Nauka o zbraních

Připomínky k hlavní části serveru
Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#31 » pát 29. kvě 2009, 12:50

Jovah: Mám pocit, že to je naskenovej Žuk (nejsem zrovna v ČR, tak to nemůžu zkontrolovat).



Jovah
Příspěvky: 22

Příspěvek#32 » pát 29. kvě 2009, 16:30

Nevím, je to možné, já jsem na to narazil na netu na stránce - skorpion-galerie.wz.cz -. Nic bližšího k tomu nevím, ale trochu názorné to je.

Jo tak jsem se mrknul do Žuka a na str. 312 a 314 tato schemata jsou, takže to zřejmě je převzaté a vylepšené animací

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#33 » pát 29. kvě 2009, 17:06

Uvidím... Nerad kopíruju, ale snad by se pan Žuk nezlobil, když uvedu zdroj :)

Uživatelský avatar
Mirek
Příspěvky: 49

Příspěvek#34 » sob 30. kvě 2009, 08:25

jj....teď jsem na to koukal, je to ŽUK...

edit: to jsem se zase probudil... :oops:



1sniper
Příspěvky: 26

Příspěvek#35 » čtv 15. črc 2010, 11:53

Ahoj, tímto bych vás chtěl všechny pozdravit a poděkovat za tyto stránky jsou super.

Jen bych chtěl podotknout, že když jsem včera dělal zkoušky a naštěstí úspěšně, tak mi bylo komisařem vytýkáno, že když jsem měl jmenovat hlavní části pistole tak jsem říkal rám, místo toho abych říkal tělo. říkal, že rám je u revolveru (btw, to jsem věděl, neboť to bylo také v testových otázkách). tak bych vás prosil o vysvětlneí jak to je.
on se na mě oháněl nějakým zákonem .... ale jako říkal, že to není taková chyba, aby mě vyrazil.
děkuji předem za zodpovězení mého dotazu.

přikládám link, je to hned u toho obrázku té pistole:
http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz ... o-zbranich

Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 327
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#36 » čtv 15. črc 2010, 12:07

Naprostá většina textů a zdrojů odkazuje na onu červenou část jako na Rám zbraně a nikoliv Tělo.

Nebylo to špatně. Byl to zřejmě nějaký rýpala.

Zákon sám zmiňuje obojí (ale nejsem si v případě toho těla jistý zda myslí stejnou část zbraně).



ZÁKON 119/2002 Sb. ze dne 8. března 2002

o střelných zbraních a střelivu a o změně zákona č. 156/2000 Sb., o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů a o změně zákona č. 288/1995 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o střelných zbraních), ve znění zákona č. 13/1998 Sb., a zákona č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů,

ČÁST ČTVRTÁ

§ 87
Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2003, s výjimkou ustanovení § 10 odst. 3, § 12 odst. 4, § 17 odst. 4, § 46 odst. 5 až 7, § 49, § 50 odst. 9, § 51 odst. 7 a 8 a § 73 odst. 4 zákona o zbraních, která nabývají účinnosti dnem vstupu smlouvy o přistoupení České republiky do Evropské unie v platnost.


23. Hlavní části střelné zbraně - hlaveň, vložná hlaveň, vložná nábojová komora, rám, válec revolveru, pouzdro závěru nebo tělo a závěr.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#37 » čtv 15. črc 2010, 12:21

Také si myslím. Nikde v zákoně to přesně rozlišené není, zda pistole či revolver. A jestli tomu člověk říká rám nebo tělo..... pokud víš, že je to hlavní část zbraně, je to imho naprosto nepodstatné.
Někdo mi to vysvětloval tak, že tělo se používá spíš u některých větších zbraní, jako třeba u pušky vz. 58, ale i tam jsou pojmenování různá (ostatně i výraz "samopal" se změnil a dnes je to - jako ve většině světa - "útočná puška").

Je to jen slovíčkaření.



1sniper
Příspěvky: 26

Příspěvek#38 » čtv 15. črc 2010, 12:23

děkuji za rychlou odpověď. nevím no tak mě je to v podstatě jedno. nevyrazil mě :D takle jde mi o to, že by někdo další mohl mít třeba problémy a to nechci.

jako zase si říkám, že když je ta otázka napsaná takle. tak to potvrzuje jeho slova. protože jinak by tam mělo být je to součást revolveru i pistole.
ten komisař mi tvrdil, že je to teď takle nově. nepamatuji si bohužel co mi k tomu dál říkal. říkal, že to takle bylo dříve, že byl jeden název a ted je to u pistole tělo.

