Operace očí



Zulda
Příspěvky: 211

Příspěvek#1 » stř 17. kvě 2017, 08:45

Ahoj, určitě tu je někdo, kdo podstoupil odstranění krátkozrakosti laserem. Jaké máte zkušenosti se střelbou po operaci, jak se vám míří?
Já mám -1,5 dioptrie, střílet chodím s čočkami a chtěl bych se brýlí zbavit (i kvůli sportu a řízení). Brýle nebo čočky nosím pořád, čtu s nimi bez problémů, míření taky. Tak si myslím, že po operaci očí by neměl být problém. Ale radši se ptám :)



Niaz
Příspěvky: 131

Příspěvek#2 » stř 17. kvě 2017, 09:09

Já před operací střílel minimálně, tak nemůžu moc porovnat, ale upozorním tě na to co by se mohlo stát.

Operace nezaručí stoprocentně stejný výsledek na obou očích. Já šel z velkých dioptrií (-6,5) na nulu, ale bohužel na pravém (nedominantním) oku mi trochu krátkozrakosti zůstalo, sice tak málo že to nejde ani pořádně změřit díky odchylce v přístrojích, ale občas se to projeví (zvláště při únavě, nedostatku spánku apod.)

Při běžném životě mi to nepřekáží, a většinou o tom ani nevím, ale jelikož jsem pravák tak mi to vadí při střelbě z pušek (či čehokoliv, co je potřeba zapřít o rameno). Nedokážu tím okem pořádně zaostřit, jak bych si přál. Při střelbě z pistolí to nepřekáží, neboť mířím levým okem.



Otik Platenik
Příspěvky: 82

Příspěvek#3 » stř 17. kvě 2017, 09:14

Mám cca stejné dioptrie a nosím stabilně brýle, chvíli jsem zkoušel čočky, ale nezvykl jsem si na ně. V nošení brýlí vidím výhodu, kterou je stabilní ochrana oka. Stejně když jdeš střílet měl bys mít brýle, a je spousta dalších činností, kde je dobré mít brýle třeba byť jen dioptrické, kolikrát mi zachránily oko před poraněním. Takže nad operací neuvažuji.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#4 » stř 17. kvě 2017, 09:58

Byl jsem na oční operaci, na implantaci nitroočních čoček. Operace mne zbavila nutnosti nosit brýle v běžném životě, ale střední vzdálenost, tedy právě tu, v jaké jsou při střelbě mířidla pistole, ty čočky nezvládají. Na střelbu z pušky i z pistole musím používat brýle. Problém se projevil i při střelbě s dioptrem. Vzhledem k tomu, že nitrooční bifokální čočky mají soustředné kružnice, které běžně problém nedělají, při pohledu dioptrem se mi tyto kružnice objeví a rozostřují mi pohled na mušku. A to dokonce i při použití střeleckých brýlí.

Uživatelský avatar
Harmitsch
Příspěvky: 81

Příspěvek#5 » stř 17. kvě 2017, 10:37

uvažoval jsem o tom asi před cca 5 lety. Mam ale spojky: tzn + dioptrie, a nenašel dostatek pozitivních referencí (u dalekozrakosti se ubírá na okrajích, kde není tak silná vrstva - větší riziko problémů), takže jsem do toho nešel.

Dost studijního materiálu ale najdeš na https://www.okoun.cz/boards/laserove_ocni_operace. Určitě bych zvolil variantu s doživotní zárukou. Můžeš hodně získat (když se to povede), ale ještě víc ztratit (při opačné úspěšnosti) :)

Koukni na konkurenční forum střelectví - hledej Střelba versus laserová operace očí. Je tam něco málo
(edit - doplněno info o strelectvi)



dave1354
Příspěvky: 100

Příspěvek#6 » stř 17. kvě 2017, 11:17

Kvuli tak málo dioptriím bych se na to fakt vykašlal.

Já měl od doktora psaný -2.5 a po čase bez brýlí sem si v pohodě zvykl a mám klid a svoje oči.. vono jak kdosi psal, můžeš hodně získat ale je to operace a každá operace se může nepovést; ne teď, ale třeba za 5 10 15 let můžeš mít najednou hodně nepříjemný problémy. Neříkám když je člověk slepej jak krtek tak jako tak, pak je to asi prašť jak uhoď.. ale 1.5 .. fakt bych to nechal bejt.

Trénuj oči, choď do zelenýho, snaž se číst menší písmenka schválně na o malinko delší vzdálenost než zaostříš (o malinko, cca 2-3 cm, aby oči nezahálely - pokud na takovou vzdálenost ani nenatáhneš ruku, berou se na to hodně slabý brýle na blízko třeba z benzinky) -- vše bez brýlí -- a třeba zjistíš to stejný co já.

Brýle nepoužívám ani na čtení titulků na 5m vzdálené TV, ani na střelbu, hokej, ....



Zulda
Příspěvky: 211

Příspěvek#7 » stř 17. kvě 2017, 11:38

To já tedy brýle na TV mít musím a to jí mám 2 metry, do auta, do kina, všude. Vlastně je nosím pořád, nevadí mi při čtení a stejně se mi čte i bez nich. Tohle píšu na monitoru nějakých 65 cm od očí a nic moc dobře se mi to nečte, musím hodně mžourat.



Rimmer
Příspěvky: 32

Příspěvek#8 » stř 17. kvě 2017, 11:45

Taky jsem měl 2,5 dioptrie na každým oku a laserová operace v Lexumu v Č.B. mi neskutečně pomohla. Operaci jsem prodělal před 6 lety a klidně bych do toho bez váhání šel znovu. Jediný co, tak mi zůstala jedna vada po operaci. V šeru a nebo ve tmě vidím okolo světel paprsky. Ale je to prý běžný vedlejší účinek operace. A kdybych si měl vybrat mezi ostrým zrakem a touto vadou, tak neváhám.



Zulda
Příspěvky: 211

Příspěvek#9 » stř 17. kvě 2017, 12:03

Dneska jsem byl na kontrole u očařky a ptal se jí na to. Nedokázala mi poradit, prý se mi může začít zhoršovat zrak na blízko, je mi 44. A prý už tam měla střelce, kteří po operaci potřebovali brýle na střelbu. Tak to zatím asi dám k ledu a střílet budu s čočkami, jako dosud.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#10 » stř 17. kvě 2017, 12:12

Brýle na střelbu potřebuješ tak jak tak. Ale k tomu zhoršování na blízko, to se mě posledních pár let rozjelo i bez operace, ale zase se mě lepší zrak na dálku (mám -4.5 na obou).

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#11 » stř 17. kvě 2017, 12:32

Já jsem na tom podobně jako Otik Platenik: viewtopic.php?t=8665&p=138679#p138658
Jen dioptrie mám ještě o dost vyšší (tedy vlastně nižší). O operaci v zásadě neuvažuji. Není to ideální, ale s brýlemi zvládám všechno včetně střílení (zatím do 400 m bez optiky) a i na bednu se občas dostanu. Žertem říkáme, že není důležité vidět, ale trefovat ;)



Zulda
Příspěvky: 211

Příspěvek#12 » stř 17. kvě 2017, 12:45

To říkám kámošům na závodech LOSu po obhlídnutí situace: prostě to tam nasázej rychle a přesně.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#13 » stř 17. kvě 2017, 13:38

Peggy: nevidět a trefovat se někdy může vymstít - já mám vedoucí oko lehoučce krátkozraké (do půl dioptrie) a někdy koncem minulého století se mi povedlo v mezinárodní soutěži (kde jsem měl šanci na bednu) na 400 m naprosto přesně trefit keř vedle nekrytě ležící figury. :shock: :( :cry:

Uživatelský avatar
uncle
Příspěvky: 336

Příspěvek#14 » stř 17. kvě 2017, 14:10

měl jsem taky -1,5 na obou a operaci mám za sebou dvacet let... teď obě oči nula a právě kvůli střílení jsem si to nechal dělat, jedna a půl je na pytel - vidíš a nevidíš, takže není to tak moc, ale stejně brejle potřebuješ ;) ...
neváhej, nečekej a pokud nemáš jiný potíže s očima, jdi do toho, dokud je čas... nedávno jsem vezl do Brna na oči kámoše, udělali mu obě a v podstatě mohl řídit zpátky domů... mě když to dělali, trpěl jsem jak vůl asi čtrnáct dní a na druhý jsem šel až po třech měsících, kdyby se to asi náhodou nepovedlo :roll:

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#15 » stř 17. kvě 2017, 14:17

Piggy: Já to tak neprožívám, ale stát se to samozřejmě může :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů