Zbrojní průkaz a oprávnění nosit zbraň

Připomínky k hlavní části serveru


JB
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » pon 16. led 2012, 21:11

Získal jsem nedávno zbrojní průkaz (sk. A, B, E), a žádal jsem na příslušném Bruntálském oddělení o přidání oné poznámky "oprávněn nosit zbraň kategorie B". Tento si půjdu příští týden vyzvednout.
Paní mi při podávání žádosti sdělila, že pokud do tří měsíců nemám v úmysly pořídit zbraň, tak mi tuto poznámku hned nepřidá.
Načež jsem psal na zbrane@mvcr.cz e-mail s otázkami a přišla mi odpověď. V ní kromě jiného tvrdí, že se žádný poplatek při přidávání oné poznámky neplatí. Vlastní zkušenost s tím zatím nemám. Jen chci upozornit, že je to v rozporu s tvrzením na konci stránky, týkajícího se poplatku.
http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz/postup-ziskani

Děkuji za komentář, zkušenosti či případnou opravu .

Bravenec

Pro informaci přikládám otázky a odpovědi:
______________________________________________________________________________
Vážená paní, Vážený pane,
obracím se na Vás s následujícím problémem, abych lépe porozuměl právní a podstatné stránce věci.
S největší pravděpodobností se stanu držitelem zbrojní průkazu kategorie A, B a E. Kategorie E mě ze zákona opravňuje nosit zbraň, mimo jiné i zbraň kategorie B, kterou po povolení a následné registraci mohu nosit. Toliko jsem pochopil ze zákona č.119/2002.
Nicmémě, podle informací, které jsem obdržel:
1. ve zbrojním průkazu bude nutno míti poznámku
"oprávněn nosit zbraň kategorie B.
Je tato informace pravdivá?
Jaký je účel této poznámky, neb mi připadá redundantní, pokud stejně musím mít u sebe průkaz zbraně, pokud tuto nosím?
2. pokud tato poznámka není dána do nového zbrojního průkazu,
bude při první registraci tato přidána formou vydání nového průkazu,
neb tento je laminován a neumožňuje tuto poznámku dopsat bez poškození.
Je tato informace v souladu se skutečností?
Pokud ano, bude tento nový zbrojní průkaz mít nové číslo?
3. Ze stránek MVČR
( http://www.mvcr.cz/clanek/rady-a-sluzby ... 09NA%3d%3d )
jsem pochopil, že budu platiti poplatek 500Kč ze každou skupinu (v mém případe 3x500=1500Kč).
Při přidávání výše uvedené poznámky o nošení budu tento poplatek platit znovu?
Pokud ne, tak jaký poplatek mě čeká?
4. Není nutnost výměny zbrojního průkazu kvůli této poznámce v rozporu s paragrafem 16 odstavcem 1 zákona 119/2002, který kromě jiného říká, že zbrojní průkaz má platnost 5 let, když v tomto případě má první průkaz platnost do první registrace zbraně kategorie B?

Prosím odpověď na každou ze sedmi zvýrazněných otázek zvlášť. Další informace jsou samozřejmě vítány.

Děkuji za objasnění

Bravenec Jiří
________________________________________________________________________________

Ministerstvo vnitra
odbor bezpečnostní politiky
oddělení obecní policie, zbraní a dopravního inženýrství

Praha 5. ledna 2012
Počet listů: 2

Stanovisko odboru bezpečnostní politiky MV
k oprávnění držitele zbrojního průkazu nosit zbraň kategorie B




1. V souladu s ustanovením § 12 odst. 8 zákona č. 119/2002 Sb., o zbraních, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákon o zbraních“) se oprávnění nosit zbraň kategorie B zaznamenává do zbrojního průkazu; záznam provádí příslušný útvar policie.

2. Záznam o oprávnění nosit zbraň kategorie B nachází využití při dohledu nad dodržováním povinností držitelů zbrojních průkazů vykonávaném příslušníky policie, kdy držitel zbrojního průkazu musí tehdy, má-li při sobě zbraň kategorie B, mít při sobě zbrojní průkaz a průkaz zbraně. Pokud zbraň nosí, tj. nemá ji při sobě v režimu držení ve smyslu ustanovení § 2 odst. 2 písm. a) bod. 2. zákona o zbraních, musí být držitel zbrojního průkazu oprávněn zbraň nosit a toto jeho oprávnění musí být zaznamenáno v jeho zbrojním průkazu.

3. V případě potřeby doplnit do zbrojního průkazu oprávnění nosit zbraň kategorie B bude nutné postupovat podle § 26 odst. 2 písm. c) zákona o zbraních a na původní zbrojní průkaz podhlížet jako na takový, který obsahuje nesprávné údaje, v tomto případě neobsahuje některý údaj. Příslušný útvar policie proto rozhodne o zániku platnosti původního zbrojního průkazu a i bez žádosti vydá po předložení 2 fotografií nový zbrojní průkaz s dobou platnosti původního zbrojního průkazu.

4. Nový zbrojní průkaz vydaný podle § 26 odst. 3 zákona o zbraních bude mít jiné číslo.

5. Za vydání nového zbrojního průkazu, ve kterém bude uveden záznam o oprávnění nosit zbraň kategorie B, nebude znovu vybrán správní poplatek.

6. O zániku platnosti původního zbrojního průkazu z důvodu nutnosti provedení záznamu o oprávnění nosit zbraň kategorie B rozhoduje příslušný útvar policie z úřední povinnosti. Takový úkon je podle zákona správních poplatcích od správního poplatku osvobozen.

7. Platnost zbrojního průkazu je obecně stanovena na 5 let, tzn. po tuto dobu je držitel zbrojního průkazu nositelem práv a povinností s ním spojených. Ustanovení § 26 zákona o zbraních je speciálním ustanovením a upravuje situace, kdy platnost zbrojního průkazu zaniká jak po uplynutí doby jeho platnosti (tj. po 5 letech), tak před jejím uplynutím na základě zvláštních skutečností zde stanovených. K zániku platnosti dochází buď bez dalšího, nebo na základě rozhodnutí příslušného útvaru policie, jako je tomu např. tehdy, obsahuje-li zbrojní průkaz nesprávné údaje. V zákonem stanovených případech vydá příslušný útvar policie držiteli původního zbrojního průkazu nový s dobou platnosti původního zbrojního průkazu, jeho držitel nepřestává být nositelem práv a povinností s ním spojených. Ustanovení § 26 tak není v rozporu s obecně stanovenou dobou platnosti zbrojního průkazu.






Mgr. Milena Bačkovská
vedoucí oddělení



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#2 » pon 16. led 2012, 21:35

Dobré otázky, odpovědi koukám spíš k ničemu... Taky jsem nepochopil, proč mám-li Ečko, musím mít ještě dopsáno, že jsem oprávněn nosit zbraň. Nuž.. na to odpověď zní jen tak, že "protože to tak stanovuje zákon". Chce se mi zvracet... :-( Stejně jako Ty mi uniká význam zápisu "Oprávněn nosit zbraň kategorie B", když toto mám dáno Ečkem. Pokud ji nebudu chtít nosit, asi si nebudu platit 500,- za E, co? Asi jen proto, aby byla práce pro ouředníky MV a s tím související pseudodůvody pro zaměstnávání a placení lidí, pseudodůvod proč je zavalit prací, aby mohli úměrně prodlužovat lhůty vyřizování relevantnějších záležitostí (neb jinde v zákoně u jiných operací je napsáno, že "...bez zbytečného odkladu..." Ufff... to jsem se zas....

Uživatelský avatar
bobr
moderátor
Příspěvky: 567
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » pon 16. led 2012, 23:38

JB píše:Načež jsem psal na zbrane@mvcr.cz e-mail s otázkami a přišla mi odpověď. V ní kromě jiného tvrdí, že se žádný poplatek při přidávání oné poznámky neplatí. Vlastní zkušenost s tím zatím nemám. Jen chci upozornit, že je to v rozporu s tvrzením na konci stránky, týkajícího se poplatku.
http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz/postup-ziskani



ten poplatek není zatro, že ti tam napíšou tu kouzelnou větu, ale zato, že ti udělají NOVEJ zbroják :(, protože do toho původního už zalaminovanýho nemůžou zasahovat :(



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#4 » úte 17. led 2012, 09:38

Mám pocit, že se poplatek za vydání nového ZP v případě oné věty o nošení neplatí, stojí to akorát nové fotky, pokud si jich už dopředu nenecháte udělat pár navíc. Pokud budete mít stejnou jako při předešlém vydání ZP tak stačí jen jedna.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#5 » úte 17. led 2012, 13:48

když mi to před cca 8 lety dopisovali, tak jsem nic neplatil. ale časy se mění a poplatků je čím dál tím víc, takže dnes to může být jinak.

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » úte 17. led 2012, 14:32

Cca před rokem to bylo tak, jak píše Patrik - žádný poplatek, jen nové fotky.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » úte 17. led 2012, 17:50

Opravil jsem to, díky za informace ;)



MaH
Příspěvky: 32

Příspěvek#8 » čtv 19. led 2012, 09:19

No to je ale demence. Když jsem si já byl žadat o vydaní zbrojního průkazu. tak jsem paní úřednici přeložil všechny náležitosti (způsobilost, posudek, žadost, 2 fota, kolek) a zároveň jsem ji oznámil, že chci kupovat zbraň a že ji chci nosit, ať mi to laskavě hned zaznamenají do ZP. Všechno v pohodě, žadný dopisování, žadný další oběhávání. Jenom dodám, bylo to na PČR v Olomouci, tady jsou rozumní a vycházejí vstříc.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#9 » čtv 19. led 2012, 16:39

Já měl ZP ještě před touto novelou, takže jsem to nepotřeboval vůbec. Pak došla platnost a do novýho mi to napsali automaticky.



marty110r
Příspěvky: 2

Příspěvek#10 » stř 13. dub 2016, 13:18

Dovolím si oživit toto vlákno.
Příští týden se chystám zažádat o ZP. Způsobilost i posudek lékaře už mám, tak jsem tam dnes preventivně volal, kolik co stojí, jestli to chtějí v penězích nebo kolcích abych zas neletěl na poštu.
Zkušenější kolega mi radil, abych už při podávání žádosti zažádal i o nákupní povolení, abych měl v průkazu už při jeho vydání zapsané "povolení nosit".
Když jsem se tedy ptal na ceny s tím že bych rád rovnou i to nákupní povolení abych potom nemusel průkaz měnit, poučila mě paní, že mám STARÉ INFORMACE, PROTOŽE SE "POVOLENÍ NOSIT" DO ZP UŽ 2 ROKY NEZAPISUJE !
Víte o tom prosím někdo něco? Je to pravda, nebo jsou novinky jen v Lounech? Jestli se mám pokusit na té větě trvat, nebo už opravdu není v ZP potřeba.
Děkuji za odpovědi

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#11 » stř 13. dub 2016, 13:23

Paní má pravdu.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#12 » stř 13. dub 2016, 13:27

marty110r: poznámka o povolení nosit se do ZP nebo PZ nezapisuje. K nošení tě opravňuje skupina E ve ZP. Jen až budeš vyplňovat žádost o nákupní povolení, napiš důvod žádosti "k ochraně zdraví, života nebo majetku" (větu opiš ze zadní strany ZP u skupiny E ;-) ).
K nošení zbraně ti stačí mít u sebe ZP skupiny E + Průkaz dané zbraně



iloveguns
Příspěvky: 1426

Příspěvek#13 » stř 13. dub 2016, 15:48

Ještě k tomu doplňuji, že nejen skupina E opravňuje k nošení. Ta opravňuje mimo jiné i k nošení na veřejnosti. Existuje několik druhů nošení zbraně: Na střelnici, v honitbě, v zaměstnání (např. bez. služba či MP) apod. Takže nošení je automaticky ze zákona povoleno v rozsahu příslušné skupiny.



marty110r
Příspěvky: 2

Příspěvek#14 » stř 13. dub 2016, 15:58

Díky vám všem za informace :-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 hostů