382. Rám zbraně je
a) součást revolveru, která vytahuje a vyhazuje vystřelené nábojnice,
b) část zbraně, která je určena k podávání nábojů,
c) součást revolveru, ve které jsou uloženy nebo jsou na ní upevněny ostatní součásti zbraně

Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 327
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#39 » čtv 15. črc 2010, 12:45

To byla otázka řešící revolver. Myslím, že tam byla i jedna s pistolí.

Dle onoho citovaného...
23. Hlavní části střelné zbraně - hlaveň, vložná hlaveň, vložná nábojová komora, rám, válec revolveru, pouzdro závěru nebo tělo a závěr.


...bych spíš tipoval, že ono tělo v definici je nějaký díl zastupující/nahrazující pouzdro závěru. ...což může být konec konců rám, ne?



1sniper
Příspěvky: 26

Příspěvek#40 » čtv 15. črc 2010, 12:55

otázka řešící pistoli v testových otázkách podle mě není.. nebo jsme na ní nenarazil a to jsem to studoval celkem důkladně. na to se tě pak zeptá až u bezpečný manipulace.
tady se oháníte neustále 23. ale tam je Hlavní části střelné zbraně. ne hlavní části pistole. no nejlešpí bude když vyhledám onoho komisaře. a poprosím o vysvětlení.. :D tak zatím..



1sniper
Příspěvky: 26

Příspěvek#41 » čtv 15. črc 2010, 13:18

ahoj, tak opět navazuji na svoji úvodní připomínku. viz o pár řádek nahoru.
Teď jsme domluvil se svým komisařem. a bylo mi vše vysvětlno. je to tak jak jsem říkal.
Je to podle nějaká normy ČSN. zítra mi zašle přesné znění a číslo normy podle které se to dělí.. že u pistole je tělo a né rám. u pistole a revolveru se dříve užíval jeden název a to rám, ale to je teď rozlišeno na rám u revolveru a tělo u pistole.
V co nejbližší době vám dodám přesné znění té normy. a byl bych moc rád, kdyby se to přepsalo aby se to tu učilo tak jak to má být..

Jak ste tu zmiňovali otázku 23. tak v ní jsou vyjmenovány obecně všechny části střelné zbraně. a tudíž všechny nemusí být na pistoli/revolveru.

Neberte mě prosím jako nějakého potížistu :D co vám tu kazí poklidné prázdninové dny.. jen mám rád když se učí pravda a ne nepravda..

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#42 » čtv 15. črc 2010, 17:18

ČSN normy ovšem nejsou volně přístupné, takže číslo nám stejně nepomůže. I přesto tvrdím, že jde jen o slovíčkaření a komisař, který by kvůli takové věci někoho vyhodil, by byl naprosto nekompetentní.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#43 » čtv 15. črc 2010, 17:47

Bohužel platí že co komisař to originál. každý má nějakou drobnost na které bazíruje. Zažil jsem jednoho který při manipulaci se zbraní trval na tom že všechny 4 prsty silný ruky musí být pod lučíkem. Zkuste si jak je to nepřirozené, ukazovák na závěru mu nestačil. Upozornil na to jednou a podruhé vyhazoval :roll:

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#44 » čtv 15. črc 2010, 23:34

V takovem pripade bych si od nej duvod k vyhazovu vyzadal pisemne a podal bych protest (na MV?). Ja vim, pro nezkuseneho novacka to je obtizne, neb si neni svymi argumenty silny v kramflecich, takze to takovym "komisarum" snadno projde.



1sniper
Příspěvky: 26

Příspěvek#45 » pát 16. črc 2010, 07:49

MarK píše: I přesto tvrdím, že jde jen o slovíčkaření


ahoj, já bych řekl, že u zbraní jde hlavně o slovíčkaření. jedno slovo nění kolikrát význam celé věty.
chápu, že v tomdle případě ne nějak markantně. ale když se u pistole má říkat tělo a ne rám. tak mi připadá šířit tu informaci do švěta zbytečný.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů