdu v tom, že porovnávať sa máme so všetkými, nie len s predvybranou malou vzorkou. Ak by sme tam ale dali kompletné porovnanie, ČR aj SR by dopadlo ako stále jedni z tých úplne najlepších, v rámci EU možno dokonca najlepší čo sa týka reakcie.

Pripraviť sa viac šlo. Ale boli by sme ochotní to platiť z daní a mať roky na sklade extra materiál, ten po expirácii znovu nakupovať? Asi veľmi nie. A tiež ak by sme chceli byť pripravení, mali by sme byť pripravení na všetko - nukleárne katastrofy, povodne, suchá... stavali by sme obrovské sklady a liali do toho obrovské peniaze, ktoré by sa desiatky rokov nevyužili. A keď by už pohroma taká či onaká prišla, dosť možno by sme aj tak nemali to, čo zrovna najviac potrebujeme. Náklady na to by sme ale platili kontinuálne a naozaj by neboli malé.

Tiež chcem spomenúť myšlienku, že je takmer jedno či podnikateľom zaplatí ušlý zisk a škody vláda, alebo si na to požičajú oni. Vláda si na to totiž tiež bude musieť požičať, a zaplatíme to my z daní. Alebo si na to požičajú podnikatelia, a zaplatíme to my buď v rámci nižšej (alebo nezvýšenej) mzdy, alebo v rámci vyššej kúpnej ceny. Osobne si myslím, že zmeny v makroekonomickom spektre sú súčasťou podnikateľského rizika. Tým nehovorím, že by vláda nemala robiť maximum na to, aby sa ekonomika udržala, ale nahradzovať škody je už podľa mňa za čiarou (ostatné opatrenia sú fajn). Je tam trošku falošná predstava, že sa ekonomika delí na podniky, domácnosti a štát - v tomto prípade sme to všetko proste len MY a my budeme znášať negatívny dopad tohto vývoja, či daňou, nižším príjmom alebo vyššou kúpnou cenou alebo menším výberom pri nákupe, alebo nižšou kvalitou... Môj argument - prečo je to dobré, že vláda nechce nahradzovať škody a straty - je hlavne ten, že by značnú časť rozkradli. Tak či tak to dopadne na celú spoločnosť, ale je lepšie ak to manažujú firmy a nie štát. Ak si požičajú firmy, je menšia šanca že sa to vytuneluje a každá firma si to lepšie postráži, ako nejaké nahradzovanie a rozdelovanie peňazí úradníkmi, prioritne pre "spriatelené" firmy...

Destructor

Příspěvek#1113 » čtv 26. bře 2020, 10:07

Měl být na o jeden výš na PavelG

Si děláš srandu ne?
Podívej se na mapu a zkus se nad tím aspoň trošku zamyslet.

Blacky

Příspěvek#1114 » čtv 26. bře 2020, 10:09

aifel55 píše:Blacky: Nevím, z jakého důvodu usuzuješ, že ,,burani,, z vesnice jsou méně disciplinovaní než ,,inteligenti,, z města? Věř tomu, že kreténi se najdou jak ve městě, tak na vesnici. Mezi pitomcem z města, nebo vesnice nevidím rozdíl. Máš pocit, že lidi ve městě jsou něco víc?

Vycházím z informaci ššefa krizového stabu. Ale muze taky kecat že? https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/30 ... i-otevrene

Destructor

Příspěvek#1115 » čtv 26. bře 2020, 10:15

Blacky píše:
aifel55 píše:Blacky: Nevím, z jakého důvodu usuzuješ, že ,,burani,, z vesnice jsou méně disciplinovaní než ,,inteligenti,, z města? Věř tomu, že kreténi se najdou jak ve městě, tak na vesnici. Mezi pitomcem z města, nebo vesnice nevidím rozdíl. Máš pocit, že lidi ve městě jsou něco víc?

Vycházím z informaci ššefa krizového stabu. Ale muze taky kecat že? https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/30 ... i-otevrene

Jenže to je opět trošku zkreslené, já jdu tady u nás na venkově taky bez roušky na puse, ale mám ji na krku připravenou pokud bych měl někoho potkat tak si jí hned nasadím a takto to tady dlá hodně lidí.
Pravděpodobnost že někoho potkám ale je skoro rovnající se nule, ale všichni co jsem viděl mají roušky, dokonce někteří i třeba na zahradě :)

pavelg

Příspěvek#1116 » čtv 26. bře 2020, 10:18

Arc: ale my jsme si přece všechna ta opatření platili, ne? Přece bylo v zásobách všeho dost ... akorát nastal problém, že za ty prachy tam nebyly fyzicky existující objekty, ale příslib překupníka, že zajistí.
Takže to nebylo tak, že se zrušila hygiena, zásoby, funkce, platy ... všechno zůstalo, prachy šly, ale nafta se neskladovala, ochranné prostředky fyzicky neexistovaly, i když ze zákona měly.

Kdyby 22.1. ČR skoupila všechny respirátory po světě a 1.2. uzavřela hranice pro turisty a občany vpouštěla jen po testech a karanténě, tak ručím za to, že by tady revoluce nenastala - když nepočítám tu permanentní Kalouskovsko-Milionářskou.
Argument, že to nešlo, protože nám to nedovolila Uršula (která proti omezní na hranicích bojovala ještě 13.3), to není argument v kontextu státu, leda protektorátu.
A to je jedna z otázek, kterou bude potřeba zodpovědět - nakolik to byla debilita české vlády a nakolik tlak z Německa a EU.

Sedmej

Příspěvek#1117 » čtv 26. bře 2020, 10:29

Hujer: Jo, OKa, tam to dostali pod kontrolu. To máš pravdu a souhlasím. Ale tam byla podle mě jedna zásadní věc na kterou vláda v danou chvíli neměla vliv, která u nás nefunguje ani dneska. Lidi dodržovali karanténu, dodržovali co vláda řekla. U nás si každý myslí, že všemu rozumí nejlíp a jen oni mají pravdu (viz. třeba i zdejší odborníci totálně na všechno). Lidi "jezdili lyžovat", dokud měli otevřené hranice, karanténě se snažili vyhnout za každou cenu, kdo se nevyhnul, ten jí pak stejně porušoval. I po vyhlášení těch prvních opatřeních se mraky lidí chovalo dál totálně nezodpovědně.
A druhá věc teda, že vláda samozřejmě zareagovala rychle, to se u nás trochu podcenilo. Ale s touhle výtkou jsem souhlasil. Za mě to byla chyba, že se se zavřením hranic a povinnou karanténou tak dlouho čekalo, že se následné porušování nijak netrestalo.

pavelg: To jo, to je jediné co tebe vlastně zajímá, na tom všechno co tu píšeš vlastně stojí. Hledání a vymýšlení si za co všechno EU může.

Blacky

Příspěvek#1118 » čtv 26. bře 2020, 10:34

Destructor píše:
Jenže to je opět trošku zkreslené, já jdu tady u nás na venkově taky bez roušky na puse, ale mám ji na krku připravenou pokud bych měl někoho potkat tak si jí hned nasadím a takto to tady dlá hodně lidí.
Pravděpodobnost že někoho potkám ale je skoro rovnající se nule, ale všichni co jsem viděl mají roušky, dokonce někteří i třeba na zahradě :)

Nelze to brát na jednotlivce. Ty to děláš správně, tvůj soused taky. Ale co se děje o ulici dál nevíš. Taky tím neříkám, jak se mi aifel ( zřejmě potrefená husa) snaži podsunout, že vesničani jsou burani a mestaci inteligenti. Jde mi o to, že vesnicani argumentuji, ze jim mestaci, kdyz jedou na chalupu zavlecou Kvir do jejich vesnice, kde je vse ok.

kiv61

Příspěvek#1119 » čtv 26. bře 2020, 10:43

Dneska typický "vesničan" jezdí nakupovat taky do nejbližšího lidlu/penny ad. takže argumentace o "zavlečení" je nesmysl, dřív či později si to dovezou do své vísky sami ..
Nadávání na lufťáky je přítomno odjakživa ale teď se jedná o klasické vrtění psem, resp. Divide et impera ..

rumburak18

Příspěvek#1120 » čtv 26. bře 2020, 10:46

A krizový štáb bohužel tyhle tradice ještě podporuje.

pavelg

Příspěvek#1121 » čtv 26. bře 2020, 10:49

Sedmej: To je ale naprosto zásadní přece, že vláda neudělala to jediné správné opatření v únoru - zavřít hranice a uvalit karanténu na příchozí DOKUD nebyla epidemie u nás.
A je zcela zásadní vědět, jestli to byla jejich hloupost a neschopnost, nebo to byl důsledek tlaku zvenčí - a případně druh a síla toho tlaku.
TOTO je dnes mnohem důležitější než jestli budeme nosit roušky v lese nebo sklepě.

Chyby je potřeba analyzovat, zjistit příčiny a vyvarovat se jich pro příště.
Naposledy upravil(a) pavelg dne čtv 26. bře 2020, 11:03, celkem upraveno 1 x.

vvitty

Příspěvek#1122 » čtv 26. bře 2020, 10:55

Ja jsem na chalupe uz treti tyden a nikdo tu zatim neprotestuje. Mozna to bude tim ze se sousedem si na tech 200 m pravidelne mavame, se sousedkou z druhe strany pravidelne vykecavame pres vysilacku a jinak jsem tu za tu dobu videl jen srnku a zajice. Mistni obchudek nechavam vesnicanum od te doby kdy se tvarili ze deseti rohlikama a dvema chleby zpusobim mistnim smrt hladem a navrh reseni formou objednam si pecivo predem na dalsi nakup za dva dny odmitnuli s tim ze takhle oni nefungujou. Chtel jsem svymi penezi podporit ekonomiku vesnicke prodejny ale kdyz neni zajem tak utracim penize jinde.

jezekif

Příspěvek#1123 » čtv 26. bře 2020, 11:01

Blacky píše:Taky tím neříkám, jak se mi aifel ( zřejmě potrefená husa) snaži podsunout, že vesničani jsou burani a mestaci inteligenti. Jde mi o to, že vesnicani argumentuji, ze jim mestaci, kdyz jedou na chalupu zavlecou Kvir do jejich vesnice, kde je vse ok.

a jen o pár příspěvků dříve:
Blacky píše: Navic v mestech jsou lidi mnohem vic disciplinovany, nez burani na vesnicich, kam "Prazaci" a dalsí na ty chaty jezdí. Myslím, že jen dalsí "vyhýkané" opatření, které nepomuze a jen zase nasere další lidi.

Tak jo, Blacky... pozdravuje tě buran ze vsi, .....
Ps.: měl bys nahlédnout v zrcadlo (alespoň občas).

pavelg

Příspěvek#1124 » čtv 26. bře 2020, 11:11

kiv61 píše:Dneska typický "vesničan" jezdí nakupovat taky do nejbližšího lidlu/penny ad. takže argumentace o "zavlečení" je nesmysl, dřív či později si to dovezou do své vísky sami ..
Nadávání na lufťáky je přítomno odjakživa ale teď se jedná o klasické vrtění psem, resp. Divide et impera ..

Naopak, vesničani potom, co i vláda pochopila, že je kuna v kurníku a zakázali hospody a většina z nich měla najednou Home Office, začali chodit do místního obchodu - nepojedou do tesca 20km daleko když tam nemají cestu za prací je tam akorát větší šance něco chytit.
A samozřejmě to vyvolalo poznámky od prodavaček, že si najednou vzpomněli na místní kšeft.
Jiná věc je, že v takové vesnici se klidně najde vášnivý lyžař, takže to tam mají třeba dřív než v krajském městě .. ale to je už jiná pohádka

rumburak18

Příspěvek#1125 » čtv 26. bře 2020, 11:15

pavelg ví všechno nejlíp, ale my co sousedy běžně vidíme v 7 km vzdálených marketech máme asi halucinace :-D

Zpět na